• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rząd ma się zająć "Krajowym Programem Żeglugowym do roku 2030”

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Rząd ma się zająć "Krajowym Programem Żeglugowym do roku 2030”

Partnerzy portalu

Rada Ministrów ma zająć się projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu „Krajowy Program Żeglugowy do roku 2030" - wynika z wtorkowego porządku obrad rządu, opublikowanego na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zgodnie z zamieszczonym harmonogramem ministrowie mają się zająć projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu rozwoju pod nazwą "Krajowy Program Żeglugowy do roku 2030". Wnioskodawcą jest Minister Infrastruktury.

Z informacji o projekcie uchwały zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wynika, że Krajowy Program Żeglugowy do 2030 r. "jest dokumentem obejmującym planowanie, działania i inwestycje w zakresie transportu wodnego śródlądowego w perspektywie do 2030 r.".

"W działaniach realizujących cel KPŻ2030 wskazana została m.in. lista projektów inwestycyjnych na drogach wodnych oraz działania o charakterze sektorowym – działania strategiczno-regulacyjne wspierające rozwój sektora transportu wodnego śródlądowego" - napisano.

Autorzy projektu uchwały wskazali, że sektor transportu wodnego śródlądowego nie posiada dedykowanego dokumentu planistycznego – programu wieloletniego czy też programu rozwoju, na wzór dokumentów planistycznych dla transportu kolejowego i drogowego. Jak dodano, poza obszarami rozwoju sektora wodnego wskazanymi w Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 r. nie istnieje dokument spełniający wymogi tematycznego warunku podstawowego dla sektora transport, w obszarze żeglugi śródlądowej.

"Przyjęcie projektu uchwały Rady Ministrów pozwoli więc nie tylko na kompleksowe planowanie rozwoju transportu wodnego śródlądowego do 2030 r., spełniając ww. warunek tematyczny, ale także wypełni lukę w obszarze polityki rozwoju dot. żeglugi śródlądowej – realizując działania o charakterze operacyjno-wdrożeniowym dla realizacji celów określonych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju z perspektywą do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.) oraz Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 r." - napisano.

Projektowana uchwała zakłada m.in. poprawę parametrów nawigacyjnych na śródlądowych drogach wodnych; wsparcie rozwoju rynku w sektorze transportu wodnego śródlądowego; rozwój partnerstwa na rzecz gospodarczego wykorzystania dróg wodnych.

"Realizacja działań ujętych w Programie pozwoli na zrealizowanie celu, jakim jest przywrócenie warunków dla niezawodnego i efektywnego transportu wodnego śródlądowego na śródlądowych drogach wodnych w Polsce" - wskazano.

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mmu/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.