• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

W Darłowie otwarto Muzeum Morskie

31.08.2015 05:00 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska W Darłowie otwarto Muzeum Morskie

Partnerzy portalu

W Darłowie otwarto Muzeum Morskie - GospodarkaMorska.pl

Burmistrz Darłowa – Arkadiusz Klimowicz i dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury im. Leopolda Tyrmanda – Arkadiusz Sip 28 sierpnia w Terminalu Sztuki w Darłówku przy ul. Kotwicznej 12 otworzyli Muzeum Morskie.

Darłowo ma bogate dzieje i tradycje morskie. Próby ich udokumentowania czyniło wiele osób, ale dopiero DOK wziął się za ten temat poważnie i utworzył Muzeum Morskie. Swoje marynistyczne i morskie zbiory podarowali lub przekazali w depozyt dla Muzeum: Marek Żukowski, Grzegorz Kubiak, Tomasz Bobin, Jerzy Surowiec, Jan Olik, Balic Net i inni. Ponad połowę zbiorów pochodzi z kolekcji marynistycznej Marka Żukowskiego.

Muzeum prezentuje: mundury, medale, odznaczenia, naszywki i numizmaty morskie, obrazy, grafiki, rzeźby i fotografie o tematyce morskiej, modele żaglowców i statków z ości rybich, urządzenia nawigacyjne i okrętowe, sprzęt i akcesoria rybackie jak np.: bobiny, kleszczki, szekle, liny, mapy morskie, lampy. Osobno eksponowane są bursztyny, porcelana i fajans o motywach morskich, model Latarni Morskiej oraz kącik poświęcony królowi Erykowi. Zrobiono dobry początek.

Ideą Muzeum jest zachęcanie kolekcjonerów i instytucji związanych z gospodarką morską, szkolnictwem morskim, marynarką wojenną i kurortem do przekazywania jako darowizny lub wypożyczania w depozyt kolejnych pamiątek i dzieł sztuki marynistycznej. Marek Żukowski zapowiedział, że w Muzeum odbywać się będą spotkania z ludźmi morza, wykłady, prelekcje o tematyce związanej z morzem i portem. Burmistrz miasta w podziękowaniu za wypożyczenie zbiorów wręczył Markowi Żukowskiemu okolicznościowy oprawiony dyplom gratulacyjny.              Jak poinformował dyrektor DOK-u galeria i wystawy dzieł sztuki prezentowane będą w sali na piętrze nowego Terminala Pasażerskiego sąsiadującego z Terminalem Sztuki. Od dzisiaj zapraszamy do częstego odwiedzania Muzeum, bowiem wystawy będą uzupełniane i zmieniane, nakierowane na turystów i Darłowiaków. Muzeum do końca września czynne będzie codziennie od 10 do 18, a w weekendy do 19. Bilet wstępu będzie kosztował 5 zł dla dorosłych i 3 zł dla dzieci.  Dla rodzin będą bilety rodzinne.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.