• <

Wynik wyszukiwania - "emisja co2" - Wiadomości

Chiny na energetycznym kursie. Skorzystają porty i morski transport

Obecnie Chiny zamieszkuje 18% światowej populacji, zużywa 26% światowej energii pierwotnej, emituje 33% światowego CO2 związanego z energią i jest zdecydowanie wiodącym krajem w instalacji odnawialnych źródeł energii. Transformacja energetyczna w Chinach ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Chin i powodzenia globalnej transformacji energetycznej – podkreślają eksperci DNV, autorzy raportu „Energy Transition Outlook China 2024”.
16.05.2024

Stena Line zwodowała odnowione statki w korytarzu Morza Północnego

W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby swoich klientów, Stena Line przeprowadziła gruntowną modernizację dwóch swoich statków, Stena Britannica i Stena Hollandica. Jednostki, odnowione w rekordowym czasie 18 dni na każdy statek, oferują nowe przestrzenie restauracji i barów, nowoczesne i odświeżone miejsca do siedzenia oraz zwiększoną pojemność pasażerską. Renowacja statków jest kolejnym krokiem w dążeniu Stena Line do zmniejszenia emisji CO2 do 2030 roku w stosunku do poziomu z 2019 roku.
15.03.2024

Mariusz Grab zrezygnował z funkcji prezesa spółki Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

Mariusz Grab zrezygnował 14 lutego br. z funkcji prezesa Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police oraz z funkcji członka jej zarządu. Był jej prezesem od 30 kwietnia 2021 roku.
14.02.2024

Ember: rekordowe spadki emisji i produkcji prądu z węgla w UE w 2023 r.

Wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych spadło w UE w 2023 r. o 19 proc., emisje z sektora energii także o 19 proc., a udział prądu ze słońca i wiatru przekroczył po raz pierwszy 25 proc. - wynika z opublikowanych w środę danych think-tanku Ember.
07.02.2024

Airbus stawia na niskoemisyjne statki transportowe. Ich obsługą zajmie się firma Louis Dreyfus Armateurs

Firma Louis Dreyfus Armateurs (LDA) została wybrana przez Airbusa do odnowienia całej floty czarterowanych statków przewożących podzespoły samolotów między zakładami produkcyjnymi w Europie i USA za pomocą trzech nowoczesnych, niskoemisyjnych statków typu roll-on/roll-off, wspieranych przez napęd wspomagany wiatrem. Airbus zlecił przedsiębiorstwu ich budowę oraz eksploatację. Mają one być dzięki innowacyjnemu napędowi zgodne z polityką dekarbonizacji żeglugi. Ich rozpoczęcie działalności ma następować od 2026 roku.
04.01.2024

Energia jądrowa coraz bardziej realną opcją w transformacji energetycznej

W ostatnim czasie znacząco wzrosło biznesowe i polityczne zainteresowanie rozwojem energii jądrowej. Jaką rolę w procesie dekarbonizacji pełnią inwestycje w tym obszarze? Jakie są możliwości tego sektora w porównaniu z długoterminowymi potrzebami rynku? I przede wszystkim jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa?
30.08.2023

Kosztowna emisja CO2 dla zbiornikowców i kontenerowców. 8,4 mld EUR do 2026 r. wydadzą operatorzy flot handlowych

W 2024 r. rachunek za regulacje EU ETS będzie kosztował operatorów transportu morskiego ze statkami powyżej 500 tys. GT około 3 mld EUR. Do 2026 r. operatorzy zajmujący się transportem morskim będą musieli wydać 8,4 mld EUR na unijną opłatę uprawnień do emisji CO2 – informuje portal Trade Winds Benjamin Gibson z Hecla Emissions Management. Szczególnie kosztowna będzie emisja CO2 dla operatorów zbiornikowców i kontenerowców.
07.07.2023

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.
02.05.2023

Nowy wymiar konkurencji. Porty i operatorzy pasażerów w regionie Morza Bałtyckiego stawiają na zasilanie z lądu

W nowej strategii Cruse Baltic preferencje będą miały porty z przyłączami energetycznymi, które zapewnią zasilanie statku pasażerskiego z nabrzeża. Przed rokiem dziewiętnastu wiodących operatorów wycieczkowców działających w regionie Morza Bałtyckiego zobowiązali się do wykorzystania w czasie postoju w porcie zasilania energią z lądu. To wyzwanie dla zarządów portów bałtyckich, również Gdańska, Gdyni i Szczecina.
23.04.2023

Morskie farmy słoneczne znakomitym uzupełnieniem MEW. Crist i StoGda uczestniczą w innowacyjnym projekcie badawczym

Wiele mówi się o morskiej energetyce wiatrowej i w Polsce ten obszar aktywności znalazł już uznania władz, uczelni i stał się popularny w naszym społeczeństwie. Na świecie do pozyskiwania energii podchodzi się już bardziej otwarcie i notujemy pierwsze instalacje farm słonecznych na morzu. Montowane są przy brzegu i jako instalacje pływające.
19.04.2023

Mercedes-Benz zakupi energię z farmy wiatrowej Windanker

Spółka Iberdrola Deutschland podpisała z niemieckim producentem samochodów marki Mercedes-Benz długoterminowy kontrakt na sprzedaż energii (PPA). Bezemisyjna energia wyprodukowana na Morzu Bałtyckim będzie zasilała fabryki w Niemczech już od 2027 r.
12.04.2023

Wzrost handlu transportem morskim w I kwartale 2023 r.

