• <

Wynik wyszukiwania - "budowa" - Wiadomości

Władze USA ogłaszają pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych

Podczas wystąpienia 24 kwietnia na konferencji International Partnering Forum w Nowym Orleanie w stanie Luizjana, sekretarz spraw wewnętrznych Deb Haaland ogłosi nowy, pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych, który obejmuje do 12 potencjalnych umów dla morskich farm wiatrowych do 2028 roku.
26.04.2024

Mercy Ships zbuduje najnowocześniejszy statek szpitalny przy wsparciu MSC

Dzięki darowiznom i wsparciu międzynarodowym instytucja pomocowa Mercy Ships zbuduje kolejny statek, którego zadaniem będzie niesienie pomocy medycznej potrzebującym w Afryce Subsaharyjskiej.
26.04.2024

Tak powstaje napęd "Miecznika". Zakończono próby fabryczne silnika dla przyszłego ORP Wicher

Zakończyły się próby fabryczne silnika wysokoprężnego MTU 20V8000M71 przeznaczonego na pierwszą z trzech fregat Miecznik, budowanej od sierpnia ub. r. W niedalekiej przyszłości zostanie on dostarczony do gdyńskiej stoczni celem umieszczenia go w siłowni okrętowej.
26.04.2024

Kolejny, atomowy okręt podwodny typu Virginia dostarczony do US Navy

Koncern Huntington Ingalls Industries (HII) ogłosił 25 kwietnia, że jej oddział Newport News Shipbuilding (NNS) dostarczył do US Navy kolejny okręt podwodny typu Virginia, USS New Jersey (SSN 796). To 11 okręt tej serii i 23 zbudowany w ramach umowy o współpracy z General Dynamics Electric Boat.
26.04.2024

Gaz-System podpisał umowę czarteru pierwszej w Polsce jednostki FSRU

Gaz-System podpisał umowę czarteru określającą warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej. Kontrakt został zawarty z firmą White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.
25.04.2024

Thales inauguruje nowe centrum testowe dla fregat typu F126

Firma Thales otwiera w holenderskim Hengelo centrum testowe, w którym będzie integrować i sprawdzać systemy do planowanych fregat typu F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine). Otwarcie obiektu oznacza kolejny etap w budowie tych okrętów, jak i istotne wsparcie dla zatrudnienia i innowacji technologicznych w Holandii, co odbywa się we współpracy z Damen Naval.
25.04.2024

Idą zmiany w Porcie Gdynia. Demontaż Bühlera na Nabrzeżu Indyjskim

Urządzenie przeładunkowe Bühler Portalink Combi 300 po trzydziestu latach służby znika z krajobrazu portowego. Do prac demontażowych wykorzystano dźwig pływający „Maja”, jeden z największych w Polsce.
25.04.2024

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk z nową identyfikacją wizualną i serwisem internetowym

Equinor i Polenergia uruchomiły nową identyfikację wizualną projektów Bałtyk. Morskie farmy wiatrowe zyskały też nowy, wspólny dla wszystkich trzech projektów serwis internetowy: www.baltyk123.pl
24.04.2024

G-TEC zakończył projekt geodezyjny dla Baltic Power, morskiej farmy wiatrowej budowanej na polskim Bałtyku

Projekt realizowany przez G-TEC, będącego podwykonawcą dla konsorcjum, w skład którego wchodzą DEME Offshore, TFKable Group i NKT, obejmował około 130 km eksportowych i 127 km międzysystemowych, które połączą 76 turbin wiatrowych i dwie podstacje morskie.
23.04.2024

W stoczni Naval Group położono stępkę pod trzecią fregatę dla Marynarki Wojennej Grecji

We francuskim Lorient odbyła się 15 kwietnia ceremonia położenia stępki pod przyszły HS Formion (F-603). To trzecia, przeznaczona dla Grecji fregata serii FDI HN, która ma wzmocnić morski potencjał kraju.
23.04.2024

Babcock wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik transferem wiedzy i technologii w trakcie budowy fregat

Babcock International Group aktywnie wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik w ramach programu dostawy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, a wiedza i doświadczenie firmy mają pozwolić usprawnić realizację tego kluczowego dla polskiego bezpieczeństwa przedsięwzięcia.
22.04.2024

W stoczni TKMS zwodowano czwarty okręt podwodny dla Singapuru

W należącym do Thyssenkrupp Marine Systems zakładzie stoczniowym w Kilonii odbyła się ceremonia wodowania i nadania nazwy dla okrętu podwodnego typu 218SG dla Marynarki Wojennej Singapuru. Jednostka ma wzmocnić potencjał sił morskich tego małego państwa w zakresie ochrony domeny morskiej oraz niezakłóconej żeglugi. Nadano jej nazwę Inimitable.
22.04.2024

Przygotowania do bazy offshore. Jak wygląda budowa?

Znaczenie morskich elektrowni wiatrowych dla systemu energetycznego Polski na stałe zagościło w świadomości opinii publicznej Polaków. Coraz więcej osób wie bądź choć kojarzy czym jest przemysł offshore, hydrotechnika morska i jak jest skomplikowana. Do posadowienia i eksploatacji farm wiatrowych na morzu potrzeba specjalistycznych statków, instalacji oraz osób je obsługujących. By tego dokonać niezbędne są do tego celu stosowne bazy w portach.
22.04.2024

Dwa największe na świecie promy wodorowe powstaną w Norwegii

Torghatten Nord wybrał norweską firmę Myklebust Verft do budowy dwóch promów wodorowych, które będą przewozić do 120 samochodów na najdłuższej norweskiej trasie promowej między miejscowościami Bodø a Lofotami. Promy będą największymi na świecie statkami napędzanymi wodorem produkowanym w zakładzie mieszczącym się we wspomnianym Bodø.
19.04.2024

Mein Shiff 7 przygotowuje się do prób morskich. To kolejny wycieczkowiec powstający w Meyer Turku

W fińskiej stoczni trwają przygotowania do rozpoczęcia prób morskich ekologicznego wycieczkowca napędzanego metanolem, budowanego dla TUI Cruises, części koncernu Royal Carribean. To ostatnia jednostka z budowanej serii, którą wyróżnia możliwość zasilania ekologicznym paliwem, w myśl dekarbonizacji żeglugi.
19.04.2024

Wyposażenie napędowe od Kongsberga nada prędkości fregatom niderlandzkiego "Miecznika"

Damen Naval wybrał Kongsberg Maritime Sweden na dostawcę śrub napędowych o regulowanym skoku i wałów okrętowych dla czterech fregat zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare) dla Holandii i Belgii.
19.04.2024

Saab dostarczy siłom morskim Hiszpanii systemy ostrzegania laserowego dla nowych fregat

Szwedzki koncern podpisał 18 kwietnia kontrakt na dostawę systemów ostrzegania laserowego dla Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Española) o wartości 3,5 mln euro. Stanowi to dla firmy ważny kamień milowy, ponieważ dotyczy dostaw jej najnowszej technologii, która znajdzie się w wyposażeniu nowych fregat typu F110, mających stanowić istotne wzmocnienie sił morskich państwa. Budowniczym nowych okrętów jest Navantia.
19.04.2024

Eureka Shipping ogłasza budowę najnowocześniejszego statku do transportu cementu

Eureka Shipping, firma specjalizująca się w transporcie cementu, będąca własnością SMT Shipping i The CSL Group, ogłosiła 9 kwietnia rozpoczęcie budowy nowoczesnego, ekologicznego cementowca, przeznaczonego do obsługi tras na amerykańskich Wielkich Jeziorach (Great Lakes). Jednostka o nośności 12 500 ton został zaprojektowans w celu zastąpienia dwóch starszych jednostek, przy zachowaniu tej samej pojemności ładunkowej.
17.04.2024

Powstające Muzeum Kanału Sueskiego szykuje się do otwarcia na turystów

Zarząd Kanału Sueskiego dokonał w marcu pierwszego, próbnego otwarcia Muzeum Kanału Sueskiego, w ramach którego zwiedzanie było bezpłatne. W niedalekiej przyszłości placówka ma stać się popularnym miejscem wizyt turystów zainteresowanych historią oraz działalnością jednej z najważniejszych tras morskich na świecie.
17.04.2024

Rozpoczęła się decydująca faza realizacji Morskiego Terminala Przeładunkowego

Na budowie Morskiego Terminala Przeładunkowego przy Rafinerii Gdańskiej toczą się intensywne prace. We wschodniej części nabrzeża oraz na pomostach komunikacyjnych, zamontowano balustrady. Prace żelbetowe dla całej inwestycji zostały zakończone, a na ul. Sztutowskiej zakończono budowę nowo zaprojektowanego przepustu. Co zaplanowano na kolejne tygodnie robót?
17.04.2024

Muzeum Marynarki Wojennej pokazuje wnętrze Sokoła. Prace nad wyjątkowym eksponatem wciąż trwają

Wciąż trwają intensywne prace na byłym okręcie podwodnym polskiej Marynarki Wojennej, ex-ORP Sokół. Specjaliści przygotowują jednostkę do nowej roli jako atrakcji muzealnej, która ma zostać latem udostępniona turystom do zwiedzania. Muzeum opublikowało kolejne zdjęcia, na których widać wnętrze eksponatu.
16.04.2024

W amerykańskiej stoczni Fincantieri położono stępkę pod fregatę dla US Navy. Czegoś takiego nie było od dekad

W stoczni Fincantieri Marine Marinette odbyła się 12 kwietnia ceremonia położenia stępki pod budowę pierwszego od wielu lat okrętu klasy fregata, jaki znajdzie się w składzie US Navy. USS Constellation (FFG-62) należy do serii opartej na francusko-włoskiej platformie FREMM, a jego planowana dostawa ma nastąpić w 2029 roku.
15.04.2024

W stoczni Crist odbyło się położenie stępki pod drugi kablowiec dla firmy Nexans

Na terenie gdyńskiej stoczni Crist S.A. odbyła się 4 kwietnia uroczystość położenia stępki pod budowę jednostki NB317. Jest to kamień milowy w budowie kolejnego kablowca (Cable Laying Vessel, CLV) we współpracy z norweską stocznią Ulstein Verft. Tak jak przy poprzednim projekcie tego rodzaju, zamawiającym jest firma Nexans.
15.04.2024

Nowoczesne, elektryczne holowniki rozpoczynają pracę w Porcie Vancouver

Dwa elektryczne holowniki weszły w wyposażenie portu w Vancouver, co stanowi ważny kamień milowy dla rozwoju największego portu w Kanadzie. Towarzyszyło temu 10 kwietnia br. uroczyste wydarzenie z udziałem mieszkańców, urzędników, pracowników miejskich i portowych, a także przedstawicieli branży morskiej. Jednostki rozpoczną regularną działalność w maju i będą wykorzystywać czystą energię z sieci hydroelektrowni Kolumbii Brytyjskiej.
12.04.2024

Subsea7 z kontraktem w Zatoce Meksykańskiej

Firma Subsea7 ogłosiła 12 kwietnia zawarcie z Talos Energy znacznego kontraktu na inwestycję Sunspear na obszarze Green Canyon Block 78 w Zatoce Meksykańskiej.
12.04.2024

W Finlandii położono stępkę pod pierwszą korwetę typu Pohjanmaa

W fińskiej stoczni w Rauma odbyła się 11 kwietnia uroczystość położenia stępki pod pierwszą z czterech wielozadaniowych korwet projektu Laivue 2020. Mają one wzmocnić potencjał Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat).
11.04.2024

Jak prezentuje się bliźniak "Miecznika", HMS Venturer? Okręt odwiedziła matka chrzestna, księżniczka Anna

Z wizytą do stoczni Babcoock w Rosyth przybyła księżniczka królewska Anna, siostra króla Wielkiej Brytanii Karola III. Zapoznała się z stanem budowy pierwszej fregaty typu 31 (określanej też jako typ Inspiration), która podobnie jak okręty programu "Miecznik" opiera się na platformie Arrowhead 140. Spotkała się także z budującymi jednostkę stoczniowcami oraz przyszłą załogą HMS Venturer.
11.04.2024

Damen Naval podpisuje kolejny kontrakt z dostawcą wyposażenia dla belgijsko-holenderskich fregat

Damen Naval będzie współpracować z Hatenboer-Water w zakresie systemów wody słodkiej na pokładzie czterech fregat zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW), które Damen Naval buduje dla Holandii i Belgii. Dzięki temu kontraktowi Damen Naval po raz kolejny znalazł holenderskiego dostawcę dla wyjątkowego projektu, określanego niekiedy "niderlandzkim Miecznikiem".
11.04.2024

Jak wygląda remont największych okrętów na świecie? Stocznia należąca do HII kończy prace na lotniskowcu

Huntington Ingalls Industries (HII) kończy prace w suchym doku, w trakcie którego wykonano tankowanie i kompleksowy remont USS John C. Stennis (CVN 74), lotniskowca typu Nimitz. To jeden z największych okrętów w arsenale US Navy.
10.04.2024

Ulstein zwodował statek CSOV, którego kadłub powstał w stoczni Crist S.A.

W sobotę 6 kwietnia z hali dokowej w Ulstein Verft w Norwegii zwodowano statek CSOV Olympic Boreas. To kolejny etap budowy jednostki, której budowa rozpoczęła się w gdyńskiej stoczni Crist S.A.
09.04.2024

Nietypowy transport we francuskiej stoczni. Tak powstaje kolejna fregata dla sił morskich Grecji

W stoczni Naval Group w Lorient trwa budowa fregaty Nearchos (F-602). 4 kwietnia odbył się wyjątkowy transport elementu nadbudówki, który w przyszłości będzie tworzył antenomaszt okrętu. Budowa jednostki trwa od 2022 roku, a przekazanie zamawiającemu jest zaplanowane na końcówkę 2025 roku.
09.04.2024

Carnival Corporation zamawia w Niemczech kolejny wycieczkowiec

Linie wycieczkowe Carnival Corporation złożyły drugie w ciągu dwóch miesięcy zamówienie na duży statek wycieczkowy. Wybuduje go niemiecka stocznia Meyer Werft.
09.04.2024

Hala kadłubowa w PGZ Stocznia Wojenna staje się zamkniętą konstrukcją. Do końca prac zostało kilka miesięcy

Trwają intensywne prace budowlane przy największym obiekcie w gdyńskiej stoczni. Obiekt, w którym będą montowane kadłuby wielozadaniowych fregat programu "Miecznik" nabiera oczekiwanego wyglądu tak od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Pojawia się w nim także kluczowe wyposażenie przeznaczone do prac stoczniowych.
09.04.2024

Pierwszy transport kolejowy obsłużony w terminalu promowym w Porcie Świnoujście po remoncie

Na terminalu promowym w Porcie Świnoujście został obsłużony pierwszy po modernizacji transport kolejowy. Inwestycja posłużyła przytosowaniu infrastruktury terminalu do obsługi transportu intermodalnego, w tym obsługi promów o długości do 270 metrów i pięcioma stanowiskami do cumowania.
08.04.2024

Prom Varsovia, nowy nabytek Polferries, wyrusza w morze

Prom, który tego lata uzupełni flotę Polferries, w najbliższą niedzielę wczesnym rankiem wyruszy ze stoczni i uda się na pierwsze próby morskie. Specjalnie na to przejście od początku marca trwa pogłębianie kanału łączącego stocznię z Morzem Adriatyckim. Ważnym momentem będzie ostatni etap przeprawy, znajdujący się w miejscowości Porto Levante we Włoszech. Varsovia będzie jak dotychczas największą jednostką, która opuści stocznię Cantiere Navale Visentini.
07.04.2024

Korea Południowa wciela do służby trzeci okręt podwodny serii KSS-III. Uroczystość z udziałem zagranicznych gości, w tym z Polski

Do służby w Marynarce Wojennej Korei Południowej wcielono okręt podwodny ROKS Shin Chae-ho (SS-086) z serii określanej KSS-III Batch-I. W uroczystości brało udział wielu gości reprezentujących kraje zaprzyjaźnione i potencjalnie zainteresowane zakupem podobnych jednostek. Wśród nich nie zabrakło Polaków z racji na współpracę zbrojeniową z Koreą Południową oraz program "Orka".
04.04.2024

Port Kołobrzeg. Inwestor zbuduje wielopoziomowy parking

Firma Interparking, czołowy inwestor parkingowy w Europie, jest już gotowa do budowy wielopoziomowego parkingu w kołobrzeskim porcie. Obiekt z 365 miejscami postojowymi powstanie na terenach administrowanych przez Zarząd Portu Morskiego. Inwestycja ma zmniejszyć uciążliwości komunikacyjne w porcie i dzielnicy uzdrowiskowej. Budowla ma powstać w czasie do 14 miesięcy od rozpoczęcia prac.
04.04.2024

Damen Naval zamawia kolejne wyposażenie dla fregat zwalczania okrętów podwodnych

Damen Naval zlecił firmie RENK dostawę przekładni dla nowych fregat do zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare). Holenderska stocznia buduje cztery nowe fregaty, po dwie dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) i Marynarki Wojennej Belgii (Marinecomponent). Kontrakt obejmuje łącznie osiem systemów wchodzących w skład układu napędowego CODLAD (Combined Diesel-eLectric And Diesel).
04.04.2024

We francuskiej stoczni Chantiers de l’Atlantique odbyło się cięcie blach pod największy żaglowiec

Z udziałem francuskich władz, przedstawicieli branży stoczniowej oraz zamawiającego odbyła się ceremonia inaugurująca rozpoczęcie budowy wyjątkowego statku pasażerskiego napędzanego wiatrem, który ma stać się pionierską jednostką we flocie Orient Express Silenseas, należącej do grupy Accor. Z racji na wykorzystywany napęd wpisuje się w ideę dekarbonizacji żeglugi oraz morskiej branży turystycznej i pasażerskiej. Wydarzenie miało miejsce we francuskiej stoczni mieszczącej się w Saint Nazaire.
03.04.2024

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. zawiązuje umowę z Świdnicką Fabryką Lin i Drutu Linosteel Sp. z o.o.

Gdyńska stocznia nawiązuje współpracę z Świdnicką Fabryką Lin i Drutu Linosteel Sp. z o.o. Dotyczy ona dostarczania wyposażenia potrzebnego do prac stoczniowych.
03.04.2024

Dostawa fregat dla sił morskich USA opóźniona o trzy lata

Pentagon poinformował, że w 2026 roku nie dojdzie do dostarczenia pierwszej z sześciu oczekiwanych fregat typu Constellation. Wyzwaniem przy budowie okazały się braki kadrowe, co wpisuje się w problemy branży stoczniowej w USA.
03.04.2024

Kolejne metry nabrzeży w Szczecinie gotowe

W Szczecinie trwa budowa nowych nabrzeży. W końcu zeszłego roku udało się zakończyć pierwszy etap Nabrzeża Czeskiego oraz Słowackiego wraz z pozwoleniem na użytkowanie. Na pozostałych etapach drugim oraz trzecim już trwają roboty budowlane.
02.04.2024

Naval Group zawiera umowę dotyczącą okrętów podwodnych dla Indonezji

Francuski koncern będzie współpracował przy dostarczeniu okrętów podwodnych serii Scorpène dla Marynarki Wojennej Indonezji. Jednostki powstaną w krajowej stoczni PT PAL, a Naval Group zapewni transfer technologii. To efekt długofalowej współpracy między rządami Francji i Indonezji, jaką rozpoczęto w sierpniu 2021 roku i umowy o partnerstwie strategicznym między stoczniami obu państw potwierdzoną w lutym 2022 roku.
02.04.2024

Hanwha Ocean z ofertą wykupienia Austal

Australijski koncern poinformował, że otrzymał niewiążącą, wstępną ofertę od Hanwha Ocean, której celem byłoby zakupienie akcji spółki. W grę wchodzi dalsza ekspansja południowkoreańskiego giganta, któremu na drodze może stanąć interes narodowy Australii oraz bezpieczeństwo tamtejszej branży stoczniowej.
02.04.2024

Niemal pół miliarda dolarów na modernizację sił morskich Peru przy współudziale stoczni z Korei Południowej

Stocznia Hyundai Heavy Industries (HHI) z siedzibą w Ulsan otrzymała w Peru zamówienie o wartości 462,9 mln dolarów na wspólną budowę czterech okrętów wojennych w lokalnej stoczni do 2029 roku. Jest to największy w historii eksport sprzętu obronnego do Ameryki Łacińskiej przez podmiot z Korei Południowej.
29.03.2024

Kolejne wodowanie w Gdańsku. To drugi statek budowany przez Karstensena, który zjechał z pochylni

Na terenie stoczni Karstensen Shipyard Poland odbyło się wodowanie statku rybackiego dla armatora z Wysp Owczych. To już kolejny raz, gdy cała procedura miała miejsca po „przeprowadzce” zakładu w ubiegłym roku z Gdyni do Gdańska.
28.03.2024

W Brazylii zwodowano okręt podwodny. Podobne były oferowane Polsce w ramach programu "Orka"

W brazylijskiej stoczni Itaguaí Construções Navais odbyła się ceremonia wodowania przyszłego okrętu podwodnego typu Riachuelo, która otrzyma nazwę Tonelero (S42). To trzecia jednostka z czterech, jakie znajdą się w wyposażeniu Marynarki Wojennej Brazylii (Marinha do Brasil). Jest ona oparta na typie Scorpène, będącym towarem eksportowym francuskiego koncernu Naval Group.
28.03.2024

Optonaval nawiązuje współpracę z Damen Naval przy budowie niemieckich fregat nowej generacji

Holenderski koncern poinformował o o współpracy z niemiecką firmą Optonaval przy projekcie budowy fregat określanych jako F126. W ramach budujemy cztery nowe fregaty dla niemieckiej marynarki wojennej. Optonaval z Hamburga w Niemczech zaprojektuje, wyprodukuje i będzie nadzorował system wspomagania lądowania i widoczności dla śmigłowca (Helicopter Visual Landing Aid System, HVLAS), który ułatwi bezpieczne operacje śmigłowców zarówno w dzień, jak i w nocy.
27.03.2024

Terminal instalacyjny w Świnoujściu - rozpoczęły się prace czerpalne

W Świnoujściu na terenie przyszłego terminala instalacyjnego do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej rozpoczęły się prace czerpalne. Wykonują je holenderskie jednostki tj: pogłębiarka „Vox Ariane” oraz jednostka wspomagająca „Maas”.
25.03.2024

Rozpoczyna się budowa trzeciego, atomowego okrętu podwodnego dla Francji

W stoczni Naval Group we francuskim Cherbourgu odbyła się ceremonia cięcia blach pod atomowy okręt podwodny (SSBN) trzeciej generacji. Wiąże się to z ambitnymi planami państwa, mającymi na celu zapewnienie mu zdolności w zakresie odstraszania nuklearnego przez cały XXI wiek.
25.03.2024

W tym roku otwarcie przetargu na "Orkę"?

Szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel przekazał informacje na temat planowanych inwestycji i programów związanych z modernizacją Wojska Polskiego. Jedna z podanych informacji dotyczy programu "Orka", związanego z dostarczeniem polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych.
25.03.2024

Australia wybiera BAE Systems i ASC do budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym

Rząd australijski wybrał firmy BAE Systems i ASC Pty Ltd do budowy nowej australijskiej floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach najnowszego znaczącego osiągnięcia trójstronnego paktu bezpieczeństwa AUKUS zawartego między Australią, Wielką Brytanią i USA. Wicepremier Australii Richard Marles i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps ogłosili tę wiadomość w Australii, wyznaczając kolejny krok na drodze do budowy i eksploatacji przez to państwo okrętów podwodnych o napędzie atomowym.
21.03.2024

Kolejny etap budowy wycieczkowca dla Disney Cruise Line

Budowa kolejnego statku wycieczkowego dla Disney Cruise Line osiągnęła kolejny kamień milowy. 20 marca w stoczni w Papenburgu odbyła się ceremonia położenia stępki, rozpoczynająca montaż kadłuba statku.
21.03.2024

Czy amerykański koncern Carlyle przejmie morski segment niemieckiego Thyssenkrupp?

Firmy rozpoczęły ocenę współpracy w zakresie planowanego rozdzielenia działalności morskiej, a w grę wchodzi przekazanie stoczni Thyssenkrupp Marine Systems (TKMS) amerykańskiej firmie inwestycyjnej, zostawiając przy tym udziały należące do władz Niemiec. Obie spółki zgodziły się przeprowadzić dogłębną analizę i wycenę (due diligence).
21.03.2024

W Izraelu branża stoczniowa działa mimo konfliktu. Israeli Shipyards chwali się budową nowych łodzi bojowych

Choć od października 2023 roku w Izraelu trwa konflikt z Hamasem, który zatrząsł Bliskim Wschodem i odbił się na stanie międzynarodowej żeglugi, kraj dąży do utrzymania ciągłości pracy sektorów przemysłu i łańcucha dostaw. To dotyczy także pracy portów i stoczni, kluczowych z racji na znaczenie eksportu i importu w gospodarce państwa. W tej trudnej sytuacji krajowa stocznia Israeli Shipyards z siedzibą w Hajfie buduje okręty dla rodzimych sił morskich jak i zagranicznych zamawiających.
20.03.2024

Położenie stępki pod ORP Rybitwa. To kolejny niszczyciel min powstający w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Rybitwa (605). To drugi, jaki znajdzie się w wyposażeniu 12. Dywizjonu Trałowców i zarazem piąty okręt typu Kormoran II, który trafi do polskiej Marynarki Wojennej. Wydarzenie ma miejsce zaledwie dwa miesiące po ceremonii cięcia blach rozpoczynającej budowę.
20.03.2024

PGZ Stocznia Wojenna podpisuje kontrakt na system obrony bezpośredniej fregat programu "Miecznik"

PGZ Stocznia Wojenna podpisała z firmą Terma umowę na dostawę systemu bezpośredniej obrony okrętu C-Guard, który zostanie wykorzystane przy budowie wielozadaniowych fregat w ramach programu Miecznik dla polskiej Marynarki Wojennej. To kolejny dowód współpracy z podmiotami zaangażowanymi w dostawy kluczowego uzbrojenia i wyposażenia dla okrętów, które w latach 2029-2031 wejdą w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.
20.03.2024

Powołano nowy zarząd Grupy Azoty S.A.

Rada Nadzorcza Grupy Azoty S.A. powołała z dniem 20 marca br. Adama Leszkiewicza na stanowisko prezesa zarządu Grupy Azoty S.A.
20.03.2024

Naval Group zwycięzcą przetargu na okręty podwodne dla Holandii. Teraz czas na Orkę?

Francuski koncern został wybrany przez holenderski resort obrony jako dostawca okrętów podwodnych dla marynarki wojennej (Koninklijke Marine). Wybór oferenta budzi wiele emocji, tym bardziej że przetarg w Holandii odbył się w momencie, gdy wciąż trwają wstępne konsultacje rynkowe i analizy w związku z analogicznym programem "Orka", którego celem jest dostarczenie okrętów tej klasy dla polskiej Marynarki Wojennej. W sprawie obu przedsięwzięć poprosiliśmy koncern o komentarz.
19.03.2024

Otwarto oferty na budowę falochronów w Porcie Gdynia. Wiemy, kto startuje w przetargu

W poniedziałek 18.03.2024 r. o godzinie 10:30 nastąpiło otwarcie ofert w postępowaniu przetargowym pn. „Budowa falochronów osłonowych, stanowiących wodną infrastrukturę dostępową do Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia, w formule zaprojektuj i wybuduj” prowadzonym wspólnie przez Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
18.03.2024

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się położenie stępki pod niszczyciel min, przyszły ORP Rybitwa

W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się 20 marca uroczystość położenia stępki pod budowę piątego z serii niszczycieli min typu Kormoran II. Okręt będzie nosił nazwę ORP „Rybitwa”. Po przekazaniu go Polskiej Marynarce Wojennej w 2027 roku, wejdzie w skład 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
18.03.2024

Vera Navis projektuje innowacyjny patrolowiec dla Marynarki Wojennej Portugalii

Przy współpracy z biurem projektowym Vera Navis siły morskie Portugalii (Marinha Portugesa) planują się wyposażyć w nowoczesne jednostki przeznaczone do patrolowania wód przybrzeżnych i radzenia sobie z współczesnymi wyzwaniami i zagrożeniami w trakcie służby.
18.03.2024

Vard rozpoczyna próby morskie statku operacyjnego dla Rem Offshore

Statek operacyjny (Commissioning Service Operations Vessel, CSOV) znajduje się w końcowej fazie budowy w stoczni Vard Vung Tau w Wietnamie. Zostanie potem przekazany zamawiającemu, którym jest firma Rem Offshore. Jednostka będzie przeznaczona do obsługi i konserwacji morskich farm wiatrowych na całym świecie.
18.03.2024

Piotr Redmerski prezesem Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A.

Rada Nadzorcza Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A. rozstrzygnęła konkursy na stanowiska prezesa i członka zarządu spółki. Po przeprowadzonych rozmowach, zdecydowano o powierzeniu tych funkcji kolejno Piotrowi Redmerskiemu oraz Arturowi Krasińskiemu.
17.03.2024

Tąpnięcie w Holandii. Francuski Naval wygrywa przetarg na niderlandzką "Orkę"

Ministerstwo Obrony Holandii ogłosiło, kto dostarczy nowe okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). Wykonawcą będzie francuska firma Naval, która dostarczy cztery okręty serii Barracuda. Informacja wywołała niemałe zdziwienie w kraju i są podejrzenia, że może skończyć się skandalem, gdyż spodziewano się, że zwycięży rodzimy Damen działający w konsorcjum wraz z szwedzkim Saab.
15.03.2024

Czy prosty wynalazek z Polski zrewolucjonizuje transport, magazynowanie i instalację wiatraków na morzu?

