• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Prezydent wybiera się do Grecji; rozmowy m.in. o polityce europejskiej

pc

18.11.2017 18:51 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Prezydent wybiera się do Grecji; rozmowy m.in. o polityce europejskiej

Partnerzy portalu

Prezydent wybiera się do Grecji; rozmowy m.in. o polityce europejskiej - GospodarkaMorska.pl

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udaje się w niedzielę do Grecji z oficjalną wizytą. Ważnym tematem rozmów będzie polityka europejska, zwłaszcza w kontekście problemu migracji - zapowiada szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W trakcie trzydniowej wizyty prezydent spotka się z prezydentem Grecji Prokopisem Pawlopulosem, premierem Aleksisem Tsiprasem oraz przewodniczącym parlamentu Nikosem Voutsisem.

Według Szczerskiego, głównymi tematami rozmów prezydenta w Grecji, będą zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa, przyszłość UE oraz relacje dwustronne, w tym szczególnie współpraca gospodarcza. Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat dwustronna wymiana handlowa wzrosła o ok. 60 proc., a w minionym roku obroty między naszymi krajami osiągnęły rekordową wysokość prawie 1,3 mld dol.

"Ważnym tematem rozmów będzie również polityka europejska, zwłaszcza w kontekście problemu migracji" - powiedział Szczerski. Przypomniał, że polscy strażnicy graniczni uczestniczą w zabezpieczaniu granicy na greckich wyspach na Morzu Egejskim.

Prezydent w Grecji otworzy również polsko-greckie Forum Innowacji i Zielonych Technologii.

Anrzej Duda uczestniczyć będzie także w spotkaniu polskich przedsiębiorców sektora stoczniowego z greckimi armatorami oraz w prezentacji autobusu elektrycznego przedsiębiorstwa Solaris Bus & Coach i wozu strażackiego firmy WISS Wawrzaszek.

Prezydenci Polski i Grecji zainaugurują też wystawę poświęconą polskiemu i greckiemu bohaterowi z okresu II wojny światowej, Jerzemu Iwanowowi-Szajnowiczowi. Z tej okazji prezydent Duda wygłosi wystąpienie dla korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli greckich elit politycznych i intelektualnych.

Anrzej Duda spotka się również z przedstawicielami Polonii w Grecji oraz wręczy odznaczenia państwowe jej najbardziej zasłużonym reprezentantom.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.