Pod wpływem wysokiej inflacji, rosnących stóp procentowych, powolnego wzrostu gospodarczego Chin, wymiana towarowa z udziałem transportu morskiego zwolniła w 2022 r. tempo wzrostu do 0,5 proc., tj. o 11,9 pp rok do roku. Podczas gdy część negatywnych czynników zaczęła słabnąć na początku 2023 r., na co wskazują szacunki, że w I kwartale globalny handel powrócił do wzrostu na poziomie 1 proc. rdr, gospodarka światowa pozostaje wrażliwa na takie sytuacje, szczególnie np. na ostatnie problemy sektora bankowego.
04.04.2023

Baltic Ports for Climate - zdecydowane podejście do ambitnych celów

Pierwsza edycja Baltic Ports for Climate odbyła się dziś podczas konferencji Transport Week 2023 w Gdyni. Wydarzenie, będące nową inicjatywa Baltic Ports Organization (BPO), zorganizowane we współpracy z Actia Forum i z udziałem blisko 100 uczestników skupiło się na podejściu portów bałtyckich do odpowiedzialności wobec zmian klimatu.
15.03.2023

Baza Lotos Petrobaltic ma nowe oświetlenie

Energa Oświetlenie wymieniła właśnie stare oprawy sodowe na terenie bazy lądowej spółki poszukiwawczo-wydobywczej Lotos Petrobaltic zlokalizowanej przy Nabrzeżu Flisaków w Gdańsku. Zmodernizowane zostały 83 punkty świetlne, w efekcie czego zużycie energii na potrzeby oświetlenia spadnie o ponad połowę.
09.02.2023

Hapag-Lloyd – 150 statków do modernizacji. Szansa dla polskich stoczni

Niemiecki armator kontenerowy Hapag-Lloyd rozpoczął kompleksową modernizację floty w celu poprawy efektywności energetycznej 150 eksploatowanych obecnie statków. Na realizowany przez 5 lat program przeznaczone zostaną miliony euro.
28.08.2022

Kosz morski zainstalowano w Gdańsku. Wkrótce w regionie pojawią się kolejne [WIDEO, ZDJĘCIA]

Trzeci kosz, którego zadaniem jest zbieranie odpadów z powierzchni wody zainstalowano w gdańskiej marinie. Podczas montażu tego ważnego z punktu widzenia środowiska urządzenia obecni byli przedstawiciele miasta, sponsora i Fundacji Mare, która promuje proekologiczne rozwiązania koncentrując się na ochronie ekosystemów morskich. Kolejne kosze już wkrótce we Władysławowie, Pucku, Helu i Mechelinkach. Na tym jednak nie koniec.
25.05.2022

Transporty masowe płynów w większym rozmiarze - Hillebrand wprowadza nowy flexitank XL

Największymi wyzwaniami dla łańcuchów dostaw płynnych towarów masowych są dziś zakłócenia w transporcie morskim, niedobór kontenerów, zmiany w rozkładach rejsów i przydział przestrzeni ładunkowych. W odpowiedzi Hillebrand, globalny operator logistyczny dla branży beverage, opracował i wprowadził innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na przetransportowanie w jednym kontenerze aż 27 tys. litrów płynów. To flexitank XL, jeden z największych elastycznych zbiorników typu flexitank dostępnych na rynku.
19.05.2022

Nowoczesny i ekologiczny prom TT-Line z napędem LNG rozpoczyna rejsy ze Świnoujścia do Szwecji

Od 1 maja 2022 będzie zawijał do Świnoujścia „Nils Holgersson”, prom VII generacji, który jest najbardziej ekologicznym, przyjaznym dla środowiska i zaawansowanym technicznie promem typu ro-pax na Bałtyku. Pierwsze wyjście ze Świnoujścia jest planowane dnia 02.05.2022 o godz. 01.00, a pierwsze dzienne zawinięcie do Świnoujścia dnia 02.05.2022 w godz.14.00–16.00.
01.05.2022

Shell: odejście od rosyjskich surowców w Polsce jest możliwe, chociaż wymaga czasu

Jak wynika z najnowszego raportu Polityki Insight1 w Unii Europejskiej obecnie rosyjska ropa stanowi 27 proc. importu tego surowca, gaz 40 proc., a węgiel 46 proc. W Polsce Rosja również odgrywa kluczową rolę – 72 proc. importu ropy, 45 proc. gazu i 74 proc. węgla pochodzi z tego kraju. Całkowite odejście od ropy z Rosji jest możliwe, jednak proces doprowadzi do wzrostu cen paliw i innych produktów. Natomiast odejście od rosyjskiego gazu będzie możliwe już nawet w październiku tego roku, po ukończeniu budowy Baltic Pipe. Jak po
21.04.2022

Grimaldi wprowadził na rynek kolejny ekologiczny ro-rowiec piątej generacji

Grimaldi odebrał szósty statek ro-ro Eco Malta. Ceremonia miała miejsce w chińskiej stoczni Jinling znajdującej się w Nanjing. Statek GG5G to największa na świecie jednostka typu ro-ro przeznaczona do żeglugi morskiej bliskiego zasięgu.
13.03.2022

