• <
KONGSBERG_2023

W stoczni Meyer Werft odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę wycieczkowca Asuka III

rk

26.09.2023 14:23 Źródło: Meyer Werft
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki W stoczni Meyer Werft odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę wycieczkowca Asuka III

Partnerzy portalu

Meyer Werft

W niemieckim Papenburgu rozpoczęła się budowa nowego statku pasażerskiego dla NYK Cruises, spółki należącej do japońskiej grupy żeglugowej NYK. Statek otrzyma nazwę Asuka III, a jego dostawa dla zamawiającego ma nastąpić w 2025 roku.

W ramach niemiecko-japońskiej współpracy ma powstać zoptymalizowany pod kątem bezpieczeństwa dla środowiska i nowoczesny statek, który spełni oczekiwania wymagającego rynku turystyki morskiej, gdzie istnieje duża konkurencja zarówno w zakresie dostarczania wygód i atrakcji pasażerom, a także zgodności z polityką dekarbonizacji żeglugi. Dla pracowników obu firm była to także okazja do zapoznania się z kulturami ich krajów oraz tradycjami. Dla zespołu Meyer poznawanie kultury japońskiej i optymalizacja statku wycieczkowego pod kątem tego rynku jest bardzo atrakcyjnym zadaniem, natomiast przedstawiciele NYK, którzy gościli w stoczni podczas tradycyjnej ceremonii, życzyli powodzenia budowniczym, w tym również poprzez namalowanie Darumy, czyli w pomalowaniu darumy, czyli tradycyjnej w religijności Japonii lalki, mającej pomóc w spełnieniu zamierzonego celu i zapewnić pomyślność.

 Zamówienie od NYK Cruises złożone w 2021 roku w środku pandemii było mocnym sygnałem dla budowy statków w Papenburgu. Dlatego też dzisiaj jesteśmy bardzo zadowoleni, że pozyskaliśmy firmę NYK Cruises jako klient i możemy rozpocząć budowę tego nowoczesnego statek wycieczkowy – podkreślił dyrektor zarządzający Thomas Weigend.

Przy projektowaniu statku wszyscy jesteśmy wdzięczni dotychczasowej współpracy firmy Meyer. Pragniemy kontynuować te doskonałe relacje z nimi, aż do pomyślnej dostawy ASUKA III i później – zaznaczył Hiroyuki Endo, prezes NYK Cruises.

Na nowym statku wycieczkowym zaprojektowanym i zbudowanym w niemieckiej stoczni zostanie zastosowanych wiele niestandardowych rozwiązań. Należą do nich hydrodynamika zoptymalizowana pod kątem zaplanowanych tras, bezdotykowe sterowanie, a także udogodnienia pokładowe dostosowane do potrzeb japońskich pasażerów. Statek będzie zasilany LNG, będącym jednym z najczystszych paliw dostępnych obecnie w żegludze w większej ilości, gdy dopiero są rozwijane technologie związane z produkcją i wykorzystaniem m.in. amoniaku, metanolu oraz wodoru. Oprócz redukcji emisji CO2, ma niemal całkowicie wyeliminować emisję tlenków azotu i cząstek stałych oraz całkowicie uniknąć tlenków siarki. Ponadto projekt zakłada nie tylko znaczne udogodnienia dla pasażerów, ale też załogi, w myśl tego, że samopoczucie personelu, który często jest w podróży przez wiele tygodni, można znacznie poprawić, projektując np. pokoje przyjazne alergikom. Dzięki własnemu rozwojowi i certyfikacji ECARF dla budownictwa przyjaznego alergikom, stocznia chce dokonać decydującej zmiany i dostarczyć klientowi przyszłościowe statki, wyznaczając nowe standardy.

Asuka III ma posiadać pojemność 52 200 GT, długość 230 metrów i szerokość 29,8 metrów. Na swój pokład przyjmie do 744 pasażerów.


Fot. Meyer Werft
etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.