Jedną z wymagających części procesu instalacji wiatraków na morzu jest dostarczenie na odpowiednie miejsce ich elementów. Pomysł, nad którym pracuje Fairplay Towage Polska, może znacznie ułatwić to zadanie.
14.03.2024

Damen Marine Components dostarczy systemy sterów dla największych przewoźników pojazdów drogą morską

Firma Damen Marine Components (DMC) otrzymała kontrakt na dostawę systemów steru dla czterech przewoźników samochodów osobowych i ciężarówek (Pure Car and Truck Carriers, PCTC), z których każdy może przewieźć do 9200 CEU (jednostek równoważnych samochodom). Statki są budowane w stoczniach China Merchants Jinling Shipyard i China Merchants Heavy Industry dla ich klienta BYD Auto, największego chińskiego producenta pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Budowane PCTC będą obecnie największymi na świecie w swojej klasie.
14.03.2024

W Baltic Operator odbyło się położenie stępki pod patrolowiec dla fińskiej straży graniczej

W gdańskiej stoczni odbyła się 12 marca ceremonia położenia stępki pod jednostkę patrolową dla Straży Granicznej Finlandii (Rajavartiolaitos). Baltic Operator realizuje dla fińskiej stoczni Meyer Turku zlecenie budowy i częściowego doposażenia kadłubów pod dwa patrolowce typu Turva.
13.03.2024

P.o. prezesa Orlenu: nowy zarząd przemyśli obecną strategię koncernu

Nowy zarząd Orlenu przemyśli, czy nowa strategia koncernu jest odpowiednia - poinformował w poniedziałek p.o. prezesa Orlenu Witold Literacki. Niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie powoduje, że musimy też przemodelować źródła surowców do produkcji - dodał.
11.03.2024

Zmodernizowany w Polsce statek pierwszym rorowcem z stałymi żaglami ssącymi

Firma Bound4blue pomyślnie zainstalowała trzy 22-metrowe żagle (określane też żaglopłatami) eSAILs na statku ro-ro Ville de Bordeaux, należącego do francuskiego armatora Louis Dreyfus Armateurs. To pierwsza w historii instalacja stałego żagla ssącego na rorowcu u czołowego europejskiego armatora. W tym celu wcześniej statek przeszedł modernizację w Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A.
10.03.2024

W Turcji ogłoszono nazwę dla drugiej korwety Sił Morskich Ukrainy

W tureckiej stoczni odbyła się uroczystość, w trakcie której prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podpisał decyzję o nadaniu nazwy drugiej powstającej korwecie dla sił morskich państwa. Otrzyma imię Hetman Iwan Wyhowski. Jednostka ma być istotnym wzmocnieniem marynarki wojennej, która ma bardzo ograniczone zdolności działania.
08.03.2024

Holandia wymieni okręty przeznaczone do transportu techniki wojskowej i działań patrolowych

Ministerstwo Obrony Holandii planuje zastąpić swoje dwa okręty desantowe-doki i cztery patrolowce sześcioma nowymi jednostkami, określanymi jako Amfibious Transport Vessel. Pierwszy z nich ma wejść do służby w 2032 roku. To element działań na rzecz modernizacji Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii, na co ministerstwo obrony planuje przeznaczyć miliardy euro.
08.03.2024

Hanwha Ocean i Babcock International podpisały umowę o współpracy w zakresie budowy okrętów podwodnych

W trakcie spotkania, które odbyło się w Warszawie, południowokoreańska stocznia Hanwha Ocean nawiązała współpracę z brytyjskim koncernem Babcock International. Ma to stanowić "znaczący krok naprzód" w zakresie zabezpieczenia programów budowy okrętów podwodnych, oferowanych do wielu państw, wskazując m.in. na Polskę i Kanadę.
08.03.2024

Saab i Damen chcą wspólnie budować okręty podwodne na eksport

Szwedzki i holenderski koncern zawarły umowę o współpracy w zakresie eksportu planowanych, zaawansowanych okrętów podwodnych, określanych jako C-718. To efekt współpracy w ramach powstającej oferty dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w zakresie modernizacji jej sił podwodnych. Umowa ma podwoić perspektywy zatrudnienia i dochody dla branży okrętowej i zbrojeniowej w ramach łańcucha dostaw.
07.03.2024

Babcock utworzy 1000 nowych miejsc pracy w Rosyth w ciągu czterech lat

Babcock tworzy ponad 1000 nowych miejsc pracy w naszym dużym, zaawansowanym zakładzie produkcyjnym i stoczniowym w Rosyth, aby wspierać realizację naszych światowej klasy programów i rozwój możliwości naszej siły roboczej. Inicjatywa operacyjna wspierająca produkcję koncentruje się na przyciąganiu ludzi z różnych środowisk i doświadczeń, w tym osób, które obecnie nie kształcą się, nie pracują ani nie szkolą, a jej rola koncentruje się na wspieraniu i uczeniu się od rzemieślników z długim stażem.
06.03.2024

Höegh Autoliners otrzymuje dofinansowanie budowy dwóch statków napędzanych amoniakiem

Przedsiębiorstwo żeglugowe Höegh Autoliners czyni znaczne postępy w realizacji swoich ambicji uczynienia z planowanych jednostek klasy Aurora pierwszymi na świecie statkami PCTC (Pure Car, Truck Carrier) zasilanych amoniakiem. 5 marca otrzymało prawie 14 mln dolarów (146 mln NOK) z funduszy Enova w ramach wdrażania rozwiązań zapewniających im wykorzystanie alternatywnego i zrównoważonego paliwa w dwóch swoich zaplanowanych statkach.
06.03.2024

PGZ Stocznia Wojenna nie zwalnia tempa. Trwa budowa najwyższej w Polsce hali kadłubowej oraz fregat programu "Miecznik"

Imponujące inwestycje PGZ Stoczni Wojennej coraz bardziej nabierają kształtów. Wrażenie robią nie tylko rozmiary budowanej Hali Kadłubowej, ale także sprzęt, przy pomocy którego jest wznoszona. Na obiekcie zamontowano właśnie olbrzymią bramę, której powierzchnię można porównać do powierzchni trzech boisk do koszykówki. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum spółek NDI S.A., NDI SOPOT S.A. oraz Pekabex BET.
05.03.2024

Historyczne falochrony w Ustce zostaną wyremontowane. Są na to środki

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej remontu ponad stuletnich falochronów w Porcie Ustka. W ramach tej inwestycji zmodernizowany zostanie Falochron Zachodni, Wschodni oraz Nabrzeże Pilotowe. Zostanie odtworzona również ostroga przy Falochronie Zachodnim.
04.03.2024

15-letni plan modernizacji sił morskich Holandii. Rząd wyda miliardy na marynarkę wojenną

Ministerstwo Obrony Holandii postawiło przed sobą ambitny cel, by w ciągu najbliższych 15 lat zastąpić niemal wszystkie duże okręty nawodne nowoczesnymi jednostkami. Kluczowym aspektem programu będzie dostarczenie nowoczesnych fregat i okrętów podwodnych. W to przedsięwzięcie jest ściśle zaangażowany holenderski przemysł morski, a projekt jest wart miliardy euro, będąc największym przedsięwzięciem morskim kraju.
04.03.2024

Wyjątkowe zamówienie Fjord1 na cztery autonomiczne promy

Fjord1 norweski konglomerat transportowy, jeden z największych w Norwegii, podpisał umowę z turecką stocznią Tersan, która zajmuje się pierwszym na świecie autonomicznym połączeniem promowym, na którym od 1 września 2026 roku cztery nowe zeroemisyjne promy będą obsługiwać połączenie Lavik-Oppedal.
29.02.2024

Wyścig po niderlandzką "Orkę" niemal na finiszu. Pojawiają się zaskakujące informacje o wyborze oferenta

W ciągu najbliższych dwóch tygodni holenderskie Ministerstwo Obrony ma ogłosić, kto stanie się wykonawcą budowy nowych okrętów podwodnych dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w miejsce stopniowo wycofywanych jednostek typu Walrus. Mimo że czasu zostało niewiele, rywalizacja zdaje się nabierać tempa, czemu towarzyszą nowe wieści.
29.02.2024

W stoczni HII zwodowano kolejny atomowy okręt podwodny typu Virginia

W stoczni Newport News Shipbuilding (NNS) należącej do Huntington Ingalls Industries (HII) odbyło się 23 lutego wodowanie przyszłego USS Massachusetts (SSN 798). To 25 okręt podwodny typu Virginia i 12 z tej serii powstający w Newport. To jedna z dwóch stoczni w całych USA zdolna do projektowania i budowy okrętów podwodnych z napędem atomowym dla US Navy.
28.02.2024

Damen zbuduje okręt wielozadaniowy dla morskich sił Portugalii

Holenderski gigant branży stoczniowej przedstawił nowy projekt okrętu opartego na współczesnych wymaganiach w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Okręt wielozadaniowy został opracowany wspólnie z Portugalską Marynarką Wojenną, pierwszym klientem zamawiającym tę jednostkę. Oprócz swojej podstawowej funkcji, został on zaprojektowany do spełniania szerokiego zakresu dodatkowych zadań, w tym pomocniczych. Ma być to także rozwiązanie dla rosnącego znaczenia technologii bezzałogowych.
27.02.2024

Umowa o budowę statku – „permissible delay”

Art. VIII (3) formularza SAJ – definiuje „permissible delay” (dopuszczalne opóźnienia) jako okoliczności mające charakter „siły wyższej” („force majeure”; określone w Art. VIII (1)) oraz „inne opóźnienia” („other delays”), charakter których, zgodnie z warunkami kontraktu, pozwala na przesunięcie terminu dostawy („Delivery Date”) statku.tzw. „dostawach armatorskich”
26.02.2024

47. urodziny Polskiej Stacji Antarktycznej. Budowa nowego obiektu trwa

Na przełomie 2026 i 2027 roku – czyli później niż pierwotnie zakładano – ma być gotowy i oddany do użytku nowy budynek główny Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Placówka rozpoczęła działalność 26 lutego 1977 roku i obchodzi właśnie 47. urodziny.
25.02.2024

Damen woduje w rumuńskiej stoczni korwetę dla Pakistanu. Rumunia wciąż bez nowych okrętów dla siebie

W należącej do Damen stoczni w Galati odbyło się wodowanie trzeciego patrolowca (Offshore Patrol Vessel, OPV) typu Yarmook, przyszłego PNS Yamama (F-274), która wejdzie w skład pakistańskich sił morskich. To kolejny okręt, który powstaje w tej stoczni dla zagranicznego klienta, gdy sama Rumunia ma problem z modernizacją swoich sił morskich.
21.02.2024

Termin składania ofert na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni ponownie przesunięty

Po raz kolejny przesunięto termin składania ofert na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni. O umowę mają rywalizować między sobą cztery podmioty. Swoje oferty mogą składać do 14 czerwca tego roku.
20.02.2024

Zaawansowanie prac na terminalu T3 Baltic Hub sięgnęło 40%

Powstający w Gdańsku nowy terminal kontenerowy T3 Baltic Hub, realizowany przez konsorcjum Budimex i Deme Dredging osiągnął 40-procentowy poziom zaawansowania budowy. Obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu w Polsce, jak i całej Europie.
20.02.2024

Royal Caribbean zamawia we francuskiej stoczni kolejne wycieczkowce klasy Oasis

Gigant morskiej branży turystycznej Royal Caribbean Group podpisał umowę z francuską stocznią Chantiers de l’Atlantique z siedzibą w Saint-Nazaire w sprawie zamówienia siódmego statku klasy Oasis, który będzie działał w ramach jednej z spółek firmy, Royal Caribbean International. Ma to wzmocnić jej pozycję na rynku turystycznych rejsów największymi wycieczkowcami na świecie. Odbywa się to niedługo przed przekazaniem przez wykonawcę najnowszej obecnie jednostki z tej serii, Utopia of the Seas.
19.02.2024

Gaz-System uzyskał decyzję środowiskową dla terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji projektu „Realizacja terminalu FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku”. Decyzja posiada rygor natychmiastowej wykonalności. Dzięki temu Gaz-System może przystąpić do kolejnych działań, niezbędnych dla realizacji tej strategicznej inwestycji.
17.02.2024

Program "Miecznik" szansą dla firm z Elbląga

W Elbląskim Parku Technologicznym odbyła się konferencja pt. „Kooperacja w branży metalowej”, w trakcie którego prezes zarządu PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. Paweł Lulewicz zaprezentował ofertę współpracy dla przedsiębiorstw z miasta i regionu. Zachęcał do udziału w programie "Miecznik", budowie trzech wielozadaniowych fregat dla Polskiej Marynarki Wojennej.
16.02.2024

Polenergia: kluczowe umowy na dostawę turbin wiatrowych i umów na wykonanie serwisu gwarancyjnego dla morskich farm wiatrowych

Spółki projektowe realizujące przedsięwzięcie budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III zawarły umowę na dostawę turbin wiatrowych i umów na wykonanie serwisu gwarancyjnego.
15.02.2024

Działalność rozpoczyna CMA CGM Mermaid, pierwszy kontenerowiec francuskiego giganta napędzany LNG

Francuski gigant branży żeglugowej poinformował 15 lutego o odbiorze pierwszego statku z serii 10 kontenerowców o nośności 2000 TEU zasilanych skroplonym gazem ziemnym LNG. Będą one stopniowo wdrażane w regionie Morza Śródziemnego i Europie Północnej.
15.02.2024

Okręty podwodne jako zadośćuczynienie Niemiec za II wojnę światową - pomysł genialny czy nierealny? (opinia)

Ogłoszone w ubiegłym roku prace w związku z pozyskaniem okrętu podwodnego w ramach programu „Orka” wywołują zarówno kontrowersje, jak i obawy. Aktualnie trwają wstępne konsultacje rynkowe, a są też nadzieje, że jeszcze w tym roku zostanie otwarty przetarg. W związku z potrzebą utrzymania zdolności podwodnych w prasie i mediach społecznościowych pojawiły się pomysły, by Polska otrzymała okręty w ramach... zadośćuczynienia za II wojnę światową od Niemiec.
15.02.2024

Meyer Werft zbuduje kolejny statek wycieczkowy dla Carnival Cruise

Meyer Werft podpisał umowę z jedną z największych firm oferujących rejsy wycieczkowe, Carnival Corporation. W ramach porozumienia podpisały kontrakt na budowę kolejnego, nowoczesnego wycieczkowca dla Carnival Cruise.
14.02.2024

Szkocki prom wybudowany z 6-letnim opóźnieniem, w tle skandal przetargowy i poszkodowana Remontowa Shipbuilding

W Szkocji po raz pierwszy wypłynął ro-pax Glen Sannox. Oddanie jednostki do eksploatacji było opóźnione o prawie 6 lat, a historia budowy statku jest naznaczona oskarżeniami o ustawiony przetarg, w którym stroną poszkodowaną miała być gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A.
14.02.2024

Sondaż: rząd powinien kontynuować budowę elektrowni jądrowej na Pomorzu

Większość uczestników opublikowanego w środę sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" oceniło, że obecny rząd powinien kontynuować budowę elektrowni jądrowej oraz terminala kontenerowego w Świnoujściu.
14.02.2024

Miłośnicy fotografowania statków mogą być zadowoleni. W Szczecinie stanął Portowy Fotopunkt Grobla

W ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego powstaje szereg obiektów użyteczności publicznej. Zakład Usług Komunalnych zakończył realizację jednego z nich, punktu do robienia zdjęć jednostek nawodnych znajdujących się na Odrze.
13.02.2024

Brytyjski bliźniak "Miecznika" zostanie niedługo zwodowany? Trwają kluczowe prace przy kadłubie

W należącej do Babcock stoczni w Rosyth ma miejsce budowa przyszłego HMS Venturer, pierwszej fregaty typu 31 (określanych także jako typ Inspiration). Podobnie jak wielozadaniowe fregaty programu "Miecznik" opiera się on na platformie Arrowhead 140. Dzięki temu można sobie wyobrazić, jak będą wyglądać prace nad polskimi okrętami w niedalekiej przyszłości.
09.02.2024

Kanada buduje pierwszy od dekad lodołamacz polarny

W stoczni Seaspan Shipyards w kanadyjskim Vancouver powstał pierwszy prototypowy blok na potrzeby nowego polarnego lodołamacza.
09.02.2024

Przez Gdańsk przejechały elementy do budowy morskiej infrastruktury

W trakcie kilkugodzinnej operacji przez Gdańsk przejechały ciężarówki, na które załadowano moduły FPSO. Akcję przeprowadzono w nocy, aby nie kolidowała z ruchem ulicznym.
08.02.2024

„Miecznik” kluczem do rozwoju obronności. Wywiad z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich PGZ S.A.

Niedawna uroczystość położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik” wzbudziła niemałe emocje z racji na znaczenie tej inwestycji dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej. W rozmowie z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., przybliżamy historię tego przedsięwzięcia.
07.02.2024

MOL testuje pierwszą suwnicę napędzaną wodorem

W Japonii jest sprawdzane w praktyce rozwiązanie, które ma zrewolucjonizować branżę portową, wpływając na jej dekarbonizację. Do innowacji w związku z wprowadzaniem ekologicznych napędów na statkach dolicza się także wyposażanie w nie maszyn wykorzystywanych w portach.
07.02.2024

Samsung Heavy Industries zbuduje gazowce dla bliskowschodniego armatora

Stocznia z Korei Południowej poinformowała o podpisaniu 6 stycznia kontraktu o wartości blisko 3,5 mld dolarów z klientem pochodzącym z Bliskiego Wschodu. W jego ramach do 2028 roku wykonawca ma dostarczyć 15 statków do transportu LNG.
06.02.2024

Estoński operator planuje budowę trzeciej linii energetycznej łączącej kraj z Finlandią

Elering, estoński operator odpowiadający za przesył energii elektrycznej i gazu ziemnego z siedzibą w Tallinie, rozważa realizację połączenia lądowego EstLink 3 w północno-zachodniej części kraju. Trzecie elektroenergetyczne połączenie międzysystemowe z Finlandią w dalszym ciągu ma przyczynić się do bezpieczeństwa dostaw, osiągnięcia celów polityki klimatycznej i energetycznej oraz połączy kraje bałtyckie i nordyckie w jeszcze bardziej spójny obszar rynkowy.
06.02.2024

Babcock z kontraktem na dostawę systemów uzbrojenia dla południowokoreańskich okrętów podwodnych

Stocznia Hanwha Ocean zawarła z Babcock International siedmioletni kontrakt w ramach prac nad nowoczesnymi okrętami podwodnymi serii KSS-III Batch-II. Wiąże się on z produkcją i instalacją systemu wyrzutni, który będzie wykorzystywany do użycia pocisków i torped, jakie znajdą się w wyposażeniu tych jednostek. Udział brytyjskiego koncernu w tym przedsięwzięciu jest istotny dla polskich specjalistów, gdyż dotyczy okrętów podwodnych proponowanych w ramach programu "Orka" dla Marynarki Wojennej RP.
05.02.2024

Jak wygląda Sokół od środka? Muzeum Marynarki Wojennej pokazuje prace przy wyjątkowym eksponacie

Choć były okręt podwodny typu Kobben znajduje się już w niecce ekspozycyjnej obok gdyńskiego muzeum, wciąż trwają prace związane z przygotowaniem go do roli wyjątkowej atrakcji turystycznej. Specjaliści zajmują się m.in. pracami wewnątrz jednostki, aby już w tym roku mogła przyjąć na swój pokład pierwszych turystów.
04.02.2024

Badanie sprawdziło emisje generowane przez statek w całym cyklu jego życia

Dzięki przeprowadzonemu przez kilka spółek branży morskiej badaniu, można było prześledzić dokładnie emisje gazów cieplarnianych na każdym etapie życia statku – od wydobycia surowców potrzebnych do jego budowy aż do jego rozbiórki.
02.02.2024

PGZ z umową na wyrzutnie rakiet dla polskich fregat programu "Miecznik"

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała, że 1 lutego zawarła porozumienie z koncernem Lockheed Martin, od którego, w ramach DCS (Direct Commercial Sales) pozyskała dla wielozadaniowych fregat system pionowego startu VLS Mk 41 wraz z modułami ExLS (Exstensible Launching System) dla rodziny pocisków CAMM. To kluczowe i potężne uzbrojenie, jakie znajdzie się na tych okrętach, należące do światowej czołówki.
01.02.2024

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się, 31 stycznia, ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

Już 31 stycznia położenie stępki pod pierwszą fregatę programu "Miecznik"

W PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni odbędzie się ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu "Miecznik", przyszły ORP Wicher.
30.01.2024

Nowoczesne technologie dla włoskich okrętów podwodnych. Mają się znaleźć także w propozycji dla programu "Orka"

W stoczni wojskowej Taranto we Włoszech odbyło się, 24 stycznia tego orku, szóste spotkanie Komitetu Programowego, którego jednym z głównych zagadnień było wdrożenie najnowocześniejszego systemu baterii litowo-jonowych na pokładach okrętów podwodnych. Prototyp komponentów LBS przeszedł odpowiedni pakiet testów wydajności i bezpieczeństwa, co stanowi kamień milowy na technicznej ścieżce wdrożenia na pokładzie. Mają znaleźć się na powstających jednostkach typu U212 NFS. Koncern jest jednym z oferentów w polskim programie "Orka".
30.01.2024

"Miecznik" po grecku. Ateny planują zakup najpotężniejszych fregat na świecie

Ministerstwo Obrony Grecji ogłosiło nowe, ambitne plany zakupowe, przy współpracy z USA, mające zmodernizować siły zbrojne kraju. Obok już realizowanych przedsięwzięć pojawiła się idea zakupu nowoczesnych fregat typu Constellation. W ten sposób trzon marynarki wojennej państwa stanowiłyby najnowocześniejsze i najsilniejsze jednostki dostępne w swojej klasie.
30.01.2024

Firma z Estonii przewodzi pracom nad unijnym półautonomicznym okrętem wojennym

Estońska firma Baltic Workboats (BWB) będzie przewodzić pracom nad rozwojem prototypowego półautonomicznego okrętu wojennego, w którego budowie weźmie udział osiem innych państw, w tym Polska - poinformowała w poniedziałek telewizja ERR.
29.01.2024

Jan De Nul i ABC Engines podpisują umowę dotyczącą napędu na metanol dla kablowca Fleeming Jenkin

Grupa Jan De Nul i ABC Engines ogłosiły 26 stycznia współpracę w zakresie hybrydowych silników okrętowych. Obie firmy podpisały zamówienie na cztery silniki o mocy 7200 kW i jeden silnik o mocy 1800 kW, który może być zasilany biodieslem, HVO i metanolem. Te innowacyjne silniki zapewnią napęd najnowszego statku do układania kabli Grupy Jan De Nul, Fleeming Jenkin.
27.01.2024

Zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu to główny cel na rok 2024 dla Gaz-System

Głównym celem inwestycyjnym Gaz-Systemu w 2024 r. będzie zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, która umożliwi dostawy do Polski 8,3 mld m sześc. gazu rocznie - poinformowała PAP spółka. Zapowiedziała też kontynuację prac nad gazowym Korytarzem Centrum – Wschód.
27.01.2024

Uroczystość położenia stępki drugiego okrętu SIGINT dla Polski

23 stycznia 2024 r. w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się ceremonia położenia stępki dla drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) dla Marynarki Wojennej RP. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele firmy Saab, Agencji Uzbrojenia, Marynarki Wojennej RP, firmy Remontowa Holding oraz szereg zaproszonych gości.
27.01.2024

Orlen Neptun szuka sprzętu i planuje szkolenia dla pracowników Terminala Instalacyjnego

Orlen Neptun ogłosił postępowania, dotyczące wynajmu ciężkiego sprzętu logistycznego dla budowanego w Świnoujściu Terminala Instalacyjnego morskich farm wiatrowych oraz przeprowadzenia szkoleń dla przyszłych pracowników tego obiektu. W obu przypadkach planowane jest zawarcie umów ramowych.
26.01.2024

W Estonii startuje Euroguard, konsorcjum mające opracować modułową, półautonomiczną platformę morską

Przedsięwzięcie Euroguard jest dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF). Baltic Workboats koordynuje konsorcjum 23 firm i instytutów badawczych z Francji, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Norwegii, Polski, Danii, Belgii, Szwecji, Hiszpanii i Estonii. Całkowity budżet projektu wynosi 95 milionów euro, z czego 65 milionów euro pochodzi od Komisji Europejskiej i 30 milionów euro od krajów uczestniczących i samych firm.
26.01.2024

Nowy, duży statek napędzany metanolem dla Maersk otrzymał nazwę. Trwa budowa "zielonej floty"

Podczas ceremonii w stoczni HD Hyundai Heavy Industries (HD HHI) w Ulsan w Korei Południowej pierwszy na świecie duży kontenerowiec zasilany metanolem otrzymał nazwę Ane Maersk. Statek należy do serii 18 jednostek napędzanych zielonym paliwem, które zostaną dostarczone w latach 2024–2025. Na początku lutego rozpocznie działalność na trasie AE7 łączącej Azję i Europę, co ma stanowić kamień milowy dla zaangażowania firmy w zakresie transportu niskoemisyjnego.
26.01.2024

W stoczni Crist odbyło się cięcie blach pod nowy kablowiec dla Nexans

W gdyńskiej stoczni Crist S.A. rozpoczęła się 19 stycznia br. budowa nowego kablowca. Zlecenie jest realizowane dla Ulstein, na podstawie zawartej cztery miesiące wcześniej umowy z Nexans Marine Operations AS, firmy która będzie operatorem nowego statku. Głównym wykonawcą budowy jest stocznia Ulstein Verft.
25.01.2024

Vard podpisuje umowę na dwa dodatkowe hybrydowe statki operacyjne z Windward Offshore

Zakład specjalizujący się w budowie jednostek morskich dla szeroko pojętego offshore ogłosił podpisanie umowy z Windward Offshore, konsorcjum pod przewodnictwem morskiego oddziału ASSC SeaRenergy Group w Niemczech, na zaprojektowanie i budowę dwóch dodatkowych hybrydowych statków operacyjnych (CSOV). Dzięki tej umowie Windward zrealizuje opcje zawarte w początkowej umowie na dwa statki, podpisanej w październiku 2023 roku.
25.01.2024

Norwegia chce nowych fregat i szuka partnerów do tego przedsięwzięcia

Z racji na starzenie się okrętów typu Fridtjof Nansen oraz zwiększenie morskiego potencjału państwa, Ministerstwo Obrony Norwegii ogłosiło chęć zakupu sześciu nowych jednostek klasy fregata, które staną się trzonem sił morskich (Sjøforsvaret). W tym celu są poszukiwani partnerzy z branży stoczniowej i zbrojeniowej, którzy mają wesprzeć dostarczenie i potem wspieranie nowych okrętów.
25.01.2024

Arkadiusz Marchewka: do zawarcia umowy dzierżawy terminala zbożowego w Gdyni potrzebna jest zgoda ministra infrastruktury

Analizujemy zapisy przetargowe na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni. Do zawarcia ostatecznej umowy potrzebna jest zgoda ministra infrastruktury - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
24.01.2024

Sweco inżynierem kontraktu budowy części hydrotechnicznej terminalu instalacyjnego w porcie Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Sweco Polska sp. z o.o. podpisały umowę na pełnienie przez tę firmę funkcji inżyniera dla inwestycji pod nazwą: „Budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej”. Kontrahent został wyłoniony w drodze przetargu, do którego zgłosiło się dziesięciu chętnych.
24.01.2024

Stępka położona. Za nami kolejny, ważny etap budowy drugiego okrętu programu "Delfin"

Na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się, 23 stycznia, uroczystość związana z budową drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". W jej trakcie dokonano uroczystego położenia stępki pod przyszłego ORP Henryk Zygalski (264). To kolejna jednostka, która wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
23.01.2024

Podpory dla "Miecznika". PGZ Stocznia Wojenna pokazuje powstające wyposażenie związane z budową fregat

Obok przyszłej stępki i innych elementów pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik" powstaje także wyposażenie potrzebne dla planowanego kadłuba. Jako że okrętów nie buduje się bezpośrednio na podłodze hali stoczniowej, cały proces technologiczny wymaga, żeby powstawały na solidnych konstrukcjach.
23.01.2024

Rusza kolejny przetarg na dokumentację projektową w związku z budową elektrowni jądrowej na Pomorzu

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na dokumentację projektową dla zadania pn. „Budowa Infrastruktury hydrotechnicznej na potrzeby inwestycji EJ1 w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino” wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego.
22.01.2024

Ministerstwo Infrastruktury. Rozmowy na temat budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu

Wiceminister Infrastruktury ds. ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Arkadiusz Marchewka spotkał się z dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciechem Zdanowiczem w sprawie kluczowej morskiej inwestycji w województwie zachodniopomorskim, budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Celem wizyty roboczej było określenie planów budowlanych w związku z tym przedsięwzięciem, które w przyszłości ma wpłynąć na rozwój gospodarczy regionu.
22.01.2024

W Meyer Turku praca wre. Rozpoczęto prace nad trzecim wycieczkowcem klasy Icon

Ceremonią cięcia blach rozpoczęto prace nad kolejnym wycieczkowcem dla Royal Caribbean. Przed stoczniowcami ponad dwa lata prac, w trakcie których zbudują kolejną jednostkę, jaka znajdzie się w gronie rekordzistów w kategorii największych statków pasażerskich.
22.01.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
21.01.2024

Jak powstaje „Miecznik”? Widzieliśmy budowę przyszłego ORP Wicher na 5 minut przed położeniem stępki

Na terenie PGZ Stocznia Wojenna trwają intensywne prace związane z budową prototypowej, wielozadaniowej fregaty programu "Miecznik". Ceremonia położenia stępki pod przyszły ORP Wicher odbędzie się 31 stycznia. Mieliśmy okazję zapoznać się z aktualnym stanem budowy zarówno okrętu, jak i związanej z tym infrastruktury w gdyńskiej stoczni.
18.01.2024

Pierwsza w tym roku stępka okrętu zostanie położona w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. To kolejny etap budowy drugiego "Delfina"

W gdańskiej stoczni odbędzie się 23 stycznia uroczystość związana z położeniem stępki pod drugi okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin", przyszły ORP Henryk Zygalski (264). Wraz z bliźniaczym, znajdującym się w budowie przyszłym ORP Jerzy Różycki (261) wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów.
18.01.2024

ONE również stawia na metanol i zamawia kontenerowce z ekologicznym napędem

Japońskie przedsiębiorstwo żeglugowe Ocean Network Express (ONE), podpisało 17 stycznia w Singapurze kontrakty na budowę nowoczesnych kontenerowców z chińskimi stoczniami Jiangnan Shipyard i Yangzijiang Shipbuilding. W ramach umowy wykonawcy dostarczą zamawiającemu do 2027 roku 12 kontenerowców o pojemności 13 000 TEU. Będą one zasilane metanolem.
17.01.2024

Jaka jest przyszłość polskich sił zbrojnych na morzu? Tematyczne spotkanie w Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na pierwsze w 2024 roku spotkanie z cyklu "Nasze Sygnały" pt. „Miecznik”, „Delfin" i „Kormoran”… - nowe otwarcie w Marynarce Wojennej RP.
17.01.2024

Pierwszy chiński statek wycieczkowy rozpoczął komercyjną działalność

Od 1 stycznia tego roku komercyjne rejsy prowadzi duży wycieczkowiec Adora Magic City, należący do chińskiej firmy Adora Cruises. Rozpoczęcie regularnej żeglugi było celebrowane jako milowy krok dla chińskiego przemysłu stoczniowego, gdyż jest to pierwsza tego rodzaju jednostka, jaka powstała jego nakładem.
16.01.2024

Vard zbuduje nowy statek do układania podwodnych kabli dla NKT

Ze względu na ogromną ilość zamówień na rok 2024 duńska firma NKT zajmująca się układaniem podmorskich kabli zdecydowała się na zakup kolejnego kablowca. Ma to zapewnić ciągłość wykonywania zleceń i ich terminowość.
16.01.2024

Ważna uroczystość w Remontowa Shipbuilding S.A. 19 stycznia odbędzie się cięcie blach pod budowę piątego niszczyciela min

W gdańskiej stoczni odbędzie się ceremonia rozpoczęcia budowy nad kolejnym okrętem typu Kormoran II, przyszłym ORP Rybitwa (605), piątym niszczycielem proj. 258. To pierwsze tego typu wydarzenie w 2024 roku związane z realizacją zlecenia dla polskiej Marynarki Wojennej w kwestii dostarczenia nowoczesnych jednostek przeciwminowych. W przyszłości wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
15.01.2024

Jak powstaje fregata typu 31 dla Royal Navy? PGZ Stocznia Wojenna z wizytą w stoczni Babcock

Przedstawiciele gdyńskiej stoczni z jej prezesem zarządu Pawłem Lulewiczem na czele mogła zapoznać się z przebiegiem prac nad najnowocześniejszymi fregatami, które w niedalekiej przyszłości wejdą w skład sił morskich Wielkiej Brytanii. Powstają one w oparciu o projekt platformy Arrowhead 140, podobnie jak polskie, wielozadaniowe fregaty programu "Miecznik".
11.01.2024

Terminal kontenerowy w Świnoujściu ma powstać w porozumieniu z mieszkańcami

Planowany głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu to jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat. Budowę potwierdzają i wspierają politycy koalicji rządzącej, podkreślając jej ogromne znaczenie strategiczne. Zapowiadają również współpracę z mieszkańcami pobliskich terenów.
10.01.2024

W 2024 ze stoczni wypłynie więcej niż 1 nowy kontenerowiec dziennie

W 2023 roku stocznie wyprodukowały 350 nowych kontenerowców – średnio niemal jeden na dzień. 2024 rok przebije ten wynik znacznie.
10.01.2024

Polska Marynarka Wojenna rozpoczęła rok szkoleniowy

Styczeń to także rozpoczęcie kolejnego roku szkoleniowego w siłach zbrojnych. Oznacza to, że jednostki wojskowe będą realizowały zaplanowane na ten czas przedsięwzięcia. Z tej okazji, na terenie Portu Wojennego Gdynia, gdzie stacjonuje 3. Flotylla Okrętów, 5 stycznia odbyło się noworoczne rozprowadzenie do zajęć inaugurujące nowy rok szkoleniowy 2024.
09.01.2024

Amerykańskie władze zachęcają do zapoznania się z planami budowy morskich farm wiatrowych przy Wschodnim Wybrzeżu

Biuro Zarządzania Energią Oceaniczną (Bureau of Ocean Energy Management, BOEM), agencja Departamentu Spraw Wewnętrznych USA, zaprezentowała plany rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Oceanie Atlantyckim, w pobliżu stanów Nowy Jork i New Jersey. Mieszkańcy kraju oraz zainteresowani mają okazję zapoznać się z przedsięwzięciem i podzielić się swoimi opiniami.
09.01.2024

Hala kadłubowa w PGZ Stocznia Wojenna zyskuje dach. Prace budowlane postępują

Trwa rozpoczęta w ubiegłym roku największa inwestycja budowlana w gdyńskiej stoczni. Dzięki niej powstaje najwyższa hala tego rodzaju w Polsce. To w niej będą montowane elementy kadłubów wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
09.01.2024

Stena RoRo zamówiła pierwszego E-Flexera na Morze Śródziemne

Stena RoRo zamówiła pierwszy ro-pax E-Flexer na Morze Śródziemne. Budową ma zająć się chińska stocznia CMI Jinling, a statek ma pływać docelowo w barwach Corsica Linea.
09.01.2024

Rumunia inwestuje w transport drogowy, łącząc port w Konstancy z Ukrainą

W ekspresowym tempie trwają pracę nad jedną z największych rumuńskich inwestycji drogowych. Blisko 3 000 osób, wspartych ciężkim sprzętem, właściwie dzień w dzień, przez całą dobę pracuje nad stworzeniem sprawnego połączenia między Ukrainą a Rumunią, co ma usprawnić m.in. transport ukraińskich towarów do rumuńskich portów.
08.01.2024

Hanwha Ocean i Samsung Heavy Industries łączą siły, aby sprostać wyzwaniom portfela zamówień w branży stoczniowej

Jedne z największych stoczni w Korei Południowej zawarły umowę w zakresie współpracy przy budowie statków dla klientów. To sytuacja wyjątkowa w branży stoczniowej tego kraju, gdyż obie firmy rywalizowały w zakresie zwiększania portfela zamówień i zwiększania swojej pozycji.
05.01.2024

OOCL wprowadza pierwszy ekologiczny statek o pojemności 24 188 TEU w 2024 roku. Nazwano go OOCL Valencia

Podczas ceremonii, która odbyła się dzisiaj w stoczni Nantong COSCO KHI Ship Engineering Co., Ltd. (NACKS) zaprezentowano najnowszy statek firmy Orient Overseas Container Line Ltd. („OOCL”) o nośności 24 000 TEU. Jest także siódmą jednostką o ekologicznym napędzie i tak dużej wyporności z zaplanowanej serii dwunastu. To także pierwszy z nich, który będzie obsługiwał trasę między Europą a Azją.
05.01.2024

Konie pociągowe polskiej Marynarki Wojennej. Nowoczesne holowniki proj. B860

Morski rodzaj sił zbrojnych w Polsce przechodzi obecnie najbardziej dynamiczny moment rozwoju w swojej XXI-wiecznej historii. Trwa budowa nowych okrętów, a w ostatnim czasie kolejne były wcielane do służby. W skład formacji weszły w latach 2020-2021 także jednostki pomocnicze. Choć nie są to jednostki bojowe, z racji na przeznaczenie i wielozadaniowość stanowią istotny wkład w rozwój marynarki wojennej.
05.01.2024

