• <

Nowy dowódca ORP Błyskawica

Nowy dowódca ORP Błyskawica - GospodarkaMorska.pl

mk

01.03.2017 Źródło: własne

W środę, 1 marca, wraz z uroczystym podniesieniem bandery na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica, odbyło się przekazanie obowiązków dowódcy historycznego niszczyciela. Dowodzenie jednostką objął, komandor podporucznik Walter Jarosz.

Zgodnie z rozkazem personalnym Dowódcy Generalnego RSZ Nr 16 z dnia 13 lutego 2017 roku kmdr ppor Walter Jarosz objął dowodzenie historycznym niszczycielem ORP Błyskawica. Przejął obowiązki od kmdr ppor. Marka Mielnika, który czasowo dowodził okrętem po odejściu do rezerwy wieloletniego dowódcy kmdr por. Jerzego Łubkowskiego. W uroczystości, która rozpoczęła się od uroczystego podniesienia bandery, wziął udział dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Krzysztof Jaworski, załoga okrętu oraz zaproszeni goście. Komandor podporucznik Walter Jarosz obejmując obowiązki dowódcy ORP Błyskawica, decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 228 z dnia 26 stycznia 2017 roku został awansowany na stopień komandora porucznika.

Komandor porucznik Walter Jarosz urodził się 3 listopada 1972 roku w Żarach. W 1991 roku zdał pozytywnie egzaminy do Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie przez kolejnych 5 lat studiował na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. Po ukończeniu studiów w 1996 roku, został skierowany do 3. Flotylli Okrętów w Gdyni, gdzie objął pierwsze stanowisko służbowe dowódcy działu rakietowo-artyleryjskiego na kutrze rakietowym projektu 205 ORP Władysławowo. Rok później został wyznaczony na stanowisko dowódcy działu rakietowo-artyleryjskiego okrętu rakietowego ORP Grom. W 2000 roku objął stanowisko zastępcy dowódcy okrętu ORP Władysławowo. Po dwóch latach ponownie trafił na ORP Grom, gdzie pełnił obowiązki zastępcy dowódcy okrętu a następnie w 2003 roku został jego dowódcą. W 2007 roku został skierowany do Sztabu Dywizjonu Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych i objął stanowisko starszego oficera szkoleniowego. Od 2008 roku pełnił służbę w Dowództwie Marynarki Wojennej na stanowisku specjalisty Wydziału Bazy Szkoleniowej. W 2012 roku objął stanowisko zastępcy komendanta Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej. Komandor porucznik Walter Jarosz interesuje sie historią wojskowości i nowościami technologicznymi. Jest żonaty i ma dwoje dzieci.

Niszczyciel ORP "Błyskawica" jest jednym z najsławniejszych okrętów Polskiej Marynarki Wojennej. Został zbudowany przez stocznię J. Samuel White & Co Ltd. w Cowes. Należał do najnowocześniejszych i najsilniejszych okrętów swojej klasy na świecie. Okręt działał na Morzu Północnym i Atlantyku, w kampanii norweskiej i ewakuacji wojsk sojuszniczych z Dunkierki, bronił Cowes przed atakami Luftwaffe, operował na Morzu Śródziemnym wspierając Maltę i działania inwazyjne w Afryce Północnej, osłaniał lądowanie aliantów w Normandii. Do kraju „Błyskawica” wrócił 4 lipca 1947 r. pod dowództwem komandora Bolesława Romanowskiego. W czynnej służbie pozostawał jeszcze przez 20 lat. Rozkazem dowódcy Marynarki Wojennej RP z 11 października 1974 ORP "Błyskawica" został przekształcony w okręt muzeum. Za zasługi bojowe jako jedyny okręt Marynarki Wojennej RP został udekorowany Orderem Virtuti Militari. Od 1 listopada 2013 r. ORP Błyskawica wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów.

ORP Błyskawica poza rolą okrętu - muzeum spełnia szereg innych istotnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja reprezentacyjna. Tu odbywają się liczne uroczystości, spotkania, konferencje i sympozja. Tradycją stały się promocje absolwentów Akademii Marynarki Wojennej na pierwszy stopień oficerski na pokładzie okrętu, a także nominacje i odznaczenia kadry zawodowej oraz pracowników Marynarki Wojennej. Tu również odbywają się pasowania na pierwszoklasistów, przyrzeczenia harcerskie i inne zajęcia dla szkół i przedszkoli tak, aby od najmłodszych lat kształtować świadomość i wychowywać w duchu "Polski Morskiej". Codzienne życie okrętu i towarzyszące mu elementy ceremoniału morskiego oraz Regulaminu Służby Okrętowej: podnoszenie i opuszczanie bandery, wybijanie szklanek, witanie i żegnanie przy trapie oficerów oraz przełożonych, to wszystko odbywa się na oczach społeczeństwa. Wywiera zatem niewątpliwy wpływ na jego świadomość, a tym samym pozwala lepiej poznać i wzbogacać posiadaną wiedzę o morzu.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32425,00 $ tona 0,09% 5 maj
 Cynk 2935,00 $ tona -0,81% 5 maj
 Aluminium 2446,00 $ tona 0,49% 5 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.