Bunkierki LNG a łańcuch dostaw. Optymalne projektowanie to konieczność

Transport morski stanowi dominujący element międzynarodowego łańcucha dostaw. Według raportu przedstawionego w tym roku przez Europejską Agencję Środowiskową wraz z Europejską Agencją ds. Bezpieczeństwa na Morzu, transport morski odpowiada za 77 proc. handlu zewnętrznego UE oraz 35 proc. handlu wewnętrznego państw unijnych. Z tego względu wywiera globalny wpływ nie tylko na gospodarkę, ale również (i być może przede wszystkim) na środowisko.
21.12.2021

GEFCO: Ekologiczne rozwiązania w transporcie i paliwa alternatywne to rzeczywistość

Instytucje publiczne oraz firmy w ostatnich latach podjęły wiele inicjatyw na rzecz rozwoju strategii paliw alternatywnych, których celem jest zastąpienie niektórych lub wszystkich paliw kopalnych. Takie zmiany umożliwiają spedytorom korzystanie z transportu bardziej przyjaznego dla środowiska i obniżenie wydatków na paliwa, co sprzyja poprawie rentowność firm z branży TSL. Zmiany wymagają jednak znacznych inwestycji w modernizację tradycyjnych systemów transportowych. Starania w tym zakresie opisuje raport „Jak zwiększyć efektyw
30.11.2021

Biopaliwo z plastikowych śmieci może napędzić… statki sprzątające oceany ze śmieci

Amerykańskiemu zespołowi naukowców udało się przekształcić plastik znajdujący się w wodach oceanów w biopaliwo, które rozwiązałoby problemy środowiskowe, ułatwiając pozyskiwanie energii ze śmieci na rzecz procesu oczyszczania oceanów. Biopaliwo można byłoby wykorzystać do napędzania jednostek zajmujących się zbieraniem śmieci z mórz i oceanów.
22.11.2021

Porty w sercu rewolucji wodorowej

Wodór ma być jednym z filarów transformacji gospodarczej. Na rynku międzynarodowym trwa wyścig technologiczny o jak najbardziej ekologiczną i efektywną metodę produkcji tego paliwa. Zastosowanie wodoru pozwoli na dekarbonizację obszarów, gdzie elektryfikacja może nie być ekonomiczna. Coraz istotniejszą rolę w wodorowej układance odgrywają porty.
16.11.2021

Simon Møkster i Wärtsilä oceniają możliwości hybrydowych silników amoniak/LNG

Norweski armator Simon Møkster Shipping i fińska Wärtsilä zajmująca się innowacyjnymi technologiami w sektorze morskim, podjęły współpracę w celu przeprowadzenia studium wykonalności wykorzystania amoniaku jako głównego paliwa dla statków pomocniczych offshore w silnikach dwupaliwowych, w których paliwem alternatywnym jest LNG.
15.11.2021

COP26. Rybołówstwo ofiarą zmian klimatu?

Oceany odgrywają kluczową rolę w życiu naszej planety - regulują klimat, pochłaniają CO2, zapewniają ważne źródło białka zwierzęcego dla ponad 3,4 mld ludzi oraz pracę dla 200 mln osób. Światowy rynek ryb i owoców morza wart jest obecnie ponad 164 mld $. W dniach 31 października – 12 listopada odbywa się Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu COP26. Z tej okazji organizacja pozarządowa MSC wzywa do zachowania produktywności oceanów, poprzez zrównoważone zarządzanie obszarami morskimi w skali globalnej.
06.11.2021

Rotterdam World Gateway współpracuje z Shell nad osiągnięciem neutralności emisyjnej

Rotterdam World Gateway (RWG) nawiązał współpracę z koncernem naftowym Shell, aby zrównoważyć emisje CO2 i stać się całkowicie neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2024 roku.
04.11.2021

StoGda o niskiej emisji: To już zwykła konieczność, a nie moda

– Praca projektanta statków znacząco zmieniła się w ostatnich dekadach. W latach 70., 80. i 90. ubiegłego wieku, pracowało się w dość przewidywalny sposób. Obecnie to branża niezwykle innowacyjna, przez co kreatywna. Niskoemisyjność w projektach to już żadna nowość, a coś do czego jesteśmy zobowiązani – mówi Wojciech Caban, generalny projektant w StoGda Ship Design & Engineering.
28.09.2021

Prezes Damen Engineering Gdańsk: „Praca w interdyscyplinarnym zespole to dzisiaj absolutna konieczność”

- Dzisiaj bardzo wyraźnie widać, że sukces zależy od kompetencji miękkich inżyniera. W złożonym procesie projektowym specjalista musi widzieć i rozumieć szerszą perspektywę, adresować i komunikować ryzyka, potencjalne zagrożenia oraz koniecznie dogadywać się z zespołem - mówi Katarzyna Romantowska-Jaskólska, prezes Damen w Gdańsku.
10.09.2021

„Parkingi” dla lodołamaczy i nowe oznakowanie szlaku żeglownego – kolejna inwestycja na Odrze

Siedem miejsc postojowo-cumowniczych oraz nowe oznakowanie szlaku żeglownego pojawi się na Odrze dolnej i granicznej. Głównym wykonawcą została firma AARSLEFF Sp. z o.o., która od ćwierć wieku działa na polskim rynku budowlanym. Prace mają potrwać do listopada 2022 roku.
12.07.2021

Kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju: TT-Line świętuje udane wodowanie drugiego promu Green Ship

W 2018 roku TT-Line złożyło zamówienie na budowę nowego promu Green Ship (Zielony Statek), który dołączy do floty TT-Line w 2022 roku i będzie operowany, jako nowy „Nils Holgersson” na Morzu Bałtyckim. Od tego czasu z ogromną ekscytacją przygląda się, jak postępują prace nad budową statku najnowszej generacji.
12.07.2021

Euronav przedstawił projekt tankowca napędzanego amoniakiem i złożył nowe zamówienia na statki

Belgijska firma Euronav ogłosiła udział w partnerstwie w celu przyspieszenia rozwoju nowych dwupaliwowych tankowców napędzanych amoniakiem.
07.07.2021

Rynek emisji dwutlenku węgla w UE poszerzy się o żeglugę

Komisja Europejska planuje włączyć transport morski do największego na świecie rynku emisji dwutlenku węgla i stworzyć sąsiadujący z nim program handlu uprawnieniami do emisji ciepła i transportu drogowego.
28.06.2021

Port Tallinn chce od 2050 roku przyjmować tylko statki z napędem elektrycznym lub na czyste paliwo

Aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku, estoński port w Tallinie będzie musiał zapewnić, aby wszystkie statki zacumowane na jego terenie przestawiły się na zieloną energię elektryczną lub alternatywne, bardziej przyjazne dla środowiska paliwa - wynika z najnowszego raportu.
28.05.2021

Intermodal - for a better future!

Rok 2021 Europejskim Rokiem Kolei! W 2020 roku dzięki klientom, którzy wybrali intermodal PCC Intermodal zredukowało emisje CO2 o ponad 315 tys. ton. To kolejny rekord! Jaki będzie w 2021? Kto zgadnie?! Dla tego słój miodu!
28.05.2021

ITF: Emisje będą rosnąć wraz z szybko rosnącym transportem

Globalna działalność transportowa wzrośnie ponad dwukrotnie do 2050 roku, a emisje z niej pochodzące o 16 proc. w porównaniu z 2015 rokiem, nawet jeśli istniejące zobowiązania do dekarbonizacji transportu zostaną w pełni wdrożone - przewiduje Międzynarodowe Forum Transportu (ITF).
19.05.2021

Odwrót Tesli od Bitcoinów. Winna emisyjna energia z węgla

Popularny właściciel potentata technologicznego Tesli Elon Musk jeszcze nie tak dawno zachwycał się technologią kryptowalut. Okazało się, że władze firmy zaczął niepokoić wzrost zużycia paliw kopalnych w stosowaniu tego rodzaju rozliczenia. Kilka zdań spowodowało, że Bitcoin stracił dramatycznie na wartości.
17.05.2021

W Rotterdamskim porcie powstanie największy hub do wychwytywania emisji CO2

Rząd holenderski oznajmił czterem największym firmom, w tym Royal Dutch Shell Plc i Exxon Mobil Corp., że w nadchodzących latach wyda aż 2,1 miliarda euro, aby zdeponować część emisji dwutlenku węgla pod ziemią.
15.05.2021

Stany Zjednoczone dołączą do globalnych wysiłków na rzecz dekarbonizacji

Stany Zjednoczone będą wspierać Międzynarodową Organizację Morską (IMO) w walce o osiągnięcie zerowych emisji netto do 2050 roku. W 2018 roku IMO ujawniła swoją pierwotną strategię obniżenia emisji gazów cieplarnianych w żegludze o 50 procent do 2050 roku, w porównaniu do poziomów z 2008 roku.
22.04.2021

Największe europejskie porty morskie obniżają emisję CO2

Czołowe europejskie porty obniżają emisję CO2. Wprowadzone w ostatnich latach ograniczenia, rozwój odnawialnych źródeł energii oraz coraz bardziej ekologiczne napędy w transporcie przynoszą efekty w Porcie Rotterdam i Porcie Walencja
14.04.2021

Shell wyczarteruje 10 nowych VLCC napędzanych skroplonym gazem ziemnym

Shell wyczarteruje dziesięć nowych tankowców VLCC zasilanych skroplonym gazem ziemnym. Energetyczny gigant stara się w ten sposób zmniejszyć emisję dwutlenku węgla ze swojej floty tankowców.
12.03.2021

Globalna emisja CO2 z żeglugi spadła o 1 procent

Światowe emisje CO2 z żeglugi zmniejszyły się o 1 procent w zeszłym roku, jedną z przyczyn pandemia koronawirusa, która zmniejszyła aktywność morską na całym świecie – stwierdził dostawca danych morskich, Marine Benchmark.
07.03.2021

Sektor żeglugi masowej musi zmniejszyć emisję CO2

Rozpoczynająca się dekada będzie stać pod znakiem ogromnych inwestycji w wymianę i modernizację floty, w celu spełnienia coraz ostrzejszych celów redukcji emisji zanieczyszczeń. Warto się przyjrzeć jak te zmiany przebiegają na rynku masowców.
05.03.2021

Nowe przepisy UE dotyczące transportu zwiększą emisje CO2 o 1 mln ton rocznie

Zapisy pakietu mobilności UE, który miał poprawić warunki pracy kierowców, będą mieć negatywne skutki dla klimatu. Zdaniem KE, nowe przepisy mogą spowodować do 3,3 mln dodatkowych ton emisji CO2 rocznie.
19.02.2021