Kluczowy przetarg dla planowanego terminalu kontenerowego w Świnoujściu

Urząd Morski w Szczecinie ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji geotechnicznej w związku z budową planowanego falochronu osłonowego. Wedle zamierzeń będzie on zabezpieczał planowany port zewnętrzny, na którym powstanie głębokowodny terminal kontenerowy.
04.01.2024

Terminal kontenerowy w Indiach ma być w 100% zasilany energią odnawialną

PSA Mumbai ma stać się pierwszym w Indiach terminalem kontenerowym, który jest całkowicie zasilany bezemisyjną energią odnawialną. Odpowiada za to farma fotowoltaiczna o moc 7,8 MW, powstała we współpracy z O2 Power. Zdaniem spółki inwestycja pozytywnie wpłynie na ograniczenie emisji CO2 przez branżę portową.
04.01.2024

Airbus stawia na niskoemisyjne statki transportowe. Ich obsługą zajmie się firma Louis Dreyfus Armateurs

Firma Louis Dreyfus Armateurs (LDA) została wybrana przez Airbusa do odnowienia całej floty czarterowanych statków przewożących podzespoły samolotów między zakładami produkcyjnymi w Europie i USA za pomocą trzech nowoczesnych, niskoemisyjnych statków typu roll-on/roll-off, wspieranych przez napęd wspomagany wiatrem. Airbus zlecił przedsiębiorstwu ich budowę oraz eksploatację. Mają one być dzięki innowacyjnemu napędowi zgodne z polityką dekarbonizacji żeglugi. Ich rozpoczęcie działalności ma następować od 2026 roku.
04.01.2024

GDDiKA podsumowuje inwestycje w 2023 roku na Pomorzu

Rok 2023 był niezwykle bogaty pod względem wykonanych robót, otwieranych odcinków tras, jak i ogłaszanych przetargów dla inwestycji drogowych. Wiele z tych inwestycji, obok usprawnienia transportu drogowego, jest też kluczowa dla sprawnego rozwoju infrastruktury morskiej, w tym terminali przeładunkowych, pozwalając na skuteczniejsze rozładowywanie portów do których przybywa coraz więcej transportów.
02.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Przesył energii między Danią a Wielką Brytanią rozpoczyna rekordowo długi kabel położony w Morzu Północnym

775 km długości ma leżący pod wodą kabel przesyłowy, który umożliwi transfer energii między Danią a Wielką Brytanią przez Morze Północne. To najdłuższe na świecie międzysystemowe połączenie kablowe typu HVDC. Może przesyłać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia nawet 2,5 miliona domów w Wielkiej Brytanii i przynieść w ciągu 10 lat 500 mln funtów oszczędności konsumentom. Cała inwestycja kosztowała 7 mld funtów.
30.12.2023

Mitsui & Co., Ltd. i Mitsubishi Corporation współpracują przy projekcie statku do transportu skroplonego CO2

Japońskie firmy dążą do ujednolicenia specyfikacji i projektów statków w celu realizacji projektu międzynarodowego transportu skroplonego CO2 (LCO2) na dużą skalę począwszy od 2028 roku. Wykorzystując technologie i doświadczenie konstrukcyjne Mitsubishi Shipbuilding i Nihon Shipyard pracują nad stworzeniem infrastruktury dla morskich przewoźników LCO2, dążąc do ujednolicenia jej z transportem lądowym.
28.12.2023

Południowokoreańska stocznia przerywa udział przy budowie gazowców dla Rosji

Stocznia Samsung Heavy Industries, jedna z czołowych w Korei Południowej, ogłosiła że zawiesza współpracę z rosyjską Zwiezdą. Oznacza to zaprzestanie udziału przy budowie statków do transportu LNG. Współudział przy rosyjskich projektach stoczniowych był od czasu inwazji Rosji na Ukrainę powodem kontrowersji i nacisków ze strony społeczności międzynarodowej.
28.12.2023

Ocean Network Express z nowym rekordem w transporcie kontenerowym

Mająca siedzibę w Singapurze jedna z czołowych firm branży żeglugowej pochwaliła się wyczynem jednego ze swoich najnowszych nabytków, kontenerowca ONE Inspiration. Statek przyjął na swój pokład 22 000 pełnych kontenerów, osiągając nowy rekord w kwestii załadunków.
27.12.2023

Wybrano inżyniera projektu morskiej części terminala instalacyjnego Orlenu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił wyniki przetargu na inżyniera projektu morskiej części terminalu instalacyjnego w Świnoujściu. Wybrano ofertę firmy Sweco Polska sp. z o.o., która zaproponowała cenę 2,199 mln złotych.
21.12.2023

W Meyer Turku rozpoczyna się montaż kadłuba Star of the Seas. To kolejny etap budowy giganta wśród wycieczkowców

Na terenie fińskiej stoczni rozpoczął się montaż kadłuba drugiego statku klasy Icon, Star of the Seas. To kolejny etap budowy jednej z największych jednostek tego rodzaju. Uroczystość położenia stępki pod przyszły statek wycieczkowy przeznaczony do rejsów po Morzu Karaibskim odbyła się 15 grudnia.
21.12.2023

TKMS dostarcza trzecią fregatę dla egipskich sił morskich w rekordowo krótkim czasie

Tylko dwa lata, licząc od położenia stępki do momentu przekazania, zajęło niemieckiej stoczni w Bremerhaven zbudowanie i przygotowanie fregaty Al-Qadeer dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya). To także trzecia z serii czterech jednostek opartych na platformie MEKO A-200 EN. Wydarzenie ma dowodzić zdolności niemieckiej branży stoczniowej i przemysłu zbrojeniowego w szybkim dostarczaniu sprawdzonych, dużych jednostek morskich.
19.12.2023

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.
19.12.2023

Do Grecji przybyła jednostka FSRU Alexandroupolis. To kluczowy moment dla budowy niezależności energetycznej państwa

Statek przebudowany do roli pływającego terminala do magazynowania i regazyfikacji LNG przybył na wody Morza Trackiego nieopodal miasta o tej samej nazwie. To uwieńczenie 10-miesięcznej przebudowy w singapurskiej stoczni Seatrium i podróży do miejsca przeznaczenia, która trwała od 26 listopada. Stanowi też ważny etap krajowego projektu energetycznego.
18.12.2023

Babcock zapewni wsparcie techniczne ukraińskiej marynarce wojennej

Brytyjski koncern otrzymał trzyletni kontrakt na wsparcie i konserwację dwóch okrętów przeciwminowych typu Sandown, Czerkasy i Czernihów służących od tego roku w Siłach Morskich Ukrainy. Zostaną one poddane poddane konfiguracjom, aby mogły skutecznie służyć i prowadzić działania zgodnie ze swoim przeznaczeniem pod żółto-niebieską banderą.
15.12.2023

Les Alizés rozpoczyna instalację fundamentów największej elektrowni morskiej w Niemczech

Ørsted i Jan De Nul Group ogłosiły instalację pierwszego fundamentu morskiej elektrowni wiatrowej Borkum Riffgrund 3 (913 MW) u wybrzeży Niemiec. Farma będzie największą tego typu inwestycją na niemieckich wodach.
14.12.2023

Zatwierdzenie aneksu nr 4 programu "Miecznik". Wszystkie zamówione fregaty otrzymają swoje wyposażenie i uzbrojenie

Agencja Uzbrojenia w tym tygodniu zatwierdziła procedurę wyposażenia wszystkich trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik". Ma to rozwiać obawy, czy finansowanie oraz płynność przedsięwzięcia są zagrożone.
14.12.2023

Finał wyjątkowego programu dla startupów. Partnerem wydarzenia jest PGZ Stocznia Wojenna

Na terenie gdyńskiej stoczni odbył się Demo Day. Jest to część programu Strefa Akceleracji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, który ma na celu wspierać rozwój przedsiębiorstw i inicjatyw, zapewniając im szansę na realizację swoich przedsięwzięć i innowacje. W jego trakcie firmy mogły zaprezentować swoje pomysły, jednocześnie była to okazja do zapoznania się z działalnością PGZ Stocznia Wojenna.
14.12.2023

Baltic Operator buduje patrolowce dla Finów

Baltic Operator oficjalnie zainaugurował prace nad jednostkami patrolowymi OPV dla fińskiej Straży Granicznej.
13.12.2023

Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury, Arkadiusz Marchewka wiceministrem

Prezydent RP Andrzej Duda powołał w skład Rady Ministrów Dariusza Klimczaka na urząd ministra infrastruktury. Zastąpił on na tym stanowisku pełniącego ten urząd od 27 listopada Alvina Gajadhura. Znamy również pierwszego wiceministra w resorcie. Będzie to Arkadiusz Marchewka, który prawdopodobnie zostanie sekretarzem stanu ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej czyli następcą Marka Gróbarczyka.
13.12.2023

Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. zbuduje prom o napędzie hybrydowym dla norweskich linii żeglugowych

Należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding S.A. stocznia z Gdańska podpisała kontrakt z jedną z największych firm żeglugowych w Norwegii, Torghatten Nord AS, na budowę nowoczesnego promu pasażersko-samochodowego o napędzie hybrydowym.
13.12.2023

Vard dostarczy specjalistyczny statek do układania kabli na rzecz japońskiej energetyki wiatrowej na morzu

Toyo Construction zawiera umowę w kwestii dostarczenia przez Vard hybrydowego statku do układania kabli. Zostanie on wykorzystany przy rozbudowie infrastruktury dla morskiej energetyki wiatrowej, jaka powstaje na wodach w pobliżu Japonii.
12.12.2023

Rozpoczyna się budowa terminala FSRU w niemieckim porcie Mukran

Do portu znajdującego się na wyspie Rugia przybył statek do układania podwodnego rurociągu, Castoro 10 (był wykorzystywany do prac przy gazociągu Baltic Pipe, łączącym Danię i Polskę). Rozpoczyna działania związane z utworzeniem kolejnego terminala do regazyfikacji LNG, który ma zapewnić Niemcom zaopatrzenie w ten kluczowy surowiec energetyczny.
12.12.2023

To najwyższa hala w polskim przemyśle stoczniowym. Na obiekcie należącym do PGZ Stocznia Wojenna zawieszono wiechę

Z udziałem przedstawicieli stoczni, władz, wykonawców oraz wojskowej kadry miał miejsce symboliczny moment, świadczący o zakończeniu ważnego etapu budowy. Nowa infrastruktura jest kluczowa dla budowy i modernizacji okrętów, w tym przyszłych, wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
11.12.2023

Hanwha Ocean zbuduje najnowocześniejsze okręty podwodne dla Korei Południowej. Te same oferuje w ramach programu "Orka"

Południowokoreańska Administracja Przejęć Obronnych (Defense Acquisition Program Administration, DAPA) wybrała Hanwa Ocean jako głównego wykonawcę do budowy i dostarczenia kluczowych dla sił morskich państwa okrętów podwodnych z serii KSS-III Batch-II. Takie same są oferowane Polsce w ramach programu "Orka".
08.12.2023

Jak postępują prace na budowie terminala instalacyjnego Orlenu? [wideo]

Orlen Neptun, kierując się wizją nowoczesnej i zrównoważonej przyszłości, realizuje swoją flagową inwestycję, czyli terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych. To nie tylko zmienia krajobraz energetyczny Polski, ale także stawia nasz kraj w centrum europejskiej rewolucji OZE. Podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023, Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun, ujawnił szczegóły postępu prac, planów na przyszłość oraz kluczowych elementów, które sprawią, że Polska stanie się centrum nowoczesnych technologii w sektorze of
07.12.2023

Doki w Chinach pękają w szwach. W Korei i UE pustoszeją

Chińscy stoczniowcy w 2023 r. odnotowali 63% wzrost zamówień na nowe projekty. Tak wynika danych podanych przez CANSI za okres od stycznia do października. Chińscy stoczniowcy uzyskali zamówienia na 61,06 mln t w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2023 r. Innowacyjne promy z Chin i kontenerowce oraz masowce możemy oglądać w polskich portach prawie codziennie.
07.12.2023

Szkutniczki podbijają branżę jachtową

Nie ma już zawodów męskich, kobiety nie tylko zdobywają nowe obszary zawodowe, ale także podbijają tradycyjnie męskie dziedziny. Jednym z najbardziej fascynujących przykładów jest rosnąca liczba kobiet, które z pasją i niemałą determinacją zajmują się budową jachtów.
07.12.2023

Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej

Niemiecki RWE oraz pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Masdar podpisały umowę inwestycyjną o równowartości 13,9 mld dolarów. Miało to miejsce podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego COP28. Inwestycja jest kluczowa dla rozwoju brytyjskiego sektora energii odnawialnej.
07.12.2023

Baltic Power. Od koncepcji do budowy [wideo]

Na starcie byli ostatni, do mety zbliżają się jako pierwsi. Zakończenie etapu dewelopmentu i rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to nie tylko przełomowy moment dla inwestora, ale również dla całego sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. Podczas tegorocznej edycji organizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland, Piotr Ostrowski, Deputy Project Director Baltic Power, opowiedział nam o czynnikach, dzięki którym spółka wyszła na prowadzenie.
06.12.2023

Ceremonia z przytupem. Indie wodują trzy okręty naraz

W krajowej stoczni w Koczin odbyła się nietypowa uroczystość, gdyż zwodowano aż trzy, przyszłe korwety przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare Shallow Water Craft, ASW SWC). Wydarzenie ma być dowodem wzmacniania zdolności obronnych państwa, jak i możliwości przerobowych indyjskiego przemysłu stoczniowego.
06.12.2023

Ważny moment budowy hali kadłubowej w PGZ Stocznia Wojenna. 11 grudnia odbędzie się uroczystość zawieszenia wiechy

Od marca tego roku trwa kluczowa inwestycja na terenie gdyńskiej stoczni, dzięki której będą mogły powstać wielozadaniowe fregaty programu "Miecznik", a także zostaną zwiększone jej możliwości produkcyjne. Dzięki temu miejsce to ma się prężnie rozwijać w zakresie budowy, remontów i modernizacji okrętów oraz statków.
06.12.2023

Baltic Power. Okoliczności sukcesu [wideo]

Baltic Power jako pierwszy projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w kraju zamknął etap pozyskiwania finansowania i przystąpił do fazy budowy. Otwiera to nowy rozdział w historii polskiej energetyki, wyznaczając kurs ku zrównoważonej przyszłości. Podczas zorganizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland 2023, Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power, odsłonił kulisy tego sukcesu.
05.12.2023

PGZ Stocznia Wojenna z umową na dostawę wyposażenia dla fregat programu "Miecznik"

Gdyńska stocznia podpisała umowę z kanadyjską firmą OSI Maritime Systems na dostawę zintegrowanych systemów nawigacyjnych i mostkowych (Integrated. Navigation Bridge System INBS) dla trzech wielozadaniowych fregat budowanych dla polskiej Marynarki Wojennej.
05.12.2023

"Miecznik" po niemiecku. Rozpoczyna się budowa pierwszej fregaty z serii F126 dla Deutsche Marine

W stoczni Peene w niemieckim Wolgast odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej z czterech zaplanowanych, wielozadaniowych fregat dla niemieckich sił morskich. Mają one wzmonić potencjał Niemiec na morzu oraz stanowić kluczową rolę dla rozwoju przemysłu stoczniowego. Głównym wykonawcą przedsięwzięcia jest Damen Naval, a partnerem projektu NVL Group.
05.12.2023

W stoczni Meyer Turku zwodowano pierwszy na jej terenie wycieczkowiec napędzany metanolem

W fińskim zakładzie odbyła się tradycyjna ceremonia wodowania przyszłego statku wycieczkowego Mein Shiff 7, budowanego dla TUI Cruises, części koncernu Royal Carribean. To ostatnia jednostka z budowanej serii, którą wyróżnia możliwość zasilania ekologicznym paliwem, w myśl dekarbonizacji żeglugi.
04.12.2023

Thordon Bearings i Wärtsilä utworzyły sojusz Blue Ocean w celu opracowania statku bez łożyska stewowego

W inicjatywie mającej rewolucyjne znaczenie dla projektowania statków i ochrony oceanów przed zanieczyszczeniem, Thordon Bearings i Wärtsilä ogłosiły utworzenie Sojuszu Blue Ocean w celu opracowania i promocji rewolucyjnej koncepcji statku bez łożyska sterowego.
04.12.2023

Sen Indii o potędze morskiej? Władze planują wydać niemal 5 mld dolarów na lotniskowiec

Zabezpieczenie interesów państwa na morzu oraz stworzenie sobie pozycji istotnego gracza na arenie międzynarodowej jest powodem istotnych modernizacji indyjskich sił zbrojnych. Władze w Nowym Delhi planują wzmocnić marynarkę wojenną poprzez zakup lotniskowca, dzięki czemu kraj ma osiągnąć istotną przewagę w obliczu rywalizacji z Chinami.
01.12.2023

PGZ Stocznia Wojenna i Babcock wprowadzają międzynarodowy program stażowy

Babcock International, pochodząca z Wielkiej Brytanii firma działająca w przemyśle obronnym i zarazem partner programu budowy wielozadaniowych fregat "Miecznik", nawiązała współpracę z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. w celu uruchomienia nowego międzynarodowego programu wymiany praktykantów i stażystów.
01.12.2023

"Orka" po koreańsku. Hanwha Ocean prezentuje KSS-III. To propozycja okrętu podwodnego dla Polski

Stoczniowy gigant z Korei Południowej, Hanwha Ocean zorganizował konferencję prasową, w trakcie której przedstawił polskim dziennikarzom propozycję dla polskiej Marynarki Wojennej. Była to także demonstracja aspiracji w zakresie współpracy z Polską w sektorze morskim. Zorganizowane w tym celu spotkanie było także okazją do zapoznania się z potencjałem stoczniowym firmy, wymianą doświadczeń oraz ofertą dla polskich władz.
30.11.2023

Fincantieri woduje fregatę Spartaco Schergat. To dziewiąta jednostka z międzynarodowej serii FREMM w Marina Militare

Uroczystość wodowania odbyła się w stoczni Riva Trigoso we włoskiej Genui. Budowany w ramach francusko-włoskiej współpracy okręt wpisuje się w cel stoczni stworzenia uniwersalnej platformy bojowej, możliwej do dostosowania do potrzeb zamawiającego oraz wykonywanych zadań. W ten sposób ma reprezentować najnowsze rozwiązania w zakresie rozwoju sił morskich na miarę XXI wieku.
28.11.2023

PORR zajmie się morską częścią terminala instalacyjnego w Świnoujściu

Firma PORR zwyciężyła w przetargu na realizację morskiej części terminala instalacyjnego offshore w Świnoujściu ogłoszonym przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Prace mają potrwać do połowy 2025 roku.
27.11.2023

Do Grecji wyruszyła jednostka pływająca FSRU, która ma zwiększyć możliwości kraju w zakresie dostaw LNG

Singapurska firma Seatrium ogłosiła dostawę i zakończenie prac testowych nad jednostką do magazynowania i regazyfikacji, która znajdzie się w pobliżu greckiego portu w Aleksandropolis. W ten sposób Grecja dołącza do państw, które wykorzystują możliwości transportu LNG z użyciem pływających terminali.
27.11.2023

Położenie stępki pod ORP Wicher planowane wstępnie na 31 stycznia. To kolejny etap programu "Miecznik"

Na portalu X (dawniej Twitter) Polska Grupa Zbrojeniowa podała informację, kiedy miałoby się odbyć kolejne wydarzenie związane z budową pierwszej z trzech, wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
25.11.2023

Hanwha Ocean zdobywa zamówienie na największe na świecie statki do transportu amoniaku

Południowokoreańska stocznia ogłosiła, że 14 listopada uzyskała zamówienie o wartości około 500 milionów dolarów na budowę czterech bardzo dużych zbiornikowców amoniaku (Very Large Ammonia Carriers, VLAC) dla greckiego przedsiębiorstwa żeglugowego Naftomar Shipping and Trading Co. Ltd. Inc (Naftomar). Każdy statek będzie w stanie przetransportować 93 000 m3 amoniaku, będącego nadzieją dla dekarbonizacji żeglugi jako zielone paliwo.
24.11.2023

Przyszły HMS Venturer rośnie w oczach. Tak prezentuje się kadłub bliźniaka polskiego "Miecznika"

Budowa nowego okrętu typu 31, opartego na proj. Arrowhead 140 nabiera kształtów, a zespół pracuje nad ukończeniem konstrukcji w hali konstrukcyjnej. To pierwsza z pięciu zaplanowanych, wielozadaniowych fregat. Powstawanie tej jednostki jest interesujące dla polskich obserwatorów, gdyż opiera się na podobnych rozwiązaniach co planowane podobne okręty programu "Miecznik" dla polskiej Marynarki Wojennej. Można sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał aktualnie budowany, przyszły ORP Wicher.
23.11.2023

Nowy port nad Morzem Czarnym odciąży Konstancę

W ramach rozbudowy rumuńskiej infrastruktury portowej i transportowej nad Morzem Czarnym powstanie nowy port – informuje telewizja Digi24. Rozwój infrastruktury ma zwiększyć przepustowość rumuńskiego tranzytu i odciążyć port w Konstancy, przez który transportowane jest m.in. ukraińskie zboże.
23.11.2023

Budowa Terminala Kontenerowego w Świnoujściu w pełni potwierdzona

Belgijsko-katarskie konsorcjum DEME CONCESSIONS N.V. i QTERMINALS W.L.L. odpowiedzialne za inwestycję głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu otrzymało 22 listopada zgodę wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka na dzierżawę 75 ha terenu w Świnoujściu na 30 lat. Wcześniej 9 listopada przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz inwestora, spotkali się z Januszem Żmurkiewiczem, prezydentem Świnoujścia. Celem było omówienie współpracy i planów związanych z tym przedsięwzięciem.
22.11.2023

Omikron Yachts kontynuuje budowę kadłubów OT60

Omikron Yachts, nowa marka słynnej stoczni Olympic Marine, informuje o stałym postępie w serii OT60, gdzie budowa kadłubów #3, #4 i #5 przebiega zgodnie z planem.
22.11.2023

Zainstalowano pierwszą turbinę morskiej farmy wiatrowej South Fork, która zasili Nowy Jork

Pierwszy z 12 generatorów turbin wiatrowych Siemens Gamesa dla morskiej farmy wiatrowej South Fork został 20 listopada br. postawiony na miejscu przeznaczenia przez zespół budowniczych na miejscu realizacji projektu, 55 mil od Montauk w stanie Nowy Jork.
21.11.2023

Statki dostarczone przez Damen będą obsługiwać tajwańskie morskie farmy wiatrowe

Damen Shipyards podpisał 21 listopada br. umowę z Ta San Shang Marine Co. Ltd, spółką joint venture pomiędzy Mitsui O.S.K. Lines, Ltd. z Japonii i Ta Tong Marine Co., Ltd. z Tajwanu na dostawę nowego statku do usług budowlanych CSOV (Commissioning Service Operation Vessels). Oznaczony jako 9020 będzie przeznaczony do prac budowlanych i eksploatacji farm wiatrowych na morzu, ulokowanych w pobliżu wyspy.
21.11.2023

Ostatni rejs Sokoła. Historyczne wyzwanie projektowe NAVA Engineering

Realizowany w listopadzie transport ex-ORP Sokół, byłego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben, jest ukoronowaniem kilku lat prac wielu podmiotów w związku z przeobrażeniem go w wyjątkowy eksponat muzealny. Wśród wielu firm, które zajmowały się tym przedsięwzięciem było m.in. biuro projektowe NAVA Engineering.
20.11.2023

Ceremonia położenia stępki pod budowę przyszłego okrętu USNS Billy Frank Jr. w stoczni Austal USA

W należącej do amerykańskiego oddziału australijskiego koncernu stoczni w Mobile rozpoczęto kolejny etap budowy okrętu ratowniczego, który wejdzie w posiadanie US Navy jako Okręt Marynarki Stanów Zjednoczonych (United States Naval Ship, USNS).
16.11.2023

Elektrownia jądrowa na Pomorzu – szansa czy zagrożenie? Eksperci dyskutowali w Gdańsku

Energetyka atomowa jest jednym z najgorętszych tematów zakresie zapewnienia kraju w bezemisyjną energią. Ma ona swoich zwolenników i przeciwników. W związku z tym odbyła się debata, podczas której można było się zapoznać z wszystkimi za i przeciw wdrożenia tej inwestycji na pomorskiej ziemi.
16.11.2023

Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę drugiego "Delfina". Przyszły ORP Henryk Zygalski już powstaje

W trakcie trzeciej w tym roku ceremonii pierwszego cięcia blach w gdańskiej stoczni ruszyły prace nad kolejnym okrętem rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Przedsięwzięcie jest realizowane z szwedzkim koncernem Saab Kockums, który jest głównym wykonawcą zlecenia dla Agencji Uzbrojenia. Budowana jednostka wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów i będzie stacjonować w Porcie Wojennym Gdynia. Ma wzmocnić potencjał polskiej Marynarki Wojennej w zakresie działań zwiadowczych.
15.11.2023

Szwedzki bliźniak "Delfina" rozpoczyna służbę. Jest wzorem dla polskich okrętów

Do służby w Królewskiej Marynarce Wojennej Szwecji (Svenska Marinen) wchodzi HSwMS Artemis (A202). Ten okręt rozpoznania radioelektronicznego powstawał przy udziale polskiej branży stoczniowej. Zastąpi także będącego od czterech dekad w służbie HSwMS Orion (A 201).
15.11.2023

Gaz-System potwierdza: w walce o FSRU pozostają MOL i BW LNG

Gaz-System oficjalnie podał, że zawarte zostały porozumienia z Mitsui O.S.K. Lines i BW LNG – dwoma armatorami, których oferty wciąż są w grze w przetargu o budowę pierwszego polskiego terminala gazowego FSRU.
14.11.2023

MSC Cruises składa zamówienia na dwa wycieczkowce o wyporności ponad 200 000 ton każdy

Jedna z czołowych firm z turystycznej branży żeglugowej inwestuje w nowe jednostki dla swojej floty, co wiąże się również z odrabianiem strat po pandemicznym okresie. To pierwsze duże statki wycieczkowe zamówione przez od ponad trzech lat, gdy wybuchła pandemia COVID-19. Zaplanowane jednostki klasy World mają być trzecie co do wielkości na świecie.
14.11.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

Zbliża się cięcie blach pod kolejny okręt programu "Delfin". Ceremonia odbędzie się 15 listopada

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbędzie się oficjalne rozpoczęcie budowy kolejnego okrętu rozpoznania radioelektronicznego, przyszłego ORP Henryk Zygalski (264). To druga jednostka, która w przyszłości wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów.
09.11.2023

Raport NIK ma wskazywać na nieprawidłowości przy przekopie Mierzei Wiślanej

Wartość inwestycji związanej z przekopem Mierzei Wiślanej znacznie przekroczyła granicę opłacalności, a nadzór nad programem był sprawowany nierzetelnie - wskazuje w czwartek Najwyższa Izba Kontroli.
09.11.2023

Druga trafostacja od Baltic Operator rusza w drogę do zamawiającego

Spółka Baltic Operator zakończyła 8 listopada realizację projektu, w którego zakresie było wykonanie dwóch morskich trafostacji (OSS) na rzecz naszego duńskiego partnera. W godzinach popołudniowych, z gdyńskiego terenu produkcyjnego wypłynęła gotowa, „bliźniacza" trafostacja morskiej farmy wiatrowej z przeznaczeniem na amerykański rynek. Prace nad nimi trwały przez kilkanaście miesięcy.
09.11.2023

Van Oord z kontraktami na projekty morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim i Tajwanie

Holenderska firma Van Oord zrealizuje nowe projekty dla morskiej energetyki wiatrowej: Baltic Power na Morzu Bałtyckim oraz Greater Changhua 2b i 4 na Tajwanie. Kontrakty mają łączną wartość ponad 500 mln euro. Po uruchomieniu dwie morskie farmy wiatrowe będą dostarczać energię odnawialną do około 2,5 miliona gospodarstw domowych.
09.11.2023

Największy na świecie statek wycieczkowy przechodzi ostatnie próby morskie

Kolejny rekordzista wśród wycieczkowców niedługo wyjdzie w swój dziewiczy, komercyjny rejs. Spędzając osiem dni w morzu, biorąc udział w szeregu testów i podlegając nawet setkom inspekcji pod kątem bezpieczeństwa, prawa morskiego oraz certyfikatów, Icon of the Seas jest niemal gotowy, aby wyznaczać nowe standardy w branży turystycznej.
07.11.2023

Chrzest patrolowca dla sił morskich RPA, dostarczonego przez Damen

W porcie w Durbanie odbyła się 3 listopada br. ceremonia nadania nazwy wielozadaniowego okrętu patrolowego dla Marynarki Wojennej Republiki Południowej Afryki (South Africa Navy), SAS King Shaka Zulu (P1572). Nowa jednostka ma wzmocnić potencjał obrony wybrzeża i wód terytorialnych państwa, a także stanowić dowód jego zdolności w zakresie branży stoczniowej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz, sił zbrojnych, branży stoczniowej. Uroczystość uświetniła orkiestra marynarki wojennej.
06.11.2023

Rosja chwali się udaną próbą wystrzelenia pocisku balistycznego z atomowego okrętu podwodnego

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o przeprowadzonym teście międzykontynentalnego pocisku balistycznego Buława, w którym brał udział jeden z najnowszych okrętów podwodnych w rosyjskim arsenale, Imperator Aleksandr III. To ma być także potwierdzenie jego zdolności i akt wprowadzenia do regularnej służby w siłach zbrojnych tego państwa.
06.11.2023

CRIST. Palenie blach na kolejny offshorowiec

Ostatniego dnia października w gdyńskiej stoczni CRIST oficjalnie ruszyły prace nad kolejnym statkiem do obsługi farm wiatrowych.
02.11.2023

Analiza rynku tonażowego (tygodnie 36-40/2023)

Ostatnie tygodnie to wzrost aktywności inwestycyjnej na rynkach żeglugowych, szczególnie w segmencie masowców i zbiornikowców. Było to widoczne we wszystkich kolejnych tygodniach. Wskazują na to dostępne dane shipbrokerskie, w tym te przedstawiane przez jednego z liderów rynku, tj. firmę Golden Destiny.
01.11.2023

Kluczowy moment dla fińskiej branży okrętowej. Rusza budowa pierwszej, wyjątkowej korwety

To był ważny dzień w stoczni Rauma Marine Constructions (RMC). 30 października odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej, wielozadaniowej korwety typu Pohjanmaa, programu Squadron 2020. Tak jak polski program "Miecznik", ma być to początek wzmacniania nie tylko marynarki wojennej, ale też branży stoczniowej.
31.10.2023

Dwie przyszłe korwety wchodzą w kolejny etap budowy. Rosyjska branża okrętowa nie poddaje się, ale łapie zadyszkę

Pomimo poważnych trudności w związku z nałożonymi sankcjami, dalej trwają pracę nad kolejnymi okrętami dla Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. W najbliższym czasie stocznię w Amurze opuszczą kolejne, celem dalszego doposażania.
31.10.2023

Wyjątkowa konstrukcja do budowy podwodnego tunelu odpłynęła ze stoczni CRIST

MPP, jedyny w swoim rodzaju specjalistyczny ponton, który został skonstruowany na potrzeby budowy podwodnego tunelu łączącego Niemcy i Danię, odpłynął ze stoczni CRIST w Gdyni. Jednostka jest holowana do Kłajpedy, gdzie spędzi nieco czasu przed podróżą do Danii. Tam czekają ją testy morskie.
30.10.2023

Efektowne wodowanie nowego kutra dla US Coast Guard. Jest wielkości fregaty

W stoczni Eastern Shipbuilding Group odbyła się wyjątkowa ceremonia. 27 październikaw Panama City w stanie Floryda zwodowano jednostkę typu Heritage, przyszłego USCGC Argus (WMSM-915), pierwszą z nowej serii dużych kutrów dla amerykańskiej straży wybrzeża.
30.10.2023

Royal IHC zbuduje nową, ekologiczną pogłębiarkę dla Boskalis

Boskalis podpisał kontrakt z holenderską firmą Royal IHC na budowę dużej, nowoczesnej pogłębiarki nasiębiernej ssącej ze smokiem wleczonym (trailing suction hopper dredger, TSHD). Przyznanie zamówienia następuje po obszernej fazie projektowania. Statek będzie miał zbiornik o pojemności 31 000 m3 i zostanie zbudowany w ciągu najbliższych kilku lat w stoczni IHC w Krimpen aan den IJsselw Holandii.
27.10.2023

Branża głodna nowych masowców i inwestuje. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 36-40/2023)

Ostatnie tygodnie to wzrost aktywności inwestycyjnej na rynkach żeglugowych, szczególnie w segmencie masowców i zbiornikowców. Było to widoczne we wszystkich kolejnych tygodniach. Wskazują na to dostępne dane shipbrokerskie, w tym te przedstawiane przez jednego z liderów rynku, tj. firmę Golden Destiny.
26.10.2023

Rozpoczęcie pierwszej fazy projektu Europejskiej Korwety Patrolowej

Europejski Fundusz Obronny wsparł kwotą w wysokości 60 mln euro początkową fazę przedsięwzięcia, koncentrującego się na badaniach koncepcyjnych aż do wstępnego projektu modułowej i wielozadaniowej korwety patrolowej (Modular and Multirole Patrol Corvette, MMPC).
26.10.2023

