• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Mistrzostwa świata Polonii w sportach wodnych w 2018 roku w Gdańsku

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Mistrzostwa świata Polonii w sportach wodnych w 2018 roku w Gdańsku
Mistrzostwa świata Polonii w sportach wodnych w 2018 roku w Gdańsku - GospodarkaMorska.pl

pc

21.04.2017 Źródło: własne

Narodowe Centrum Żeglarstwa w gdańskich Górkach Zachodnich będzie areną nie tylko żeglarskich mistrzostw Polski w klasach olimpijskich. Za rok dzięki otwarciu Polonijnego Centrum Sportów Wodnych mają się tam odbyć mistrzostwa świata Polonii w sportach wodnych.

W Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku od 2011 roku odbywają się nie tylko żeglarskie mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich, ale także inne znaczące regaty. Teraz dojdzie im poważny konkurent w postaci mistrzostw świata Polonii w sportach wodnych – inauguracyjny czempionat na akwenie przy ujściu Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej zaplanowano w przyszłym roku.

To wydarzenie poprzedziły podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku a Światową Federacją Sportu Polonijnego oraz otwarcie na terenie NCŻ siedziby Polonijnego Centrum Sportów Wodnych. W uroczystości wzięła udział sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders.

– Sport jest ponadpartyjny i jest tym, co łączy ludzi, a mnie zawsze zależało na tej łączności i integracji. W dodatku Gdańsk jest przepięknym miastem i idealnym miejscem dla realizacji tego przedsięwzięcia. W Stanach Zjednoczonych wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak Polska jest piękna. Wiem to również po sobie, bo stosunkowo niedawno przyjechałam do kraju i za każdym razem, kiedy go przemierzam, jestem bardzo mile zdziwiona, że Polska jest taka piękna – powiedziała w Gdańsku córka generała Władysława Andersa.

Sekretarz stanu podkreśliła również, że ta inicjatywa może przyciągnąć do kraju wielu mieszkających zagranicą młodych ludzi polskiego pochodzenia.

– Połączenie tych elementów, czyli Gdańska i sportu, będzie znakomitym powodem, aby przyjechać do Polski. Kiedy byłam w Londynie, otrzymałam sygnał, że brakuje kontaktu z naszym krajem głównie ze strony młodych osób. I faktycznie, sama często widziałam, że w ośrodkach polonijnych jest bardzo dużo starszych ludzi wywodzących się z dawnej emigracji, do której ja, chociaż urodziłam się zagranicą, też się zaliczam. Trzeba zapraszać do Polski młodych ludzi z całego świata i coś atrakcyjnego im zaproponować i dla nich zorganizować. Zresztą ten temat poruszyłam w zeszłym roku w sierpniu podczas I Forum Polonii Amerykańskiej w Rzeszowie. Ta idea, czyli mistrzostwa świata Polonii w sportach wodnych, może liczyć na moje wsparcie – zapewniła.

Ta impreza miałaby się odbyć w NCŻ w Górkach Zachodnich w sierpniu 2018 roku. – Nasza federacja działa dopiero od 12 miesięcy, ale zrzesza już przedstawicieli 21 krajów. Cieszę się również, że szybko udało nam się podpisać umowę o współpracy z AWFiS. Za sprawą tych mistrzostw chcemy przyciągnąć do Gdańska naszych rodaków z całego świata. A dlaczego nasz wybór padł na Gdańsk? Bo dla Polaków wyjeżdżających zagranicę to miasto jest oknem na świat, a dla mieszkających zagranicą to drzwi powrotne do kraju – wyjaśnił prezes Światowej Federacji Sportu Polonijnego Andrzej Kempa.

Dodał, że mistrzostwa świata Polonii nie mają ograniczać się tylko do sportowej rywalizacji. – Tę imprezę chcemy wzbogacić o wydarzenia kulturalne i edukacyjne, który pielęgnowałyby oraz pokazywały naszą historię. Zamierzamy również zaprezentować piękno Gdańska i okolic. W programie mistrzostw nie powinno także zabraknąć spotkań biznesowych – stwierdził.

Przed przybyciem do Górek Zachodnich Anna Maria Anders odwiedziła w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej, a następnie wzięła udział we mszy w Katedralnej Bazylice Wniebowzięcia NMP w Gdańsku w 75. rocznicę odznaczenia jej ojca Złotym Krzyżem Virtuti Militari. Razem z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem złożyła również kwiaty pod Epitafium Smoleńskim oraz pod tablicą poświęconą żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Anna Maria Anders i rektor AWFiS Gdańsk profesor Waldemar Moska otrzymali także tytuły Członka Honorowego Światowej Federacji Sportu Polonijnego.

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.