IEA ostrzega przed wzrostem globalnej emisji CO2 w 2021 roku

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) ostrzegła w poniedziałek, że globalna emisja dwutlenku węgla, ograniczona przez pandemię Covid-19, wzrośnie w bieżącym roku, o ile rządy nie podejmą szybkich działań.
12.01.2021

Widoczność łańcuchów dostaw sprawia, że transport jest bardziej zrównoważony

Puste przebiegi i przestoje w pracy ciężarówek – to jedne z głównych przyczyn nieefektywności w obrębie łańcuchów dostaw. Średnio nawet 20% kilometrów, pokonywanych każdego roku przez europejskich przewoźników, jest wykonywanych „na pusto". Przyczynia się to do wzrostu kosztów działalności i do wysokiej emisji CO2, ciężarówka podróżująca bez ładunku nadal zużywa przecież paliwo. Tymczasem jazda bez ładunku z jednego miejsca do drugiego, a następnie powrót tylko częściowo załadowanego transportu są zaskakująco powszechną praktyką,
11.01.2021

Walka z kryzysem klimatycznym za mało radykalna

Mimo że w ostatnich latach wiele mówi się o zmianach klimatycznych i ich poważnych konsekwencjach, walka z tym zjawiskiem wciąż nie jest wystarczająco radykalna. Według IPCC uniknięcie czarnego scenariusza jest wciąż możliwe. – Niezbędne jest jednak ograniczenie konsumpcji, zmiana nawyków transportowych, stylu życia, sposobu zaspokajania swoich podstawowych potrzeb i bardziej solidarnościowe podejście do zasobów – wskazuje reportażysta Filip Springer.
14.12.2020

Solidarna Polska: nagłe podnoszenie celów redukcji CO2 niesie większe koszty dla Polski

Drastyczne i nagłe podnoszenie celów redukcji CO2 niesie większe koszty dla polskiej gospodarki i milionów Polaków - napisano w uchwale Zarządu Solidarnej Polski. Ugrupowanie wyraziło dezaprobatę dla uzgodnionego na szczycie UE nowego celu klimatycznego.
13.12.2020

Życie po COVID-19: Czy świat, jaki znamy, zmieni się na zawsze?

Po pierwszych blokadach w marcu 2020 r., w Internecie i mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia pustych miast. W niektórych miejscach, po ulicach wędrowały dzikie zwierzęta i wydawać by sie mogło, że natura bierze głęboki wdech po ciężkich doświadczeniach ze światem ludzi. Światowe rządy apelowały do obywateli o pozostanie w domach.
09.12.2020

Możliwe porozumienie ws. podniesienia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych?

Porozumienie w sprawie podniesienia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych dla UE do 55 proc. do roku 2030 jest możliwe pod warunkiem uzyskania bardzo jasnych gwarancji, w jaki sposób ma to w UE przebiegać - ocenił podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. UE minister ds. UE Konrad Szymański.
09.12.2020

Polska zapowiada poprawki ws. klimatu do projektu konkluzji szczytu UE

Polska na szczycie UE zaproponuje szereg poprawek do konkluzji ws. nowych celów klimatycznych. Uważa, że zaplanowana na grudzień ostateczna decyzja Rady Europejskiej w tej sprawie powinna być poprzedzona szerokimi konsultacjami ze wszystkimi państwami członkowskimi.
14.10.2020

Powinniśmy wydać 240 mld euro, żeby doprowadzić do zeroemisyjności w 2050 r.

Wyliczenia wskazują na to, że mniej więcej 8 miliardów euro powinniśmy wydawać rocznie, a 240 miliardów euro łącznie, żeby doprowadzić do tej zero emisyjności w 2050 roku – mówił w czwartek w Gdańsku wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
01.10.2020

Komisja Europejska może zwiększyć cele redukcji emisji CO2 do 2030 roku. Będzie to wymagało zmian we wszystkich sektorach gospodarki

Niekorzystne zmiany klimatyczne postępują tak szybko, że cele, do których państwa zobowiązały się w porozumieniu paryskim z 2016 roku, już są niewystarczające. Komisja Europejska przedstawiła ocenę podwyższenia celu redukcji emisji CO2 do 2030 roku z 40 do nawet 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku. Autorzy dokumentu rekomendują zwiększenie celu do poziomu 55 proc. Do tego potrzebna będzie współpraca na każdym szczeblu: od konsumentów, przez biznes, po rządy i organizacje międzynarodowe. Zwłaszcza rola firm jest mocno podkr
23.09.2020

Globalne ocieplenie zagraża rybom z Jukonu - mogą stać się trujące

Naukowcy twierdzą, że jeśli emisja dwutlenku węgla będzie się utrzymywać na obecnym poziomie, z topniejącej wiecznej zmarzliny wypłynie tak dużo rtęci, że ryby w Jukonie mogą stać się niebezpieczne w ciągu kilku dziesięcioleci.
22.09.2020

Pożary arktyczne latem 2020 r. ustanowiły nowe rekordy emisji

Naukowcy z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) w ECMWF informują, że latem pożary lasów na kole podbiegunowym przekroczyły zeszłoroczne rekordy emisji CO2, podczas gdy w sierpniu południowo-zachodnie części USA doświadczyły ekstremalnych pożarów.
08.09.2020