Dwóch armatorów wśród potencjalnych oferentów na FSRU dla Gaz-System

Na liście potencjalnych dostawców pływającego gazoportu polska spółka wpisała dwie firmy - BW LNG oraz Mitsui OSK Lines (MOL). W zamierzeniu zwycięzca przetargu zbuduje jeden, bądź dwa statki do magazynowania i regazyfikacji (FSRU), co ma zwiększyć dostawy LNG do Polski oraz przepustowość terminali gazowych.
26.10.2023

Damen podpisuje kontrakt z kolejnym podmiotem w zakresie wyposażenia nowoczesnych fregat. "Niderlandzki Miecznik" rozwija się

Holenderski koncern Damen zlecił kolejnej, rodzimej firmie dostarczenie i integrację systemów na powstające fregaty zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Obie firmy podpisały umowę na projektowanie, inżynierię, instalację i integrację wszystkich systemów elektrycznych, w tym instalacji dystrybucji energii i oświetlenia jednostek, które wzmocnią morski potencjał Belgii i Holandii.
25.10.2023

Komisja Europejska ogłosiła plan utrzymania europejskiego przemysłu wiatrowego, w tym morskiego, na światowej pozycji lidera

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek plan działania mający na celu utrzymanie unijnego przemysłu wiatrowego na pozycji światowego lidera. Chodzi o zwiększenie wsparcia finansowego za pośrednictwem agencji kredytów eksportowych i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
24.10.2023

Kolejny gracz w wyścigu o metanol. Wallenius Wilhelmsen potwierdza zamówienie na 12 ekologicznych samochodowców

Mająca siedzibę w Norwegii firma z branży żeglugowej podpisała kontrakt z China Merchants Jinling Shipyard Co., Ltd. na budowę czterech statków PCTC klasy Shaper, zasilanych metanolem, z opcją na budowę ośmiu kolejnych. W ten sposób transport pojazdów osobowych ma pozostawać przyjazny dla środowiska, zgodnie z polityką dekarbonizacji żeglugi oraz ograniczania emisji CO2.
24.10.2023

Kluczowy test zanurzeniowy okrętu podwodnego budowanego przez koncern Navantia, oferenta w ramach programu "Orka"

Przyszły nabytek Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Española), S-81 Isaac Peral, przechodzi końcowe testy przed przekazaniem zamawiającemu. W związku z tym czekał go jeden z najważniejszych, czyli zanurzenie się na testową głębokość 460 metrów. To okazja do sprawdzenia, jak okręt podwodny radzi sobie w ramach wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem.
23.10.2023

Stocznia Marine Projects ukończyła kolejny częściowo wykończony statek rybacki

Gdańska stocznia Marine Projects poinformowała, że do Norwegii wypłynął budowany przez nią częściowo wyposażany trawler Jarle Berg.
23.10.2023

Zwodowano okręt przeciwminowy dla Holandii. To kolejna jednostka z nowej, belgijsko-niderlandzkiej serii

Podczas uroczystości w francuskiej stoczni w Concarneau zwodowano okręt dla sił przeciwminowych Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine), przyszły HMS Vlissingen (M 840). Ma on zwiększyć zdolności państwa w zakresie utrzymywania bezpieczeństwa na morzu, w tym wykrywania, lokalizacji i neutralizowania niebezpiecznych obiektów znajdujących się pod wodą. To także dowód na współpracę branży morskiej i zbrojeniowej Belgii, Francji i Holandii.
20.10.2023

Wielki, czarny worek skrywa pierwszą sekcję atomowego okrętu podwodnego nowej generacji dla Royal Navy

Element przyszłego HMS Dreadnought przetransportowano ulicami miasta z zakładu produkcyjnego BAE Systems do hali dokowej Devonshire. To element wielkiego przedsięwzięcia, związanego z budową nowych okrętów zdolnych do odstraszania nuklearnego, chroniących Wielką Brytanię.
19.10.2023

Polska firma zaprojektuje dla LOTOS Petrobaltic pierwszą jednostkę CTV do obsługi farm wiatrowych na Bałtyku

LOTOS Petrobaltic podpisał kontrakt z polskim biurem projektowym Seatech Engineering na realizację projektu jednostki do transportu personelu serwisowego morskich farm wiatrowych. To ważny krok w stworzeniu floty statków obsługujących polski offshore wind. Zgodnie z założeniami spółki docelowo zbudowane zostaną trzy tego typu jednostki.
19.10.2023

BAE Systems zwiększa potencjał stoczni w związku z budową nowoczesnych fregat dla Royal Navy

Rozpoczęła się budowa ogromnej nowej hali do budowy okrętów, która przekształci i usprawni przemysł stoczniowy w Glasgow. Nowy obiekt w stoczni Govan wkrótce zacznie nabierać kształtu po wypełnieniu basenu stoczniowego i rozpoczęciu palowania dna. To tam będą powstawać jedne z najnowocześniejszych okrętów na świecie.
19.10.2023

Wodowanie Rangei (Grzmiącego Wieloryba). To czwarty okręt podwodny z nowej serii, która wzmocni siły morskie Kraju Kwitnącej Wiśni

W stoczni Kawasaki Heavy Industries w Kobe zwodowano, 17 października br., czwarty okręt podwodny typu Taigei, przyszły JS Raigei (SS 516).
18.10.2023

Litewskie władze ogłaszają kolejną aukcję morskiej farmy wiatrowej

Litwa przygotowuje się do drugiej już aukcji w związku z planowaną morską farmą wiatrową. Jak podało tamtejsze Ministerstwo Energii, zostały przeprowadzone konsultacje z przedstawicielami branży offhsore oraz zainteresowanymi, innymi organizacjami i firmami, podczas których omówiono przygotowania do aukcji, jej warunki oraz planowany termin przetargu.
18.10.2023

Polska grupa Respect Energy Holding planuje budowę pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Estonii

Grupa Kapitałowa Respect Energy ogłasza plany realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej opartej o pływające turbiny (floating offshore) u wybrzeży Estonii. Projekt zakłada także budowę pilotażowej instalacji do produkcji wodoru i amoniaku na platformach umiejscowionych przy turbinach wiatrowych.
18.10.2023

Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Część II

Niniejsze opracowanie jest kontynuacją Części I Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Podstawowe formularze kontraktowe, charakteryzują się znaczącymi (choć często trudnymi do dostrzeżenia przy pierwszej pobieżnej analizie) różnicami w ujęciu okoliczności i zdarzeń, które skutkują w opóźnieniu terminu budowy i dostawy statku, ale których charakter pozwala stoczni na przesunięcie kontraktowej daty dostawy statku, bez konsekwencji prawnych i finansowych.
16.10.2023

Holandia rozpoczyna wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus

Po trzech dekadach rozpoczynają się duże zmiany w siłach podwodnych Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninkijke Marine). W Nieuwsbericht odbyła się, 12 października br., ceremonia opuszczenia bandery na pierwszym w swojej serii HNLMS Walrus (S802), służącym od 1992 roku. Wiąże się to również z modernizacją sił morskich państwa, które w przyszłości mają przyjąć na swój stan nowe okręty podwodne.
13.10.2023

Grupa Orlen rozpoczyna największą w Europie Środkowej inwestycję w zieloną energetykę

Grupa Orlen podjęła finalną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Inwestycja, która w 2026 roku włączy do polskiego systemu moc blisko 1,2 GW, będzie realizowana wspólnie z kanadyjskim Northland Power. Baltic Power będzie w stanie wyprodukować czystą, dostępną energię, która może zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych.
11.10.2023

Co dalej z wiatrakami na morzu - branża ma już apetyt na III fazę

Morze Bałtyckie staje się jednym z głównych centrów wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Właśnie zakończono wydawanie pozwoleń dla projektów tzw. II fazy, a polski Bałtyk nadal ma potencjał na lokalizację kolejnych projektów. To szansa dla producentów i dostawców na rozwój lokalnego łańcucha dostaw, z perspektywą rozszerzenia usług także na inne rynki. Polskie firmy we współpracy z zagranicznymi podmiotami mogą stać się liczącym ogniwem w europejskim i światowym łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych.
11.10.2023

Damen z potwierdzeniem zgody na projekty statków napędzanych metanolem

Począwszy od lata 2022 roku, współpracując z towarzystwem klasyfikacyjnym Bureau Veritas, Damen opracował i uzyskał zgodę na projekty kompaktowych statków napędzanych metanolem. Zbiorniki LNG wyznaczają standardy dla tego rodzaju paliwa, jednak ich wielkość spowodowała, że obowiązują zasady bardzo odmienne od tych wymaganych na znacznie mniejszych statkach. Potrzebne było nowe podejście do projektowania, aby można je było zastosować w jednostkach roboczych.
11.10.2023

Damen zleca ABB dostawę zintegrowanego systemu zasilania i dystrybucji dla belgijsko-holenderskich fregat

Damen Naval wybrał firmę ABB na dostawcę zintegrowanego systemu zasilania i dystrybucji Onboard DC Grid dla nowych fregat zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW). Stocznia buduje cztery okręty, dwie dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) i dwie dla sił morskich Belgii (Marinecomponent/Composante marine). To druga współpraca obu firm. Na początku 2022 roku norweski oddział firmy otrzymał kontrakt na projekt fregaty F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine).
11.10.2023

Inauguracja budowy portu dla offshore w Świnoujściu. Proces transformacji energetycznej spółki skarbu państwa mają kluczową rolę

W procesie transformacji energetycznej spółki skarbu państwa mają kluczową rolę, biorą i będą brały w nim udział - podkreśliła w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podczas inauguracji budowy portu dla offshore w Świnoujściu.
11.10.2023

Marek Gróbarczyk: W środę rozpoczęcie budowy portu offshorowego w Świnoujściu

Budowa portu offshorowego w Świnoujściu rozpocznie się w środę - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Terminal instalacyjny, dzięki któremu stawiane będą morskie turbiny wiatrowe ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku.
11.10.2023

Kongsberg dostarczy sprzęt naukowy dla nowego, niemieckiego statku do badań oceanicznych

Norweska firma Kongsberg zajmująca się sprzętem i technologią morską, dostarczy szereg wyposażenia naukowego, w tym czujniki naukowe i sprzęt do obsługi dla nowego, niemieckiego statku do badań oceanicznych, Meteor IV. Ma on pomóc w pozyskaniu nowej wiedzy na temat środowiska morskiego i wzmocnić wkład Niemiec w ochronę mórz.
10.10.2023

Fincantieri zbuduje dwupaliwowy prom RoPax napędzany LNG

Nowy prom, będący w całości własnością regionu Sycylia i w całości wyprodukowany na wyspie, będzie obsługiwał trasy do Lampedusy i Pantellerii. Prezydent Sycylii Renato Schifani oraz dyrektor generalny i dyrektor zarządzający Fincantieri Pierroberto Folgiero podpisali 9 października br. umowę na budowę nowego promu (Ropax klasy A) w Palazzo d'Orleans, w obecności radnego regionalnego ds. infrastruktury i mobilności Alessandro Aricò, za podstawową kwotę oferty wynoszącą prawie 120 milionów euro.
09.10.2023

W stoczni Hyundai Heavy Industries zwodowano kolejny statek dla Maersk napędzany metanolem

Niedługo po rozpoczęciu działalności zgodnie z przeznaczeniem przez kontenerowiec Laura Maersk, napędzany metanolem, odbyło się wodowanie kolejnej jednostki, mającej w przyszłości tworzyć trzon "zielonej floty". To pierwszy, z zamówionej w Korei Południowej serii 12 statków, które mają odmienić branżę żeglugową w myśl dekarbonizacji branży morskiej.
09.10.2023

Ruggiero di Lauria zwodowany. To szósty patrolowiec budowany przez Fincantieri

Dla stoczniowców w Muggiano 6 października był ważnym dniem, gdyż odbyło się wodowanie kolejnego, wielozadaniowego okrętu patrolowego dla Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). W przyszłości ma wzmocnić bezpieczeństwo interesów państwa na Morzu Śródziemnym.
06.10.2023

Naval Group zwodował fregatę dla Marynarki Wojennej Grecji, przyszły HS Kimon

W stoczni Naval Group w DCNS Lorient odbyła się 4 października 2023 roku ceremonia wodowania kadłuba najnowszego okrętu dla greckich sił morskich. To pierwsza z zaplanowanych trzech jednostek, która ma wzmocnić potencjał sił morskich tego śródziemnomorskiego państwa.
06.10.2023

Na przełomie roku powinno udać się wyłonić partnera do budowy portu zewnętrznego w Gdyni

Na przełomie roku powinno udać się wyłonić partnera do budowy portu zewnętrznego w Gdyni, zaś przyszły rok to perspektywa zawierania umowy oraz rozpoczynania prac - powiedział podczas konferencji w Gdyni ws. budowy portu zewnętrznego wiceminister w resorcie funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.
05.10.2023

Austal rozpoczyna budowę nowego okrętu dla US Navy i realizuje zlecenie na rzecz atomowego okrętu podwodnego

Kolejno 3 i 4 października br. w amerykańskiej stoczni należącej do australijskiego koncernu Austal miały miejsce dwie kluczowe inwestycje związane z branżą okrętową. Dotyczyły one budowy ostatniego z zaplanowanych szybkich transportowców typu Spearhead, a także wyposażenia dla atomowego okrętu podwodnego.
05.10.2023

Fregaty programu "Miecznik" z systemem dowodzenia i zarządzania walką Tacticos od firmy Thales

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z firmą Thales na dostawę systemu dowodzenia i zarządzania walką Tacticos wraz z wybranymi sensorami, które znajdą się w wyposażeniu wielozadaniowych fregat programu "Miecznik", które wejdą w skład polskiej Marynarki Wojennej.
05.10.2023

Chartwell Marine i VARD łączą siły, aby opracować oryginalny projekt statku serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej

Chartwell Marine ogłasza współpracę z VARD w celu wprowadzenia nowej jednostki do zadań serwisowych, tzw. "Midi-SOV". Statek, który ma trafić na rynek amerykański i europejski już w przyszłym roku, ma zaprezentować efekt połączenia specjalistycznej wiedzy obu przedsiębiorstw w celu budowy jednostek morskich przeznaczonych do transferu pracowników i zadań serwisowych, zapewniając zupełnie nowe rozwiązanie dla ciągłego wyzwania, jakim jest rozwój morskiej energetyki wiatrowej na całym świecie.
04.10.2023

CRIST. Powstaje sekcja gigantycznego wycieczkowca

W dniu 29 września 2023 roku przeprowadzono urzędowy przegląd pierwszej sekcji kadłuba dla statku Meyer Turku NB-1402 ICON 3.
03.10.2023

Bardzo zły dzień dla pechowej serii okrętów. US Navy wycofuje naraz dwie jednostki po krótkim okresie służby

W bazie marynarki wojennej w Myport na Florydzie odbyła się niezbyt przyjemna uroczystość, gdy nie mające za sobą nawet dekady służby okręty LCS (Littoral Combat Ship) typu Independence, USS Detroit i USS Little Rock, zostały wycofane z eksploatacji. To kolejna sytuacja mająca dowodzić fiaska inwestycji w tę serię okrętów, która obok typu Freedom bije niechlubne rekordy w zakresie krótkiego czasu żywotności i staje się symbolem złych decyzji z przeszłości.
03.10.2023

Miliardy funtów na atomowe okręty podwodne w ramach programu AUKUS

Rusza kolejna faza programu wzmocnienia zdolności morskich Royal Australian Navy. W związku z tym międzynarodowym przedsięwzięciem Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało firmie BAE Systems finansowanie w wysokości 3,95 miliarda funtów.
02.10.2023

Przyszły USS Jack H. Lukas opuszcza stocznię. To jeden z najnowocześniejszych okrętów w swojej serii

Najnowszy niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, przyszły USS Jack H. Lucas (DDG 125), wyruszył 26 września w w morze w związku z przekazaniem go zamawiającemu. To pierwszy okręt z podserii Flight III, który wejdzie do regularnej służby, co jest uznawane za "historyczne wydarzenie w programie".
28.09.2023

Saab i Mbari zawiązują współpracę w zakresie wprowadzenia na rynek autonomicznego pojazdu podwodnego dalekiego zasięgu

Dzięki umowie komercyjnej i licencyjnej zawartej między amerykańskim a szwedzkim przedsiębiorstwem na rynek trafia nowy pojazd do działań podwodnych Tethys. Ma on zrewolucjonizować prowadzenie operacji pod wodą na daleki zasięg, wykorzystując jednostkę autonomiczną.
27.09.2023

W stoczni Meyer Werft odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę wycieczkowca Asuka III

W niemieckim Papenburgu rozpoczęła się budowa nowego statku pasażerskiego dla NYK Cruises, spółki należącej do japońskiej grupy żeglugowej NYK. Statek otrzyma nazwę Asuka III, a jego dostawa dla zamawiającego ma nastąpić w 2025 roku.
26.09.2023

Korweta z Turcji dla Pakistanu. PNS Babur idzie do zamawiającego

W stambulskiej stoczni odbyła się, 23 września br., uroczystość przekazania Marynarce Wojennej Pakistanu korwety PNS Babur (280).
25.09.2023

Tajwan chce znacząco wzmocnić swoje zdolności obronne dzięki okrętom podwodnym

Ministerstwo Obrony Tajwanu potwierdza, że siły morskie oczekują już w 2027 roku wprowadzić do służby dwa nowe, opracowane w kraju okręty podwodne. Wyposażając je w torpedy i rakiety do działań nawodnych i podwodnych władze w Tajpej liczą na znaczące wzmocnienie obronności kraju i zapewnić tym samym skuteczną metodę odstraszania wobec sił morskich Chin, które regularnie dopuszczają się naruszania morskich granic. Z racji na to, że Pekin traktuje wyspę, jako swoje terytorium, groźba inwazji stale wisi w powietrzu.
25.09.2023

Crowley prezentuje innowacyjną koncepcję statku do wytwarzania energii jądrowej

Crowley i BWX Technologies nawiązały współpracę w ramach protokołu ustaleń dotyczącego koncepcji statku, który ma posiadać potencjał do wytwarzania alternatywnej energii o zerowej emisji dwutlenku węgla. Ponadto innowacyjna jednostka ma spełniać potrzeby dostarczania prądu w zakresie bezpieczeństwa energetycznego w trakcie konfliktów i katastrof.
25.09.2023

Ulstein Verft podpisuje nowy kontrakt na budowę statku do układania kabli dla firmy Nexans

Spółki Nexans Marine Operations AS i Ulstein Verft zawarły 19 września 2023 roku umowę na budowę dużego statku do układania kabli DP3.
22.09.2023

W należącej do HII stoczni Ingalls Shipbuilding odbyła się ceremonia położenia stępki pod budowę okrętu desantowego-doku, przyszłego USS Fallujah

W Pascagoula w stanie Missisipi rozpoczął się kolejny etap budowy nowego okrętu dla US Navy. Ma on znacząco wzmocnić zdolności operacyjne sił morskich USA z racji na swoje przeznaczenie i możliwości wykorzystania.
21.09.2023

Babcock i HII wspierają budowę atomowych okrętów podwodnych w ramach programu AUKUS

Dwa wiodące koncerny zbrojeniowe połączyły siły w Australii, współpracując w celu spełnienia kluczowych wymagań w zakresie zapewnienia zdolności dla atomowych okrętów podwodnych, ktore w przyszłości znajdą się w wyposażeniu Royal Australian Navy.
21.09.2023

W Chinach zwodowano pierwsze statki przeznaczone do obsługi morskich farm wiatrowych

W chińskiej stoczni ZMPC w Szanghaju odbyła się ceremonia zwodowania dwóch pierwszych statków serwisowych (Service Operation Vessels, SOV) dla lokalnego rynku morskiej energetyki wiatrowej.
21.09.2023

Wielka hala kadłubowa rośnie w oczach. Trwa budowa kluczowej inwestycji PGZ Stoczni Wojennej

W związku z budową nowoczesnej infrastruktury stoczniowej w Gdyni pojawiły się elementy jednej z najważniejszych budowli, jakie w przyszłości znajdą się na jej terenie. To w tej hali będą montowane kadłuby przyszłych, wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
20.09.2023

Drugi największy statek wycieczkowy na świecie zwodowany we Francji

Trwa budowa przyszłego Utopia of the Seas, który znajdzie się we flocie Royal Caribbean International. To szósta jednostka w klasie Oasis, która już w przyszłym roku ma rozpocząć działalność.
20.09.2023

Babcock buduje kolejną fregatę typu 31 dla Royal Navy. Z udziałem PGZ Stocznia Wojenna odbyła się ceremonia położenia stępki pod HMS Active

Wyjątkowa uroczystość, która odbyła się w szkockiej stoczni w Rosyth, wiąże się z budową serii pięciu okrętów. Podobnie jak jednostki polskiego programu "Miecznik" są one oparte na projekcie Arrowhead 140.
18.09.2023

Stocznię CRIST S.A. opuścił kolejny megablok statku budowanego dla francuskiego zamawiającego

Z Gdyni został odholowany 12 września br. element przyszłego kadłuba statku pasażerskiego o roboczej nazwie X-34. Docelowo ma trafić do francuskiej stoczni Chantiers de l’ Atlantique.
17.09.2023

Dobiega końca budowa trzeciego zbiornika w terminalu LNG w Świnoujściu

Niebawem rozpoczną się próby szczelności jednej z kluczowych inwestycji w świnoujskim terminalu. Ma ona sprawdzić również jego bezpieczeństwo
13.09.2023

Rosja chwali się chrztem statków transportowych o klasie lodowej

Najwyższe władze Federacji Rosyjskiej były obecne w stoczni Zwiezda w miejscowości Bolszoj, gdzie wzięły udział w ceremonii nadania imienia dwóm statkom, które znajdą się w wyposażeniu rosyjskich firm z branży morskiej. Rząd chce je wykorzystać w ramach swojego "wyścigu po Arktykę" i rozwoju branży stoczniowej.
13.09.2023

TKMS rozpoczyna budowę okrętów podwodnych typu 212CD dla sił morskich Norwegii i Niemiec

Niemiecki koncern stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems rusza z realizacją zlecenia, które zdaniem części komentatorów może być wzorem dla polskiego programu "Orka". To też jeden z oferentów, który może stanąć do przetargu na dostarczenie okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej.
12.09.2023

W Stoczni Pomerania odbędzie się chrzest pływającego doku

W szczecińskiej stoczni 21 września br. odbędzie się uroczystość związana z z chrztem nowo wybudowanego doku o nazwie NMG 1, który zbudowała firma ASTILLERO Sp. z o.o.
12.09.2023

DNV certyfikatorem morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

DNV zdobyło kontrakt na certyfikację morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III na Morzu Bałtyckim, powstających w ramach spółki zrzeszającej Equinor i Polenergia S.A. Ich planowana moc ma wynosić razem 1440 MW, co ma wystarczyć do zasilenia w prąd dwóch milionów polskich gospodarstw domowych.
11.09.2023

Gdańsk. Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym na finiszu

Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku jest na ukończeniu. Projekt w części budowlanej został już wykonany w całości, pozostały kwestie formalne i rozliczeniowe – przekazał PAP Urząd Morski w Gdyni.
11.09.2023

Pierwszy nowy offshore'owiec dla Cadeler już w budowie

Cadeler, spółka specjalizująca się w operacjach przy instalacji turbin morksich farm wiatrowych, w 2026 roku będzie dysponować czterema nowymi statkami jack-upami X. Prace nad pierwszym z nich już trwają, ma być gotowy w przyszłym roku.
11.09.2023

CRIST. Wodowanie statku przeznaczonego do obsługi morskich farm wiatrowych

Na terenie gdyńskiej stoczni CRIST S.A. odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego, jednokadłubowego statku dla Ulstein Verft o numerze roboczym NB318, który ma służyć do obsługi farmy wiatrowej. Współpraca stoczni z tym armatorem trwa od blisko 10 lat, czego owocem jest przekazanie kilkunastu zwodowanych jednostek.
10.09.2023

Hanwha z ofertą zangażowania polskich stoczni w programie "Orka"

Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach jednym z wystawców był południowokoreański koncern Hanwa, który jest jednym z oferentów chcących stanąć do przetargu na budowę okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej.
10.09.2023

W połowie września zostanie zwodowana pogłębiarka, budowana na potrzeby szlaku przez Mierzeję Wiślaną

W połowie września odbędzie się wodowanie specjalistycznego statku, który jest budowany na potrzeby nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Wodowanie pogłębiarki nastąpi w fińskiej stoczni, gdzie jednostka jest wykonywana, poinformował PAP Urząd Morski w Gdyni.
10.09.2023

PGZ Stocznia Wojenna z prezentacją działalności na 31. MSPO

Od 5 do 8 września w Kielcach odbywał się 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, na którym blisko 700 wystawców z całego świata prezentowało uzbrojenie i rozwiązania technologiczne dla wojska i innych służb mundurowych. Swoje stoiska miały także firmy i instytucje związane z branżą morską, w tym PGZ Stocznia Wojenna S.A.
08.09.2023

Stocznia Wulkan buduje kadłub patrolowca dla niemieckiej straży wybrzeża

W szczecińskim zakładzie trwa budowa jednostki, która powstaje we współpracy z firmą G+K Steelcon, Specjalizującej się w produkcji i montażu konstrukcji aluminiowych oraz stalowych na potrzeby przemysłu stoczniowego, ciężkiego i budownictwa wodnego. Patrolowiec powstaje na zlecenie niemieckiej stoczni Fassmer.
07.09.2023

We Włoszech ochrzczono nowy kontenerowiec dla MSC

Jedna z czołowych firm w branży żeglugowej na świecie Mediterranean Shipping Company (MSC) zorganizowała ceremonię nadania imienia swojemu nowemu kontenerowcowi, MSC Nicola Mastro we włoskim porcie w Trieście.
06.09.2023

Navantia chce dostarczyć Filipinom okręty podwodne

Hiszpański koncern jest kolejnym, który prezentuje temu wyspiarskiemu krajowi swoją ofertę, w ramach realizowanego przez ten kraj programu modernizacji RAFPMP. Ma to wzmocnić tamtejszą marynarkę wojenną (Hukbong Dagat ng Pilipinas) i zapewnić większą ochronę państwa w obliczu współczesnych zagrożeń, przede wszystkim ekspansji Chin.
06.09.2023

Dziś do Gdańska przybył patrolowiec SG-301. W tle kontrowersje wokół płatności za jego budowę

Po zakończeniu prób morskich z Francji przybyła do Polski nowa jednostka dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Obecnie znajduje się ona przy nabrzeżu nieopodal Kanału Portowego, a w ciągu najbliższych tygodni nastąpi jej oficjalne przekazanie zamawiającemu i wcielenie do służby. Choć to ważny moment dla formacji oraz polskiej branży okrętowej, okazuje się, że nie brakuje tu problemów związanych z całym przedsięwzięciem.
05.09.2023

"Miecznik" po indonezyjsku. Kolejne państwo realizuje budowę fregaty opartej na projekcie Arrowhead 140

Na terenie indonezyjskiej stoczni w Surabaya odbyła się ceremonia położenia stępki pod nowoczesną fregatę, która tak jak polskie okręty programu "Miecznik" i brytyjskie typu 31 są oparte na projekcie Arrowhead 140 od brytyjskiej firmy Babcock International. Podobnie jak to ma miejsce w Polsce, jednostka powstaje na drodze umowy licencyjnej, wykorzystując zdolności lokalnej branży okrętowej i zbrojeniowej.
05.09.2023

Nowa fregata Royal Navy nabiera kształtów. To wzór dla polskiego "Miecznika"

W stoczni należącej do koncernu Babcock w Rosyth zaprezentowano stan prac nad pierwszą fregatą typu 31, która podobnie jak jednostki programu "Miecznik" są oparte na platformie Arrowhead 140. Patrząc na powstający kadłub można więc sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać polska fregata, której budowa rozpoczęła się od cięcia blach 16 sierpnia tego roku.
04.09.2023

Gigant branży okrętowej zmodernizuje "kosmiczny" okręt US Navy

Stocznia Ingals Shipbuilding, będąca częścią koncernu zbrojeniowego Huntington Ingalls Industries (HII) otrzyma 154,8 mln dolarów w związku z kontraktem dotyczącym modernizacji niszczyciela USS Zumwalt (DDG 1000).
04.09.2023

Fiński "Miecznik" również powstaje. Saab rozpoczyna budowę wyposażenia dla korwety

W zakładzie należącym do szwedzkiego koncernu Saab w Karlskronie odbyła się ceremonia cięcia blach na budowę pierwszej z czterech zaplanowanych korwet dla Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat)
18.08.2023

Idzie Wicher nad polskie morze. Cięcie blach pod pierwszego „Miecznika” już za nami

W gdyńskiej PGZ Stocznia Wojenna odbyła się 16 sierpnia br. zapowiadana od dawna ceremonia, oznaczająca symboliczne rozpoczęcie budowy pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu „Miecznik”. W przyszłości będzie się on nazywał ORP Wicher, kontynuując tradycję zasłużonych dla polskiej Marynarki Wojennej niszczycieli.
16.08.2023

PGZ S.A. zawarła z firmą Babcock porozumienie dotyczące budowy fregat dla polskiej Marynarki Wojennej

Obie strony podpisały umowę ramową, której celem jest utworzenie spółki joint venture, wzmacniającej strategiczne partnerstwo między firmami. Powołany podmiot ma umożliwić nie tylko bardziej efektywną współpracę w ramach realizacji programu Miecznik, czyli budowy polskiej fregaty i potencjalnego rozwoju szerszych możliwości międzynarodowych. Docelowo ma to otworzyć płaszczyznę partnerstwa w innych programach morskich poprzez optymalizację zasobów, zdolności i infrastruktury obu stron.
16.08.2023

Już w tę środę cięcie blach pod pierwszego "Miecznika" z udziałem Ministra Obrony Narodowej

Dzień po Święcie Wojska Polskiego będzie można mówić o kolejnym powodzie do świętowania dla branży okrętowej oraz Marynarki Wojennej, gdyż rozpocznie się pierwszy etap budowy prototypowej, wielozadaniowej fregaty. Do 2031 roku do służby w 3. Flotylli Okrętów mają wejść trzy jednostki powstające w ramach tego przedsięwzięcia.
15.08.2023

Babcock z licencją na projekt budowy polskich fregat programu "Miecznik". Będzie zaskoczenie?

Babcock International, międzynarodowa firma działająca w przemyśle obronnym, sfinalizowała z Konsorcjum PGZ-Miecznik umowę licencyjną na wykorzystanie projektu fregaty Arrowhead 140 (AH140) do realizacji polskiego programu budowy wielozadaniowych fregat pk. Miecznik. Pojawiły się też nowe informacje.
14.08.2023

HMM zamawia w Chinach cztery wielozadaniowe statki transportowe

Jedna z największych firm żeglugowych, południowokoreański HMM, podpisała nowe zamówienie stoczniowe z China State Shipbuilding Corporation, spółką zależną Huangpu Wenchong, na nowe transportowce przeznaczone do prowadzenia zaawansowanych prac związanych z przeładunkami.
11.08.2023

Bułgaria też ma swojego "Miecznika". Nowoczesne korwety mają wzmonić marynarkę wojenną oraz branżę stoczniową

W Warnie odbyło się, 4 sierpnia br., wodowanie kadłuba pierwszej, wielozadaniowej korwety dla Morskich Sił Zbrojnych Republiki Bułgarii (Военноморски сили на Република България), która powstaje w rodzimej stoczni MTG Dolphin Shipyard PLC. To istotny element przedsięwzięcia związanego z rozbudową sił morskich tego państwa, wpisującego się w prowadzone w całej Europie inwestycje w branżę okrętową i obronność.
10.08.2023

Kanada inwestuje w branżę okrętową. Też chce mieć swojego "Miecznika"?

Rząd Kanady ogłosił, że zainwestuje 463 mln dolarów kanadyjskich (345 mln amerykańskich) w infrastrukturę stoczniową. W ten sposób chce przyspieszyć program budowy nowych okrętów, zakładającego powstanie 15 jednostek, które staną się trzonem Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej (Canadian Royal Navy) po latach zaniedbań i motywowanego politycznym pacyfizmem cięcia wydatków na obronność. Inwestycje mają także pozytywnie wpłynąć na branżę stoczniową i tworzenie nowych miejsc pracy.
10.08.2023

Avangrid prezentuje podstację morską Vineyard Wind 1, będącą elementem pierwszej morskiej farmy wiatrowej w USA

Avangrid, amerykańska spółka zależna hiszpańskiego giganta energii odnawialnej Iberdrola pochwaliła się ukończoneniem morskiej podstacji wiatrowej Vineyard Wind 1. Obiekt ten będzie obsługiwać pierwszą w kraju morską farmę wiatrową na dużą skalę w USA, Vineyard Wind.
09.08.2023

Rumunia ma swojego "Gawrona". Koniec marzeń o wielozadaniowej korwecie?

Władze kraju anulowały kontrakt na budowę serii nowych okrętów figurujących jako "korwety wielozadaniowe". Okręty miały zostać wyprodukowane przez francuską firmę Naval Group.
08.08.2023

Rozpoczyna się wyścig po "Orkę". Wielu chętnych do dostarczenia Polsce okrętów podwodnych

Rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Grzegorz Polak poinformował, że 11 podmiotów zgłosiło się z ofertą dostarczenia polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych w ramach programu "Orka". Z tego grona zostaną wyłonione firmy, które wezmą udział w dalszym procedowaniu oferty, aż w końcu zostanie wyłoniony "zwycięzca".
07.08.2023

Pakistan wzmacnia swój morski potencjał i woduje czwartą korwetę

Przyszła korweta PNS Tariq (283) została zwodowana na terenie stoczni Karachi Shipyard & Engineering Works (KS&EW). To czwarta jednostka proj. PN MILGEM, oznaczonej także jako typ Babur.
03.08.2023

Dwa duże kontrakty mają wynieść włoską marynarkę wojenną na nowy poziom możliwości

Reagując na wyzwania współczesności Włochy zdecydowały się na unowocześnienie swoich sił morskich. W związku z tym zakupią nowe okręty patrolowe oraz zmodernizują już posiadane niszczyciele rakietowe, aby skuteczniej realizować zadania obrony własnych interesów, a także wypełniania zobowiązań w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
02.08.2023

Budowa promów w ramach programu "Batory" – "odrodzenie polskiego przemysłu stoczniowego"

Trwa budowa promów dla polskich armatorów w ramach programu „Batory”. Budowa pierwszej jednostki promowej ro-pax jest zaawansowana techniczne w ponad 58 proc. i wyprzedza harmonogram. Zadanie realizuje Gdańska Stocznia Remontowa S.A.
01.08.2023

Wyścig po niderlandzką "Orkę" rozgrzewką przed przetargiem w Polsce?

