• <

25 lat Straży Granicznej w MOSG

25 lat Straży Granicznej w MOSG - GospodarkaMorska.pl
25.05.2016 Źródło: własne

25 rocznicę powołania Straży Granicznej obchodził w środę Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku. Z tej okazji z udziałem kadry kierowniczej i zaproszonych gości odbył się w komendzie w Gdańsku uroczysty apel, podczas którego funkcjonariusze otrzymali awanse i odznaczenia.

Obchody 25 rocznicy powołania Straży Granicznej poprzedziła msza święta odprawiona dla funkcjonariuszy i pracowników przez kapelana MOSG ks. kpt. SG Andrzeja Szpurę. Po niej, w sali konferencyjno-historycznej MOSG, zorganizowano konferencję „System ochrony granic RP od 1918 roku do dziś”. Do udziału w niej komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. SG Piotr Stocki zaprosił swoich poprzedników, a także w charakterze prelegentów badaczy dziejów formacji: płk. SG Ryszarda Techmana, zastępcę dyrektora Biura Ochrony Informacji KGSG - dyrektora Archiwum SG w Szczecinie i mjr. SG Artura Ochała z Placówki SG w Szczecinie. O tworzeniu Morskiego Oddziału SG, zmaganiach z przeciwnościami i współczesnym jego funkcjonowaniu opowiadali pierwszy komendant MOSG, kontradm. SG w st. spocz. Stanisław Lisak i kontradm. SG Piotr Stocki, a dyskusję moderował kpt. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy komendanta MOSG. Wśród słuchaczy oprócz kadry kierowniczej znaleźli się najmłodsi stażem służby funkcjonariusze oraz uczniowie klasy o profilu Straż Graniczna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gdańsku.

W południe złożeniem meldunku komendantowi MOSG przez dowódcę uroczystości, wciągnięciem flagi na maszt i odegraniem przez Orkiestrę MOSG hymnu państwowego rozpoczął się apel z okazji Święta Straży Granicznej. Komendant Morskiego Oddziału SG serdecznie powitał gości – przedstawicieli urzędów, firm i instytucji współdziałających na co dzień ze Strażą Graniczną. Obecni byli m.in. arcybiskup metropolita gdański gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Jerzy Gut, a także przedstawiciele Związku Inwalidów Wojennych RP, którzy wręczyli kontradm. SG Piotrowi Stockiemu Medal Za Zasługi dla ZIW RP, nadany Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej przez Zarząd Główny w Warszawie.

- W tak szczególnym dniu dla MOSG jakim jest 25-lecie jego utworzenia pozwolę sobie na eksperyment i przypisanie naszemu oddziałowi cech ludzkich – mówił po powitaniu gości gospodarz, Komendant MOSG. - Otóż 25 lat istnienia to czas, w którym dzieciństwo już dawno minęło, matura zdana, doświadczeń życiowych niemało i śmielej patrzy się w przyszłość. Myślę, że te określenia, w przenośni, oddają odczucia nas funkcjonariuszy i pracowników MOSG. Bo rzeczywiście wiele się zmieniło.
Kontradm. SG Piotr Stocki wskazał na działania formacji, które nie ograniczają się do terytorium Polski. - Od kilku tygodni zespoły naszych funkcjonariuszy przebywają w Grecji i Macedonii, a kolejne przygotowywane są do następnych misji – powiedział.

Komendant podziękował przedstawicielom obecnych na apelu instytucji za wsparcie, a wszystkim podwładnym za codzienną, pełną poświęcenia służbę, pracę i gotowość do wyrzeczeń. Pogratulował odznaczeń, awansów i wyróżnień.

Prezydent RP nadał ośmiu funkcjonariuszom MOSG srebrne i brązowe medale Za Długoletnią Służbę. 18 funkcjonariuszy z okazji Święta Straży Granicznej, za wybitne zasługi dla formacji, otrzymało nadane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji medale Za Zasługi dla Straży Granicznej, a 15 zostało uhonorowanych Odznaką Straży Granicznej, nadaną przez Komendanta Głównego Straży Granicznej. Kontradm. SG Piotr Stocki wręczył również awanse na wyższe stopnie. W korpusie oficerskim otrzymało je 25 funkcjonariuszy, chorążych – 74, podoficerów – 39.

Gościem specjalnym tegorocznego święta była grupa muzyków grających tradycyjną muzykę szkocką na wielkich dudach szkockich i bębnach - orkiestra „Częstochowa Pipes & Drums”. Wspólnie z Orkiestrą Morskiego Oddziału Straży Granicznej wystąpiła z pokazem musztry paradnej. Specjalny pokaz przedstawili też uczniowie ze Szkolnej Kompanii Honorowej Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu.

Podczas apelu Komendant MOSG wręczył nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego z okazji 25-lecia Straży Granicznej, w którym wzięli udział uczniowie szkół współpracujących z MOSG. Wspólnie z dyrektorem szkoły Elżbietą Januszewską młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gdańsku z klasy o profilu Straż Graniczna przyznała Komendantowi MOSG honorowy tytuł Przyjaciela Szkoły.

Obchodom towarzyszył pokaz sprzętu – śmigłowca, pojazdów służbowych – i wyposażenia wykorzystywanego przez funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
25 rocznicę powołania Straży Granicznej obchodzono także w jednostkach organizacyjnych MOSG. Komendanci dywizjonów i placówek wręczyli funkcjonariuszom awanse na wyższe stopnie, a wyróżniających się w służbie uhonorowali medalami, odznakami oraz wyróżnili nagrodami pieniężnymi.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.