Tysiąc gotowych do wdrożenia "zielonych" projektów, o łącznej wartości 200 mld euro, może stworzyć w Europie ponad 2 mln nowych miejsc pracy - tak wynika z opublikowanego dziś raportu firmy doradczej EY. Na liście kluczowych eko-inicjatyw są też projekty z Polski.
Z raportu EY "A Green Covid-19 Recovery and Resilience Plan for Europe" wynika, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej dobrze radzą sobie z identyfikacją ekologicznego potencjału. "Chorwacja i Słowacja mają jedne z najwyższych wskaźników zielonych projektów w przeliczeniu na mieszkańca. Wyprzedziły pod tym względem Francję i Niemcy" - czytamy. Prym wiodą Szwecja, Cypr, Estonia i Czechy.
Raport zawiera listę "1000 zielonych możliwości inwestycyjnych w 27 państwach członkowskich UE", które mogą tworzyć miejsca pracy i przyczyniać się do realizacji celów klimatycznych UE. Dzięki tym zielonym projektom, o wartości 200 miliardów euro, ma powstać w Europie ponad 2 miliony nowych miejsc pracy.
Wśród pięćdziesięciu kluczowych inicjatyw są projekty z Polski. "Dzięki ich realizacji ma powstać 40 tysięcy nowych miejsc pracy, a emisja CO2 ma zostać zmniejszona o 26 tysięcy ktCO2e" - podkreślono. Przytoczone w raporcie przykłady kluczowych projektów z Polski to: produkcja ogniw litowo-jonowych do samochodów elektrycznych, projekty z zakresu lądowej energetyki wiatrowej oraz krakowski program Clean Air 2020, polegający na wymianie starych pieców i kotłów na paliwa stałe oraz modernizacji domów jednorodzinnych w celu efektywnego zarządzania energią. Kolejnym zaprezentowanym przykładem jest projekt budowy linii szybkiego tramwaju na trasie Czyżyny - Mistrzejowice w Krakowie.
Jak ocenił cytowany w czwartkowym komunikacie Jarosław Wajer z EY Polska, raport przedstawia "zaledwie ułamek zielonych projektów, które znajdują się w trakcie realizacji". Zaznaczył, że projekty z Polski przyczynią się do transformacji energetycznej. "Nasz kraj stoi jeszcze przed tym procesem, a pandemia COVID spowodowała, że zmiana metod wytwarzania energii stała się jeszcze bardziej pilna" - zaznaczył.
Autorzy raportu zwrócili uwagę, że Europejski Zielony Ład stawia zmiany klimatyczne i gospodarkę o obiegu zamkniętym "w centrum gospodarczej przyszłości Europy". Zgodnie z obietnicami przywódców, Plan Odbudowy dla Europy o wartości 750 miliardów euro ma wesprzeć i przyspieszyć proces transformacji w stronę zrównoważonej gospodarki neutralnej dla klimatu. "Konieczna jest jednak współpraca w tym zakresie, aby zapewnić widoczność i konkurencyjność projektów zielonej infrastruktury i technologii" - podkreślono.
Wyselekcjonowany przez ekspertów EY katalog najciekawszych zielonych inicjatyw to odpowiedź na rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady przyjęte w czerwcu 2020 r. w sprawie tzw. taksonomii ekologicznych projektów niezbędnych do realizacji planu działania w sprawie finansowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego w związku ze zmianą klimatu. Zaproponowane Radzie Europejskiej projekty koncentrują się na adaptacji do zmian klimatycznych, zrównoważonym użytkowaniu zasobów, przechodzeniu na gospodarkę w obiegu zamkniętym, zapobieganiu zanieczyszczeniom oraz ochronie ekosystemów - wyjaśniono. (PAP)
Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH
Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ będą szukać wody w kosmosie
Metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy
Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?
Fokarium rekrutuje wolontariuszy
Zielony wodór wspierany przez UE. Green Hydrogen Partnership z nowymi projektami