Tysiąc ekologicznych projektów może dać Europie ponad 2 mln nowych miejsc pracy

Tysiąc gotowych do wdrożenia "zielonych" projektów, o łącznej wartości 200 mld euro, może stworzyć w Europie ponad 2 mln nowych miejsc pracy - tak wynika z opublikowanego dziś raportu firmy doradczej EY. Na liście kluczowych eko-inicjatyw są też projekty z Polski.
03.09.2020

Innowacyjna produkcja to droga do wyjścia z kryzysu po pandemii

Innowacyjna produkcja jest kluczowa dla wyjścia z kryzysu po pandemii koronawirusa - oceniają eksperci DNB Banku Polska. Przy tym wskazują, że konieczne jest prawne określenie zasad, zgodnie z którymi wykorzystywana będzie robotyzacja i automatyzacja.
27.08.2020

Ostatni dzwonek na ostre ograniczanie emisji CO2

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej kilka najbliższych miesięcy będzie kluczowych w walce o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i uniknięcie katastrofy klimatycznej. Właśnie teraz rządy poszczególnych krajów tworzą plany pobudzania swoich gospodarek po pandemii. Na złagodzenie skutków recesji przeznaczono 9 bln dol., a ogromne pakiety stymulacyjne to okazja do wprowadzenia sektora energii na zrównoważoną ścieżkę – wskazuje IEA. Według szacunków agencji wymagałoby to inwestycji sięgających 1 bln dol. rocznie przez na
17.07.2020

Po jakim czasie zobaczylibyśmy efekt wyzerowania emisji CO2?

Średnia temperatura powierzchni Ziemi prawdopodobnie będzie rosnąć jeszcze przez pewien czas, nawet po całkowitym zatrzymaniu emisji dwutlenku węgla związanych z działalnością człowieka. Czy zdołamy za naszego życia zaobserwować efekty ochrony klimatu? Młodsi mają szansę!
14.07.2020

Branża energetyczna: koronawirus spowoduje rekordowy spadek emisji CO2

Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku można się spodziewać rekordowych spadków globalnej emisji CO2 - wskazało Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ). Zwrócono jednak uwagę, że stało się to kosztem gospodarki, a efekt klimatyczny będzie niewielki.
09.07.2020

Środowisko i klimat. Opinie i wiedza przedstawicieli mediów w Polsce

Otaczający nas świat zmienia się w niespotykanym dotąd tempie. Rozwój technologii informacyjnych sprawił, że spędzamy czas, pracujemy, a przede wszystkim komunikujemy się nie tylko odmiennie niż nasi dziadkowie i rodzice, ale także inaczej, niż sami to czyniliśmy zaledwie dekadę temu.
24.06.2020

Kolej może już wkrótce być całkowicie ekologiczna. Będzie napędzana wodorem lub energią słoneczną

W miarę wycofywania starych pociągów z tradycyjnymi silnikami pojawiają się nowe – napędzane wodorem czy fotowoltaiką. W Wielkiej Brytanii linia biegnąca do Londynu z Hampshire jest obecnie jedyną na świecie, która działa wyłącznie dzięki energii słonecznej. Zmieniają się też same dworce – zasilane zieloną energią stają się hubami komunikacyjnymi. – Aby kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru, konieczne są programy modernizacyjne – ocenia Paweł Skoczowski, ekspert klastra Luxtorpeda 2.0.
10.03.2020

MAE: globalna emisja CO2 z sektora energii w 2019 r. - bez zmian

Globalna emisja CO2 z sektora energii w 2019 r. nie zmieniła się w stosunku do 2018 r. i wyniosła 33 mld ton - wynika z opublikowanych we wtorek danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej. MAE podkreśla, że jednocześnie globalny PKB wzrósł o 2,9 proc.
11.02.2020

Czego przewoźnicy mogą się spodziewać w 2020 roku?

Czy polskie ciężarówki nadal będą podróżowały do Wielkiej Brytanii? Jakie nowe kierunki obiorą rodzime TIRy i kto będzie je prowadził? O szansach i zagrożeniach dla polskiego transportu drogowego w nadchodzącym 2020 r. oraz o wyzwaniach transportowych z minionego roku mówi Kamil Wolański, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.
31.12.2019

Europejska Konferencja Transportu Wodnego

W piątek, 29 listopada w Brukseli odbyła się konferencja organizowana przez WATERBORNE TP. Dotyczyła transportu wodnego i wyzwań związanych z jego transformacją do poziomu zeroemisyjnego.
12.12.2019

Wes Amelie będzie pierwszym statkiem napędzanym syntetycznym gazem ziemnym

Niemiecki armator Wessels Marine i MAN Energy Solutions planuję przerobić kontenerowiec Wes Amelie, by mógł być napędzany skroplonym syntetycznym gazem ziemnym (SNG). Jak wyjaśniono, SNG byłby wytwarzany przy użyciu odnawialnej energii elektrycznej.
07.11.2019

Armatorzy inwestują miliony w ekologiczne promy, ale wciąż brakuje infrastruktury

Coraz więcej armatorów stawia na ekologiczne rozwiązania. Niektórzy z nich coraz częściej zwracają jednak uwagę na fakt, że niezbędna do osiągnięcia pełnego sukcesu infrastruktura nie zawsze nadąża za rozbudową nowoczesnej i przyjaznej środowisku floty.
12.09.2019

