• <

Wierni AK-owskiej przysiędze - medale na ORP „Błyskawica”

15.10.2020 15:20 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Wierni AK-owskiej przysiędze - medale na ORP „Błyskawica”

Partnerzy portalu

Wierni AK-owskiej przysiędze - medale na ORP „Błyskawica” - GospodarkaMorska.pl
fot. gdynia.pl

Na pokładzie ORP „Błyskawica” w Gdyni odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Medale otrzymały osoby, które doceniono za kultywowanie wartości patriotycznych oraz wspieranie działalności związku.

W czwartek, 15 października, na pokładzie okrętu ORP „Błyskawica”, decyzją szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, odbyła się uroczystość wręczenia wyjątkowych odznaczeń.
 
Złoty medal XXX-lecia działalności Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy AK, z rąk wiceprezesa Tomasza Kuplickiego, otrzymali:
 
Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju
Stanisław Borski, wiceprzewodniczący Rady Miasta
komandor porucznik Marek Mielnik
bosman Dariusz Chełmowski

Odznaczenia trafiły do osób, które kultywują wartości patriotyczne i wspierają działalność Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
 
 - Cieszę się z tego, że prezes Tomasz Kuplicki nie daje nam zapomnieć o historii i mam nadzieję, że dzięki takim uroczystościom będziemy wciąż o nią dbali w duchu patriotyzmu - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W czasie uroczystości odznaczenie za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK otrzymał również porucznik Mirosław Zajdler, a wiceadmirał Jarosław Ziemiański został wyróżniony medalem „Pro Bono Poloniae”.
 
„Pro Bono Poloniae” przyznawane jest tym, którzy upowszechniają wiedzę o historii walk niepodległościowych, krzewią postawy patriotyczne w społeczeństwie polskim, a także kultywują oraz popularyzują wiedzę o tradycjach niepodległościowych.

Gospodarka Morska
fot. Magda Śliżewska/gdynia.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.