Włoska Straż Przybrzeżna poinformowała we wtorek, że w ciągu ostatnich 48 godzin udało jej się uratować około 3 000 osób, które próbowały dopłynąć z wybrzeży Libii do Grecji i Włoch, aby dotrzeć do Europy.
Włosi podali, że zdołano przyjść z pomocą tym ludziom w toku 23 operacji koordynowanych przez Krajowe Centrum Ratownicze Straży Przybrzeżnej w Rzymie podległe włoskiemu Ministerstwu Transportu.
W akcjach ratowniczych wspierały Włochów również jednostki z innych europejskich organizacji niosących pomoc uchodźcom.
Spośród trzech tysięcy uratowanych osób, dwa tysiące otrzymały pomoc w poniedziałek, co wymagało mobilizacji wszystkich dostępnych jednostek ratowniczych w rejonie.
Włoska Straż Przybrzeżna ocenia, że na tak masowe próby przedostania się morzem do Grecji lub Włoch wpłynęła świetna pogoda panująca w poniedziałek i wtorek w basenie Morza Śródziemnego. (PAP)
Dramat na pokładzie Steny. Na ratunek wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty
Zmiana warty w COM-DKM. Uroczyste przekazanie obowiązków między admirałami
Polska i Szwecja bliżej sfinalizowania kontraktu na okręty podwodne. Umowa na „Orkę” do końca czerwca
Armia USA poinformowała o kolejnym ataku na domniemaną łódź przemytników. Zginęły trzy osoby
Regaty, koncerty, parady podczas Święta Morza w Gdyni
Trwa BALTOPS 2026, największe ćwiczenie NATO na Bałtyku