• <
CTM_980X120_gif_2020

Elita Wojska Polskiego obchodziła swoje święto

Strona główna MW, służby morskie Elita Wojska Polskiego obchodziła swoje święto
Elita Wojska Polskiego obchodziła swoje święto - GospodarkaMorska.pl

Walczą na morzu i lądzie. Biorą udział w misjach zagranicznych na całym świecie. Jednak o ich działaniach wiadomo niewiele. Mowa o komandosach z jednostki specjalnej FORMOZA, którzy w ubiegłym tygodniu obchodzili swoje święto.

Zdolność do niebywałych poświęceń i bardzo wysoki poziom wyszkolenia charakteryzują żołnierzy formacji FORMOZA. Dzięki tym cechom stacjonujący w Gdyni komandosi zaliczani są do elity polskiej armii.

- W imieniu gdynian, chciałbym złożyć wyrazy najwyższego uznania, szacunku i podziękowania. Chce, żebyście mieli Państwo świadomość, że w Waszej codziennej służbie, codziennym wysiłku i gotowości do ponoszenia najwyższych ofiar macie w mieszkańcach Gdyni wielu przyjaciół, oraz wsparcie i zrozumienie – mówił w trackie uroczystości Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Gdynia wyrosła z tradycji miasta morskiego. Nie byłoby Gdyni, gdyby nie Marynarka Wojenna. Pierwszy port to był właśnie port wojenny. Mieszkańcy zawsze pielęgnowali świadomość, że jesteśmy miastem garnizonowym, miastem Formozy. Jest to dla nas powód do dumy, ale też zobowiązanie. Chce zapewnić, że przy każdym zadaniu, z jakimi przyjdzie się Państwu mierzyć możecie liczyć na wsparcie Gdyni – dodał.

44. rocznica powstania jednostki, to także czas podsumowań.

- Przeszłość jest fundamentem budowania przyszłości. Dlatego z naszych porażek, jak i sukcesów musimy wyciągać wnioski. W tym roku mieliśmy przed sobą szereg wyzwań. Jesteśmy ciągle zaangażowani w pilnowanie bezpieczeństwa poza granicami kraju, aby Polacy i mieszkańcy Gdyni czuli się bezpiecznie – mówił kmdr Radosław Tokarski, dowódca jednostki. - Jak co roku dużo mówimy o naszej motywacji i cechach charakteru. Najważniejsze wartości przez nas wyznawane to koleżeństwo, zaufanie i gotowość do wykonywania zadań, do których inni często nie są przygotowani. Dbamy o to od momentu powstania jednostki FORMOZA – podkreślił.

W trakcie uroczystości przyznano medale i wyróżnienia Ministra Obrony Narodowej oraz Commendation Medal, czyli Medal Zasług przyznawany przez Dowódcę Armii Stanów Zjednoczonych. Odznaczenia wręczał płk dr Sławomir Durmowicz, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych.

Uroczystości z okazji 44. rocznicy powstania FORMOZY odbyły się w klubie 3. Flotylli Okrętów 16 listopada.

FORMOZA została powołana 13 listopada 1974 roku, jako oddział płetwonurków morskich. Z biegiem lat została przekszatłcona w Morską Jednostkę Działań Specjalnych Dowództwa Wojsk Specjalnych WP. Jej członkowie uczestniczyli w wielu operacjach, w tym Iraku czy Afganistanie. FORMOZA działa także w strukturach Sił Odpowiedzi NATO.

Źródło:
gdynia.pl

Surowce

 Ropa brent 47,25 $ baryłka  -0,90% 23:52
 Cyna 19120,00 $ tona 1,57% 27 lis
 Cynk 2760,00 $ tona 0,22% 27 lis
 Aluminium 1975,00 $ tona 0,71% 27 lis
 Pallad 2414,10 $ uncja  1,52% 23:53
 Platyna 1006,00 $ uncja  3,86% 23:52
 Srebro 24,14 $ uncja  6,25% 23:54
 Złoto 1819,20 $ uncja  2,21% 23:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.