Ministerstwo Obrony Holandii potwierdziło, że kupi cztery okręty podwodne na potrzeby sił morskich (Koninklijke Marine). O realizację tego intratnego zamówienia rywalizują firmy z Francji, Niemiec i Szwecji, które mogą być także oferentami dla polskiej Marynarki Wojennej w związku z programem "Orka".
31.07.2023

Saab oferuje Holandii cztery okręty podwodne. Wzór dla programu "Orka"?

Koncern złożył dziś propozycję zastąpienia obecnie służących w Królewskiej Marynarce Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) okrętów podwodnych jednostkami produkcji szwedzkiej. Oferta obejmuje cztery zaawansowane, ekspedycyjne okręty podwodne z najnowszymi innowacjami i technologiami, a także bierze pod uwagę współpracę z holenderską stocznią Damen Shipyards Group. Saab jest potencjalnym oferentem do przetargu w ramach programu "Orka".
28.07.2023

US Navy wcieliła do służby nowy okręt LCS, USS Canberra. To kolejna jednostka kontrowersyjnej serii

To historyczne wydarzenie, gdyż jednostka US Navy została oficjalnie oddana do użytku poza USA. Zbudowany przez koncern Austal okręt należy do specjalnej serii, która wywołuje niemało emocji ze względu na podnoszony przez krytyków sens całego przedsięwzięcia.
28.07.2023

Położenie stępki pod pierwszego "Delfina" w Remontowa Shipbuilding S.A. Znamy też jego nazwę

Podczas drugiej w tym tygodniu wyjątkowej uroczystości dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej zaprezentowano nowe informacje o budowanym okręcie rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Rozpoczyna się również kolejny etap budowy jednostki.
27.07.2023

Ze stoczni Damena do Portu Gdańsk zmierzają holowniki, które niedługo rozpoczną tam pracę

Zaprojektowane i zbudowane przez podmioty należące do holenderskiego koncernu holowniki już za kilka tygodni mają rozpocząć działalność w Porcie Gdańsk. Obecnie są w trakcie podróżny z Wietnamu, zahaczając po drodze o europejskie porty.
27.07.2023

Benthic zakończył sondowanie dna dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

Na początku tego roku Benthic, marka usług geologicznych w dziale Data and Robotics firmy Acteon, zakończyła badanie podwodnego obszaru pod kątem inwestycji morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III na Morzu Bałtyckich. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach współpracy Polenergii i Equinora.
26.07.2023

Greenpeace apeluje o konsultacje dt. niemieckiego terminala LNG. Wzywa do nich także polski rząd

Greenpeace domaga się przeprowadzenia transgranicznej oceny wpływu na środowisko planowanego na Morzu Bałtyckim niemieckiego terminalu do importu LNG. Pismo w tej sprawie trafiło do Sekretarz Komitetu Wdrożeniowego Konwencji z Espoo Elisabeth Losasso. Terminal, który ma importować około 38 mld m3 gazu rocznie będzie największym tego typu obiektem w Europie. Inwestycja jest planowana u wybrzeży Rugii, 100 km od granicy Polski. Organizacja liczy na to, że polski rząd poprzez apel i włączy się w proces konsultacji tej inwestycji.
21.07.2023

Grupa Przemysłowa Baltic potwierdza zdolność budowy kompletnie wyposażonych statków serwisowych dla polskiego offshore wind

Dziś w siedzibie Grupy Przemysłowej Baltic w Gdańsku odbyło się istotne spotkanie z udziałem przedstawicieli Grupy Baltic, Baltic Operator oraz Lotos Petrobaltic. Głównym tematem dyskusji było potwierdzenie zdolności budowy statków serwisowych, dedykowanych obsłudze morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
20.07.2023

Damen dostarczy system szczelin powietrznych do Amisco w celu zmniejszenia emisji CO2

Holenderski koncern ogłosił pierwszą sprzedaż swojego systemu komory powietrznej (Damen Air Cavity System, DACS) firmie Amisco. Mając ambicję stania się najbardziej zrównoważonym producentem statków na świecie, Damen opracował DACS, aby wspierać operatorów morskich w ich wysiłkach na rzecz zmniejszenia zużycia paliwa i ograniczenia emisji CO2.
19.07.2023

Marynarka wojenna Francji wzbogaca się o nowy okręt zaopatrzeniowy

Pod banderą francuskich sił morskich (Marine Nationale) rozpoczyna służbę najnowsza jednostka wsparcia floty. Budowany w latach 2021-2022 FS Jacques Chevallier zakończył próby morskie i rozpoczyna działalność jako pierwszy z czterech zaplanowanych zbiornikowców, które w ciągu najbliższych kilku lat znajdą się w wyposażeniu jednej z największych marynarek wojennych Europy.
19.07.2023

Powstaje model 3D fregaty "Miecznik". Już 16 sierpnia cięcie blach

Pojawia się coraz więcej szczegółów związanych z budową pierwszej, z planowanych trzech, wielozadaniowej fregaty programu "Miecznik". Jak poinformował prezes PGZ Stocznia Wojenna Paweł Lulewicz, trwają prace nad modelem 3D okrętu, na podstawie którego powstanie dokumentacja jego projektu roboczego.
17.07.2023

Co nowego w sprawie "Miecznika"? PGZ prezentuje realizacje i zapowiedzi

W formule śniadania prasowego odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiej Grupy Zbrojeniowej z udziałem dziennikarzy. Tematem wydarzenia był aktualny status realizacji budowy trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
16.07.2023

Evergreen inwestuje 5 mld dolarów w statki napędzane metanolem

Tajwański gigant branży morskiej dołącza do wyścigu o pozycję lidera dekarbonizacji żeglugi. Firma poinformowała o swoich planach zakupowych, w ramach których inwestuje w statki napędzane zielonymi paliwami. W tym przypadku stawia na wykorzystanie metanolu.
12.07.2023

Trwa przebudowa rejonu Nabrzeża Przemysłowego w Porcie Gdańsk

Generalny wykonawca inwestycji, Grupa NDI, wykonał już około 90% planowanych prac drogowych. Trwają również zaawansowane roboty torowe, dzięki czemu przekazano do ruchu pociągów towarowych pierwsze odcinki nawierzchni torowych.
11.07.2023

Port Gdańsk w latach 70-tych – zobacz archiwalne wideo

Budowa i otwarcie Portu Północnego w latach 70-tych były dla Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej niezwykle ważnym wydarzeniem. Fascynujące archiwalne nagrania pokazujące prace nad inwestycją opublikował Port Gdańsk.
11.07.2023

Wielka budowa w PGZ Stocznia Wojenna trwa. Ukazał się film prezentujący postęp prac

Na terenie stoczni postępuje trwające od marca tworzenie infrastruktury, w której będą powstawać wielozadaniowe fregaty programu Miecznik. Udostępnione nagranie prezentuje, jak zmienił się jej obszar w ciągu kolejnych tygodni.
07.07.2023

Damen Naval podpisał z RH Marine umowę ws. niderlandzkiego "Miecznika"

Holenderski gigant branży morskiej jest liderem przedsięwzięcia związanego z budową czterech fregat zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare). Na początku lipca podpisał dokument współpracy z rodzimym przedsiębiorstwem, który dostarczy wyposażenie dla wszystkich czterech okrętów. Po dwa z nich zasilą szeregi odpowiednio holenderskiej i belgijskiej marynarki wojennej.
04.07.2023

Navantia rozpoczyna budowę okrętów dla hiszpańskiej i marokańskiej marynarki wojennej

Stocznie koncernu Navantia w Puerto Real i San Fernando rozpoczęły budowę okrętu do działań podwodnych (BAM-IS) dla Marynarki Wojennej Hiszpanii oraz okrętu patrolowego dla Królewskiej Marynarki Wojennej Maroka.
04.07.2023

Most w Nowakowie powstający w związku inwestycją na Mierzeji Wiślanej lada moment będzie przejezdny

W środę, 5 lipca rozpocznie się ruch kołowy przez most nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo. Most został zbudowany w ramach „Drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską cz. II”, której inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni. Most pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe w kwietniu, uzyskał niezbędne zgody i został dopuszczony do użytkowania.
04.07.2023

Cadeler z kontraktem na instalację 76 turbin morskiej farmy wiatrowej Baltic Power Orlenu

Specjalizująca się w montażu turbin dla offshore wind Duńska firma Cadeler poinformowała, że podpisała umowę ws. transportu i instalacji wiatraków na farmie Baltic Power. Projekt jest rozwijany wspólnie przez Orlen i Northland Power. Rozpocznie się w 2024 roku i ma oznaczać wejście przedsiębiorstwa na nowy i rozwijający się rynek offshore.
04.07.2023

Tunel pod Świną oficjalnie otwarty. Połączy wyspy Wolin i Uznam

Zakończyła się budowa najdłuższej przeprawy podwodnej w Polsce. Mierzący 1780 metrów tunel pod cieśniną Świną 30 czerwca br. zostanie otwarty dla ruchu. Tunel, którego budowa rozpoczęła się jesienią 2019 roku, stanowi pierwsze stałe połączenie między wyspami Uznam i Wolin w historii miasta. Inwestycja została zrealizowana przez konsorcjum PORR S.A./PORR Bau/Gülermak na zlecenie Gminy Miasta Świnoujście i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) jako inwestora zastępczego.
30.06.2023

Władze Norwegii wspierają projekty związane z wydobyciem ropy i gazu, ofiarując 18,5 mld dolarów

Aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju, norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii (MPE) wsparło w sumie 19 projektów naftowych i gazowych na norweskim szelfie kontynentalnym z inwestycjami o łącznej wartości ponad 200 miliardów koron norweskich (ponad 18,5 miliarda dolarów). Sytuacja wiąże się też z dynamicznymi zmianami na rynku dostaw ropy naftowej, wynikającej m.in. powrotu gospodarki na popandemiczne tory oraz z powodu sankcji nałożonych na Rosję.
30.06.2023

PORR kończy prace w Porcie Północnym w Gdańsku

PORR S.A. ogłosił, że zrealizował modernizację falochronu północnego wyspowego w Porcie Północnym w Gdańsku. Dzięki temu ten ma oprzeć się sztormom i niepogodzie na Morzu Bałtyckim.
29.06.2023

CRIST: konstrukcja specjalistycznego pontonu do budowy tunelu postępuje

W gdyńskiej stoczni CRIST trwają prace nad specjalistycznym pontonem, będącym kluczowym elementem, który umożliwi budowę 18-kilometrowego tunelu, który połączy niemieckie Puttgarden i duńskie Rødbyhavn.
27.06.2023

Most nad Regalicą ma zostać ukończony w tym roku. Aktualnie trwa nasuwanie części konstrukcji

Budowa mostu nad Regalicą ma zakończyć się zgodnie z planem, nie jest zagrożone jej finansowanie. Inwestycja zostanie oddana do użytku pod koniec br., poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Nowy most zwiększy swobodę żeglugi śródlądowej przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości ruchu kolejowego.
26.06.2023

Holandia i Belgia podpisują umowę w sprawie własnego "Miecznika"

Holenderska minister obrony Kajsa Ollongren i jej belgijska odpowiedniczka Ludivine Dedonder podpisały 22 czerwca br. dokument potwierdzający zakup czterech nowych fregat zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW), po dwie fregaty dla każdej marynarki wojennej.
23.06.2023

Money.pl: budowa polskich promów to „utopione miliony”

Money.pl opublikował artykuł na temat programu Batory, czyli budowy nowych promów dla polskich armatorów. Portal twierdzi, że dotarł do dokumentów świadczących o tym, że data oddania do użytku jednostek jest poważnie zagrożona, a sam projekt jest nierentowny i realizowany wyłącznie z powodów politycznych.
19.06.2023

Vineyard Wind rozpoczyna budowę fundamentów pod pierwszą morską farmę wiatrową w USA

Vineyard Wind, spółka joint venture Avangrid Inc. i Copenhagen Infrastructure Partners, ogłosiła rozpoczęcie prac nad instalacją pierwszych monopali i elementów przejściowych na pierwszej w kraju komercyjnej morskiej farmie wiatrowej.
09.06.2023

Straż Wybrzeża Ukrainy wzbogaca się o dwie nowe jednostki

Przez Cieśninę Bosforską, kontrolowaną przez Turcję, przepłynął statek towarowy Gaja, przewożący z St. Nazaire we Francji do rumuńskiego portu w Konstancy dwa patrolowce, które wejdą w skład Państwowej Straży Granicznej Ukrainy (Держа́вна прикордо́нна слу́жба Украї́ни).
05.06.2023

Egipskie siły morskie wzmacniają się o kolejną fregatę

W stoczni SBN w Bremerhaven odbyła się 26 maja br. ceremonia przekazania okrętu z udziałem przedstawicieli egipskich władz i sił zbrojnych, a także niemieckiej branży stoczniowej. To już druga fregata z zaplanowanych czterech z serii platform bojowych MEKO A-200 EN dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya).
05.06.2023

Program "Miecznik" źródłem zatrudnienia w branży stoczniowej. Oferta Stoczni Wojennej w Urzędzie Pracy

Przedstawiciele PGZ Stocznia Wojenna S. z o.o. uczestniczyli w cyklu spotkań informacyjnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wejherowie. Przedstawili zainteresowanym ofertę stanowisk pracy oferowanych przez gdyńską stocznię, a także przygotowywane z myślą o budowie trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
26.05.2023

Rumuńska "Orka" z ofertą od Francji. Propozycja również dla Polski?

Ogłoszona 24 maja przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka informacja o rozpoczęciu procedowania programu Orka wywołała poruszenie wśród zainteresowanych zagadnieniem broni podwodnej. W międzyczasie swój program rozwija Rumunia, współpracująca z potencjalnym oferentem dla polskiej Marynarki Wojennej.
26.05.2023

Przemysł stoczniowy w obliczu przedsięwzięć dla sił zbrojnych. Spotkanie Forum Okrętowego.

Na ternie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Związku Pracodawców Forum Okrętowe. Tematem wiodącym spotkania była produkcja przemysłu okrętowego dla polskiej Marynarki Wojennej.
25.05.2023

Zebranie podkomisji ds. przemysłu obronnego ws. programu "Miecznik". Podano kluczowe szczegóły

Podkomisja stała do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP zebrała się 24 maja, aby przedstawić informacje dt. budowy wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
24.05.2023

Trzeci gazowiec dla Polski rośnie w oczach. Orlen pokazuje jego budowę

PKN Orlen poinformował, że w południowokoreańskim Mokbo trwają intensywne prace przy budowie jednostki o nazwie Saint Barbara (na cześć św. Barbary, patronki górników), który będzie dostarczał skroplony gaz m.in. do Polski. Prace są już bardzo zaawansowane i odbywają się terminowo. Jednostka na przełomie 2023 i 2024 toku ma być gotowa do realizacji komercyjnych rejsów.
24.05.2023

Nadzieja dla okrętów podwodnych? Program "Orka" wchodzi w nową fazę

W trakcie konferencji Defence24Day minister obrony narodowej ogłosił, że władze przystępują do realizacji programu "Orka" związanego z pozyskaniem okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. W tym roku jest zaplanowane uruchomienie postępowania, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii, które zamawiający chcą uzyskać w drodze zamówienia offsetowego.
24.05.2023

Miecznik aneksowany. Potwierdzono rozpoczęcie budowy okrętu

Po niedawnym zamieszaniu wokół budowy wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej dziś Agencja Uzbrojenia potwierdziła, że zakończyła rozmowy z konsorcjum odpowiedzialnym za jego budowę odnośnie uruchomienia części wykonawczej kontraktu. W tym roku rozpocznie się budowa pierwszego okrętu, w tym ceremonia cięcia blach, zaplanowana na sierpień br.
24.05.2023

Opóźni się termin przekazania nowego patrolowca Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej

We francuskiej stoczni Socarenam w Calais trwa budowa okrętu patrolowego (OPV), przyszłego SG-301. Jednostka właśnie trafiła do suchego doku celem dokonania poprawek, przed rozpoczęciem prób morskich. W związku z tym zamiast w czerwcu, przekazanie jednostki ma nastąpić w sierpniu.
21.05.2023

"Miecznik" zagrożony? Zamieszanie wokół zmian w składzie konsorcjum

W mediach pojawiły się informacje odnośnie zmian w składzie konsorcjum PGZ-Miecznik. Według niepotwierdzonych informacji gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. miała się z niego wycofać, co według wielu komentatorów budzi spore obawy wobec przyszłości kluczowego programu budowy okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej.
15.05.2023

Nowy patrolowiec w trakcie budowy w stoczni Wulkan

Stocznia Szczecińska Wulkan realizuje obecnie projekt budowy patrolowca we współpracy z firmą G+K Steelcon. Nowy statek będzie mierzył 64 m długości.
14.05.2023

Thales dostarczy kolejną partię wyposażenia dla fregat Typu 31

Koncern i Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podpisały kontrakt, dzięki któremu Royal Navy otrzyma szósty okrętowy zestaw systemu misyjnego dla najnowszych fregat. Zostanie on zainstalowany w Portsdown Technology Park, obiekcie integracji brzegowej Royal Navy. Potencjalnie podobne wyposażenie pojawi się na wielozadaniowych fregatach programu Miecznik.
10.05.2023

PGZ Stocznia Wojenna rozwija prace nad programem Miecznik

Zbliża się zaplanowana na sierpień ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej (z zaplanowanych trzech) prototypowej, wielozadaniowej fregaty programu Miecznik. Trwają intensywne prace w związku z przygotowaniami stoczni na to przedsięwzięcie, a także dostawy elementów konstrukcyjnych.
09.05.2023

Zaprószenie ognia w zakładzie produkcyjnym w Korei Południowej zagrożeniem dostawy gazowców dla Polski?

Oceniając skutki zniszczeń po pożarze, który wybuchł 21 kwietnia br. w zakładzie produkcyjnym należącym do Hankuk Carbon Plant, leżącego w południowokoreańskim Miryang, może to odbić się na przyszłych dostawach gazowców dla armatorów. Dotyczyć to może także statków, które do końca 2025 roku miały rozpocząć działalność w ramach czarteru dla PGNiG i stać się źródłem dostaw LNG m.in. dla Polski. Na razie nie wiadomo, czy terminy są zagrożone.
09.05.2023

Most w Nowakowie po próbach obciążeniowych. To kolejna inwestycja w związku z Mierzeją Wiślaną

Budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską most obrotowy w Nowakowie pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe. Odbyły się one w kwietniu, kiedy to również przeprowadzono z powodzeniem testowy obrót całej konstrukcji.
09.05.2023

Niemiecka Marynarka Wojenna buduje swój potencjał? Chrzest nowej korwety

W stoczni NVL Blohm+Voss w Hamburgu odbyła się uroczystość chrztu nowej korwety dla Deutsche Marine, która otrzymała imię Emden. To siódma jednostka z dziesięciu zaplanowanych typu K130, jaka będzie służyć pod czarno-czerwono-złotą banderą.
05.05.2023

Umowa o budowę statku – zmiana przepisów klasyfikacyjnych

Każda umowa o budowę statku, obok podstawowego wymogu aby statek, który jest przedmiotem umowy, wybudowany został przez stocznię zgodnie z warunkami tejże umowy i specyfikacji technicznej („specification”) przewiduje dodatkowo, aby:
04.05.2023

"Delfin" wchodzi w kolejną fazę. Rozpoczyna się cięcie blach pod nowy okręt dla polskiej floty

To już druga w tym roku ceremonia cięcia blach pod budowę okrętu, która odbywa się w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 kwietnia rozpoczęła się budowa pierwszego (z zaplanowanych dwóch) okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu Delfin, który w niedalekiej przyszłości wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
27.04.2023

Fairplay Towage przyjmuje dostawę dwóch holowników Damen i składa zamówienie na trzy kolejne

Damen Shipyards dostarczyła dwa holowniki RSD Tugs 2513 do Fairplay Towage. Jednostki będą operować odpowiednio w Niemczech i w Polsce. W tym samym tygodniu obie firmy podpisały również kolejny kontrakt, w ramach którego Damen dostarczy swojemu klientowi dodatkowe trzy holowniki, w tym dwa RSD Tugs 2513 oraz ASD Tug 2813.
26.04.2023

Brytyjski "Miecznik" stratny? Czy polski program jest zagrożony?

Wielkimi krokami zbliża się, planowane na sierpień br., cięcie blach na budowę prototypowej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. To kluczowe przedsięwzięcie tak dla floty, jak i branży okrętowej. Analogiczne znaczenie ma budowa fregat rakietowych Type 31. Okazuje się, że odpowiedzialny za ich budowę koncern Babcock International (zarazem partner "Miecznika") ma problem w związku z planowanymi kosztami ich budowy. Czy to wpłynie na polski program?
25.04.2023

W tym tygodniu odbędzie się ceremonia cięcia blach pod pierwszego "Delfina"

Na terenie gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 kwietnia odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego typu SIGINT (signal intelligence) w ramach programu pk. „Delfin” dla polskiej Marynarki Wojennej. To już drugie w tym roku wydarzenie tego typu wskazujące na dynamiczny rozwój polskiej branży okrętowej.
24.04.2023

Bardzo widowiskowe wodowanie nowego okrętu dla US Navy. Było groźnie!

Chwile grozy przeżyli uczestnicy ceremonii chrztu i wodowania nowego nabytku sił morskich USA, przyszłego USS Cleveland (LCS-31). W trakcie wodowania jednostka gwałtownie się przechyliła, wzbudzając ogromną falę i niemal miażdżąc znajdujący się nieopodal holownik. Niektórzy widzowie obawiali się, że może dojść do wypadku.
20.04.2023

Turecka "Orka" wchodzi w kolejny etap rozwoju programu budowy okrętów podwodnych

Turecki odpowiednik Ministerstwa Obrony Narodowej (Milli Savunma Bakanlığı) przekazał informację o oficjalnym rozpoczęciu prac nad pierwszymi, testowymi blokami nowych okrętów podwodnych powstających w ramach programu Milden, rozwijanego od 2019 roku.
18.04.2023

Rumunia inwestuje w okręty podwodne. Przykład dla Polski?

W związku z rosnącymi wydatkami na zbrojenia kolejne państwo NATO postanowiło zwiększyć zdolności swojej marynarki wojennej. Po blisko 20 latach Rumunia chce mieć znów możliwość prowadzenia działań podwodnych. W ich zakresie boryka się z podobnymi problemami jak Polska.
17.04.2023

Rozpoczęto budowę statku serwisowego Eco Edison

W USA rozpoczęto budowę pierwszego w Stanach Zjednoczonych statku serwisowego (SOV) dla farm wiatrowych, spełniającego wymogi Jones Act. Jednostka będzie wspierała realizację projektów morskich deweloperów Ørsted i Eversource.
15.04.2023

Zwodowano pierwszy statek napędzany metanolem dla Maersk

Zdaniem giganta zajmującego się żeglugą kontenerową "osiągnięto kamień milowy w wysiłkach zmierzających do redukcji emisji CO2". To wszystko dzięki udanemu zwodowaniu swojego pierwszego statku zasilanego metanolem w stoczni Hyundai Mipo w Korei Południowej.
14.04.2023

Partner programu Miecznik zapewni technologię na brytyjskie fregaty Typ 31

Podobnie jak Polska, Wielka Brytania dąży do rozwoju swoich sił morskich w postaci budowy nowoczesnych, wielozadaniowych okrętów. W obu sytuacjach w przedsięwzięcia są zaangażowane te same firmy, stąd można domniemywać podobnych rozwiązań i wyposażenia zarówno na polskich, jak i brytyjskich fregatach.
12.04.2023

Niderlandzki "Miecznik" rusza pełną parą

To będzie jedno z największych przedsięwzięć branży okrętowej w tym regionie. Przy współpracy firm Damen i Thales powstaną cztery fregaty, po dwie dla holenderskiej i belgijskiej marynarki wojennej. Okręty będą wprowadzane do służby od 2029 roku.
05.04.2023

Zbrojeniowy gigant z USA rozwija przedsięwzięcie w zakresie budowy okrętów desantowych-doków

Amerykański potentat zbrojeniowy Huntington Ingalls Industries (HII) ogłosił 31 marca br. , że jej oddział Ingalls Shipbuilding otrzymał fundusze na o wartości 1,3 mld dolarów do wcześniej przyznanego kontraktu od US Navy, związanego z zamówieniem na projekt wykonawczy i budowę okrętu desantowego-doku LPD 32 typu San Antonio, w konfiguracji LPD Flight II. Cały kontrakt wynosi 1,54 mld dolarów.
03.04.2023

Ponad 10,3 mld zł na wieloletni program rozwoju portu w Świnoujściu

W II kwartale br. rząd zamierza przyjąć wieloletni program budowy i rozbudowy infrastruktury dostępowej do portu w Świnoujściu. Koszt programu na lata 2023-2029 to ponad 10,3 mld zł.
24.03.2023

W Basenie Kaszubskim Portu Szczecin powstają nowe nabrzeża

"Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego” to jeden z flagowych projektów inwestycyjnych realizowanych przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA w porcie Szczecin. Jego celem jest zwiększenie możliwości portu w zakresie obsługi ładunków drobnicowych i masowych. Założeniem projektu jest także podniesienie konkurencyjności portu w Szczecinie poprzez zwiększenie dostępu dla morskich statków handlowych o większym tonażu niż obecnie.
22.03.2023

Pekin zwiększa wpływy na Pacyfiku. Chińska firma wygrała przetarg na przebudowę portu na Wyspach Salomona

Władze Wysp Salomona podały że państwowa chińska firma wygrała przetarg China Civil Engineering Construction Company (CCECC) na przebudowę międzynarodowego portu w Honiarze, stolicy kraju. Według komentatorów Pekin poszerza swoje wpływy na Pacyfiku, co niepokoi USA i ich sojuszników.
22.03.2023

Ukraińska Marynarka Wojenna powstaje z kolan. Rozpoczęło się cięcie blach pod drugą korwetę

Pomimo toczącej się wojny ukraińska armia stale dąży do wzmocnienia swojego potencjału. Dotyczy to również sił morskich. W Turcji miała miejsce ceremonia cięcia blach pod korwetę typu Ada, która w przyszłości wzmocni flotę Ukrainy.
13.03.2023

Dobiega końca budowa tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz przekazał, że inwestycja jest bliska ukończenia. Na budowie rozpoczęło się układanie warstw drogowych. Dzięki tej inwestycji pojawi się dodatkowe połączenie lądowe między wyspami, odciążające transport drogowy na powierzchni oraz wodny z użyciem promów.
11.03.2023

Umowa o budowę statku – zmiany do Umowy („Modifications”). Część II

W naszym opracowaniu Umowa o budowę statku – zmiany do Umowy („Modifications”). Część I rozpoczęliśmy omawianie procedury zmian warunków umowy o budowę statku, określonych zazwyczaj jako „Modifications”. W niniejszym opracowaniu poruszona zostanie procedura kontraktowa, mająca zastosowanie w przypadku, w którym propozycje zmian kontraktowych zaproponowane przez armatora/inwestora/„Buyer”, nie są zaakceptowane przez stocznię, lub strony nie są w stanie uzgodnić takich zmian warunków kontraktu.
25.02.2023

Topowa jakość jachtów od Conrad Shipyard

Niedawno przekazany zamawiającemu superjacht ACE C144S wywołał duże zainteresowanie. Z zewnątrz najnowsza jednostka ze stoczni Conrad zachwyca swoim wyglądem oraz rozmiarami. Wnętrze również prezentuje najwyższy poziom wykonania. To wszystko jest efektem kilkuletniego wysiłku licznego zespołu, który na każdym etapie przedsięwzięcia dbał o najdrobniejsze detale.
24.02.2023

Saab AB z wizytą w Remontowa Shipbuilding S.A.

Przedstawiciele szwedzkiego koncernu odwiedzili teren stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. W trakcie wizyty spotkali się z kadrą zarządzającą oraz pracownikami, zapoznając się też z codzienną działalnością polskiej firmy.
22.02.2023

Chiny wracają na podium mocy offshore wind [RAPORT WFOW]

Według najnowszego raportu World Forum Offshore Wind, w 2022 roku na całym świecie, w morskiej energetyce wiatrowej przybyło 9433 MW mocy.
22.02.2023

Damen wspiera nowe możliwości wsparcia offshore, ujawniając dwa projekty będące w trakcie realizacji

Grupa Damen Shipyards wykorzystuje swoje zasoby i doświadczenie w budowie statków, aby stać się ważną siłą w branży offshore. Dostrzega możliwości rozwoju w zakresie morskiej energii wiatrowej, a także innych segmentach sektora energii morskiej i akwakultury. W tym celu rozwija swoją ofertę skierowaną do nowej grupy odbiorców.
21.02.2023

Nowy prom dla Polferries – wodowanie wczesną wiosną

Budowa nowego promu dla PŻB idzie zgodnie z planem. Wodowanie kadłuba planowane jest na wiosnę tego roku.
20.02.2023

Korea Południowa również stawia na nowe okręty przeciwminowe

Administracja Programu Zakupów Obronnych ogłosiła, że planuje wprowadzenie nowych okrętów przeciwminowych dla marynarki wojennej (Daehan-minguk Haegun), znanych jako MSH-II.
15.02.2023

Błaszczak: "Naszym celem jest przynajmniej 300-tysięczna armia". Jak ma się do tego Marynarka Wojenna?