„Bild”: Rejs Grety Thunberg obciąża klimat

Niemiecki tabloid "Bild" krytykuje w piątek nastoletnią klimatyczną aktywistkę Gretę Thunberg za rejs przez Atlantyk do Nowego Jorku. Bezemisyjna w założeniu podróż wcale taka nie jest. Obciąża klimat w dużo większym stopniu niż myślano - ujawnia bulwarówka.
16.08.2019

Konwersja promów ForSea. Duże korzyści dla środowiska i pasażerów

Działania firmy ForSea (dawniej HH-Ferries), która w ostatnim czasie zainwestowała znaczące środki w modernizację swojej floty, przyniosły efekty. Przewoźnik pochwalił się, że poziom emisji w rejonie cieśniny Sund udało mu się zmniejszyć o połowę.
16.04.2019

Equinor wybrał wykonawcę pływających turbin wiatrowych dla swojej nowej farmy wiatrowej

Norweski koncern energetyczny, Equinor, wybrał zakład Gulen Industrial Harbour na wykonawcę swojego drugiego projektu jedenastu pływających turbin wiatrowych.
21.03.2019

Znamy wykonawcę pływających turbin wiatrowych dla projektu Hywind Tampen

Norweski koncern energetyczny, Equinor, wybrał zakład Gulen Industrial Harbour w norweskim Sogn og Fjordane na wykonawcę swojego drugiego projektu jedenastu pływających turbin wiatrowych.
14.02.2019

Nowy terminal DB Schenker pod Wrocławiem

DB Schenker przeniósł terminal z Wrocławia do Nowej Wsi Wrocławskiej. Inwestycja za ponad 45 mln złotych jest nową siedzibą oddziału operatora logistycznego w regionie.
16.01.2019

Wiatr rozwieje emisje i obniży rachunki za prąd

Pieniądze na rekompensaty do rachunków za prąd nie muszą być przejadane. Mogłyby one służyć przebudowie systemu w kierunku mniej emisyjnym. Warunkiem jest wykorzystanie większej ilości energii z odnawialnych źródeł, w tym z najtańszego dziś wiatru.
25.12.2018

Państwa UE po raz pierwszy zgadzają się na limity CO2 dla ciężarówek

Ministrowie odpowiedzialni za sprawy środowiska wypracowali w czwartek porozumienie w sprawie projektu przepisów dotyczących ustanowienia limitów emisji CO2 dla samochodów ciężarowych. To decyzja historyczna, bo takich ograniczeń do tej pory w UE nie było.
21.12.2018

IOŚ: Pewna dekarbonizacja polskiej energetyki jest nieunikniona

W kontekście polityki klimatycznej, raportów naukowych, negatywnych zmian klimatu widać, że pewna dekarbonizacja polskiej energetyki jest nieunikniona i niezbędna - ocenił w rozmowie z PAP Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
14.11.2018

Port Gdańsk z nowoczesnym monitoringiem zanieczyszczeń

W jaki sposób szybko identyfikować źródła groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza? Jak monitorować w sposób ciągły poziom zanieczyszczeń w stosunku do obowiązujących norm i przepisów? Jak przewidywać rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń pod wpływem czynników atmosferycznych? Odpowiedzi na te pytania znaleźli członkowie polskiego startup'u Feature Forest. W ramach organizowanego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną programu akceleracyjnego Space3ac Intermodal Transportation stworzyli system fPerception, który pomoże
18.07.2018

Pięć nowych i ekologicznych promów dla Kopenhagi

Firma Arriva Danmark zamówiła pięć nowoczesnych, ekologicznych promów, które będą służyły do obsługi połączeń pomiędzy przystaniami w Kopenhadze. Kontrakt na ich budowę został podpisany z grupą Damen Shipyards.
13.07.2018

Starship – futurystyczna ciężarówka umożliwia zwiększenie efektywności przewozu jednostki ładunku o 248%

Dział olejowy Shell oraz AirFlow Truck Company ogłosiły wyniki jazdy testowej ekonomicznej i ekologicznej ciężarówki Starship, która miała miejsce w Stanach Zjednoczonych na trasie o długości ponad 3700 kilometrów.
15.06.2018

Stena Line stawia na zrównoważony rozwój. Efekty coraz wyraźniejsze

Stena Line nie ustaje w staraniach, które mają prowadzić do ograniczenia wpływu jej działalności na środowisko. Firma opublikowała właśnie raport, w którym znalazły się informacje na temat zrealizowanych w ubiegłym roku działań prośrodowiskowych. Prezentuje on efekty przeprowadzonych do tej pory akcji.
07.05.2018

Ekologiczny chemikaliowiec rozpoczyna pracę. Będzie pływał m.in. na Morzu Bałtyckim

Produkto-chemikaliowiec Fure Vinga już gotowy. Napędzana LNG jednostka została przekazana przez chińską stocznię Avic Dingheng Shipbuilding szwedzkiemu armatorowi Furetank Rederi AB, wchodzącemu w skład Gothia Tanker Alliance. To pierwszy z serii sześciu takich ekologicznych statków.
09.04.2018

