• <
mewo_2022

Odwrót Tesli od Bitcoinów. Winna emisyjna energia z węgla

17.05.2021 16:05 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Odwrót Tesli od Bitcoinów. Winna emisyjna energia z węgla

Partnerzy portalu

Odwrót Tesli od Bitcoinów. Winna emisyjna energia z węgla - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Popularny właściciel potentata technologicznego Tesli Elon Musk jeszcze nie tak dawno zachwycał się technologią kryptowalut. Okazało się, że władze firmy zaczął niepokoić wzrost zużycia paliw kopalnych w stosowaniu tego rodzaju rozliczenia. Kilka zdań spowodowało, że Bitcoin stracił dramatycznie na wartości.

13 kwietnia 2021 roku Elon Musk opublikował oświadczenie na łamach Twittera, że Tesla zawiesza możliwość zakupu samochodów elektrycznych za pomocą Bitcoina. Władze firmy zaczęły mieć wątpliwości w związku ze zwiększającym się zużyciem paliw kopalnych (w szczególności węgla) do produkcji energii elektrycznej napędzającej tzw. kopalnie kryptowalut. W oświadczeni podkreślono, że kryptowaluty są świetnym pomysłem, ale nie powinno się ich używać kosztem środowiska. 


Transakcje z pomocą Bitcoinów są zawieszone do momentu powstania ich wersji korzystającej z energii mniej emisyjnej. Tesla jest obecnie na etapie poszukiwań nowych, bardziej odpowiednich krytowalut. Musk zaogniając sytuację dodał, że powinny być wprowadzone podatki węglowe (od emisji CO2). 

Niedługo można było czekać na reakcję giełd. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, Musk określał się jako wielkiego zwolennika kryptowalut. W ten sposób pomógł Bitcoinom w wzroście na wartości. W lutym tego roku Tesla ujawniła, że kupiła bitcoiny o wartości 1,5 mld dolarów. Firma powiedziała później, że odnotowała zysk netto w wysokości 101 mln dolarów ze sprzedaży bitcoinów w ciągu kwartału, co pomogło zwiększyć jej zyski netto do rekordowego poziomu w pierwszym kwartale 2021 roku. 

Na rynku pojawił się nowy gracz

Po opublikowaniu wpisu Bitcoin stracił ok. 5 proc. wartości już w pierwszych minutach po opublikowania wpisu na Twitterze. Musk w celu rozwiania późniejszych spekulacji wyjaśnił, że Tesla nie sprzedała jeszcze nic z pomocą Bitcoina. Dotychczas zakupionych kryptowalut nie planuje sprzedać, ale czeka na bardziej zrównoważone rozwiązania. Od tego czasu Musk atakuje na Twitterze użytkowników, którzy są krytyczni wobec jego stanowiska w sprawie kryptowalut. 

Musk zadeklarował, ze w dalszym ciągu jest zafascynowany elektronicznymi technologiami rozliczania. Możliwe, że w ten sposób Elon chciał w jakiś sposób podbić pozycję dogecoina, właściwie opartego o internetowy żart. Okazuje się, że obecnie ten „żart” zajmuje jedną z czołowych pozycji w świecie kryptowalut.

Czy kopalnie kryptowalut zużywają dużo energii?

Tak, i nie - jest to bynajmniej dużą tajemnicą. Pojedynczy Bitcoin powstaje co około 10 minut. Kopalnie, czyli zaawansowane komputery realizujące skomplikowane zadania matematyczne w połączeniu z kartami graficznymi. Kopalnie obciążają już nawet sieci elektroenergetyczne niektórych państw jak Iran, który zobecnie walcza nielegalne kopalnie. Rozważa wprowadzenie specjalnych taryf dla tego rodzaju „pożeracza” energii. Na kryptowaluty otwierają się takie państwa jak Rosja czy Ukraina, które dają możliwości budowy kopalni przy elektrowniach jądrowych. 

Bitcoin zużywa nawet 77 TWh energii elektrycznej, co odpowiada rocznej konsumpcji energii w Chile. Niektóre ośrodki wskazują, że zużycie te sięga poziomu 90 TWh. 

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.