• <

7 lat Błękitnego Patrolu WWF

7 lat Błękitnego Patrolu WWF - GospodarkaMorska.pl

WWF

05.12.2016 Źródło: własne

Po raz kolejny wraz z Błękitnym Patrolem WWF obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Grupa 200 ochotników z całego wybrzeża od wielu lat wspiera działania na rzecz ochrony bałtyckich fok, morświnów i ptaków morskich.
 
Błękitny Patrol WWF to grupa ludzi, którzy działając od 2009 roku codziennie patrolują polskie wybrzeże. Dzięki temu, gdy tylko pojawi się potrzeba, są w stanie nieść pomoc tym, którzy tego potrzebują. Dotyczy to w szczególności bałtyckich fok i morświnów, ale również ptaków, takich jak ostrygojad, sieweczka obrożna i rybitwy: białoczelna, czubata i rzeczna. Nierzadko zdarzało się również interweniować w przypadku łabędzi, mew, bocianów, a nawet bobrów i wydr.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem działalności Błękitnego Patrolu WWF, bo dzięki wysiłkom tych niezwykłych ludzi jesteśmy w stanie robić naprawdę wiele, żeby chronić tak cenne i wrażliwe środowisko, jakim jest Bałtyk – mówi Rafał Jankowski z WWF Polska. – Wolontariusze tworzą ogromną Błękitną Rodzinę, która skupia się wokół jednej idei i to pozwala łączyć wysiłki tak wielu różnych osobowości we wspólnym celu.

Co roku wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF pokonują tysiące kilometrów wzdłuż morskiego wybrzeża i biorą udział w licznych interwencjach, głównie do zgłaszanych obserwacji fok. Często organizują również prelekcje w szkołach, przedszkolach, bibliotekach, czy nawet zakładach penitencjarnych. Nasi wolontariusze są również inicjatorami wydarzeń, podczas których mieszkańcy nadmorskich regionów mogą włączyć się w sprzątanie plaż.
Siedem lat temu naszym celem było włączenie w działania na rzecz ochrony ssaków morskich 40 ochotników na wybrzeżu na okres 3 lat. Mieliśmy wątpliwości, czy znajdziemy aż tyle osób na tak długo. Niektórzy „Błękitni” są już z nami od siedmiu lat, a w nasze nadmorskie działania włączyło się już 200 osób – dodaje Monika Łaskawska-Wolszczak z WWF Polska. – Przez ten okres Patrol zgłosił obserwacje prawie 2 000 fok i uratował ok. 30 foczych szczeniąt. Dzień Wolontariusza do doskonała okazja, aby wszystkim za te wspólne lata i dokonania gorąco podziękować.

Błękitny Patrol WWF to samonapędzająca się machina. Wolontariusze nie tylko szkolą innych, ale i sami poszerzają swoje horyzonty, zapraszając na organizowane przez siebie szkolenia coraz szersze grono specjalistów. Tej jesieni w Dźwirzynie zapoznali się m.in. z  tematyką broni chemicznej w Bałtyku i odpadów morskich. Szkolenie zwieńczone zostało trzecią odsłoną akcji „Czysta Plaża”, podczas której ochotnicy uprzątnęli dwudziestokilometrowy odcinek plaży między Mrzeżynem a Kołobrzegiem.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32397,00 $ tona 0,63% 4 maj
 Cynk 2959,00 $ tona 1,89% 4 maj
 Aluminium 2434,00 $ tona -0,45% 4 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.