Niezwykłe osiągnięcie promu Megastar

Minął już rok, odkąd nowoczesny prom Megastar wozi pasażerów. Pierwszy rok funkcjonowania jednostki, która podniosła komfort podróżowania pomiędzy Tallinnem a Helsinkami, firma Tallink uznała za sukces.
01.02.2018

Naimski: Europa Środkowa ważna dla USA

Przyjazd Donalda Trumpa i spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz później z prezydentami z Europy Środkowej oznacza, że dla USA, ten rejon jest ważny- mówi w wywiadzie dla PAP Piotr Naimski. Amerykańscy producenci LNG mogą myśleć o transporcie gazu do Polski i Europy - dodaje.
05.07.2017

Nowy prom dla Balearia. Osiągnięto ważne porozumienie

Hiszpański przewoźnik, firma Balearia zagwarantował sobie właśnie finansowanie jednej ze swoich flagowych inwestycji. Jest nią budowa nowego promu, który powinien wejść na trasę w 2019 r. Armator podpisał właśnie stosowane umowy z instytucjami finansowymi, które gwarantują bezpieczne doprowadzenie całego procesu do końca.
12.08.2016

Norwegia chce się przesiąść na promy elektryczne

O tym, że Norwegia może się stać już niedługo prawdziwym potentatem, jeśli chodzi o flotę promów elektrycznych, mówi się coraz więcej i coraz głośniej. Plany Norwegów nabierają zresztą coraz bardziej konkretnych kształtów.
28.07.2016

UASC chce zatrudnić Polaków

Jeden z liderów branży kontenerowej United Arab Shipping Company (UASC) rozpoczął rekrutację oficerów do nowo wybudowanej floty. Polska to jedno z miejsc, które będzie brane pod uwagę. Na marynarzy czeka 135 stanowisk.
23.10.2015

MV Barzan w Londynie. Time-lapse z rozładunku

Zamiast Felixtowe wyszedł Londyn - 10 dni późnej i 100 mil od portu przeznaczenia. „Niewielki” poślizg zanotował MV Barzan, który w wyniku komplikacji związanych z pożarem, jaki wybuchł na jego pokładzie dwa tygodnie temu, w całkiem niezłej kondycji dotarł do wybrzeży Wielkiej Brytanii.
22.09.2015

Kontenerowce bardziej ekologiczne

Wielki sukces przewoźników kontenerowych. Według najnowszych badań, od 2009 roku udało im się o prawie jedną trzecią zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.
27.08.2015

Pierwsza amerykańska morska farma wiatrowa już w budowie

W poniedziałek rozpoczęła się konstrukcja pierwszej amerykańskiej morskiej farmy wiatrowej. Przy wybrzeżu stanu Rhode Island powstanie łącznie 5 turbin o łącznej mocy 30 MW.
29.07.2015

Najbardziej „zielony” kontenerowiec świata będzie pływał pod maltańską banderą

MV Barzan, kontenerowiec ULCV (Ultra Large Container Vessel) o systemie napędowym LNG-ready, uznawany za najbardziej przyjazny dla środowiska na świecie, będzie pływał pod banderą maltańską.
20.05.2015

Czy potrzebna jest nowa polityka logistyki? - Raport Komisji Europejskiej

Trzy główne problemy, stojące przed sektorem europejskiej logistyki towarowej pozostaną aktualne w przewidywalnej przyszłości.
13.04.2015

Ma być ekologicznie i tanio. Pierwszy elektryczny prom popłynie na wyspę Ærø w 2017 r.

Eksperci prognozują, że w branży promowej nadchodzi elektryczna rewolucja. Jej katalizatorem mogą się stać korzystne przepisy podatkowe, które promują ekologiczne rozwiązania. Już wkrótce korzystać z nich będą m.in. armatorzy z Danii.
13.01.2015

Przemysł okrętowy i armatorzy przekraczają kolejne progi

Wkrótce do eksploatacji morskiej zostaną wprowadzone kontenerowce zabierające 24000 TEU (kontenerów dwudziestostopowych).
30.10.2014

Dynamicznie pozycjonowani w zielonej przyszłości. Ekologia i oszczędność w jednym – czyli jak Kongsberg Maritime pokonuje morski paradoks

Co łączy potentatów branży morskiej – armatorów, operatorów jednostek offshore z jednej strony oraz międzynarodowe organizacje i towarzystwa klasyfikacyjne regulujące zasady na tym rynku z drugiej? To wspólny rejs w stronę optimum na linii ekologia – redukcja kosztów eksploatacyjnych, połączony z narastającą świadomością, że coraz bardziej nowatorskie rozwiązania w tym obszarze to jedynie słuszny kierunek.
21.11.2012

Fracht Morski: Panalpina uruchamia dwa nowe bezpośrednie połączenia dla transportu drobnicowego LCL z Azji do Polski.

Panalpina, jeden z wiodących światowych dostawców rozwiązań w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw, ogłosił dzisiaj wprowadzenie na rynek dwóch nowych bezpośrednich serwisów dla przesyłek drobnicowych (LCL) za pośrednictwem swojej wewnętrznej linii żeglugowej Pantainer Express Line. Nowe cotygodniowe serwisy gwarantowane są z portów Keelung (Tajwan) oraz Busan (Korea Południowa) do Wrocławia, skracają czas tranzytu o dwa dni oraz redukują emisję CO2 aż o 6,9%.
07.12.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.