Naszym celem jest przynajmniej 300-tysięczna polska armia, ale także jak najwięcej ludzi, którzy zostaną przeszkoleni, będą potrafili obsługiwać broń oraz zachować się w sytuacji kryzysowej; odporność, którą budujemy realnie odstrasza agresora - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
11.02.2023

Sunreef Yachts buduje katamaran dla Fernando Alonso

W gdańskiej stoczni Sunreef Yachts powstaje katamaran na zamówienie dwukrotnego mistrza Formuły 1 Fernando Alonso. Rajdowiec odwiedził stocznię Sunreef Yachts, aby poznać proces projektowania i produkcji katamaranów. Przyszły właściciel elektrycznej jednostki 60 Sunreef Power Eco skorzystał z okazji, aby porozmawiać z zespołem i dowiedzieć się więcej o miejscu, gdzie powstaje jednostka.
09.02.2023

Przyszły USS Marinette (LCS 25) dostarczony do zamawiającego

US Navy przyjęła dostawę swojego najnowszego okrętu, który niedługo rozpocznie służbę pod gwieździstym sztandarem. Nowy nabytek powstał w stoczni Fincantieri znajdującej się w Marinette w stanie Wisconsin.
07.02.2023

Damen prezentuje nową jednostkę morską przeznaczoną do wsparcia offshore

Przewidując zbliżające się inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi, Damen opracował koncepcję statku FLOW-SV, która może przyspieszyć rozwój tego nowego segmentu morskiego. Projekt powstał z myślą o instalacji uchwytów naziemnych dla pływających turbin morskich.
06.02.2023

Nowy okręt zaopatrzeniowy francuskiej marynarki wojennej rozpoczyna próby morskie

Francuska stocznia Naval Group poinformowała, że Jacques Chevallier rozpoczął 25 stycznia br. próby morskie. Jednostka jest pierwszym z czterech nowych okrętów wsparcia logistycznego (LSS) znanych jako BRF dla francuskiej marynarki wojennej (Marine Nationale).
01.02.2023

Samsung Heavy Industries rozpoczyna rok 2023 z zamówieniami na FLNG i LNG o wartości 2 mld dolarów

Południowokoreańska firma stoczniowa Samsung Heavy Industries (SHI) pozyskała nowe zamówienie na budowę dwóch gazowców LNG o wartości 500 mln USD, co zwiększyło jej zarobki z zamówień do 2 mld dolarów w pierwszym miesiącu 2023 roku.
01.02.2023

Kolejne inwestycje przeciwpowodziowe w Dolinie Maciejowickiej

W Maciejowicach została podpisana 30 stycznia br. umowa na przebudowę wału przeciwpowodziowego prawobrzeżnej doliny Wisły na odcinku Bączki – Antoniówka Świerżowska. Zadanie jest kontynuacją rozbudowy wałów przeciwpowodziowych o łącznej długości blisko 27 km.
30.01.2023

Damen zbuduje stery dla niemieckich fregat

Damen Marine Components otrzymał zamówienie na zaprojektowanie, inżynierię i produkcję ośmiu sterów dla czterech fregat F126, które Damen Naval buduje dla niemieckiej marynarki wojennej. Każdy z okrętów będzie wyposażony w dwa stery, opracowane w celu wytrzymania ekstremalnych wstrząsów i poprawy właściwości hydrodynamicznych.
26.01.2023

RVO wkrótce otworzy przetarg na badania geotechniczne dla farm wiatrowych Nederwiek II i III

Holenderska Agencja Przedsiębiorczości (Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) zaprasza zainteresowanych by od 15 marca tego roku składali ofert na badania geotechniczne na terenie II i III strefy morskiej farmy wiatrowej Nederwiek.
25.01.2023

W stoczni General Dynamics NASSCO odbył się chrzest trzeciego okrętu pomocniczego typu John Lewis

Tradycyjnie, rozbijając butelkę szampana o kadłub nastąpiło uroczyste nazwanie nowej jednostki dla marynarki wojennej USA. Po zakończeniu budowy USNS Earl Warren wejdzie do służby pomocniczej w US Navy.
23.01.2023

Niedługo rusza transport ogromnych elementów dla instalacji Olefin III w PKN Orlen. Potrwa do marca

Jeszcze w styczniu z nabrzeża Wisły w Płocku do tamtejszego zakładu PKN Orlen rozpocznie się transport ponadnormatywnych elementów dla kompleksu Olefin III. Transport kolejnych elementów instalacji o wymiarach około 120 na 9 metrów i wadze do 850 ton na plac budowy planowany jest do końca marca.
20.01.2023

Spółka Team Resolute zbuduje trzy okręty logistyczne dla Royal Navy

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii oficjalnie przyznało zrzeszeniu trzech firm kontrakt na program Stałego Wsparcia Floty (Fleet Solid Support, FSS) na budowę jednostek pomocniczych. W skład grupy wchodzą brytyjskie firmy Harland & Wolff, BMT oraz filia hiszpańskiej firmy Navantia.
19.01.2023

Longship zamawia statki przystosowane do wykorzystania metanolu jako paliwa

Holenderska firma żeglugowa zamówiła w Turcji cztery statki o niskiej emisji CO2.
18.01.2023

Crist. Specjalistyczna jednostka do budowy tunelu zwodowana

W grudniu w stoczni Crist zwodowano specjalistyczny ponton, który posłuży do budowy tunelu łączącego Danię i Niemcy.
17.01.2023

Ruszą prace na terenie byłej Stoczni Remontowej Gryfia. Powstanie tam terminal instalacyjny

Wojewoda zachodniopomorski udzielił pozwolenia na rozbiórkę obiektów budowlanych znajdujących się na terenie byłej Stoczni Remontowej Gryfia. To tam ma powstać terminal instalacyjny umożliwiający wstępny montaż turbin i masztów, które trafią do morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
13.01.2023

Umowa o budowę statku – zmiany do umowy („Modifications”) Część I

Po zawarciu umowy cena kontraktowa statku może ulec zmianie, zasadniczo na skutek dwóch typów okoliczności kontraktowych: potrącenia z tytułu kar umownych („Liquidated damages”) oraz zmian w zakresie objętym przedmiotem umowy o budowę statku (a w szczególności w „Specification”, („Modifications and Changes”).
09.01.2023

Przy budowie tunelu pod Świną wykonano ponad 85 proc. prac

Zaawansowanie prac przy budowie tunelu pod Świną jest na poziomie ponad 85 proc. – przekazała PAP odpowiedzialna za komunikację ws. inwestycji Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Powstaje obecnie m.in. jezdnia w tunelu.
25.12.2022

Najwyższa na świecie platforma samopodnośna opuściła chińską stocznię. Jest wyższa od Wieży Eiffla

Najwyższa na świecie platforma typu jack-up dla firmy Jan De Nul, o nazwie Voltaire, jest obecnie w trakcie podróży z chińskiej stoczni do Europy, aby wziąć udział w pracach przy budowie morskich farm wiatrowych.
21.12.2022

Rosja chce zbudować statki Indiom

Rosja poszukuje kontraktów dla swoich stoczni. Według Livemint, Moskwa złożyła Indiom ofertę, na mocy której pomoże w leasingu i budowie statków o dużej pojemności, które miałyby uniezależnić Nowe Delhi od zagranicznych linii żeglugowych.
21.12.2022

Aktualny stan budowy nowego promu dla PŻB S.A.

Polferries poinformowało o postępach w pracach nad promem budowanym dla PŻB we włoskiej stoczni Visentini.
05.12.2022

W Baltic Hub w Porcie Gdańsk startuje budowa trzeciego nabrzeża kontenerowego [WIDEO]

Choć pierwsze prace zaczęły się już wcześniej, to 28 listopada 2022 roku oficjalnie ruszyła budowa T3 – trzeciego nabrzeża głębokowodnego w terminalu kontenerowym Baltic Hub w Porcie Gdańsk.
28.11.2022

Kamień węgielny pod budowę nowego obiektu Akademii Marynarki Wojennej [GALERIA]

Z udziałem przedstawicieli władz, kadry wojskowej oraz budowniczych, podpisano akt erekcyjny pod budowę budynku wielofunkcyjnego przeznaczonego dla przyszłych podchorążych i studentów. W związku z tym wmurowano także kamień węgielny w fundamenty obiektu.
24.11.2022

Indie finansują nowy terminal na Sri Lance

W największym porcie na Sri Lance, w Kolombo, rozpoczęła się budowa nowego terminalu kontenerowego. Prace wystartowały w czasie, gdy kraj zmaga się z olbrzymim kryzysem gospodarczym. Terminal jest częściowo finansowany przez indyjską spółkę Adani.
10.11.2022

Statek Aeolus będzie obsługiwał turbiny wiatrowe o mocy 15 MW

Holenderski Van Oord poinformował, że należący do jego floty statek instalacyjny Aeolus zostanie poddany gruntownej modernizacji dźwigu. Nowy wysięgnik pozwoli na obsługę turbin wiatrowych nowej generacji o mocy 15 MW.
09.10.2022

Rozpoczęto budowę infrastruktury niezbędnej do obsługi terminala LNG w Stade

Zarządcy projektu Hanseatic Energy Hub ogłosili 26 września rozpoczęcie budowy infrastruktury niezbędnej do działa pływającego terminala LNG w niemieckim mieście Stade, przy czym rozbudowa nabrzeża rozpoczęła się na długo przed planowanym terminem.
07.10.2022

Nikaragua. Delegacja Chin omówiła z rządem Ortegi projekt budowy kanału interoceanicznego

Dziesięć lat po decyzji podjętej przez rząd dyktatora Nikaragui Daniela Ortegi w sprawie budowy interoceanicznego kanału, który ma być "trzy razy większy niż Kanał Panamski" i połączyć Morze Karaibskie z Pacyfikiem, postanowiono powierzyć realizację tego przedsięwzięcia inwestorowi z Chin - zakomunikował w środę nikaraguański MSZ.
29.09.2022

Wiceprezes Portu Gdańsk: budowa terminala zbożowego zajmie ok. 1,5 roku

Sama budowa terminala zbożowego w Gdańsku zajmie 1,5 roku, a jego roczna przepustowość wyniesie ok. 2,5-3 mln ton – przekazał w czwartek wiceprezes Morskiego Portu Gdańsk Sławomir Michalewski.
08.09.2022

Finnlines wzbogaci się o nowe ro-paxy

W Chinach powstają dwa nowe promy towarowo-pasażerskie dla Finnlines. Pierwszy z nich został właśnie zwodowany, zaś na budowie drugiego położono stępkę.
02.09.2022

Coraz więcej nowych zamówień i coraz wyższe ceny. Analiza rynku tonażowego (tydzień 23-26/2022)

Jak pokazują dane z rynków tonażowych z ostatnich tygodni wzrasta aktywność w zakresie kontraktowania nowych jednostek. Szczególne wzrosty były zauważalne między innymi w segmencie gazowców do przewozu LNG, co wprost wynikało z sytuacji rynkowej i politycznej, występującej na świecie. Większemu zainteresowaniu nowymi jednostkami towarzyszy równolegle ogólny wzrost cen nowych statków. Z kolei w złomowaniach jednostek nadal stagnacja.
05.07.2022

[WIDEO, FOTO] Kadłub patrolowca dla Straży Granicznej oficjalnie zwodowany

Prace nad wielozadaniowym pełnomorskim statkiem patrolowym dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej są na półmetku. Częściowo wyposażony kadłub wybudowany przez NavireTech został właśnie zwodowany.
30.06.2022

[WIDEO, FOTO] Port Gdańsk – 5 km nowych i zmodernizowanych nabrzeży już w eksploatacji

Budowa 5 kilometrów nowych nabrzeży oraz modernizacja ponad 7 kilometrów toru wodnego w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku to jedna z najważniejszych inwestycji w Porcie Gdańsk w ostatnich latach. Pozwala ona na pokaźne zwiększenie możliwości przeładunkowych portu.
28.06.2022

PERN buduje kolejne zbiorniki, w tym w Dębogórzu

PERN rozpoczyna budowę kolejnych ośmiu zbiorników na paliwa w swych bazach produktowych. Podpisano w tej sprawie umowy z wykonawcami. Dzięki realizacji tej inwestycji, jak podała spółka, pojemności magazynowe baz paliwowych wzrosną tam o 256 tys. metrów sześc.
21.06.2022

Babcock współtworzy biuro zarządzania projektem dla programu Miecznik

Babcock International, międzynarodowa firma działająca w branży obronnej otworzyła wraz z partnerami Biuro Zarządzania Projektem (Project Management Office – PMO) Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ S.A.) w Gdyni. Biuro będzie nadzorować proces realizacji programu budowy fregat Miecznik w Polsce.
15.06.2022

Umowa o budowę statku – „ship design”

Zgodnie z Sec. 1 (a), ,,BIMCO NEW BUILDCON form’’ – „The Builder shall design, construct (…) sell and deliver the vessel to the Buyer”. Podobny zapis znajduje się w ,,Norwegian 2000 form” (w preambule) oraz w tzw. ,,SHANGHAI form” – ,,CMAC standard new building contract” (również w preambule). Ale już, i to jest zadziwiające, w dwóch bardzo powszechnie stosowanych formularzach, to jest SAJ form i AWES form, nie ma żadnego wyraźnego postanowienia, które by określało, która ze stron umowy – stocznia („Builder”/,,Seller”) czy armat
15.06.2022

Świnoujście. Powstanie teren rekreacyjny z urobku wydobytego przy budowie tunelu

Miejsce do rekreacji i aktywności fizycznej powstanie z urobku wydobytego przy budowie tunelu pod Świną – poinformował świnoujski magistrat. Zagospodarowany zostanie teren po dawnym wysypisku odpadów.
03.06.2022

Południowokoreańska stocznia odmawia budowy rosyjskiego tankowca

Stocznia Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) anulowała zamówienie na tankowiec LNG, który rosyjski Sovcomflot zamówił na potrzeby projektu Arctic LNG 2 realizowanego przez Novatek.
27.05.2022

W Chinach zwodowano statek instalacyjny dla offshore wind o nośności 2 tys. ton

Chiński koncern energetyczny China Three Gorges Corporation poinformował, że Baihetan, pierwszy chiński statek do instalacji morskich farm wiatrowych o nośności 2000 ton, został zwodowany w kwietniu w Guangzhou, w południowochińskiej prowincji Guangdong.
15.05.2022

Port Vordingborg – wartościowy partner Elbląga na morskim szlaku E60

Niedawno przedstawiciele miast i portów Elbląg i duńskiego Vordingborg podpisali list intencyjny o współpracy. Jego celem jest rozwój połączeń morskich pomiędzy Polską a Danią – informuje Ambasada RP w Kopenhadze, w której spotkali się przedstawiciele obu samorządów i portów.
15.05.2022

RWE zaprasza polskie firmy do dialogu o budowie morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II

RWE Renewables, firma odpowiedzialna za budowę farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II, zaprasza wszystkie zainteresowane firmy do udziału w dialogu na temat możliwości współpracy.
11.05.2022

Chińczycy budują port w Kambodży

Kambodża wzbogaci się o trzeci duży głębokowodny port. Prywatni chińscy inwestorzy budują go w pobliżu miasta Kâmpôt nieopodal granicy z Wietnamem.
10.05.2022

Dok nr 8 dla Gryfii z pozwoleniem na budowę

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki wydał pozwolenie na budowę infrastruktury dla doku numer 8, który stanie w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia.
26.04.2022

60 mln euro limitu gwarancyjnego na budowę promów dla Stoczni Remontowej

W Gdańskiej Stoczni "Remontowa" im. J. Piłsudskiego podpisano umowę, na mocy której stocznia otrzymuje od KUKE limit gwarancyjny w wysokości 60 mln euro, związany z realizacją kontraktu na budowę trzech promów typu ro-pax - poinformowała stocznia.
25.04.2022

Zamówienia na statki zasilane paliwami alternatywnymi przeważają

Według danych Clarksons Research ponad połowa z zamówionych w I kwartale tego roku statków ma być napędzana paliwami alternatywnymi.
15.04.2022

Polskie Promy – pędniki do jednostek dostarczy ABB

ABB ogłosiło, że otrzymało zlecenie na dostarczenie pędników do budowy promów dla spółki Polskie Promy.
05.04.2022

Iran buduje pierwszy pierwszy tankowiec od dawna

Iran planuje rozpocząć budowę tankowca typu Aframax. Będzie to pierwsza taka jednostka wybudowana w kraju od ponad dekady.
22.03.2022

Budowa Polimerów Police gotowa w 85 procentach

Na terenie inwestycji Polimery Police jest zamontowanych ponad sto urządzeń, rzeczowe zaawansowanie projektu to 85 proc. – powiedział PAP prezes spółki Polyolefins Andrzej Niewiński. Uruchomienie kompleksu powinno nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku.
12.03.2022

[WIDEO] Droga Czerwona – rozpoczyna się przygotowanie do budowy kluczowej drogi do Portu Gdynia

W siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia podpisany został Program Inwestycji dotyczący tzw. Drogi Czerwonej. To formalne rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy kluczowej z punktu widzenia Portu Gdynia arterii.
17.02.2022

Koncepcja nowego falochronu w Świnoujściu jest gotowa

Koncepcja falochronu dla terminala kontenerowego w Świnoujściu została już przygotowana - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że realizacja inwestycji potrwa od czterech do pięciu lat, w tym dwa lata zajmie sama budowa.
04.02.2022

Helsinki Shipyard buduje dla Rosjan lodołamacz zasilany LNG

Fińska firma stoczniowa Helsinki Shipyard buduje nowy lodołamacz zasilany LNG dla rosyjskiej firmy wydobywczej Nornickel.
29.01.2022

PŻM buduje masowce na Wielkie Jeziora Amerykańskie

Chińska stocznia Dalian Shipbuilding Industry Company (DSIC) ogłosiła, że pozyskała zamówienie na cztery masowce, mające pływać po Wielkich Jeziorach Amerykańskich. Zleceniodawcą jest Polska Żegluga Morska.
25.01.2022

Sześć lat opóźnień i rekord kosztów. Nowy amerykański lotniskowiec w końcu gotowy

Z opóźnieniem sześciu lat i dokładnie cztery i pół roku po dostawie, nowy amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford jest w końcu gotowy do służby.
03.01.2022

Korea Północna wybudowała pierwszy od 5 lat statek towarowy

Państwowe media w Korei Północnej podają, że w kraju ukończono konstrukcję pierwszego od 5 lat statku cargo wybudowanego własnymi siłami. Prawdopodobnie jest to także największa jednostka handlowa zarejestrowana w tym kraju.
29.12.2021

Dania pomoże Ukrainie w budowie wielozadaniowców

Dania zgodziła się pomóc Ukrainie w zakresie rozwoju i wzmocnienia jej potencjału morskiego. W ramach porozumienia powstaną nowe wielozadaniowe jednostki dla ukraińskiej floty.
22.12.2021

Umowa o budowę statku – „liquidated damages” [Część 2]

W niniejszym opracowaniu, kontynuujemy nasze rozważania prawne dotyczące instytucji kontraktowej „liquidated damage” (kary umowne) w systemie prawa angielskiego.
16.12.2021

Umowa o budowę statku – „liquidated damages” [Część 1]

U podstaw „shipbuilding contract” leży zobowiązanie stoczni wybudowania statku w uzgodnionym terminie oraz o parametrach technicznych (nośność, szybkość, zużycie paliwa itp.) ustanowionych w warunkach umowy. Niewykonanie lub nienależyte wykonanie przez stocznię tego obowiązku, stanowi potencjalnie źródło poważnych szkód po stronie armatora, zamawiającego statek („Buyer”).
06.12.2021

Nowy chiński lotniskowiec bliski ukończenia

Nowa analiza pokazuje, że Chiny dzieli od trzech do sześciu miesięcy od uruchomienia trzeciego i najnowocześniejszego lotniskowca, co byłoby kamieniem milowym w wysiłkach prezydenta Xi Jinpinga zmierzających do pokazu siły na morzu.
12.11.2021

Crist: cięcie blach pod specjalistyczny statek do budowy tunelu [ZDJĘCIA]

W stoczni Crist oficjalnie ruszyły prace nad specjalistyczną jednostką do budowy zatapialnego tunelu.
28.10.2021

Port Gdynia. 3 ha nowych placów manerwowo-składowych gotowe przed terminem

Trzy hektary placów manewrowo-składowych w Porcie Gdyni są już gotowe. Port liczy, że do końca roku ukończonych zostanie łącznie 18 hektarów nowych placów.
22.08.2021

DP World podpisał umowę na budowę wartego miliard dolarów portu w Senegalu

Dubajski operator portowy DP World podpisał umowę z senegalskim rządem na wartą 1,127 mld dolarów inwestycję w głębokowodny port w Ndayane.
24.12.2020

Rozpoczyna się faza budowy nowych fregat w programie Hunter

Rząd Australii ogłosił dzisiaj rozpoczęcie budowy prototypów w programie fregat typu Hunter. Decyzja ta potwierdza istotny postęp w największym australijskim projekcie okrętowym.
18.12.2020

Japonia buduje kolejną wielką farmę wiatrową

Tokyo Gas planuje zbudować jedną z największych morskich farm wiatrowych w Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni pragnie mocno zainwestować w sektor energetyki, by osiągnąć zerowe emisje do 2050 roku.
27.11.2020

Przyznano kontrakt na budowę włoskiego portu Ravenna

Przełomowy kontrakt na budowę włoskiego Ravenna Port Hub został przyznany konsorcjum składającemu się z podspółki DEME - Dredging International and Italian i włoskiej firmy Consorzio Stabile Grandi Lavori.
27.11.2020

Grodzki o budowie promu w Szczecinie: katastrofa pokazująca totalną porażkę PiS

Budowa promu w Szczecinie to katastrofa pokazująca, że partia rządząca szumnie zapowiadająca odbudowę polskiego przemysłu stoczniowego na tym polu ponosi totalną porażkę - powiedział dziś marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
10.09.2020

Trwają przygotowania do budowy tymczasowego kolektora ściekowego

Rury do konstrukcji awaryjnego rurociągu, którym zostaną doprowadzone ścieki z prawobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", dotarły już na plac budowy po obu brzegach Wisły, nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Dzisiaj specjaliści łączyli elementy rur.
07.09.2020

CRIST S.A.

Budowa, konserwacja , naprawy statków
budowa statków,offshore,przemysł offshore,remonty statków . konserwacja statków,polska stocznia,stocznia,stocznie,remonty kadłubów,budowa kadłubów,trasowanie,dokumentacje traserskie,systemy rurowe,walcowanie,stocznia crist,stocznia gdynia

Karstensen Shipyard Poland Sp. z o.o.

Karstensen Shipyard Poland to spółka zależna duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S. Stocznia buduje statki w Porcie Gdynia w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym
stocznia,stocznie,budowa statków,karstensens,kadłub,Lunar Bow,karstensen,stocznia karstensen,karstensen stocznia,skagerak,trawler kristin,produkcja kadłubów,m/v Tor-ön,Havskjer,Stocznia Karstensen Shipyard Poland,sejner,trawler sejner,statek rybacki,trawler rybacki

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o.

PORT KOŁOBRZEG Miejsce Przyjazne Inwestorom
port,porty,zarządzanie nieruchomościami i infrastrukturą portową,prognozowanie,programowanie i planowanie rozwoju portu,pozyskiwanie nieruchomości na potrzeby rozwoju portu,budowa,rozbudowa,utrzymanie i modernizacja infrastruktury portowej,świadczenie usług związanych z korzystaniem z infrastruktury portowej,port handlowy,port rybacki,port jachtowy,port pasażerski,przeładunki,magazynowanie,składowanie,przyjęcia do magazynowania

ALKOR Sp. z o.o.

Remonty i przebudowa statków.
remonty i przebudowa statków,przedłużanie statków,prace kadłubowe,remonty kadłubów,malowanie kadłuba

Portowy Zakład Techniczny S.A.

pzt,montażach wielkogabarytowych konstrukcji stalowych,montaż dźwigów,montaż suwnicnaprawa urządzeń przeładunkowych,naprawa urządzeń transportowych,usługi budowlane,budowa i remonty obiektów infrastruktury portowej.

Damen Engineering Gdańsk sp.z o.o.

.
biuro projektowe,statki,offshore,projekt,branża morska,biura projektowe,projektanci okrętowi,projektowanie jednostek pływających,projektowanie okrętów,projektowanie statków,projektowanie jachtów,budownictwo statków,projekty,przemysł stoczniowy,budowa statków,okręty,inżynieria morska,damen,damen engineering,projektowanie specjalistycznych jednostek pływających

IRKO Sp. z o.o

budowa jednostek,bloków oraz sekcji okrętowych,konstrukcje stalowe,wyposażenie pokładowe,sekcje okrętowe,

El Professional

suwnice,załadunek suwnic,operator portowy,energetyka,budowa sieci energetycznych,instalacje elektryczne ,wynajem stacji transformatorowych,przewierty sterowane,RTG,rtg,elprofessional,elprofesional,el profesional

ELECTRICAL MARINE SOLUTIONS SP. Z O.O.

elektryk,elektryka morska,remonty statków,przemysł okrętowy,instalacje elektryczne,kabel elektryczny,przewód elektryczny,budowa statków,przeglądy statków,elektryka okrętowa,przemysł morski,offshore,jacht,statek,oświetlenie okrętowe,lampa,prace elektryczne,rozdzielnica,system alarmowy,testy rezystancji,izolacja

MAGMA Sp. z o.o.

Konstrukcje stalowe, podzespoły do statków
Konstrukcje stalowe,bramy,budowa konstrukcji statków,toczenie,obróbka,skrawanie,metale,pachoły,włazy,obejmy,uchwyty,pokrywy,korki denne,frezowanie,klapy,balustrady,żaluzje,drzwi,drabiny,spawanie,wyposażenie statków,konstrukcje aluminiowe

Partner Stocznia Sp. z o.o.

budowa statków,budowa kadłubów,budowa kadłubów okrętowych,budowa bloków kadłubów,pontony morskie,antykorozja,prace monterskie,prace spawalnicze,stocznia partner,partner stocznia,nabrzeże portowe,produkcja kadłubów wielozadaniowych,frachtowce,tankowce,okręty specjalistyczne,pogłębiarki,cementowce,produkcja kadłubów śródlądowych barek pchanych,konstrukcje pontonów morskich,prace montersko-spawalnicze,usługi wyposażeniowe na ciężkich holownikach,budowa rusztowań,usługi wyposażeniowe na kotwicach

Naviretech Sp. z o.o.

Naviretech,naprawy i renowacje stoczniowe,budowy i remonty dla przemysłu stoczniowego,remonty statków,konstrukcje offshore,spawanie systemem T.I.G,spawanie systemem M.I.G,montaż elementów kadłuba,budowa elementów metalowych,budowa elementów zbrojenia,zbrojenie kadłuba,naprawy i renowacje przemysłowe,metalizacja,prace konserwatorsko- malarskie,patrolowce,budowa patrolowców,trawler,budowa trawlerów,monter rurociągów,monter kadłubów,stolarz okrętowy,spawacz

ACTIV Sp. z o.o

activ,meble okrętowe,meble metalowe,remonty statków,budowa jachtów,przebudowa jachtów,offshore,jachty,statki,statki pasażerskie,producent mebli,produkcja mebli,montaż,demontaż,renowacja,modernizacja

GSG Towers Sp. z o.o.

energia wiatrowa,konstrukcje stalowe,budowa statków,Stocznia Gdańsk,Baltic Operator,offshore,onshore,suwnice,systemy przenośników,ładowarko- zwałowarki,zwałowarki portalowe

Przedsiębiorstwo Usług Portowych REZERWA Sp. z o.o.

PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG PORTOWYCH
przeładunki,transport morski,ship chandler,port,usługi portowe,dostawy na statki,porty,logistyka,koszenie,utrzymanie zieleni,prace porządkowe,ogrodzenia,budowa ogrodzeń,wynajem pracowników,sprzątanie biur,utrzymanie czystości

PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO TECHNICZNE SUPON S.A.

SERWIS SPRZĘTU P.POŻ
projektowanie,montaż i konserwacja urządzeń pożarniczych,pełna gama towarów z branży p.poż. i BHP,serwis sprzętu przeciwpożarowego,handel towarami branży BHP i p.poż.,konserwacja,przeglądy,remonty sprzętu gaśniczego na obiektach lądowych,remonty sprzętu gaśniczego na statkach,budowa,konserwacja systemów sygnalizacji pożaru,przegląd systemów proszkowych,przegląd systemów pianowych,przegląd systemów CO2,przegląd aparatów ucieczkowych,przegląd aparatów oddechowych,analiza powietrza,analiza wody,przegląd ubrań chemicznych,przegląd ubrań p.poż.,przegląd kamizelek ratunkowych,przegląd gaśnic,przegląd agregatów

Soltec Services Sp. z o.o.

usługi stoczniowe i dźwigowe
usługi stoczniowe,usługi dźwigowe,konstrukcje stalowe,izolowanie kabin,nadbudówek,ładowni,chłodni,izolowanie rurociągów,budowanie nowych jednostek pływających,statki badawcze,łodzie głębinowe,okręty wojskowe,jachty,remonty jednostek pływających,przebudowy statków,przebudowy jednostek pływających,żaglówki,drobnicowce,kontenerowce,masowce,barki,pontony,promy,liniowce,odzie ratunkowe,żurawie pływające,doki pływające,dok pływający

NAUTA HULL Spółka z o.o.

budowa kadłubów do 300 ton,cyfrowe cięcie blach stalowych,gięcie blach i profili stalowych,prefabrykacja kształtowników stalowych,przebudowa statków,kadłuby statków,kadłuby holowników,remonty statków,nauta hull,kadłuby,przygotowanie kart wykroju,budowa konstrukcji stalowych

JPP Marine Sp. z o. o. Sp. K.

budowa statku,budowa statków,remont statku,remonty statków,okrętownictwo,statki autonomiczne,latające brygady,naprawa statku,naprawa statków,przebudowa statku,przebudowa statków,naprawa kadłuba,prace mechaniczne na statu,prace elektryczne na statku,czyszczenie statku,malowanie statku,prace elektroniczne na statku

Morska Stocznia Remontowa GRYFIA S.A.

stocznia remontowa,remonty statków,przebudowy statków,przebudowa statków,dok pływający,offshore

Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o.

nurkowanie,budownictwo podwodne,prace podwodne,pogłębianie w portach,budowa falochronów,układanie rurociągów,prace hydrotechniczne,ochrona brzegów morskich,prace na rzekach,prcip,prace hydrotechniczne w portach,budowa i remont nabrzeży portowych,roboty konstrukcyjne betonowe,żelbetowe i rozbiórkowe,roboty z zakresu budownictwa lądowego- zmechanizowane,roboty ziemne,kubaturowe i instalacyjne,pogłębianie,inwestycyjne w basenach portowych,pogłębianie konserwacyjne portów i torów wodnych,falochrony,pirsy itd.,tworzenie lądu pod zabudowę przemysłową,ochrona brzegów,zasilanie plaż,wykopy/prace zasypowe przy układaniu rurociągów gazowych o dużych średnicach,układanie rurociągów na dnie morza,układanie kabli podwodnych,wykonanie i układanie wylotów morskich rurociągów z oczyszczalni ścieków i związane z tym wykopy i prace zasypowe,pogłębianie dna rzek,budowa wałów i ochrona przeciw powodziowa,niewybuchy,wydobycie niewybuchów,raporty ferromagnetyczne,oczyszczanie dna morza z niewybuchów

ENMARO

Energetyka wiatrowa, gazowa i wodorowa
morska energetyka odnawialna,offshore wind,zieloy wodór,transport zielonego wodoru,magazynowanie zielonego wodoru,budowa i nadzór nad budową jednostek offshorowych,analizy związane z zielonym wodorem,projekty morskiej energetyki wiatrowej,nadzór nad pracami inżynieryjnymi,zielony wodór-studium wykonalności,Opracowanie koncepcji i projektu FEED ,zarządzanie projektami stoczniowymi,operacje z wykorzystaniem dronów

Prąd Engineering Sp. z o.o. Prąd Serwis Elektryczny Ryszard Nowak

Marine & Offshore Engineering
prefabrykacja morska,usługi stoczniowe,usługi ślusarskie,usługi elektryczne,prefabrykacja gotowych konstrukcji,kompleksowa przebudowa jednostek morskich,pomiary termowizyjne,przegląd instalacji elektrycznej na statku,montaż elektrycznego wyposażenia,remonty silników elektrycznych,statku,podłączenia w szafach rozdzielczych na statku,konserwacja przejść kablowych na statku,konserwacja łuków rewizyjnych na statku,przegląd instalacji elektrycznej na statku,pomiary elektryczne instalacji na statku,montaż urządzeń elektrycznych na statku,układanie oraz upinanie kabli na statku,podłączenia urządzeń na statku,pomiar impedencji pętli zwarcia,badanie skuteczności ochrony przeciwpożarowej,pomiar parametrów wyłączników różnicowo-prądowych,pomiar rezystencji uziemienia,pomiar natężenia oświetlenia placu budowy,pomiar natężenia oświetlenia pomieszczeń i stanowisk biurowych,remonty silników elektrycznych,systemy anty-oblodzeniowe,światłowody,odkurzacze centralne,prad,prad service,prad serwis,prąd se

PIROMETAL Sp. z o.o.

Kompleksowe remonty kotłów okrętowych.
kotły okrętowe,remonty kotłów,części do kotłów,serwis kotłów okrętowych,części zamienne do kotłów okrętowych,części eksploatacyjne,budowa kotłów okrętowych,wytwornica pary,kocioł parowy,generator pary,generator gazów obojętnych IGG,skraplacz,chłodnica skroplin,naprawa spalarek,wymurówki,betony żarowytrzymałe,remont zaworów kotłowych,remont zaworów PV,remonty urządzeń okrętowych,Remonty obmurza kotłowego oraz spalarek odpadów,remonty instalacji przemysłowych,remonty zbiorników paliwowych

Air-Tech Jarosław Krzemiński

BUDOWA I REMONTY JACHTÓW TO NASZA PASJA
akcesoria jachtowe,budowa i remonty jachtów,produkcja osprzętu jachtowego,regeneracja śrub napędowych,renowacja pokładów,zabezpieczenia antykorozyjne,zimowanie jachtów,piaskowanie,wymiana poszycia jachtów stalowych laminatowych,remonty silników głównych i pomocniczych,

POLTRAMP YARD S.A.

remonty statków,budowa statków,naprawy,usługi dźwigowe

Alumare Sp. z o.o.

Budowa kadłubów i nadbudówek aluminiowych oraz stalowych, Konstrukcje aluminiowe i stalowe dla potrzeb przemysłu morskiego i lądowego, Remonty i przebudowy statków, Konstrukcje offshore.
budowa statków ,konstrukcje aluminiowe ,konstrukcje stalowe ,nadbudówki ,kadłuby ,remonty statków ,aluminium ,stal

Kancelaria Prawna Griffin

podatki marynarskie,morskie prawo pracy,odszkodowania dla marynarzy,emerytury dla marynarzy,administracja morska,prawo morskie,general maritime law,admirality law,obsługa przedsiębiorstw stoczniowych,obsługa armatorów,offshore,budowa i remonty statków,rejestracja statków,transport morski,dotacje,optymalizacje podatkowe,prawo podatkowe,ochrona danych osobowych,RODO,GDPR,due diligence,audyty,ISO,prawo pracy,kontrakty menadżerskie,ubezpieczenia społeczne,prawo spółek,prawo konkurencji,nieruchomości,postępowania sądowe,private lawyer

Gdyńska Szkoła Morska

NAWIGACJA - specjalność: transport morski MECHANIKA I BUDOWA MASZYN - specjalność: eksploatacja siłowni okrętowych

MK Marine

Wyposażenie marin.
oznakowanie nawigacyjne,budowa pomostów,wyposażenie marin,emkamarine,emka marine,

Choreń Design & Consulting

Biuro Projektowania Statków.
Dysponujemy doświadczeniem z budowy i przebudowy kilkudziesięciu statków,w tym pasażerskich,żaglowców i jachtów. Dysponujemy doświadczeniem z budowy i przebudowy kilkudziesięciu statków,w tym pasażerskich,żaglowców i jachtów. projektowanie statków,projektowanie jachtów,biuro konstruktorskie,budowa statków,przebudowa statków,biuro projektów,biuro projektowe,Zygmunt Choreń,

Atlas Copco Polska Sp. z o.o.

Maszyny wyburzeniowe Wiertarki górnicze Wiertnice do wykonywania otworów strzałowych Wiertnice obrotowe do wykonywania otworów strzałowych Wiercenia poszukiwawcze Narzędzia wiertnicze Pojazdy podziemne Geoinżynieria Sprzęt do wierceń szybikowych Obudowa górotworu Wiercenie studni,wydobywanie gazu ziemnego i metanu w pokładzie węgla Sprzęt budowlany do prac drogowych,Sprężarki stacjonarne Sprężarki przewoźne Urządzenia uzdatniające sprężone powietrze Generatory Sprężarki procesowe gazu i turboekspandery Wynajem sprzętu i usługi Części zamienne i usługi posprzedażne,Narzędzia montażowe na sprężone powietrze Elektryczne narzędzia montażowe Technika zamocowań Zapewnienie jakości w dokręcaniu Szlifierki Wiertarki Narzędzia udarowe Podnośniki i wózki Silniki pneumatyczne Akcesoria przewodów powietrza PRO Części zamienne i usługi posprzedażne

Yachtfinishing&Repairs

Remonty i wyposażenie jachtów żaglowych i motorowych.
zimowanie łodzi,renowacja,jachty,jacht,łodzie,łódka,żaglowe,motorówka,motorowe,motor,żagiel,remonty,remont,dokumentacja,projekt,projekty,naprawy,budowa łodzi,budowa jachtów,wyposażenie jachtów

Nauta-Stal Sp. z o.o.

