• <
port_rezerwa_mega_1100_200

Widoczność łańcuchów dostaw sprawia, że transport jest bardziej zrównoważony

ew

11.01.2021 11:48 Źródło: mat. prasowe
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Widoczność łańcuchów dostaw sprawia, że transport jest bardziej zrównoważony
Widoczność łańcuchów dostaw sprawia, że transport jest bardziej zrównoważony - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

Puste przebiegi i przestoje w pracy ciężarówek – to jedne z głównych przyczyn nieefektywności w obrębie łańcuchów dostaw. Średnio nawet 20% kilometrów, pokonywanych każdego roku przez europejskich przewoźników, jest wykonywanych „na pusto". Przyczynia się to do wzrostu kosztów działalności i do wysokiej emisji CO2, ciężarówka podróżująca bez ładunku nadal zużywa przecież paliwo. Tymczasem jazda bez ładunku z jednego miejsca do drugiego, a następnie powrót tylko częściowo załadowanego transportu są zaskakująco powszechną praktyką, pomimo swojej nieefektywności. Rozwiązaniem okazują się platformy widoczności transportów w czasie rzeczywistym.

Platformy widoczności w czasie rzeczywistym umożliwiają uczestnikom łańcuchów dostaw współpracę na nowe sposoby, pomagają też zespołom transportowym i logistycznym osiągnąć wyższy poziom wydajności operacyjnej i produktywności. Przykładem może być łączenie zasobów transportowych w celu lepszego wykorzystania dostępnych środków i eliminacji strat. Dzięki wyszukanemu algorytmowi uczenia maszynowego Shippeo jest w stanie precyzyjnie obliczyć czasy ETA dla każdej przesyłki.

Takie dane można udostępniać uczestnikom łańcuchów dostaw w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możliwe jest lepsze zarządzanie wyjątkami oraz minimalizowanie nieoczekiwanych kosztów i nieefektywności. Przekształcając ryzyko w szanse, Shippeo umożliwia również dynamiczną adaptację. W ten sposób platforma może znacznie usprawnić operacje w magazynach, centrach dystrybucji i miejscach dostaw, a także zmniejszyć liczbę pustych przebiegów, umożliwiając partnerom współdzielenie zdolności przewozowych.

To, w jaki sposób widoczność łańcucha dostaw jest w stanie sprawić, że transport będzie bardziej zwinniejszy i bardziej ekologiczny, pokazuje przykład firmy Eckes-Granini, specjalizującej się w produkcji soków owocowych. Jej pracownicy korzystają z platformy Shippeo nie tylko do przewidywania ETA, ale także do współdzielenia powierzchni transportowej z wiodącym partnerem handlowym w Niemczech, dzięki czemu przestoje ulegają skróceniu, a liczba pustych przebiegów – wyraźnemu zmniejszeniu. W przypadku działalności Eckes-Granini w Niemczech przełożyło się to na ograniczenie emisji CO2 o 25 ton rocznie. Oznacza to redukcję aż o 40 procent.

„Pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie wykryć i rozwiązać problemy związane z nieefektywnością w łańcuchu dostaw, dzięki możliwości przewidywania czasu dostarczenia przesyłki. Dzięki informacjom na naszej platformie i możliwościom uczenia maszynowego możemy uczynić transport bardziej wydajnym, bardziej przejrzystym i ostatecznie bardziej zrównoważonym" - mówi Jonatan Rajala, dyrektor ds. klientów strategicznych w Europie Północnej w Shippeo.

Bollore Logistics
port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35987,00 $ tona 1,87% 22 wrz
 Cynk 3018,00 $ tona 0,53% 22 wrz
 Aluminium 2886,00 $ tona 0,80% 22 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.