• <

P2X Solutions poszuka sposobu na ekologiczną żeglugę na Morzu Bałtyckim

25.04.2022 10:22
Strona główna P2X Solutions poszuka sposobu na ekologiczną żeglugę na Morzu Bałtyckim
P2X Solutions poszuka sposobu na ekologiczną żeglugę na Morzu Bałtyckim - GospodarkaMorska.pl

P2X Solutions, pionier w dziedzinie zielonego wodoru i technologii Power-to-X, otrzymał od Bank of Åland dofinansowanie w wysokości 75 tys. euro na badanie SH2ORE, które ma na celu wsparcie znacznej redukcji emisji w transporcie morskim na Morzu Bałtyckim. Badania będą realizowane w ramach w ramach ,,Baltic Sea Project”.

Badanie obejmuje możliwości wykorzystania napędów neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla dla transportu morskiego, ich produkcję krajową i potencjał biznesowy, a także bezpieczeństwo.

- Morze Bałtyckie potrzebuje nowych innowacyjnych rozwiązań, a zwłaszcza tych, które pozytywnie oddziaływają na środowisko. Dlatego ważne jest dla nas wspieranie ciekawych inicjatyw, takich jak ta - mówi Anne-Maria Salonius, dyrektor ds. działalności biznesowej w Finlandii w Bank of Åland i szefowa w Baltic Sea Project.

Projekt P2X Solutions SH2ORE ma na celu dostarczenie obiektywnych danych badawczych, które pomogą firmom żeglugowym i innym podmiotom z branży w podejmowaniu przyszłych decyzji inwestycyjnych. Ponadto, badanie umożliwi P2X Solutions i innym krajowym producentom zielonego wodoru skupienie się na produkcji najbardziej skalowalnych, przyjaznych dla środowiska i bezpiecznych paliw na potrzeby transportu morskiego. W ten sposób badanie znacząco wspiera budowę niskoemisyjnego łańcucha wartości w regionie Morza Bałtyckiego.

- Potencjał redukcji emisji w transporcie morskim na Morzu Bałtyckim jest znaczny. Właściciele statków i inni operatorzy potrzebują solidnej bazy wiedzy, aby oprzeć na niej swoje decyzje inwestycyjne w napędy neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, takie jak ekologiczny wodór i pochodne, oraz syntetyczne e-paliwa, w tym e-metan, e-amoniak i e-metanol. Finansowanie projektu Baltic Sea Project przez Bank of Åland umożliwia przeprowadzenie badań w ramach naszego projektu SH2ORE, który ma na celu zrównoważony i pozytywny wpływ na klimat i środowisko w regionie Morza Bałtyckiego - mówi Herkko Plit, dyrektor generalny P2X Solutions.

Badanie P2X Solutions zostanie przeprowadzone przez zewnętrznego wykonawcę wybranego na podstawie złożonych ofert. Oczekuje się, że prace zostaną zakończone jesienią 2022 roku.

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.