• <
bulk_cargo_port_szczecin

Sejm poparł poprawki Senatu do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Sejm poparł poprawki Senatu do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

W piątek Sejm głosował nad uchwałą Senatu do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich. Posłowie poparli poprawki zgłoszone przez Izbę Wyższą.

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich oraz niektórych innych ustaw. Posłowie poparli poprawki zaproponowane przez senatorów. Teraz ustawa trafi do podpisu do prezydenta.

Przepisy noweli przewidują umożliwienie użycia sił zbrojnych przeciwko zagrożeniom terrorystycznym wobec infrastruktury energetycznej na morzu, w tym gazociągu Baltic Pipe, oraz innych obiektów i instalacji zapewniających dostęp do portów, morskich farm wiatrowych, podmorskich sieci elektroenergetycznych i światłowodowych.

W noweli przewidziano, że stosowanie niezbędnych środków przymusu bezpośredniego będzie następować w taki sposób, aby zminimalizować zagrożenie dla osób postronnych, wyrządzić możliwie najmniejszą szkodę osobom, przeciwko którym środki zostały użyte, oraz ograniczyć zniszczenie wrogiego statku lub obiektu pływającego, innych statków oraz infrastruktury portowej. W nowych przepisach wskazano też, że obszar prowadzenia działań antyterrorystycznych na morzu ma zostać rozszerzony na całość polskich obszarów morskich.

Ustawa reguluje też postępowanie w przypadku ataku terrorystycznego z użyciem obcego cywilnego statku powietrznego, który będzie można zniszczyć. Nowela zakłada też, że na terenie basenu portowego w Świnoujściu powstanie stała baza Straży Granicznej. 

ms/ ewes/ drag/

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.