• <
PZT_1100x200_gif_2020

Widoczność łańcuchów dostaw sprawia, że transport jest bardziej zrównoważony

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Widoczność łańcuchów dostaw sprawia, że transport jest bardziej zrównoważony
Widoczność łańcuchów dostaw sprawia, że transport jest bardziej zrównoważony - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

ew

11.01.2021 Źródło: mat. prasowe

Puste przebiegi i przestoje w pracy ciężarówek – to jedne z głównych przyczyn nieefektywności w obrębie łańcuchów dostaw. Średnio nawet 20% kilometrów, pokonywanych każdego roku przez europejskich przewoźników, jest wykonywanych „na pusto". Przyczynia się to do wzrostu kosztów działalności i do wysokiej emisji CO2, ciężarówka podróżująca bez ładunku nadal zużywa przecież paliwo. Tymczasem jazda bez ładunku z jednego miejsca do drugiego, a następnie powrót tylko częściowo załadowanego transportu są zaskakująco powszechną praktyką, pomimo swojej nieefektywności. Rozwiązaniem okazują się platformy widoczności transportów w czasie rzeczywistym.

Platformy widoczności w czasie rzeczywistym umożliwiają uczestnikom łańcuchów dostaw współpracę na nowe sposoby, pomagają też zespołom transportowym i logistycznym osiągnąć wyższy poziom wydajności operacyjnej i produktywności. Przykładem może być łączenie zasobów transportowych w celu lepszego wykorzystania dostępnych środków i eliminacji strat. Dzięki wyszukanemu algorytmowi uczenia maszynowego Shippeo jest w stanie precyzyjnie obliczyć czasy ETA dla każdej przesyłki.

Takie dane można udostępniać uczestnikom łańcuchów dostaw w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możliwe jest lepsze zarządzanie wyjątkami oraz minimalizowanie nieoczekiwanych kosztów i nieefektywności. Przekształcając ryzyko w szanse, Shippeo umożliwia również dynamiczną adaptację. W ten sposób platforma może znacznie usprawnić operacje w magazynach, centrach dystrybucji i miejscach dostaw, a także zmniejszyć liczbę pustych przebiegów, umożliwiając partnerom współdzielenie zdolności przewozowych.

To, w jaki sposób widoczność łańcucha dostaw jest w stanie sprawić, że transport będzie bardziej zwinniejszy i bardziej ekologiczny, pokazuje przykład firmy Eckes-Granini, specjalizującej się w produkcji soków owocowych. Jej pracownicy korzystają z platformy Shippeo nie tylko do przewidywania ETA, ale także do współdzielenia powierzchni transportowej z wiodącym partnerem handlowym w Niemczech, dzięki czemu przestoje ulegają skróceniu, a liczba pustych przebiegów – wyraźnemu zmniejszeniu. W przypadku działalności Eckes-Granini w Niemczech przełożyło się to na ograniczenie emisji CO2 o 25 ton rocznie. Oznacza to redukcję aż o 40 procent.

„Pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie wykryć i rozwiązać problemy związane z nieefektywnością w łańcuchu dostaw, dzięki możliwości przewidywania czasu dostarczenia przesyłki. Dzięki informacjom na naszej platformie i możliwościom uczenia maszynowego możemy uczynić transport bardziej wydajnym, bardziej przejrzystym i ostatecznie bardziej zrównoważonym" - mówi Jonatan Rajala, dyrektor ds. klientów strategicznych w Europie Północnej w Shippeo.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28267,00 $ tona 1,68% 16 kwi
 Cynk 2853,00 $ tona 1,57% 16 kwi
 Aluminium 2308,00 $ tona -0,86% 16 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.