• <

Święto Morza w Gdyni - zwiedzanie okrętów, rejsy, chrzest morski

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Święto Morza w Gdyni - zwiedzanie okrętów, rejsy, chrzest morski
Święto Morza w Gdyni - zwiedzanie okrętów, rejsy, chrzest morski - GospodarkaMorska.pl
24.06.2016 Źródło: PAP

Pokazy na wodzie, zwiedzania okrętów i statków, bezpłatne rejsy jachtami, chrzest morski, festyn kulinarny - to tylko niektóre z wydarzeń obchodów Święta Morza w Gdyni. W niedzielę swoje święto obchodzić będzie Marynarka Wojenna.

Trwające do niedzieli Święto Morza w Gdyni odbywa się w tym roku po raz czwarty i nawiązuje do Święta Morza odbywającego się w tym mieście przed drugą wojną światową.

Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego (koordynuje obchody) Bogusław Witkowski w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że obchody umożliwiające wejście na teren stoczni, portu, mariny czy na pokład różnych jednostek pływających, mają ludzi ośmielić i zachęcić do zapoznania się z morską tematyką. "Co się dalej wydarzy, czy ktoś przeżyje przygodę życia, czy np. trafi do klubu żeglarskiego, to zobaczymy, ale jesteśmy otwarci: wejdźcie, zobaczcie, posmakujcie" - przekonuje. Zaznaczył, że coraz więcej osób pyta o program obchodów, rezerwuje terminy i uczestniczy w imprezach. "To nie ma być święto pomorskiego podwórka, ale całego kraju i to jest najważniejsze przesłanie" - tłumaczy.

W ramach akcji "Pomorze na morze" zaplanowano bezpłatne rejsy jachtami "Copernicus" i "Purga". Zwiedzać będzie można również statek handlowy. W Gdyni pojawią się "pomeranki", czyli tradycyjne łodzie kaszubskie z Jastarni, którymi będzie można popływać.

Salwy z okrętu-muzeum "Błyskawica" rozpoczną w niedzielę w samo południe oficjalne uroczystości Święta Marynarki Wojennej; święto tradycyjnie obchodzone jest w ostatnią niedzielę czerwca. Tego dnia rano załogi wszystkich okrętów MW podniosą wielką galę banderową. Zostaną udostępnione bezpłatnie do zwiedzania trzy okręty: okręt podwodny ORP „Sęp", okręt rakietowy ORP „Grom" oraz trałowiec ORP „Wdzydze". Natomiast Okręt - Muzeum ORP „Błyskawica" będzie można zwiedzić w niedzielę za symboliczną złotówkę. W tym dniu wstęp do Muzeum Marynarki Wojennej będzie bezpłatny.

W sobotę przed Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się chrzest morski. "Będzie można podziwiać czterech wybrańców, którzy taki chrzest z całym ceremoniałem przeżyją" - zachęca Witkowski.

Na Zatoce Gdańskiej odbędzie się pokaz działania sił nawodnych oraz lotnictwa MW, m.in. dwukrotny przelot grupy siedmiu samolotów śmigłowych PZL 130 Orlik.

Na Skwerze Kościuszki odbędzie się Festiwal Produktów Regionalnych "Smaki Morza", podczas którego zaplanowano pokazy i warsztaty kulinarne ze śledziem, dorszem i flądrą w rolach głównych.

Podczas Pikniku Oceanograficznego w sobotę będzie można m.in. zwiedzić statek badawczy "Oceanograf 2". Święto Nawigacji organizuje Akademia Morska w Gdyni.

W niedzielę, w sąsiedztwie cumującego okrętu-muzeum, odsłonięta zostanie makieta ORP "Błyskawica" wykonana z brązu w skali 1:50. Od 2012 r. Klub Rotary International Gdańsk - Sopot - Gdynia w ramach programu dla osób niewidomych „Pomóżmy Zobaczyć Świat Rękoma" buduje makiety z brązu najbardziej znanych zabytków historycznych Trójmiasta.

W Muzeum MW w niedzielę zostanie otwarta wystawa poświęcona twórczości Adama Werki, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich marynistów w historii sztuki współczesnej. "Po raz pierwszy będzie można zobaczyć te obrazy, nie w książce czy albumie" - zachęca Witkowski. Marynista pozostawił po sobie 500 prac. Kolekcja Marty Werki, wnuczki artysty, zostanie zaprezentowana w Muzeum w Gdyni po raz pierwszy. Ponadto w ramach Święta Morza odbędą się m.in. Cudawianki, uroczyste rozpoczęcie długodystansowych regat morskich Gdynia-Windawa-Gdynia, dzień otwarty Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńska Mila Nurkowa oraz pokazy w wykonaniu gdyńskiego WOPR.

Święto Morza obchodzono po raz pierwszy w Gdyni w 1932 r. Na te uroczystości przybył do miasta prezydent Ignacy Mościcki oraz ponad 100 tys. innych gości z całej Polski. Święto obchodzone było corocznie do wybuchu II wojny światowej, a po jej zakończeniu obchody odbywały się w Gdańsku i innych miastach nadmorskich. W 2013 r. Gdynia postanowiła wrócić do tej tradycji i od czterech lat w ostatnich dniach czerwca w mieście zorganizowany jest cykl imprez popularyzujących tematykę morską.

Obok PZŻ organizatorami Święta Morza są miasto Gdynia, Marynarka Wojenna RP, Liga Morska i Rzeczna, Urząd Morski oraz Akademia Morska w Gdyni, Krajowa Izba Gospodarki Morskiej oraz Jastarnia i Muzeum Marynarki Wojennej. (PAP)

Źródło:
PAP
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31180,00 $ tona -0,23% 14 maj
 Cynk 2924,00 $ tona 1,14% 14 maj
 Aluminium 2438,00 $ tona 0,66% 14 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.