• <
BOTA_FILM_2021

Korea Płn. żąda odwołania wspólnych manewrów USA i Korei Płd.

gm24

14.11.2019 00:17 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Korea Płn. żąda odwołania wspólnych manewrów USA i Korei Płd.
Korea Płn. żąda odwołania wspólnych manewrów USA i Korei Płd. - GospodarkaMorska.pl

Rządząca Koreą Płn. Komisja Spraw Państwowych zażądała w środę odwołania planowanych wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei Płd. W przeciwnym razie Waszyngton „znajdzie się w kłopotach” i „zmierzy się z większym zagrożeniem” - ostrzeżono w komunikacie.

Według Pjongjangu organizacja wspólnych manewrów jest sprzeczna z uzgodnieniami z pierwszego szczytu z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy KRLD Kim Dzong Una w Singapurze latem 2018 roku. Kim wyraził tam gotowość do „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego” w zamian za obietnice gwarancji bezpieczeństwa dla jego kraju.

„Nie otrzymując niczego, daliśmy amerykańskiemu prezydentowi rzeczy, którymi może się przechwalać, tymczasem strona amerykańska nie uczyniła żadnego kroku, by się odwzajemnić. Obecnie mamy tylko poczucie, że zostaliśmy przez USA zdradzeni” - oświadczył rzecznik komisji kierowanej przez Kim Dzong Una. Jej komunikat opublikowała oficjalna agencja prasowa KCNA.

Po szczycie w Singapurze Korea Płd. i USA zmniejszyły skalę wspólnych ćwiczeń wojskowych, by ułatwić negocjacje nuklearne z Koreą Płn. Pjongjang ocenia jednak wszelkie manewry jako przygotowania do inwazji oraz – jak napisano w komunikacie - „perfidne akty odwzajemniania złem dobrej woli”, które „już zepchnęły relacje KRLD-USA na skraj załamania”.

W reakcji na oświadczenie komisji rzecznik departamentu stanu USA zapewnił, że prezydent Trump wciąż dąży do realizacji zobowiązań ze szczytu w Singapurze, w tym do osiągnięcia „przekształconych relacji, budowania trwałego pokoju i całkowitej denuklearyzacji” - podała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Pjongjang wyznaczył Waszyngtonowi termin do końca roku na zmianę stanowiska w negocjacjach nuklearnych. Urzędnicy z Korei Płn. sugerowali, że ich kraj może wznowić zawieszone obecnie próby broni jądrowej i testy rakiet balistycznych dalekiego zasięgu, jeśli rokowania nie posuną się naprzód.

W ubiegłym tygodniu południowokoreański wywiad ocenił, że kolejna runda roboczych rozmów pomiędzy USA a Koreą Płn. może się odbyć w listopadzie lub najpóźniej w grudniu. Poprzednie takie spotkanie w październiku w Sztokholmie zakończyło się fiaskiem, a urzędnicy z Pjongjangu zarzucili Amerykanom, że nie przedstawili żadnych nowych propozycji.

Korea Północna dokonała niedawno swojej 12. w tym roku próby pocisków. W październiku północnokoreańskie media informowały o skutecznej próbie nowej rakiety balistycznej wystrzelonej z okrętu podwodnego.

Andrzej Borowiak (PAP)

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35101,00 $ tona 1,01% 23 lip
 Cynk 2944,00 $ tona 0,82% 23 lip
 Aluminium 2492,00 $ tona 1,76% 23 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.