Okrętowe konstrukcje stalowe i aluminiowe.
okrętowe konstrukcje stalowe,konstrukcje aluminiowe,remonty konstrukcji stalowych,remonty konstrukcji okrętowych,remonty konstrukcji alumoniowych,remonty statków,budowa statków,wyposażenie statków,stocznia,przebudowa jednostek pływających,bloki,kadłuby,sekcje stalowe,konstrukcje off shore

Unterschuetz Firma Inżynierska

Wykonanie projektów urządzeń w/g zamówień,Budowa i uruchomienie urządzeń w/g własnych projektów,Regeneracja istniejących rolek formujących w/g dostarczonej dokumentacji,Budowa urządzeń w/g powierzonych projektów,Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny,Regeneracja części,Szkolenia obsługi maszyn,Obróbka skrawaniem,Wycinanie kształtów w aluminium do gr.20 mm,Spawanie,Linie technologiczne do produkcji rur od fi 6mm do fi220mm ze stali węglowej zgrzewane indukcyjnie oraz ze stali nierdzewnej spawane metodą TIG lub laserem,Linie technologiczne do zwijania i spawania płaszczy stożkowych do wymienników ciepła wykonywane w cyklu automatycznym,Manipulatory do współpracy z robotami przemysłowymi,Projekty rolek formujących w/g zamówień przy wykorzystaniu oprogramowania COPRA,Rolki formujące rury i profile w/g własnych projektów i powierzonych,Walcarki do taśm i prętów,Stanowiska kontroli sprężarek samochodowych z wykorzystaniem kamer przemysłowych,Stanowiska kontroli poprawności montażu montażu sprzęg

Altro Marine Sp. z o.o.

altromarine,budowa statków,Blücher,system cienkościennych rurociągów,ciśnieniowe systemy sanitarne,Hyde Marine,System obróbki wód balastowych

Conrad S.A.

jachty,luksusowe jachty,jachty motorowe,jachty żaglowe,budowa jachtów,remonty jachtów,wyposażenie jachtów stocznie jachtowe

Navikon-Stal Sp. z o.o.

Budowa konstrukcji stalowych

FLABRIA Bogdan Nowicki

Budujemy jachty na zamówienie.
stocznia jachtowa,stocznie jachtowe,jachty,żeglarstwo,budowanie jachtów,wyposażenie jachtów,budowa jachtów na zamówienie,stocznia jachtowa bojano,flabria 33,flabria 40,flabria 45,flabria 50

La Mare sp z.o.o

Stocznia jachtowa
budowa jachtów,jachty drewniane,parowce,older 480,

UNIMOR MARINE

budowa statków,przebudowa statków,offshore,

CONSERVICE

prace hydrotechniczne,prace podwodne,usługi holownicze,prace ziemno transportowe,budowa marin,portów,porty,mariny,budowa remonty nadbrzeży,remonty w porcie,torowiska suwnicowe,budowa pomostów,pomosty,infrastruktura nadbrzeżna,conservice.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie Wydział Techniki Morskiej i Transportu

oceanotechnika,transport,inżynieria bezpieczeństwa,budowa jachtów,jachting,eksploatacja mórz i oceanów,wtmit,uniwersytet technologiczny

ABR Sp. z o.o. Broker Ubezpieczeniowy

Ubezpieczenia,PZU,Warta,cargo,budowa statków,ubezpieczenia morskie,ubezpieczenia finansowe,ubezpieczenia remontów i produkcji,OC zawodowe oraz pozostałe ryzyka ubezpieczeniowe

NAVIKON SRY LTD

POLISH SHIP REPAIR YARD
offshore,stocznie budowa statków,remonty statków,projektowanie statków,projektowanie okrętów,biura projektowe,biura konstrukcyjne

Rydwan

produkcja oraz montaż konstrukcji nierdzewnych,poręczy. Budowa rurociągów ogrzewania ramp,systemów gaszenia lokalnego i mgły wodnej,systemów sanitarnych,rurociągów odpowietrzających

MAKRUM S.A. Stocznia Pomerania

przemysł offshore,offshore,stocznia pomerania,przemysł okrętowy,konstrukcje stalowe,urządzenia okrętowe,przemysł wydobywczy,konstrukcje ciężkie,przemysł stoczniowy,usługi stoczniowe,budowa statków,górnictwo morskie,

ALU-TECH

budowa konstrukcji aluminiowych i stalowych,budowa kadłubów okrętowych i nadbudówek,spawanie aluminium i jego stopów,spawanie stali węglowej i nierdzewnej,spawanie miedzi,spawanie metodą: Mig/Mag/Tig/elektroda,usługi dźwigowe (dźwigi samojezdne od 10 do 70 ton),konserwacje urządzeń dźwigowych

Spider Budowa i Remonty Jachtów

Budowa i Remonty Jachtów
Budowa jachtów,Reja 35,Janmor 45; Janmor 33,Janmor 34,Janmor 28,Janmor 31,Sasanka 660,Tango Family,rekonstrukcja drewnianych jachtów,budowa i przebudowa jachtów wg wymagań armatorów.

SM Europe Ltd

Jachty pełnomorskie motorowe i żaglowe od 10 do 50 metrów Kadłuby aluminiowe i stalowe Zabudowę wnętrz Produkcję i naprawę żagli Produkcję masztów,,zimowanie jachtów,stocznia jachtowa,budowa jachtów,jachty,megajachty,lea,Malowanie jachtów

Technoinstal Sp. z o.o.

izolacje rurociągów wraz z wszelkiego typu armaturą,izolacje zbiorników,izolacje kotłów,izolacje kanałów i szybów wentylacyjnych,termoizolacja,szyby spalinowe,chłodnie,instalacje klimatyzacyjne,instalacje ciepłownicze,stolarka okrętowa,dostawa i montaż mebli okrętowych,budowa,remonty i wyposażenie kabin oraz pomieszczeń na statkach,prace ślusarsko-blacharskie,prace izolacyjne,prace ogólno budowlane,remonty i rozruch siłowni okrętowych,montaż i demontaż okrętowych urządzeń pokładowych,montaż i demontaż maszyn i urządzeń siłowni okrętowych,remonty maszyn i urządzeń okrętowych,centrowanie układów napędowych,maszyn i urządzeń,prace ślusarsko-spawalnicze

Timoro sp.z.o.o

Przedmiotem działalności spółki są usługi w zakresie budowy, przebudowy i napraw
przebudowa statków,naprawy statków,remonty statków,

Jbp sp. z o.o.

Budowa i wyposażenie jednostek morskich l Konstrukcje stalowe
budowa jednostek morskich,wyposażenie jednostek morskich,spawanie,sekcje,odstępki,rury,konstrukcje stalowe,rusztowania z materiałów powierzonych,produkcja statków i jednostek pływających,produkcja łodzi wycieczkowych i sportowych,naprawa i konserwacja statków i łodzi,instalowanie maszyn przemysłowych,sprzętu i wyposażenia,produkcja konstrukcji metalowych i ich części,produkcja pozostałych zbiorników,cystern i pojemników metalowych,pozostałe specjalistyczne roboty budowlane,roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych,roboty związane z budową mostów i tuneli,demontaż wyrobów zużytych,naprawa i konserwacja metalowych wyrobów gotowych,produkcja urządzeń dźwigowych i chwytaków,produkcja pozostałych gotowych wyrobów metalowych,jbp

3 Citi Group Sp. z o.o.

konstrukcje aluminiowe i stalowe dla okrętownictwa,konstrukcje aluminiowe i stalowe budownictwa lądowego,konstrukcje lekkich hal stalowych,wszelkie konstrukcje stalowe stosowane w budownictwie,obudowa konstrukcji stalowych płytami warstwowymi

NAMAROL S.A.

Budowa-Montaż Maszyn i Urządzeń Przemysłowych
budowa,remonty,konserwacja obiektów pływających,pchacze,holowniki,barki,pogłębiarki,łodzie motorowe dla służb portowych,montaż napędów,instalację osprzętu

Zbiko Konstrukcje Serwis Sp. z o.o.

konstrukcje dla przebysłu stoczniowego,modernizacja,hale stalowe,serwis,konstrukcja ze stali,konstrukcje stalowe,zbiorniki ciśnieniowe,oczyszczalnie ścieków,zbiorniki stalowe,budowa baz paliwowych,stacja paliw,stalowe konstrukcje,remont stacji paliw,stal,rurociągi

NOTON sp. z o.o.

NOWOCZESNE URZĄDZENIA I KONSTRUKCJE STALOWE
noton,urządzenia ciśnieniowe,produkcja konstrukcji stalowych,remonty konstrukcji stalowych,konstrukcje stalowe,remonty i budowa zbiorników paliwowych,konstrukcje wentylatorów przemysłowych,kontenery samochodowe,zrzutnie łodziowe,konstrukcje wsporcze,elementy budowlane,

FORKOS Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Badawczo-Produkcyjne

Konfiguracja urządzeń pomiarowych,Tworznei nietypowych urządzeń do prac podwodnych,Projektowanie i budowa urządzeń pomiarowych,Naprawa,remonty,integracja pojazdów głębinowych typu ROV,Instalacja,kalibracja,naprawa urządzeń pomiarowych stosowanych w hydrografii oraz oceanotechnice,Projektowanie i budowa podwodnych systemów wizyjnych,Implementacja urządzeń OVERLAY dla podwonych systemów video,Naprawa i remonty podwodnych systemów telewizyjnych,Konfiguracja i implementacja oprogramowania wspomagającego pracę hydrografa,

Havyard Production Sp. z o.o.

switchboard production mechanical production steel construction piping piping lines system elektro instalacje tory kablowe szafki sterujące accomodation concept budowa statków,naprawa statków,producent konstrukcji pływających

NAVIMOR-INVEST S.A.

wykonawstwo gotowych obiektów,remonty,modernizacje,specjalistyczne usługi podwykonawstwa,budownictwo hydrotechniczne,budowa,modernizacja i remonty śluz żeglugowych,jazów,progów piętrzących,remonty nabrzeży,remonty terminali portowych,budowa obiektów związanych z turystyką i sportami wodnymi,budowa portów i przystani żeglarskich,marin,budowa pomostów spacerowych,budowa dalb cumowniczych,remonty elektrowni wodnych,regulacja potoków,rzek i kanałów (stopnie,progi itp.),umocnienia brzegów,czyszczenie koryt,budowa i remonty zabezpieczeń przeciwpowodziowych,usuwanie szkód powodziowych,inwestycje związane z infrastrukturą (ulice,budownictwo przemysłowe),budowa placów składowych,montażowych (np. stoczniowych),manewrowych,budowa ścianek szczelnych,roboty kafarowe (przy pomocy posiadanych wibromłotów),inne usługi sprzętowe,usługi wykonywane z wody.

Gemini Ryszard Bobrowski

laminat,węgiel,carbon,kevlar,żywice,żagle,kadłub,smocze łodzie,finishing,dragon boat,jachty,sandwich,gemini,jachty przekładkowe,biegnąca po falach,running on waves,łodzie,motorówka,maszt,remonty łodzi,remonty jachtów,łodzie motorowe,budowa jachtów,budowa łodzi,budowa jachtów morskich

ALL-METAL Budowa i Remonty Statków

Budowa,przebudowy i remonty statków oraz konstrukcji stalowych.
budowa statków,statki,przebudowa statków,remonty,serwis,konserwacja,malowanie,piaskowanie,prefabrykacja wstępna,sekcje,bloki

Micewski i Syn

BM Boats,Szkutnictwo,Remonty jachtów,Jachty żaglowe i motorowe,MacGregor POLSKA,TAURUS SEA POWER - SILNIKI EVINRUDE,MacGregor Yacht Corp.,żeglarstwo,jacht,jachty,łodzie,budowa jachtów,budowa łodzi

Hullkon

stocznia,kadłub,budowa statków,budowa kadłubów

Stocznia PARSĘTA

-budowa jednostek do 30m długości -kompleksowe remonty jednostek -modernizacja jednostek -remont desek trałowych -budowa dyszy Korta -budowa wind trałowych,pomocniczych oraz wind sieciowych -dokonanie oględzin podwodzia bez konieczności dokowania

PC POL SHIPPING S.C.

statki używane,remonty statków,budowa statków,holowania,statki na złom,dźwigi pływające,

Aquatic Yachts

Budowa i sprzedaż jachtów żaglowych.
budowa jachtów,sprzedaż jachtów,

ODYS Stocznia & Co.

Your best choice in building advanced steel construction.
budownictwo okrętowe,naprawy statków,konstrukcje stalowe,stocznia,budowa statków,instalacje biogazu,konstrukcje stalowe,rampy,platformy wiertnicze,stalowe konstrukcje lądowe,mosty,barki,pontony,statki rybackie,promy,rzeczne/morskie kontenerowców wielozadaniowych,jednostki obsługujących platformy wiertnicze,stocznie,statki budowa,wyposażenie,biuro projektowe,projektowanie jednostek pływających

INTERTECH Sp. z o. o.

Przedsiębiorstwo Budowy Urządzeń i Maszyn
budowa urządzeń,budowa maszyn,przemysł stoczniowy,badania nieniszczące,piaskowanie,malowanie,

OMEGA Sp. z o.o.

konstrukcje stalowe,płyty najazdowe,cięcie plazmowe,balustrady ze stali nierdzewnej,budowa myjni samochodowych

KAROS

pomosty pływające,budowa śródlądowych portów,budowa przystani jachtowych DYSTANSOWE ODNOGI CUMOWNICZE,ODNOGI CUMOWNICZE,BOJE CUMOWNICZE,KNAGI I PACHOŁKI CUMOWNICZE,ODBIJACZE POMOSTOWE,POSTUMENTY ZASILAJĄCE I OŚWIETLENIOWE,STANOWISKA CZERPALNE WODY,POMPY DO OPRÓŻNIANIA ZBIORNIKÓW ŚCIEKOWYCH,LAMPY NAWIGACYJNE SEALITE,PŁYWAJĄCE STACJE PALIWOWE PILDNE,DRABINKI KĄPIELOWE I BEZPIECZŃSTWA,TRAPY DOJŚCIOWE,STANOWISKA RATOWNICZE,OŚWIETLENIE POMOSTÓW ROLEC POMOSTY REKREACYJNE,POMOSTY SEGMENTOWE,POMOSTY O KONSTRUKCJI CIĄGŁEJ,POMOSTY WYSOKOOBCIĄŻALNE,FALOCHRONY,ŚRODKI DO KONSERWACJI DREWNA CLIN AZUR

Szkutnictwo ALEKSANDER CELAREK

szkutnictwo,takielunek,drzewca,olinowanie,budowa łodzi,budowa żaglowców,

ISKA MARINE Sp. z o.o.

Budowa i remonty statków.
budowa i remonty statków,spawanie,remonty statków,antykorozja

Spaw-Kon Tomasz Burak

Prace montażowe i spawalnicze przy remontach i przebudowie statków, barek i łodz
prace spawalnicze,spawanie,konstrukcje stalowe,prace montażowe,przebudowa statków,przebudowa łodzi,spawanie statków,spawanie łodzi,spawanie barek,KEMPPI,LINCOLN-ELECTRIC,METABO,

Baltica MKM Sp.z o.o.

Doradztwo z zakresu rozwiązań projektowych przy budowie i remontach jednostek ok
budowa kadłubów okrętowych,■ budowa konstrukcji stalowych,■ wykonywanie remontów,■ malowanie,piaskowanie,cynkowanie,malowanie proszkowe,

Navicas Sp. z o.o

Budową oraz remonty okrętów na terenie zakładów klienta.
budowa statków,remonty okrętów,budowa okrętów,remonty statków,budowa siłowni okretowej,montaż zestawów sterowych,

Navistal

Oferujemy swoje usługi przy nowych budowach i remontach statków.
budowa statków,remonty statków,

BIURO INŻYNIERSKIE AUTOMATYKI

automatyka,budowa systemów automatyki,systemy zabezpieczeń biuro inżynierskie,czujniki,łączniki,przekaźniki,projektowanie systemów zabezpieczeń,systemy mikroprocesorowe,

Stocznia Gdańsk S.A.

STOCZNIA GDAŃSK S.A.
stocznie,stocznia,stocznia gdańsk,budowa statków,budowa,przemysł offshore,konstrukcje stalowe,energia wiatrowa

Ruroserw P.P.U.H. inż. Ryszard Szmit

Konstrukcje dla przemysłu stoczniowego i ogólnego
konstrukcje stalowe,budowa kadłubów,remonty statków,usługi dla stoczni,usługi spawalnicze,usługi ślusarskie,rurociągi,prace rurarskie,remonty kadłubów,przemysł stoczniowy,kraty pomostowe,konstrukcje okrętowe,konstrukcje stoczniowe,hydraulika siłowa

GS-Hydro Sp. z.o.o.

Hydraulika siłowa,złącza hydrauliczne,przewody hydrauliczne,rury precyzyjne,rury hydrauliczne,agregaty hydrauliczne,instalacje hydrauliczne,uchwyty do rur,połączenia kołnierzowe,zasilacze hydrauliczne,zawory,manometry,kołnierze,rurociągi,olej hydrauliczny,szybkozłącza,zakuwanie węży,kielichowanie,gięcie rur,płukanie systemów,węże hydrauliczne,prefabrykaty,systemy rurowe,prasy hydrauliczne,żurawie,zakuwarki,rozdzielacze,pompy hydrauliczne,Walform,JIC,instalacje elektryczne,złącza rurowe,ERMETO,rury nierdzewne,złącza nierdzewne,montaż instalacji,próby ciśnienia,złącza kołnierzowe,grooving,prefabrykacja,usługi remontowe,serwis,projektowanie systemów hydraulicznych,maszyny,projektowanie 3D,budowa urządzeń hydraulicznych,projektowanie układów hydraulicznych,Vertex G4,remonty,projektowanie instalacji elektrycznych.

STAL COMPLEX Sp. z o.o.

konstrukcje stalowe,konstrukcje aluminiowe,budowa statków,remonty statków,budowa katamaranów,budowa barek,kontenery,wyposażenie statków

COMPLEX JACHT

Budowa jachtów i szkutnictwo to nasza pasja.
pokłady z drewna egzotycznego,remonty jachtów,renowacja jachtów,wybudowa jachtów,laminowanie i naprawa poszycia kadłuba,malowanie,dystrybucja elementów wyposażenia jachtów,łodzie drewniane,renowacja drewnianych elementów łodzi,laminat,laminaty,generał zaruski,zaruski,szkutnictwo,naprawa jachtów

Marine Motor Service Andrzej Kwiatkowski

Jedyny przedstawiciel firmy MAN Marine Motor na terenie Polski
marine motor srvice,silniki,silniki morskie,silniki man,morskie silniki man,autoryzowany przedstawiciel MAN marine,silniki do jachtów,silniki do megajachtów,• Serwis pojazdów wodnych•Naprawa statkówrozbudowa statków,odnowa statków,serwis siłowni okrętowych,serwis statków,naprawa•Serwis i odbiór siłowni okrętowych•Wymiana i naprawa silników okrętowych •Pielęgnacja,czyszczenie statków•Szkutnictwo,rozbudowa i modernizacja wnętrz statków•Remonty kapitalne silników okrętowych•Serwis systemów wydechowych•Budowa jachtów i statków (przebudowa,modernizacja,konstrukcja)•Kupno i sprzedaż pojazdów wodnych•Pielęgnacja i konserwacja statków•Przygotowanie pojazdów wodnych na magazyn zimowy•Rozbudowa pomieszczeń mieszkalnych i personalnych na statkach•Stolarka okrętowa,szkutnictwo•Elektryka okrętowa,elektronika,nautyka•Antifoulinglakiernictwo okrętowe,malowanie łodzi,malowanie statków

Stocznia Marynarki Wojennej S.A.

stocznia,stocznie,budowa statków,remonty statków,konstrukcje okrętowe,navship

Baltic Boats

sloep,sloepen,baltic,budowa,producent,szalupy,łodzie,jachty,

MARITIM-SHIPYARD Sp. z o.o.

Budowa statków, remonty jednostek pływających .
przemysł stoczniowy,remonty statków,budowa statków,offshore,przemysł offshore

OSMOLIK JACHTY Romuald Osmolik

czarter,budowa jachtów,naprawa jachtów,szkutnia,jachty

Nautica Boats sp. z o.o.

jacht,żagle,bloczki,jachty,jachty mieczowe,jacht mieczowy,North Sails,żagle,żaglownia,żaglówki,mieczowe,żaglówka,żaglówka budowa,dinghy,skiff,49er,nautica 450,nautica boats

CONDOR Dorota Lis

KONSTRUKCJE STALOWE, OFFSHORE, STAL NIERDZEWNA I ALUMINIUM
spawanie,szlifowanie,montaż,budowa i remonty statków,budowa sekcji offshore,budowa i spawanie elementów ze stali nierdzewnej do 5 ton,stal nierdzewna,aluminium,montaż,spawanie,wytrawianie stali nierdzewnej,offshore

STAL COMPLEX Dariusz Tiszer

Stal Complex -budowa konstrukcji stalowych i aluminiowych. Remonty statków.
stal complex,stal-complex,konstrukcje stalowe,konstrukcje aluminiowe,prace kadłubowe,prace spawalnicze,prace monterskie,prace hydrauliczne,prace elektryczne,automatyka przemysłowa,budowa statków,budowa katamaranów,budowa barek,budowa ramp,budowa grodzi wodoszczelnych,budowa dziobnic,budowa pokładów,wymiana lin,wymiana siłowników,wymiana silników hydraulicznych,obsługa urządzeń hydraulicznych,obsługa urządzeń RO-RO,budowa oczyszczalni ścieków,budowa balustrad,budowa schodów,budowa zbiorników,stal complex

Albakora

Remonty kapitalne statków,kutrów i łodzi,Usuwanie osmozy,Finishing,Malowanie farbami antyosmozowymi,,zeciwporostowymi (antyfoulingami),Remonty główne silników wszystkich typów,Remonty,zakładanie i centrowanie linii wału,Remonty przekładni (rewersów) hydraulicznych i mechanicznych,Montaż instalacji elektrycznej i elektroniki,Naprawa i rozbudowa instalacji,Naprawa i montaż hydrauliki siłowej (wyciągarki sieciowe,żurawiki,stery strumieniowe,windy kotwiczne,kompletne napędy hydrauliczne)

MARTEC Polska Sp. zo.o.

MARTEC Poland Ltd. to stocznia jachtowa o wieloletniej tradycji.
Budowa i remont jachtów,stocznia jachtowa,wyposażenie jachtów,zimowanie jachtyów,wyciąganie jachtów z wody,wodowania,przygotowanie do sezonu,naprawa jachtów,remonty jachtów,

PMC Yachts

PMC Yachts,PMC,budowa jachtów,szkutnictwo,remonty łodzi

REMONTOWA SHIPBUILDING S.A.

stocznia,stocznie,budowa statków,offshore,promy,promy pasażerskieholowniki,jednostki towarowe,jednostki specjalistyczne,jednostki wojskowe,,

Stal-Rem S.A.

shipbuilding,shipbuilding industry,budowa statków,remonty statków,budowa kadłubów,stalrem,kluczowe: kadłub,auxiliary engines,remontowa,freezer,prom,sea,pipelines,industry,tugboat,stocznie,vessel,winches,shipyard,mussel,stalrem,trawler,seiner,propulsions,stal rem,statek,boat,stainless steel,seaman,pilot,shipbuilding,statki,stocznia,tankowiec,polyurethane foam insulations,metalizing,dragger,fishing,harbour,remont,multicat,carpentry,launch,hull repairs and conversions,marine

KIL Sp. z o.o.

kil,technika okrętowa,Kil,stocznie,biuro projektowe,przebudowa statków,remonty statków,modernizacje statków,kil,hydraulika siłowa

MARS SHIPYARDS & OFFSHORE

stocznia,offshore,oil & gas,wind power,remonty statków,budowa statków,petrochemia,msr gryfia,morska stocznia remontowa gryfia,konstrukcje stalowe,rurociągi przesyłowe,wyposażenie offshore,górnictwo morskie,obróbka maszynowa,zwijanie blach,biuro projektowe,nauta,epg,energomontaż-północ,

Port Gdańsk. Imponujące postępy na budowie terminalu T3 w Baltic Hub

Realizacja Baltic Hub T3 wchodzi w kolejną fazę. Cały obszar jest już zalądowiony, co oznacza, że Polska zyskała 36 hektarów lądu.
29.03.2024

Położenie stępki pod ORP Rybitwa. Trwa budowa niszczyciela min dla Marynarki Wojennej

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Rybitwa (605). To drugi, jaki znajdzie się w wyposażeniu 12. Dywizjonu Trałowców i zarazem piąty okręt typu Kormoran II, który trafi do polskiej Marynarki Wojennej. Wydarzenie ma miejsce zaledwie dwa miesiące po ceremonii cięcia blach rozpoczynającej budowę.
20.03.2024

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

Blok rufowy dla drugiego Icona rusza z Gdańska do Finlandii

Blok rufowy, podzielony na dwie części o łącznej masie 780 ton, opuścił gdańską stocznię Marine Projects Ltd. na pokładzie statku Meri i niebawem wyruszy do klienta, czyli fińskiej stoczni Meyer Turku, gdzie zostanie zintegrowany z kadłubem Star of the Seas – drugiego cruisera klasy Icon zamówionego przez Royal Carribean.
23.01.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
19.01.2024

Tak powstaje "Miecznik"! Widzieliśmy budowę nowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej

Na terenie PGZ Stocznia Wojenna trwają intensywne prace związane z budową prototypowej, wielozadaniowej fregaty programu "Miecznik". Ceremonia położenia stępki pod przyszły ORP Wicher odbędzie się 31 stycznia. Mieliśmy okazję zapoznać się z aktualnym stanem budowy zarówno okrętu, jak i związanej z tym infrastruktury w gdyńskiej stoczni.
18.01.2024

Ceremonia zawieszenia wiechy na hali kadłubowej. To najwyższy taki obiekt w kraju

Z udziałem przedstawicieli stoczni, władz, wykonawców oraz wojskowej kadry miał miejsce symboliczny moment, świadczący o zakończeniu ważnego etapu budowy. Nowa infrastruktura jest kluczowa dla budowy i modernizacji okrętów, w tym przyszłych, wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
11.12.2023

Jak postępują prace na budowie terminala instalacyjnego Orlenu?

Orlen Neptun, kierując się wizją nowoczesnej i zrównoważonej przyszłości, realizuje swoją flagową inwestycję, czyli terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych. To nie tylko zmienia krajobraz energetyczny Polski, ale także stawia nasz kraj w centrum europejskiej rewolucji OZE. Podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023, Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun, ujawnił szczegóły postępu prac, planów na przyszłość oraz kluczowych elementów, które sprawią, że Polska stanie się centrum nowoczesnych technologii w sektorze offshore.
07.12.2023

Baltic Power. Od koncepcji do budowy

Na starcie byli ostatni, do mety zbliżają się jako pierwsi. Zakończenie etapu dewelopmentu i rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to nie tylko przełomowy moment dla inwestora, ale również dla całego sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. Podczas tegorocznej edycji organizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland, Piotr Ostrowski, Deputy Project Director Baltic Power, opowiedział nam o czynnikach, dzięki którym spółka wyszła na prowadzenie.
06.12.2023

Recepta na sukces Karstensen Shipyard Poland

Karstensen Shipyard Poland od pięciu lat buduje swoją markę na polskim rynku. W tym czasie wybudowali 28 statków, co budzi żywe zainteresowanie całej branży. O tym, jak udało się osiągnąć tak imponujące wyniki, rozmawialiśmy z dyrektorem Tomaszem Mulicą, podczas tegorocznego Rejsu z GospodarkaMorska.pl.
15.11.2023

Pierwszy prom dla PŻM w ramach programu „Batory” wykańczany przy nabrzeżu w „Remontowej”

Po zeszłotygodniowym wodowaniu kadłuba pierwszego promu budowanego w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” dla polskich armatorów, konstrukcja cumuje przy stoczniowym nabrzeżu, gdzie kontynuowane są prace.
07.11.2023

Wyjątkowa konstrukcja do budowy podwodnego tunelu odpłynęła ze stoczni CRIST

MPP, jedyny w swoim rodzaju specjalistyczny ponton, który został skonstruowany na potrzeby budowy podwodnego tunelu łączącego Niemcy i Danię, odpłynął ze stoczni CRIST w Gdyni. Jednostka jest holowana do Kłajpedy, gdzie spędzi nieco czasu przed podróżą do Danii. Tam czekają ją próby morskie.
30.10.2023

Terminal Baltic Hub rośnie w oczach. Trwa rozbudowa w ramach trzeciego etapu

Od listopada ubiegłego roku są prowadzone intensywne prace wokół nowego, głębokowodnego nabrzeża T3, mającego zwiększyć możliwości przeładunkowe największego terminalu kontenerowego na Morzu Bałtyckim, który znajduje się w Gdańsku.
23.10.2023

PFTM: razem reaktywujemy potencjał morski Ukrainy

Wyzwanie odbudowy ukraińskiej floty w obliczu trwającego konfliktu z Rosją wzbudza rosnące zainteresowanie wśród ekspertów branży morskiej. To strategiczne zadanie stanowi istotny obszar współpracy między Polskim Forum Technologii Morskich a Ukraińskim Klastrem Morskim. W ramach podpisanego Memorandum of Agreement (MOA), obie strony podjęły ambitną inicjatywę modernizacji przemysłu stoczniowego Ukrainy.
26.07.2023

Port Gdańsk w latach 70-tych – zobacz archiwalne wideo

Budowa i otwarcie Portu Północnego w latach 70-tych były dla Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej niezwykle ważnym wydarzeniem. Fascynujące archiwalne nagrania pokazujące prace nad inwestycją opublikował Port Gdańsk. Źródło: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk
11.07.2023

CRIST: konstrukcja specjalistycznego pontonu do budowy tunelu postępuje

W gdyńskiej stoczni CRIST trwają prace nad specjalistycznym pontonem, będącym kluczowym elementem, który umożliwi budowę 18-kilometrowego tunelu, który połączy niemieckie Puttgarden i duńskie Rødbyhavn.
27.06.2023

Baltic Hub w ciągłym rozwoju. Śledzimy postępy na placu budowy T3

Od momentu oficjalnego rozpoczęcia inwestycji w październiku zeszłego roku, budowa nowego terminala T3 w Baltic Hub nieustannie posuwa się naprzód. Postanowiliśmy przyjrzeć się postępom w realizacji projektu.
13.06.2023

Polarbris na wodzie. To pierwsza jednostka od Karstensena zwodowana w Gdańsku

Na nowym, gdańskim terenie stoczni Karstensen odbyło się wodowanie statku rybackiego dla norweskiego armatora. Odbywało się to w trakcie przenosin infrastruktury firmy do nowej lokalizacji i choć proces jeszcze trwa, firma intensywnie pracuje nad realizacją zamówień.
23.05.2023

Baltic Hub. Zaglądamy na teren budowy terminala T3

Odkąd jesienią zeszłego roku oficjalnie wystartowały prace, których efektem ma być powstanie nowego terminala T3 w Baltic Hub, roboty nie zatrzymały się nawet na chwilę. Sprawdziliśmy postępy na placu budowy.
12.04.2023

Nowa siedziba Instytutu Morskiego bliska ukończenia

Przy ulicy De Plelo w sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku powstaje budynek Centrum Offshore, w którym mieścić się będzie nowa siedziba Instytutu Morskiego oraz Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej. Sam budynek jest już bliski ukończenia.
05.04.2023

Nabrzeże Indyjskie w Porcie Gdynia przebuduje NDI. Prace ruszą lada moment

Lada moment ruszą pierwsze prace modernizacyjne na Nabrzeżu Indyjskim w Porcie Gdynia. W środę 21 grudnia w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia oficjalnie podpisana została umowa na realizację zadania. Jego wykonawcą będzie znana z różnych projektów hydrotechnicznych w portach spółka NDI.
21.12.2022

W Baltic Hub w Porcie Gdańsk startuje budowa trzeciego nabrzeża kontenerowego

Choć pierwsze prace zaczęły się już wcześniej, to 28 listopada 2022 roku oficjalnie ruszyła budowa T3 – trzeciego nabrzeża głębokowodnego w terminalu kontenerowym Baltic Hub w Porcie Gdańsk.
28.11.2022

Finneco III w Porcie Gdynia. Będzie przebudowa nabrzeży

Finneco III, jeden z najnowszych i największych statków ro-ro jakie pojawiają się na Bałtyku, zawinął na chwilę do Portu Gdynia. Odbyło się to w ramach testów mających pokazać, czy takie jednostki mogą częściej przybijać do portu jeszcze zanim przebudowane zostanie nabrzeże i rampy ro-ro. Prace mają ruszyć niedługo.
24.10.2022

Port Gdańsk – 5 km nowych i zmodernizowanych nabrzeży już w eksploatacji

Budowa 5 kilometrów nowych nabrzeży oraz modernizacja ponad 7 kilometrów toru wodnego w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku to jedna z najważniejszych inwestycji w Porcie Gdańsk w ostatnich latach. Pozwala ona na pokaźne zwiększenie możliwości przeładunkowych portu.
28.06.2022

Transportowiec Ro Senja zbudowany w Marine Projects Ltd. w Gdańsku

W stoczni Marine Projects Ltd. Sp. z o.o. zbudowany został częściowo wyposażony transportowiec ryby żywej Ro Senja dla norweskiego armatora Rostein AS z Harøy. Jednostka typu LFC czyli Live Fish Carrier po przeholowaniu do Norwegii zostanie ostatecznie wyposażona w stoczni Larsnes Mek. Verksted AS i przekazana armatorowi.
30.05.2022

System elektroenergetyczny po rozbudowie. To tu bije serce Portu Gdańsk [WIDEO]

W Porcie Gdańsk stale modernizowana jest infrastruktura. Rozbudowie uległ również Główny Punkt Zasilania, czyli system elektroenergetyczny. Wszystkie prace wykonano bez przerw w zasilaniu kontrahentów portu. Wartość inwestycji to 6,7 mln zł. 
16.02.2022

Port Gdynia – nabrzeża i Ostroga Pilotowa do przebudowy [WIDEO]

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Podpisał w piątek umowę na przebudowę Nabrzeża Portowego, Ostrogi Pilotowej oraz Nasady Nabrzeża Francuskiego. Wykonawcą robót będzie firma Strabag.
15.10.2021

Port Gdańsk. Zmodernizują drogi i tory za 80 mln zł [WIDEO, ZDJĘCIA]

Inwestycja obejmuje przebudowę układu kolejowego i drogowego pomiędzy Nabrzeżem Przemysłowym w Porcie Wewnętrzym, a ulicą Ku Ujściu oraz pomiędzy ulicą Chemików, a przyczółkiem przeprawy promowej w ciągu ulicy Bosmańskiej przez Kanał Kaszubski. Wykonawcą zadania została firma NDI. – To krok w stronę budowy kolejnych terminali – powiedział Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.
06.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021. Budowa floty offshore - cz. 2

Podczas pierwszego dnia Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, jednego z najważniejszych gospodarczych wydarzeń w roku, politycy, samorządowcy i prezesi firm zastanawiali się, jaka będzie przyszłość polskich portów morskich, jak rozwinie się budowa floty offshore i farm wiatrowych na morzu. W naszej relacji prezentujemy komentarze prelegentów wydarzenia.
29.08.2021

POL Stella, nowa perełka we flocie PLO. Prezes: „Odbudowujemy flotę i patrzymy w przyszłość stawiając na zespół”

POL Stella o długości 193 metrów to drugi bliźniaczy statek ro-ro, który Polskie Linie Oceaniczne kupiły w lipcu od tureckiego armatora. – Świętujemy sukces chcąc rozszerzać kierunki rozwoju, między innymi na offshore. Gospodarka morska powinna grać dużą rolę w naszym regionie – powiedziała prezes Dorota Arciszewska-Mielewczyk.
11.08.2021

DCT Gdańsk i Port Gdańsk gotowi na Baltic Hub 3. Terminal za 2 miliardy zł w 2024 roku [WIDEO]

Rozpoczęcie budowy nowego terminala, Baltic Hub 3, zaplanowano na drugą połowę 2022, a jego uruchomienie - w połowie 2024 roku. Dzięki inwestycji wartej 2 mld zł (około 450 mln euro), DCT Gdańsk stanie się jednym z największych terminali kontenerowych w Europie.
26.07.2021

Port Gdańsk rozbudował sieć drogową i kolejową. Cel: konkurencyjność i pierwszy port na Bałtyku

Trwająca od 2017 roku inwestycja jest jedną z serii inwestycji poprawiających dostęp do portów, ma podnieść wydajność, przepustowość i tempo przeładunków. To jeden z ważniejszych projektów realizowanych obecnie przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.
28.06.2021

100-lecie rozpoczęcia budowy Portu Tymczasowego w Gdyni

100 lat temu, 29 maja 1921 roku, rozpoczęła się budowa Portu Tymczasowego w Gdyni. Podczas mszy inaugurującej budowę wbito drewniany krzyż, który został ustawiony na morskim brzegu z inicjatywy inż. Tadeusza Wendy na pamiątkę wbicia w dno morskie pierwszego pala pod budowę mola portowego. W związku z wyjątkową rocznicą w sobotę 29 maja na molo Rybackim zostanie odsłonięty pomnik twórcy gdyńskiego portu.
27.05.2021

Bota Technik rośnie w siłę. Zrealizowana inwestycja to podwojenie możliwości [wideo]

Po rozbudowie hala Bota Technik, eksperta w serwisie i budowie morskich systemów napędowych, dysponuje już przestrzenią 1300 mkw. Na tym nie koniec. Firma rozwinęła zaplecze socjalne, techniczne i biurowe.
06.05.2021

Latarnia Gospodarki Morskiej dla stoczni Crist! Polskie firmy wezmą udział przy budowie offshore?

