• <

Pożegnanie z marynarskim mundurem na pokładzie ORP Błyskawica

pc/MW

31.01.2018 13:09 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Pożegnanie z marynarskim mundurem na pokładzie ORP Błyskawica
Pożegnanie z marynarskim mundurem na pokładzie ORP Błyskawica - GospodarkaMorska.pl

Dowódca gdyńskiej Flotylli kontradmirał Krzysztof Jaworski w środę w obecności kadry kierowniczej pożegnał oficerów kończących służbę w strukturach 3. Flotylli Okrętów.

Pożegnanie, zgodnie z marynarskim ceremoniałem, odbyło się w Sali Kaprów na pokładzie Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica. W obecności dowódców jednostek wchodzących w skład 3. Flotylli Okrętów, załogi okrętu oraz zaproszonych gości, dowódca 3. Flotylli Okrętów uroczyście pożegnał czterech oficerów, kończących służbę w morskim rodzaju Sił Zbrojnych RP. Kontradmirał Krzysztof Jaworski, żegnając oficerów, podziękował w imieniu swoim oraz wszystkich marynarzy i pracowników wojska za wspólną służbę i wkład pracy na rzecz zarówno 3. Flotylli Okrętów, jak i Marynarki Wojennej. Wyrażając szacunek i uznanie odchodzącym, zwrócił również uwagę na ich ogromne osiągnięcia w czasie długoletniej służby. Życzył także spełnienia wszystkich planów, szczęścia i pogody ducha oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. W dowód uznania kontradmirał Jaworski wręczył oficerom pamiątkowe ryngrafy.

Podobne uroczystości odbyły się także w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Zastępca dowódcy 8.FOW komandor Zygmunt Białogłowski wręczył akty mianowania na kolejne stopnie wojskowe, a także pożegnał odchodzących do rezerwy żołnierzy. Na stopień komandora porucznika awansowany został kmdr ppor. Tomasz Ożóg, natomiast komandorem podporucznikiem został kapitan marynarki Arkadiusz Skrzypiec. Z mundurem rozstali się natomiast: kmdr por. Mariusz Kubacki, kmdr ppor. Sławomir Włodarczak oraz mł. chor. mar. Marek Zdanowicz.

W 43. Bazie Lotnictwa Morskiego z mundurem pożegnali się natomiast: kpt. pil. Janusz Żytko, kpt. pil. Arkadiusz Kaczmarek, kpt. pil. Marcin Pańszczyk, kmdr. ppor. Tomasz Sikora, st. chor. szt. Tomasz Kryszczak oraz st. bsm. Roman Maćkiewicz.

ORP Błyskawica – nie tylko okręt-muzeum

Niszczyciel ORP Błyskawica jest jednym z najsławniejszych okrętów Polskiej Marynarki Wojennej. Został zbudowany przez stocznię J. Samuel White & Co Ltd. w Cowes. Należał do najnowocześniejszych i najsilniejszych okrętów swojej klasy na świecie.

Okręt działał na Morzu Północnym i Atlantyku, w kampanii norweskiej i ewakuacji wojsk sojuszniczych z Dunkierki, bronił Cowes przed atakami Luftwaffe, operował na Morzu Śródziemnym wspierając Maltę i działania inwazyjne w Afryce Północnej, osłaniał lądowanie aliantów w Normandii. Do kraju Błyskawica wrócił 4 lipca 1947 r. pod dowództwem komandora Bolesława Romanowskiego. W czynnej służbie pozostawał jeszcze przez 20 lat. Rozkazem dowódcy Marynarki Wojennej RP z 11 października 1974 ORP Błyskawica został przekształcony w okręt muzeum.

Za zasługi bojowe jako jedyny okręt Marynarki Wojennej RP został udekorowany Orderem Virtuti Militari. Od 1 listopada 2013 r. ORP Błyskawica wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów.

ORP Błyskawica poza rolą okrętu-muzeum spełnia szereg innych istotnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja reprezentacyjna. Tu odbywają się liczne uroczystości, spotkania, konferencje i sympozja. Tradycją stały się promocje absolwentów Akademii Marynarki Wojennej na pierwszy stopień oficerski na pokładzie okrętu, a także nominacje i odznaczenia kadry zawodowej oraz pracowników Marynarki Wojennej. Tu również odbywają się pasowania na pierwszoklasistów, przyrzeczenia harcerskie i inne zajęcia dla szkół i przedszkoli tak, aby od najmłodszych lat kształtować świadomość i wychowywać w duchu „Polski Morskiej”. Codzienne życie okrętu i towarzyszące mu elementy ceremoniału morskiego oraz Regulaminu Służby Okrętowej: podnoszenie i opuszczanie bandery, wybijanie szklanek, witanie i żegnanie przy trapie oficerów oraz przełożonych, to wszystko odbywa się na oczach społeczeństwa. Wywiera więc niewątpliwy wpływ na jego świadomość, a tym samym pozwala lepiej poznać i wzbogacać posiadaną wiedzę o morzu.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 44192,00 $ tona 2,71% 20 sty
 Cynk 3673,00 $ tona 2,00% 20 sty
 Aluminium 3109,00 $ tona 2,44% 20 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.