• <
nauta_2024

Vera Navis projektuje innowacyjny patrolowiec dla Marynarki Wojennej Portugalii

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Vera Navis projektuje innowacyjny patrolowiec dla Marynarki Wojennej Portugalii

Partnerzy portalu

Fot. Vera Navis

Przy współpracy z biurem projektowym Vera Navis siły morskie Portugalii (Marinha Portugesa) planują się wyposażyć w nowoczesne jednostki przeznaczone do patrolowania wód przybrzeżnych i radzenia sobie z współczesnymi wyzwaniami i zagrożeniami w trakcie służby.

Zaplanowany projekt ma być bazą dla budowy w przyszłości nowej serii okrętów patrolowych, przeznaczonych do zadań związanych z ochroną wybrzeża, ratownictwa morskiego i bezpieczeństwa środowiska.

Portugalska marynarka wojenna i Vera Navis są zaangażowane we wspólne prace nad tym przedsięwzięciem, współpracując nad opracowaniem patrolowca, który ma być innowacyjną jednostką i zapewniając krajowi większe możliwości ochrony swojej domeny morskiej. Biuro projektowe jest odpowiedzialne za konsolidację projektu koncepcyjnego i podstawowego, a także szczegółowego pakietu planów odnośnie mianowicie architektury morskiej, inżynierii morskiej, zaopatrzenia i inżynierii produkcji. Z kolei specjaliści z sił morskich odpowiadają za projekty pzwiązane z czujnikami, bronią, łącznością, dowodzeniem i kontrolą oraz jego integrację z pomysłami firmy.

W zespole projektowym działają także specjaliści z MAURIC i Stadt Towing Tank As, wspierając prace nad koncepcją patrolowca. Choć jak dotąd udostępniono krótki, zaledwie 10-sekundowy klip, daje on jednak wyobrażenie, jakiej jednostki potencjalnie chce Portugalia. Potencjalnie będzie to średnia, mająca ok. 100 lub więcej metrów długości platforma, posiadająca lądowisko dla śmigłowców i/lub bezzałogowych pojazdów latających. Obok stanowiska dowodzenia znajduje się potencjalnie jego wydłużenie. Stąd można przypuszczać, że patrolowiec będzie miał cechy okrętu desantowego-doku, działając jako platforma do zadań dla dronów. Patrząc na projekt na uzbrojenie mogą składać się trzy armaty morskie, jedna ulokowana z przodu i dwie z tyłu (choć potencjalnie mogą to być również systemy obrony bezpośredniej, CIWS).

etmal_790x120_gif_2020
Źródło:
Vera Navis

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.