• <
nauta_2024

European Energy i HMM łączą siły w dekarbonizacji żeglugi e-metanolem

17.02.2023 14:34
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki European Energy i HMM łączą siły w dekarbonizacji żeglugi e-metanolem

Partnerzy portalu

 European Energy i HMM łączą siły w dekarbonizacji żeglugi e-metanolem - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Ekologiczna żegluga staje się coraz bardziej powszechna, a European Energy podpisała właśnie MoU z HMM w celu zabezpieczenia dostaw metanolu dla swojej nowo zamówionej floty ekologicznych jednostek.

Umowa zakłada, że European Energy, jako dostawca e-metanolu, będzie wspierać HMM w tworzeniu łańcucha dostaw zielonego metanolu.

HMM, ósma co do wielkości firma żeglugowa na świecie, zamówiła dziewięć kontenerowców typu dual-fuel. Statki mają być rozmieszczone na szlakach handlowych Azja-Północ/Ameryka Łacińska oraz na Azja-Indie, a ich dostawa ma nastąpić w latach 2025-2026.

- W całej branży żeglugowej obserwujemy ruch w stronę bardziej ekologicznego transportu. Będzie to kluczowa część globalnej transformacji ekologicznej polegającej na odejściu od paliw kopalnych i znacznym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. European Energy jako jeden z liderów w globalnym rozwoju e-metanolu będzie starał się wspierać i przyspieszać ten krok w kierunku ekologicznych paliw dla przemysłu żeglugowego - mówi Knud Erik Andersen, dyrektor generalny European Energy.

European Energy buduje obecnie największy na świecie zakład produkujący e-metanol w Aabenraa w południowej części Danii.

Oczekuje się, że pierwszy e-metanol zostanie wyprodukowany do końca 2023 roku.

Po pełnym uruchomieniu obiekt będzie w stanie wyprodukować 32 000 ton e-metanolu rocznie.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.