• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kontenerowce i statki pasażerskie w portach UE będą musiały korzystać z zasilania lądowego

05.04.2023 09:15
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Kontenerowce i statki pasażerskie w portach UE będą musiały korzystać z zasilania lądowego

Partnerzy portalu

W ubiegłym tygodniu doszło do ważnego porozumienia Parlamentu Europejski oraz Rady Unii Europejskiej w zakresie pakietu regulacyjnego Fit For 55. Nowe przepisy obejmują zmiany mające na celu przyspieszenie dekarbonizacji sektora żeglugowego, w tym przyspieszenie wdrażania „czystszych” paliw.

Jak czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego, zgodnie z propozycjami, na początku tylko większe statki będą musiały ograniczyć stopniowo emisję gazów cieplarnianych. Kontenerowce i statki pasażerskie stacjonujące w głównych portach UE będą musiały obowiązkowo korzystać z zasilania energią pochodzącą z lądowych systemów energetycznych już od 2030 r. Z kolei od 2035 r. będzie to również dotyczyć pozostałych portów UE, o ile porty te będą miały dostęp do zasilania lądowego. Chodzi o korzystanie z energii bezemisyjnej generowanej z instalacji OZE.

Przewidziano pewne wyłączenia, takie jak przebywanie w porcie przez mniej niż dwie godziny, korzystanie z własnej technologii zeroemisyjnej lub zawijanie do portu z powodu nieprzewidzianych okoliczności lub nagłych wypadków.

Od 2034 r. mieszanka paliwowa stosowana przez statki będzie musiała zawierać co najmniej 2 proc. paliw zielonych. Najczęściej chodzi o paliwa alternatywne pochodzenia niebiologicznego jak e-metanol, amoniak itd.

W efekcie emisje generowane przez statki powinny być zmniejszone o co najmniej 2 proc. do 2025 r., 6 proc. do 2030 r. 14,5 proc. do 2035 r., 31 proc. do 2040 r., 62 proc. do 2045 r. i 80 proc. do 2050 r.

Cele redukcyjne będą dotyczyły statków o pojemności brutto powyżej 5000 ton, które są w zasadzie odpowiedzialne za 90 proc. emisji CO2.

Komisja Europejska dokona przeglądu przepisów do 2028 r., aby zdecydować, czy rozszerzyć wymogi dotyczące redukcji emisji na mniejsze statki lub zwiększyć udział energii wykorzystywanej przez statki pochodzące z krajów spoza Europy.

Nieformalne porozumienie w sprawie zasad dotyczących zrównoważonych paliw morskich musi jeszcze zostać zatwierdzone przez Komitet Stałych Przedstawicieli Rady i parlamentarną Komisję Transportu i Turystyki, a następnie przez cały Parlament i Radę.

Transport był odpowiedzialny za około jedną czwartą całkowitych emisji CO2 w UE w 2019 r., z czego 14 proc. pochodziło z żeglugi wodnej – wynika z danych Europejskiej Agencji Środowiska.

Źródło: Parlament Europejski

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.