• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Grecja: Para prezydencka przybyła do Aten

pc

19.11.2017 22:09 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Grecja: Para prezydencka przybyła do Aten - GospodarkaMorska.pl

Prezydent RP Andrzej Duda oraz jego małżonka Agata Kornhauser-Duda w niedzielę wieczorem przybyli do Grecji z oficjalną wizytą.

W trakcie wizyty prezydent Duda spotka się z prezydentem Grecji Prokopisem Pawlopulosem, premierem Aleksisem Ciprasem oraz przewodniczącym parlamentu Nikolaosem Wucisem.

Według szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego głównymi tematami rozmów prezydenta w Grecji będą zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa, przyszłość UE oraz relacje dwustronne, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy gospodarczej. W tym kontekście Szczerski podkreślił, że w ostatnich czterech latach dwustronna wymiana handlowa wzrosła o ok. 60 proc., a w minionym roku obroty między Polską i Grecją osiągnęły rekordową wysokość prawie 1,3 mld dolarów.

"Ważnym tematem rozmów będzie również polityka europejska, zwłaszcza w kontekście problemu migracji" - powiedział PAP Szczerski. Przypomniał, że polscy strażnicy graniczni uczestniczą w zabezpieczaniu granicy na greckich wyspach na Morzu Egejskim.

Prezydent w Grecji otworzy również polsko-greckie Forum Innowacji i Zielonych Technologii.

Andrzej Duda uczestniczyć będzie także w spotkaniu polskich przedsiębiorców sektora stoczniowego z greckimi armatorami oraz w prezentacji autobusu elektrycznego przedsiębiorstwa Solaris Bus & Coach i wozu strażackiego firmy WISS Wawrzaszek.

Prezydenci Polski i Grecji zainaugurują też wystawę poświęconą polskiemu i greckiemu bohaterowi z okresu II wojny światowej, Jerzemu Iwanowowi-Szajnowiczowi. Z tej okazji prezydent Duda wygłosi wystąpienie dla korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli greckich elit politycznych i intelektualnych.

Polski prezydent spotka się również z przedstawicielami Polonii w Grecji oraz wręczy odznaczenia państwowe jej najbardziej zasłużonym reprezentantom.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.