pc/gov.pl
W Nowym Targu 28 września odbyło się jubileuszowe posiedzenie Zespołu do spraw Zarybiania pt. „50-lecie systematycznego finansowania zarybiania dwuśrodowiskowymi rybami łososiowatymi (łososiem i trocią)”.
Obok członków zespołu, hodowców ryb i przedstawicieli ministerstwa w posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele wielu instytucji związanych z zespołem. Wśród zaproszonych gości byli pracownicy Okręgowych Inspektoratów Rybołówstwa Morskiego, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Instytutu Rybactwa Śródlądowego, Morskiego Instytutu Rybackiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Zarządu Głównego i okręgów Polskiego Związku Wędkarskiego.
W trakcie posiedzenia przeanalizowano sprawy bieżące dotyczące realizacji zarybienia w roku 2018 oraz omówiono plany zarybień na rok następny, zarybianie węgorzem oraz przedstawiono historię działalności zespołu. Zwrócono szczególną uwagę na ważną rolę jaką odgrywa od początku istnienia Zespołu jego wieloletni i obecny przewodniczący prof. Ryszard Bartel.
Następnym punktem programu było zwiedzanie ośrodka zarybieniowego w Łopusznej pod Nowym Targiem. Został on wybudowany w latach czterdziestych dwudziestego wieku. Celem jego powstania była produkcji materiału zarybieniowego ryb łososiowatych, mającego uzupełniać straty środowiskowe w populacji troci i łososia. Historię ośrodka i rolę jaką obecnie spełnia omawiał jego kierownik Maksymilian Krzyś.
W trakcie ostatniej części spotkania wręczono odznaki honorowe „Zasłużony Pracownik Morza” szczególnie zasłużonym członkom Zespołu. Odznaczenia te nadane zostały przez Marka Gróbarczyka, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W jego imieniu wręczył je Kamil Wojnar, Zastępca Dyrektora Departamentu Rybołówstwa.
Następnie przedstawiciele pozostałych instytucji wręczyli prof. Ryszardowi Bartelowi podziękowania za jego wieloletnie działania mające na celu ratowanie i odbudowę populacji troci i łososia w rzekach Polski.
Na koniec spotkania Teodor Rudnik, Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego przekazał Departamentowi Rybołówstwa MGMiŻŚ pamiątkową paterą z okazji jubileuszu 50-lecia programu finansowania zarybiania dwuśrodowiskowymi rybami łososiowatymi.
To największy karp złowiony na wędkę. Padł rekord świata (foto)
00:02:49
Brytyjczyk złowił jedną z najniebezpieczniejszych ryb świata (wideo)
Rekord świata pobity. Gigantyczny tuńczyk ważył ponad 400 kg!
00:04:31
Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo]
00:00:45
Samiec konika morskiego rodzi tysiąc młodych! Zobacz jeden z najciekawszych porodów w przyrodzie (wideo)
Zatrucie Odry - najnowsze informacje
00:00:00
U wybrzeży Norwegii złowiono gigantycznego halibuta
00:00:00
Złowiono 300-kilogramowego olbrzyma (wideo)
00:00:49
Wyłowili 100-kg głowę rekina. Resztę zjadło coś olbrzymiego (wideo)
00:01:00
Odkryto rybę z samego dna Rowu Mariańskiego! (foto, wideo)
00:01:10
Największa ryba na świecie znaleziona u wybrzeży Portugalii [video]
Mors arktyczny nad polskim Bałtykiem. To sensacja i pierwszy taki przypadek w historii
00:05:00
Na tych wyspach podróż w czasie staje się możliwa!
Afryka powoli się rozpada. Naukowcy twierdzą, że powstanie nowy ocean
Oto największe serce na świecie (zdjęcia)
MRiRW: unijne rozmowy o dekarbonizacji rybołówstwa i Europejskim Pakcie Oceanicznym
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat
Współpraca na rzecz ochrony środowiska. List intencyjny Nauty z Cleanergy i JT Ship Service
Dziki łosoś umacnia się w segmencie premium. W Polsce rośnie rynek ryb i owoców morza?
Pomorskie. W Kuźnicy plaża szersza o 70 metrów. Urząd Morski planuje kolejne prace
Humbak, który utknął na mieliźnie na niemieckim Bałtyku, uwolnił się