• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Inauguracja roku akademickiego 2016/2017 w gdyńskiej Akademii Morskiej

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Inauguracja roku akademickiego 2016/2017 w gdyńskiej Akademii Morskiej
Inauguracja roku akademickiego 2016/2017 w gdyńskiej Akademii Morskiej - GospodarkaMorska.pl
11.10.2016 Źródło: własne

W sobotę, 8 października 2016 roku na Skwerze Kościuszki w Gdyni, przed żaglowcem Dar Młodzieży odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego. 96-ta w bogatej historii szkolnictwa morskiego w Polsce.

Oprawa tej uroczystości była wyjątkowa: z udziałem Pstrąg Orkiestry, chóru Akademii Morskiej oraz mieszkańców Gdyni i turystów.

Studentów i pracowników gdyńskiej AM powitał rektor prof. dr hab.inż. Janusz Zarębski. W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy pomorskich szkół wyższych, przedstawiciele duchowieństwa i przedsiębiorstw gospodarki morskiej, stowarzyszeń współpracujących z Akademią Morską, a także absolwenci i sympatycy uczelni.

List gratulacyjny z okazji Inauguracji Roku Akademickiego na ręce JM Rektora skierował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Żeglugi i Gospodarki Morskiej Paweł Brzezicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, posłanka na Sejm RP Dorota Arciszewska-Mielewczyk, metropolita gdański ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódz, europejski koordynator Duszpasterstwa Ludzi Morza ks. Edward Pracz oraz prorektor Hochschule Bremerhaven prof. Gerhard Feldmeier.

W przemówieniu inauguracyjnym rektor AM podkreślił, że po 96 latach, Akademia Morska w Gdyni, jako spadkobierczyni Szkoły Morskiej w Tczewie, stała się uczelnią plasującą się w pierwszej piątce rankingów światowych uniwersytetów morskich.

- Polskie dyplomy morskie są dziś uznawane na całym świecie, zaś polscy oficerowie marynarki handlowej cieszą się doskonałą opinią wśród największych armatorów działających na rynkach globalnych - mówił prof. Janusz Zarębski.

Co roku chęć studiowania w AM w Gdyni wyrażają tysiące młodych ludzi z całego kraju. Tym razem, o przyjęcie na pierwszy rok studiów ubiegało się ponad 5 tysięcy kandydatów. Nowo przyjętym studentom rektor życzył sukcesów i satysfakcji z wyboru takiej Uczelni, jaką jest Akademia Morska w Gdyni.

Z gratulacjami dla społeczności akademickiej wystąpili zaproszeni goście, m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej I Żeglugi Śródlądowej Paweł Brzezicki, marszałek województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz prorektor Hochschule Bremerhaven prof. Gerhard Feldmeier. Głos zabrał także przewodniczący Parlamentu Studentów AMG Kamil Zimny.

W swoim przemówieniu sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński podkreślił znaczenie gdyńskiej Akademii Morskiej w kształceniu wysokiej klasy absolwentów zarówno dla potrzeb pracy na morzu, jak i na lądzie. Życzył całej społeczności akademickiej i studenckiej dalszych dobrych i coraz lepszych wyników na niwie naukowej i dydaktycznej.

Czworo studentów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w czasie rekrutacji, ślubowało - w imieniu wszystkich studentów I roku - na sztandar Akademii Morskiej: Hubert Pomian (WN), Michał Cieślik (WM), Aleksander Grono (WE) Karolina Skoczyłaś (WPiT) oraz słuchacz I roku studiów doktoranckich Paweł Górecki (WE)

JM Rektor uroczyście pasował na studentów reprezentantów poszczególnych wydziałów: Katarzynę Klimek, Jakuba Michalak (WN), Macieja Borkowskiego, Wojciecha Golika (WM) Milenę Wentę, Bartłomieja Stocha (WE) Oliwię Antosik, Agnieszkę Żaczek (WPiT).

JM Rektor wręczył także indeksy przedstawicielom I roku studiów doktoranckich. Odebrali je:

mgr inż. Paweł Górecki - doktorant WE
mgr inż.Szymon Dolecki - doktorant WE
mgr inż. Anas Zain Din - doktorant WE

Rektor oraz dziekani poszczególnych wydziałów wręczyli także dyplomy doktorskie pracownikom, którzy uzyskali stopień naukowy doktora i doktora habilitowanego w naszej uczelni w roku akademickim 2015/2016. Byli to: dr hab.inż. Małgorzata Lotko (WPiT), oraz dr hab. inż. Tomasz Gogajewski (WPiT), dr inż. Marta Białkowska-Minga (WPiT), oraz dr inż. Jacek Jachowski (WN),

Podczas uroczystości zasłużonym pracownikom Akademii Morskiej w Gdyni wręczono odznaczenia. Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali:

Dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski
Dr inż. Aleksandra Grobelna
Dr hab. inż. Andrzej Lenart
Dr inż. Romuald Maśnicki
Dr inż. Jan Pawelski

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ufundował nagrody dla najlepszych studentów kierunków morskich:

Najlepszym studentem nawigatorem Akademii Morskiej w Gdyni został Jakub Piasecki.
Najlepszym studentem mechanikiem okrętowym Akademii Morskiej w Gdyni został Mateusz Skrabaszewski
Najlepszym studentem elektroautomatykiem okrętowym Akademii Morskiej w Gdyni został Kamil Sołtysiuk.

W tym roku akademickim w AM studiować będzie łącznie 5,5 tysięca studentów, na 8 kierunkach i 43 specjalnościach. Podczas tegorocznej rekrutacji jak zwykle największym zainteresowaniem cieszyły się studia na Wydziale Nawigacyjnym, na kierunku Nawigacja. O jedno miejsce ubiegało się tu 5 chętnych.

Akademia Morska w Gdyni jest największą akademicką publiczną uczelnią morską w Polsce i w Europie. Od 1920 roku kształci oficerów floty handlowej i kadry menedżerskie dla lądowego zaplecza gospodarki morskiej.

Uroczystą inaugurację roku Akademickiego zakończył przemarsz Kompanii Reprezentacyjnej Akademii Morskiej w Gdyni. 

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33562,00 $ tona -2,61% 7 maj
 Cynk 2973,00 $ tona 1,82% 7 maj
 Aluminium 2518,00 $ tona 1,70% 7 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.