• <

Wynik wyszukiwania - "biuro projektowe" - Wiadomości

Przepis na "Murenę"? Remontowa Marine Design & Consulting pokazuje swój koncept korwety

Podczas Defence24 Days, w panelu poświęconym modernizacji polskiej Marynarki Wojennej, niemałe poruszenie wywołała informacja, że morski rodzaj sił zbrojnych planuje pozyskanie korwet "Murena". To oznacza kolejne przedsięwzięcie związane z budową okrętów bojowych i nie brakuje koncepcji na to, jak miałyby wyglądać, mimo dużego sceptycyzmu specjalistów co do wracania do tego programu. Pojawiają się również koncepty, a swój przedstawiło biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting z Gdańska.
10.05.2024

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. rozpoczyna się budowa promu dla norweskiego armatora

Na terenie gdańskiej stoczni 8 maja odbyło się cięcie blach pod budowę promu pasażersko-samochodowego o napędzie hybrydowym dla norweskiej firmy żeglugowej Torghatten Nord AS. To kolejny statek powstający na terenie zakładu, w powstającego w ramach rozwijanej oferty w postaci budowy niskoemisyjnych jednostek, z których większość wchodzi właśnie na morski rynek w Norwegii.
08.05.2024

Nowa koncepcja dronów do zwalczania okrętów podwodnych elementem polityki obronnej Holandii

Technologicznie zaawansowany, zrównoważony, autonomiczny i elastyczny operacyjnie. Kwalifikacje te będą miały zastosowanie do nowych statków bezzałogowych do operacji morskich w ciągu około 4 lat. Ministerstwo Obrony i kadra Biuro Projektowe Marynarki Wojennej współpracują ze sobą w celu opracowania nowej koncepcji użycia bezzałogowego statku nawodnego (USV). To nie jedyne przedsięwzięcie morskie Holandii w ostatnim czasie. Na zbrojenia w tym segmencie władze wydadzą miliardy euro.
16.04.2024

Kolejne wodowanie w Gdańsku. To drugi statek budowany przez Karstensena, który zjechał z pochylni

Na terenie stoczni Karstensen Shipyard Poland odbyło się wodowanie statku rybackiego dla armatora z Wysp Owczych. To już kolejny raz, gdy cała procedura miała miejsca po „przeprowadzce” zakładu w ubiegłym roku z Gdyni do Gdańska.
28.03.2024

Kto jest kim w polskim offshore? Fem4CAD

Jan Gortatowski i jego firma Fem4Cad byli praktycznie u zarania polskiego offshore, jeszcze wtedy, kiedy nikt nie widział w tym biznesu. Obserwowali rozwój branży z miejsc w pierwszym rzędzie. I choć już dawno udowodnili niedowiarkom, że mogą być ważnym elementem łańcucha dostaw przy budowie choćby statków instalacyjnych, to w polskim offshore wciąż są widzem, a nie uczestnikiem – jak cały sektor stoczniowy.
26.03.2024

Vera Navis projektuje innowacyjny patrolowiec dla Marynarki Wojennej Portugalii

Przy współpracy z biurem projektowym Vera Navis siły morskie Portugalii (Marinha Portugesa) planują się wyposażyć w nowoczesne jednostki przeznaczone do patrolowania wód przybrzeżnych i radzenia sobie z współczesnymi wyzwaniami i zagrożeniami w trakcie służby.
18.03.2024

Pomorska Platforma Offshore: local czy European content?

W jaki sposób polskie firmy mogą jeszcze zaistnieć w łańcuchach dostaw dla offshore? Czy kwestia local contentu wciąż jest otwarta, czy może pozostała nam już tylko rola widzów, obserwujących jak międzynarodowi gracze czerpią z naszego rynku? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji Pomorskiej Platformy Offshore.
08.03.2024

Zamknięto wstępny etap projektowania pierwszej polskiej jednostki CTV do obsługi farm wiatrowych na Bałtyku

Biuro Seatech Engineering ogłosiło zamknięcie wstępnego etapu projektowania pierwszej polskiej jednostki CTV do obsługi elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
28.02.2024

Rozpoczyna się pierwszy remont średni na ORP Kormoran

ORP Kormoran (601) wszedł do Gdańskiej Stoczni „Remontowa” na swoją pierwszą naprawę średnią. Wiąże się też z useryjnieniem jednostki, dzięki czemu niszczyciel min ma zostać doprowadzony do standardu, jaki reprezentują pozostałe okręty proj. 258.
23.02.2024

Remontowa Marine Design & Consulting z nowym projektem jednostki ratowniczej

Biuro projektowe należące do Remontowa Holding zaprezentowało wizualizację oraz parametry statku powstałego z myślą o prowadzeniu akcji ratunkowych na morzu w ramach SAR (Search and Rescue).
21.02.2024

Baltica 2 z pozwoleniami na budowę dla części morskiej – projekt ma już komplet pozwoleń