Nagroda specjalna Latarnia Gospodarki Morskiej w kategorii Lider Technologii Morskich dla CRIST S.A.! "Wyróżnienie to jest pewnym pomysłem, żeby pokazać, że przemysł technologii morskich w Polsce istnieje i jest silny a jednocześnie wskazać tych, którzy są liderami i potrafią przy okazji napędzać zlecenia dla innych" -mówił dziś Jerzy Czuczman, prezes Polskiego Forum Technologii Morskich.
16.12.2020

Zobacz, jak powstają statki w Karstensen Shipyard Poland

Stocznia Karstensen Shipyard Poland, spółka zależna duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S, rozpoczęła działalność w Gdyni w czerwcu ubiegłego roku. Pierwszą zbudowaną tam jednostką był częściowo wyposażony statek rybacki Lunar Bow (NB 450). Na tym nie koniec, bo portfel zamówień gdyńskiego zakładu wypełniony jest co najmniej na kilka najbliższych lat. Z naszą kamerą podpatrzyliśmy, jak powstają statki w Karstensen Shipyard Poland.
08.10.2019

Podpisano umowę ws. budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

Umowę w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną podpisano w piątek w Elblągu. Nową drogę wodną, łączącą Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym, wybuduje za 992 mln zł polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix.
06.10.2019

Longliner ze stoczni ALKOR wyruszył na próby morskie

Páll Jónsson wyruszył na próby morskie. To longliner dla Islandczyków budowany od podstaw w gdańskiej stoczni ALKOR. Jednostka ma być gotowa do końca tego roku.
05.10.2019

W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano elektryczny prom dla norweskiego armatora

W stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Remonowa Holding zwodowano elektryczny prom dla armatora Norled. Będzie to dwustronna jednostka z napędem Diesel Electric Hybrid. Kontrakt podpisany z norweskim armatorem zakłada budowę czterech takich statków.
04.10.2019

Stocznia Marine Projects Ltd. zbudowała w Gdańsku częściowo wyposażony trawler Cap Arkona

Stocznia Marine Projects Ltd. zbudowała w Gdańsku częściowo wyposażony trawler m/v Cap Arkona. To nowatorska uniwersalna jednostka typu haczykowiec/trawler/poławiacz skorupiaków (longliner/trawler/potter) dla australijskiego armatora Austral Fisheries Pty Ltd. W poniedziałek odbyło się wodowanie jednostki.
25.09.2019

Przebudowana platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk

Przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk. W piątek ok. 8:30 rozpoczęto holowanie jednostki z Gdańskiej Stoczni REMONTOWA w kierunku kotwicowiska nr 4 w Porcie Północnym. Tam zaczeka na odpowiednie warunki pogodowe, które umożliwią jej dalszy transport na złoże B8 na Morzu Bałtyckim. Morskie Centrum Produkcyjne przejmie wydobycie z pracującej na tym złożu platformy LOTOS PETROBALTIC.
20.09.2019

Stocznia CRIST przekazała częściowo wyposażony statek dla morskiej energetyki wiatrowej

Stocznia CRIST przekazała częściowo wyposażony statek dla morskiej energetyki wiatrowej. Jednostka o numerze budowy NB 315 powstała na zamówienie stoczni Ulstein Verft AS. Do Norwegii wyruszyła w czwartek.
13.09.2019

Na Wyspie Ostrów w Gdańsku oddano do użytku płytę montażową i halę na potrzeby produkcji stoczniowej

Stocznia OdNowa – tak nazywa się projekt rewitalizacji Wyspy Ostrów w Gdańsku, realizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Dokładnie rok temu zapowiadano zmiany, teraz słowa stały się faktem. W sobotę na Wyspie Ostrów oddano do użytku płytę montażową oraz halę produkcyjną nr 33 na potrzeby nowoczesnej produkcji stoczniowej.
02.09.2019

Platforma Petrobaltic przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne. Wkrótce rozpocznie pracę na złożu B8

Kolejny etap przebudowy platformy Petrobaltic zakończony. Jednostkę w Gdańskiej Stoczni REMONTOWA przekształcono w Morskie Centrum Produkcyjne. We wtorek zostało poświęcone, a już wkrótce opuści Gdańsk, by rozpocząć pracę na złożu B8 na Morzu Bałtyckim.
28.08.2019

Politechnika Gdańska prowadzi rekrutację na studia podyplomowe na kierunku morska energetyka wiatrowa. To pierwszy taki projekt w kraju

Morska energetyka wiatrowa – studia podyplomowe na takim kierunku uruchomiła Politechnika Gdańska we współpracy i pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Rekrutacja na rok akademicki 2019/2020 już trwa. To pierwszy taki projekt w kraju.
21.08.2019

Port Gdańsk ma doradcę przy realizacji Portu Centralnego

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk ma doradcę przy realizacji Portu Centralnego. Umowę w tej sprawie podpisano w środę z firmą DS Consulting. Spółka będzie wspierała budowę inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
08.08.2019

Podpisano list intencyjny dot. rozwoju morskich farm wiatrowych na południowym wybrzeżu Bałtyku

W Kosakowie podpisano list intencyjny dotyczący rozwoju morskich farm wiatrowych na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Współpracę w tym zakresie zadeklarowali w środę Zarząd Morskiego Portu Gdynia, miasta Gdynia i Rumia oraz Gmina Kosakowo. W ten sposób z wyprzedzeniem chcą stworzyć jak najkorzystniejsze warunki dla inwestorów bezpośrednio zaangażowanych w budowę morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku.
25.07.2019

Zobacz, jak powstaje publiczny terminal promowy w Porcie Gdynia

Nowoczesny publiczny terminal promowy w Porcie Gdynia coraz bliżej. Jak poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Krzysztof Tomczuk, kierownik kontraktu w Korporacji Budowlanej Doraco, która jest głównym wykonawcą projektu, obecnie kończą się prace rozbiórkowe, głównie w części lądowej. Inwestycja poprawi dostępność transportową do portu oraz umożliwi sprawną obsługę pasażerów i ładunków.
02.07.2019

Stocznia Safe zwodowała w Gdańsku nowoczesny trawler rybacki

Kolejne w tym roku wodowanie w gdańskiej stoczni Safe. We wtorek zwodowany został częściowo wyposażony nowoczesny trawler rybacki typu twin-rigger. Spes Nova, bo takie imię otrzyma jednostka, powstaje na zamówienie stoczni Damen Maaskant Shipyards Stellendam. Do armatora – holenderskiej firmy rybackiej Ekofish Group – trafi w październiku tego roku.
02.05.2019

Szwedzki okręt SIGINT zwodowany w Gdyni

Nowy okręt dla Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej już na wodzie. Uroczystość wodowania jednostki rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) odbyła się w środę w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Jak ujawnił kadm. Jens Nykvist, dowódca Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej, nowy okręt będzie nosić imię HMS Artemis.
18.04.2019

Stocznia CRIST zakończyła budowę polarnego statku pasażerskiego National Geographic Endurance

National Geographic Endurance w drodze do Norwegii. W środę wieczorem częściowo wyposażony kadłub jednego z najbardziej innowacyjnych statków pasażerskich na świecie opuścił stocznię CRIST w Gdyni. Teraz jego budowę dokończy stocznia Ulstein. Jednostka ma wejść do eksploatacji w pierwszym kwartale 2020 r.
18.04.2019

380-tonowa trafostacja od Mostostalu Pomorze w drodze z Gdańska do Danii. Zobacz załadunek

Kolejny projekt Mostostalu Pomorze zakończony. Tym razem mowa o 380-tonowej trafostacji dla morskiej farmy wiatrowej. Załadunek platformy zakończył się w niedzielę na Nabrzeżu Pięciu Gwizdków w Gdańsku.
15.04.2019

Wiadukt w Porcie Gdańsk prawie ukończony

Od ośmiu miesięcy w Porcie Gdańsk trwają prace nad rozbudową układu drogowo-kolejowego w Porcie Zewnętrznym. Generalnym Wykonawcą prac jest sopocka firma NDI, która mimo okresu zimowego osiągnęła już ponad 35% zaawansowania prac. Dziś na jednym z czterech wiaduktów drogowych zawisła symboliczna „wiecha”.
05.04.2019

Pierwsze farmy wiatrowe na Bałtyku coraz bliżej. Polish-British Offshore Wind Supply Chain Forum

Pierwsze farmy wiatrowe na Bałtyku są już coraz bliższe. Jesteśmy coraz bliżej tej fazy konstrukcyjnej, już nie planistycznej, nie analitycznej, ale właśnie konstrukcyjnej – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl  Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP. Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej gościł na Polish-British Offshore Wind Supply Chain Forum, które w czwartek odbyło się w Gdyni. Jego uczestnicy m.in. zacieśniali relacje biznesowe pomiędzy firmami z sektora offshore wind, działającymi na rynkach polskim oraz brytyjskim.
22.03.2019

Historyczny rekord w Porcie Gdynia. Wkrótce miliardowe inwestycje

23 mln 492 tys. t przeładowanych towarów – z takim historycznym wynikiem zamknął 2018 r. Zarząd Morskiego Portu Gdynia. Oznacza to 10% wzrost w stosunku do 2017 roku. I na tym nie koniec. ZMPG zapowiada w najbliższych latach miliardowe inwestycje, dzięki którym wyniki gdyńskiego portu mają być jeszcze lepsze. To m.in. budowa publicznego terminalu promowego i pogłębienie akwenu portowego.
01.03.2019

W stoczni Safe budują sześć statków jednocześnie. Prototypowy holownik jest już gotowy

Pełen portfel zamówień w Safe. Gdańska stocznia buduje obecnie sześć statków jednocześnie. Pierwsza jednostka, częściowo wyposażony holownik Multicat 3515, została już ukończona. W czwartek wypłynęła z Gdańska do Holandii.
15.02.2019

Statek rybacki Zephyr ze stoczni Marine Projects Ltd. wypłynął z Gdańska do Norwegii

M/V Zephyr już gotowy. Częściowo wyposażony statek rybacki z Marine Projects Ltd. w czwartek wypłynął z Gdańska do Norwegii. Tam jego budowę dokończy stocznia Larsnes Mek. Verksted AS. Trawler pelagiczny powstał na zamówienie brytyjskiego armatora Zephyr Fishing Company Ltd. z Lerwick na Szetlandach.
15.02.2019

Stocznia CRIST zakończyła budowę częściowo wyposażonej jednostki do obsługi farm wiatrowych

Acta Centaurus prawie gotowy. Stocznia CRIST zakończyła w Gdyni budowę nowoczesnej częściowo wyposażonej jednostki do obsługi morskich farm wiatrowych. Kadłub opuścił stocznię w sobotę. Teraz prace dokończy norweska stocznia Ulstein Verft AS.
03.12.2018

W Porcie Gdańsk wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego wiaduktu. Trwają prace nad przebudową układu drogowo-kolejowego

Port Gdańsk realizuje największy program inwestycyjny w swojej historii. Obecnie trwają m.in. prace nad przebudową układu drogowo-kolejowego. W czwartek przy ul. Kontenerowej wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego wiaduktu w Porcie Północnym.
15.11.2018

Stocznia CRIST przekazała największy na świecie prom hybrydowy

Stocznia CRIST przekazała Norwegom największy na świecie prom hybrydowy. Częściowo wyposażona jednostka pasażersko-samochodowa opuściła Gdynię w środę wieczorem. Color Hybrid – taką nazwę otrzyma prom, wejdzie do eksploatacji latem przyszłego roku. To jeden z największych statków, jakie w ostatnich latach powstały w polskich stoczniach.
01.11.2018

Gróbarczyk: Chcemy, aby polskie porty były w centrum Bałtyku pod względem przeładunków

Chcemy, aby polskie porty były w centrum Bałtyku pod względem przeładunków – powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Szef resortu był obecny w środę w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia podczas prezentacji postępu prac nad realizacją Portu Zewnętrznego. Kluczowa dla gdyńskiego portu inwestycja ma być gotowa w 2026 r.
18.10.2018

Dzień Otwarty Wiślanych Lodołamaczy

Dzień Otwarty Wiślanych Lodołamaczy. Przy nabrzeżu wyspy Ołowianka we wtorek mieszkańcy Gdańska i turyści mogli zwiedzić dwie jednostki należące do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku: Orkę i Tygrysa. Obecnie lodołamacze przygotowują się do zimowej ochrony przeciwpowodziowej.
17.10.2018

Stocznia Safe przekazała kolejny statek rybacki dla Norwegów

Stocznia Safe z Gdańska przekazała Norwegom kolejny statek rybacki. To częściowo wyposażony sejner TBN Trondskjær wykonany na zamówienie stoczni Stadyard AS, która dokończy jego budowę. Jednostka trafi do właściciela w marcu przyszłego roku.
16.10.2018

Aktywizacja terenów stoczniowych na Wyspie Ostrów wspólnym celem PSSE, ARP i Stoczni Gdańsk

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE), Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i Stocznia Gdańsk rozpoczynają projekt rewitalizacji terenów Wyspy Ostrów. Do końca roku PSSE zakończy pierwszy etap prac modernizacyjnych, a ARP wzmocni finansowo Stocznię Gdańsk. Dla nowego zarządu stoczni w najbliższym czasie priorytetem jest finalizacja prac nad strategią rozwoju oraz zdobycie nowych kontraktów. Współpraca umożliwi wznowienie działalności stoczniowej i pozyskanie nowych inwestorów. Projekt rewitalizacji wspiera również zakładowa NSZZ Solidarność. W dniu rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, zaprezentowane zostały plany rozwoju przemysłu stoczniowego na Wyspie Ostrów „Stocznia Gdańsk 4.0 Nowy Początek”.
01.09.2018

Port Gdańsk rozbuduje i zmodernizuje sieć drogowo-kolejową w Porcie Zewnętrznym

Port Gdańsk rozbuduje i zmodernizuje sieć drogowo-kolejową w Porcie Zewnętrznym. Umowę w tej sprawie podpisano w Gdańsku we wtorek. Wartość inwestycji to ok. 176 mln zł.
04.07.2018

Gdańska stocznia buduje statek rybacki dla Islandczyków

Tydzień temu położyli stępkę, już budują kadłub. W stoczni ALKOR w Gdańsku powstaje longliner na zamówienie islandzkiego armatora. Podpatrzyliśmy, jak przebiegają prace.
25.06.2018

Unijne pieniądze na nowy terminal promowy w Gdyni i modernizację wejścia do portu w Gdańsku

Prawie 117 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma Zarząd Morskiego Portu Gdynia na budowę terminalu promowego do obsługi dużych promów. Z kolei do Urzędu Morskiego w Gdyni trafią ponad 132 mln zł na kolejny etap modernizacji wejścia do portu wewnętrznego w Gdańsku. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
19.06.2018

Statek rybacki dla Islandczyków wypłynął na próby morskie. W gdańskiej stoczni zmienił się nie do poznania

Sighvatur GK 57 na próbach morskich. Longliner wypłynął z Gdańska we worek. To 13. statek dla Islandczyków przebudowywany w stoczni ALKOR.
13.06.2018

Islandzki statek rozcięty na dwie części. W gdańskiej stoczni trwa przebudowa

Za kilka miesięcy ten statek będzie jak nowy. Mowa o jednostce rybackiej Huginn VE 55, przebudowywanej obecnie w stoczni ALKOR w Gdańsku. Trawler został już m.in. rozcięty na dwie części, między które wmontowane zostaną specjalne wstawki śródokręcia.
28.05.2018

Montex Shipyard zwodował nowoczesny hybrydowy prom dla Norwegów. Byliśmy na pokładzie

Munken już na wodzie i w drodze do Norwegii. Stocznia Montex Shipyard w niedzielę zwodowała częściowo wyposażony kadłub nowoczesnego hybrydowego promu zbudowanego na zamówienie przewoźnika FosenNamsos Sjø. Jednostka zostanie dokończona w norweskiej stoczni, a od 1 stycznia 2019 r. wejdzie na trasę Flakk-Rørvik.
28.05.2018

Islandczycy zaufali gdańskiej stoczni. ALKOR przebudowuje dla nich 14. statek

14. statek dla Islandczyków trafił na przebudowę do stoczni ALKOR. To jednostka rybacka Huginn VE 55. W Gdańsku zostanie m.in. przedłużona. Prace potrwają do końca sierpnia.
11.05.2018

Tak powstaje nowa obrotnica w Porcie Gdynia

W Porcie Gdynia trwa budowa nowej obrotnicy. Dzięki niej do Gdyni będą mogły zawijać statki o długości aż 400 m. Z naszą kamerą podpatrzyliśmy, jak przebiegają prace.
06.05.2018

Tak wyglądają prace przy budowie nowego terminalu promowego w Gdyni

Nowy terminal promowy w Porcie Gdynia coraz bliżej. Będzie on zlokalizowany w końcowej części Nabrzeża Polskiego, na którym obecnie trwają intensywne prace. Z naszą kamerą podpatrzyliśmy, jak zmieniło się to miejsce.
23.03.2018

Dobre perspektywy dla morskiej energetyki wiatrowej

Rozmawiamy z wieloma klientami i perspektywy są całkiem dobre, tak jak są dobre dla całego segmentu morskiej energetyki wiatrowej – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Andrzej Czech, prezes ST3 Offshore. Podkreślił, że szczecińska ST3 Offshore to najnowsza i najnowocześniejsza tego typu fabryka w Europie. Obecnie trwa tam realizacja głównego kontraktu dla duńskiego koncernu energetycznego Ørsted. Olbrzymie fundamenty kratownicowe trafią na morską farmę wiatrową Borkum Riffgrund 2 zlokalizowaną na Morzu Północnym.
05.03.2018

Za 4-5 lat pierwsza morska farma wiatrowa może stanąć u wybrzeży Polski

Oczekuję, że to będzie rok 2022-2023, kiedy pierwsza zielona energia popłynie z polskich morskich farm wiatrowych na części Morza Bałtyckiego tutaj w Polsce – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Dodał, że branża czeka na Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej. O jego perspektywach, wyzwaniach i zadaniach rozmawiali w czwartek w Szczecinie uczestnicy konferencji „Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej szansą dla polskiego przemysłu morskiego”.
16.02.2018

Padł rekord w Porcie Gdańsk. W ubiegłym roku przeładowano ponad 40 mln t ładunków

Historyczny rekord  w Porcie Gdańsk. W ubiegłym roku przeładowano tam ok. 40,6 mln t ładunków. To o prawie 9 % więcej niż w 2016 r.
09.01.2018

Za kilka miesięcy ten statek będzie jak nowy. Gdańska stocznia przebudowuje islandzki longliner

Przebudowa islandzkiego statku do połowu ryb nabiera tempa. W gdańskiej stoczni ALKOR jednostka została już m.in. przedłużona, a teraz przechodzi gruntowny remont wnętrza. Z naszą kamerą sprawdziliśmy, jak przebiegają prace.
28.12.2017

Budowa morskich farm wiatrowych stwarza bardzo duży potencjał dla Polski

Budowa farm wiatrowych ma bardzo duże znaczenie dla naszego kraju – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Andrzej Czech, prezes ST3 Offshore. Jak podkreślił, 22,5 tys. km2 powierzchni, wyłącznej strefy ekonomicznej w Polsce, stwarza potencjał energetyczny na poziomie 7,5 GW. Dodatkowo bardzo korzystne warunki wietrzne oraz płytkie wody Bałtyku znacznie zmniejszają koszty inwestycji w morskie farmy wiatrowe.
20.12.2017

Droga Czerwona priorytetem rozwoju portu w Gdyni

Droga Czerwona priorytetem rozwoju portu w Gdyni – uważają władze Zarządu Morskiego Portu Gdynia, miasta oraz parlamentarzyści. Inwestycja łącząca port z siecią dróg krajowych ponownie trafiła na listę projektów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk (BAC) w sieci TEN-T. Zdaniem Adama Mellera, prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdynia, jest ona niezbędna, ponieważ przeładunki w porcie będą rosły.
21.11.2017

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę 6 holowników dla Marynarki Wojennej

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę holowników dla Marynarki Wojennej. Uroczystość palenia blach jednostki B 860/1, pierwszej z sześciu, odbyła się w czwartek w Gdańsku. Pierwszy holownik ma być gotowy pod koniec pierwszego kwartału 2019 r.
16.11.2017

W gdańskim porcie powstanie pierwszy w Polsce terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie pierwszy w Polsce terminal cukrowy. Umowę w tej sprawie w środę podpisali przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk oraz Krajowej Spółki Cukrowej. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji to ponad 80 milionów złotych.
15.11.2017

W 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa może zostać oddana do eksploatacji

Przewiduje się, że w 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa ma zostać oddana do eksploatacji – poinformował dr Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGE, podczas Konferencji Offshore 2017 poświeconej energetyce wiatrowej, która w czwartek zakończyła się w Warszawie. Jak zaznaczył, PGE prowadzi szeroko zakrojone badania dotyczące wdrożenia energii wiatrowej. W 2021 r. powinna ukazać się decyzja środowiskowa jako podstawa wydania pozwolenia na budowę, a wkrótce ruszają badania geologiczne dna Bałtyku. Zmienia się także niekorzystny pogląd na ten sprzyjający farmom.
10.11.2017

W gdańskiej stoczni trwa przebudowa islandzkiego longlinera. Zmieni się nie do poznania

Kolejna nietypowa przebudowa w stoczni ALKOR w Gdańsku. Tym razem gruntowny remont przechodzi islandzki statek do połowu ryb m/v Saevik GK 257. Jednostka została m.in. przedłużona o ponad 5 metrów.
07.11.2017

Port Gdańsk czekają duże inwestycje

Przebudowa nabrzeży, nowe połączenia drogowe i kolejowe oraz parking buforowy. To tylko niektóre inwestycje, jakie w najbliższych latach planuje Port Gdańsk. O szczegółach planowanych zmian w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
21.09.2017

Morski Fundusz Inwestycyjny priorytetem rządu

Morski Fundusz Inwestycyjny jest priorytetem – poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jego zdaniem, przygotowanie rozwiązań stabilnie finansujących branżę stoczniową i łatwych do pozyskania jest niezbędne. Jak podkreślił, Morski Fundusz Inwestycyjny w formie ustawy ma być gotowy do końca roku.
20.09.2017

W stoczni ALKOR trwa przebudowa nietypowej jednostki dla islandzkiego armatora

Nowoczesny, wygodny i nietypowy. W stoczni ALKOR w Gdańsku trwa przebudowa specjalistycznej jednostki do połowu ryb dla islandzkiego armatora Stormur Seafood ehf. Statek został już m.in. wydłużony oraz podniesiono jego pokłady.
29.08.2017

Nabrzeża Obrońców Poczty Polskiej i Mew w Porcie Gdańsk przejdą gruntowną modernizację

Rozpoczęła się rozbudowa  nabrzeży i toru wodnego w Porcie Gdańsk. W czwartek przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk oraz wykonawcy podpisali umowę na przebudowę i rozbudowę Nabrzeży Obrońców Poczty Polskiej i Mew. Inwestycja o wartości ponad 40 milionów złotych ma być zrealizowana do końca 2020 r.
18.08.2017

Marco Polo wyruszył na próby morskie. Innowacyjny dok z Gdyni pomoże w rozbudowie Księstwa Monako

Marco Polo na próbach morskich. Dok z gdyńskiej stoczni CRIST od wtorku testowany jest na Zatoce Gdańskiej. Innowacyjna jednostka posłuży do budowy nowoczesnego osiedla, które zwiększy powierzchnię Księstwa Monako o 6 ha.
02.08.2017

Porty Szczecin i Świnoujście utrzymują pozycję uniwersalnego portu

Utrzymujemy pozycję portu uniwersalnego – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. W najbliższych latach oba porty czeka wiele inwestycji. To m.in. budowa nowych nabrzeży, terminal kontenerowy, lepsze połączenia z drogami śródlądowymi czy obecnie realizowane pogłębienie toru wodnego.
31.07.2017

Port Gdynia: Rozpoczęcie budowy obrotnicy nawet w ciągu miesiąca

Jesteśmy w przededniu podpisania umowy na realizację obrotnicy – poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Jego zdaniem, realizacja inwestycji ma się rozpocząć nawet w ciągu miesiąca. Stworzy ona warunki do przyjmowania w Porcie Gdynia największych statków kontenerowych wpływających na Bałtyk.
27.07.2017

Odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego priorytetem rządu. Zakończył się 5. Międzynarodowy Kongres Morski

Powstanie konsorcjum bankowego finansującego przemysł stoczniowy podczas drugiego dnia Kongresu Morskiego w Szczecinie zapowiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jak podkreślił, będzie ono realizowało inwestycyjne potrzeby Polskiej Żeglugi Morskiej. Minister nie ujawnił jeszcze, komu podlegać będzie nowe konsorcjum.
12.06.2017

Ekologiczny prom zbudowany w Remontowa Shipbuilding wypłynął z Gdańska do Kanady

Salish Raven w drodze do Kanady. W stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku zakończyła się budowa trzeciego i ostatniego z serii ekologicznych promów paażersko-samochodowych dla kanadyjskiego armatora BC Ferries. Jednostka w piątek opuściła gdański port. Teraz ma do pokonania 10 440 mil morskich.
28.04.2017

Sekcja statku wypłynęła z Gdańska do Norwegii

Sekcja statku wypłynęła w piątek ze Stoczni Wisła do Gdyni. Stamtąd zostanie przetransportowana do Norwegii. Jak udało nam się ustalić, to fragment nowoczesnej jednostki AHTS (Anchor Handling Tug/Supply vessel) dla Maersk Supply Service.
28.04.2017

Innowacyjny dok do budowy osiedla w Monako prawie gotowy. Trwa wyposażanie

Jednostka NB 56 rośnie w oczach. W stoczni CRIST trwają prace przy budowie innowacyjnego doku, który zwiększy powierzchnię Księstwa Monako. W poniedziałek zainstalowane zostały na nim specjalne agregaty prądotwórcze.
11.04.2017

Pełne doki w Stoczni Remotowej Nauta. To będzie pracowity miesiąc

W Stoczni Remontowej Nauta praca wre. Obecnie w Gdyni na remont czeka aż 13 jednostek. Zakres prac jest bardzo zróżnicowany. Od drobnych modernizacji małych jednostek po zaawansowane przebudowy dużych statków.
04.04.2017

W stoczni ALKOR rozpoczął się kolejny etap nietypowej przebudowy

Nietypowa przebudowa w stoczni ALKOR w Gdańsku trwa. Po montażu środkowej części kadłuba i podniesieniu pokładów, rozbudowywana dla islandzkiego armatora Stormur Seafood ehf jednostka będzie teraz wyposażana i malowana. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.
31.03.2017

Jeden z najsilniejszych na świecie trawlerów zwodowany w Naucie

Pierwsze w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku. Tym razem był to częściowo wyposażony trawler rybacki m/v VOYAGER – jedna z najsilniejszych na świecie jednostek tej klasy. Statek będzie łowił ryby na Północnym Atlantyku.
21.02.2017

Nowoczesny holownik ze stoczni Safe już gotowy

Holownik Rotor Tug Art 80-32 gotowy do pracy. W pełni wyposażona jednostka została przekazana armatorowi. W tym tygodniu SD Tempest wypłynie z Gdańska.
12.02.2017

Poltramp Yard stawia na nowoczesne rozwiązania

Poltramp Yard to prywatna prężnie działająca polska stocznia zlokalizowana w Świnoujściu przy głównym torze wodnym łączącym to miasto ze Szczecinem. Zajmuje się remontami statków, budową nowych jednostek pływających oraz remontami sekcji kadłuba i nadbudówek.
25.01.2017

ALKOR – specjaliści w nawet najbardziej skomplikowanych remontach statków

Remonty i przebudowy prawie 800 statków różnych typów i bander, wysoka jakość usług i kolejne zlecenia. To ALKOR – gdańska stocznia zajmująca się remontami i przebudowami statków. Jej pracownicy potrafią spełnić każde życzenie armatora.
04.01.2017

Stocznia CRIST zwodowała nowoczesny statek polarny

Spełnia wysokie normy lodowe, jest niezawodny i może obsługiwać dwa helikoptery. To C 325 Pirou – nowoczesny statek polarny zbudowany przez stocznię CRIST dla francuskiego armatora. Wodowanie tej jednostki odbyło się w czwartek w suchym doku SD II w Gdyni.
23.12.2016

Zakończył się montaż masztów na fregacie dla Algierczyków

El-Mellah ze wszystkimi masztami. Na pierwszym żaglowcu budowanym w stoczni Remontowa Shipubilding w Gdańsku zakończył się ich montaż. Jego najwyższy stalowy maszt ma 54 metry, czyli tyle samo, co ten na „Royal Clipperze” – największym obecnie żaglowcu na świecie. Nowa jednostka dla Marynarki Wojennej Algierii robi wrażenie.
19.12.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.