• <
gryfia_70lat

Rynek emisji dwutlenku węgla w UE poszerzy się o żeglugę

28.06.2021 09:07 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Rynek emisji dwutlenku węgla w UE poszerzy się o żeglugę

Partnerzy portalu

Rynek emisji dwutlenku węgla w UE poszerzy się o żeglugę - GospodarkaMorska.pl
Fot. portofrotterdam

Komisja Europejska planuje włączyć transport morski do największego na świecie rynku emisji dwutlenku węgla i stworzyć sąsiadujący z nim program handlu uprawnieniami do emisji ciepła i transportu drogowego.

Organ wykonawczy UE opracowuje obecnie największą dotychczas reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji, aby dostosować go do bardziej rygorystycznych celów klimatycznych na 2030 rok. Komisja chce wprowadzić okres stopniowy dla firm żeglugowych w systemie handlu między 2023 i 2025 rokiem, wymagające pełnej zgodności z limitami zanieczyszczeń od 2026 roku.

– Rozszerzenie EU ETS na transport morski dotyczy emisji z rejsów wpływających do Europy i emisji z zacumowania w porcie UE – czytamy w dokumencie, który ma zostać opublikowany 14 lipca.

Nowy program handlu uprawnieniami do emisji dla budynków i transportu drogowego zostałby ustanowiony od 2025 roku. Komisja stosuje politykę niekomentowania projektów aktów ustawodawczych. Propozycja może jeszcze ulec zmianie przed przyjęciem.

– W pierwszym roku podmioty regulowane będą zobowiązane do posiadania pozwolenia na emisję gazów cieplarnianych i raportowania swoich emisji za lata 2024 i 2025 – wynika z projektu.

– Wydawanie uprawnień i obowiązków zgodności dla tych podmiotów będzie obowiązywać dopiero od 2026 roku, co pozwoli na rozpoczęcie funkcjonowania nowego systemu w sposób uporządkowany i sprawny – czytamy dalej w projekcie.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.