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenia na budowę części morskiej projektu farmy wiatrowej Baltica 2 realizowanego wspólnie przez PGE i Ørsted. Dotyczą one budowy turbin wiatrowych i morskich stacji transformatorowych. To ostatnie pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia budowy.
16.02.2024

Rosja zwiększa swój podwodny potencjał morski. Zwodowano atomowy okręt Książę Pożarski

W stoczni w Siewierodwińsku odbyła się ceremonia wodowania nowego, atomowego okrętu podwodnego (Ballistic Missile Submarine, SSBN), który wejdzie w skład sił morskich Federacji Rosyjskiej. Jego budowa ma dowodzić zarówno siły marynarki wojennej tego kraju, jak i zdolności krajowego przemysłu stoczniowego. Jednostki tej klasy z napędem jądrowym są zdolne do prowadzenia ataków z użyciem broni balistycznej.
07.02.2024

Vard podpisuje umowę na dwa dodatkowe hybrydowe statki operacyjne z Windward Offshore

Zakład specjalizujący się w budowie jednostek morskich dla szeroko pojętego offshore ogłosił podpisanie umowy z Windward Offshore, konsorcjum pod przewodnictwem morskiego oddziału ASSC SeaRenergy Group w Niemczech, na zaprojektowanie i budowę dwóch dodatkowych hybrydowych statków operacyjnych (CSOV). Dzięki tej umowie Windward zrealizuje opcje zawarte w początkowej umowie na dwa statki, podpisanej w październiku 2023 roku.
25.01.2024

Akademia Marynarki Wojennej i Airbus Helicopters podpisują umowę o współpracy

W środę 24 stycznia br. w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, odbyło się podpisanie umowy o współpracy pomiędzy uczelnią a Airbus Helicopters. W jej ramach zostaną wdrożone projekty szkoleniowe dla studentów i kadry naukowej Akademii oraz współpraca przy projektach badawczych i technologicznych prowadzonych w zakładach Airbus w Łodzi.
24.01.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
21.01.2024

Remontowa Marine Design & Consulting prezentuje nowoczesny projekt patrolowca dla służb morskich

Biuro projektowe z siedzibą w Gdańsku zaprezentowało swoją wizję jednostki patrolowej oznaczonej jako projekt 3982 OPV CG. Koncepcja wiąże się z dostarczeniem nowoczesnych rozwiązań w zakresie respektowania bezpieczeństwa morskiego przez służby morskie, w tym straże wybrzeża.
08.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Port Gdynia buduje nowe falochrony. „Konieczność dziejowa”

W zeszłym tygodniu Port Gdynia ogłosił przetarg na wykonawcę niemal 2,5 kilometra zupełnie nowych falochronów. To duża i ważna inwestycja, która jest jednocześnie pierwszym krokiem do budowy Portu Zewnętrznego, ale i bez niego znacznie podniesie możliwości portu i bezpieczeństwo na akwenach portowych.
26.11.2023

Ostatnia podróż Sokoła. Trwa efektowny transport okrętu do muzeum

Około godz. 11.00 rozpoczął się długo oczekiwany, największy tego rodzaju przejazd w dotychczasowej historii Gdyni. Nieopodal Nabrzeża Pomorskiego, po wczorajszym załadowaniu, były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej znalazł się na kursie ku swojemu miejscu przeznaczenia, jakim jest niecka ekspozycyjna obok Muzeum Marynarki Wojennej.
23.11.2023

Ostatni rejs Sokoła. Historyczne wyzwanie projektowe NAVA Engineering

Realizowany w listopadzie transport ex-ORP Sokół, byłego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben, jest ukoronowaniem kilku lat prac wielu podmiotów w związku z przeobrażeniem go w wyjątkowy eksponat muzealny. Wśród wielu firm, które zajmowały się tym przedsięwzięciem było m.in. biuro projektowe NAVA Engineering.
20.11.2023

StoGda zaprojektuje pływającą willę z oknami Proteh Glassdeep

Firma Proteh Glassdeep poinformowała o podpisaniu umowy z biurem projektowym StoGda Ship Design & Engineering. Na jej mocy firmy będą współpracować przy projekcie pierwszej pływającej willi z podwodnym apartamentem.
20.10.2023

Polska firma zaprojektuje dla LOTOS Petrobaltic pierwszą jednostkę CTV do obsługi farm wiatrowych na Bałtyku

LOTOS Petrobaltic podpisał kontrakt z polskim biurem projektowym Seatech Engineering na realizację projektu jednostki do transportu personelu serwisowego morskich farm wiatrowych. To ważny krok w stworzeniu floty statków obsługujących polski offshore wind. Zgodnie z założeniami spółki docelowo zbudowane zostaną trzy tego typu jednostki.
19.10.2023

Seatech Engineering świętuje 20lecie działalności, a plany na kolejne lata ma bardzo ambitne!

Za nami 20 lat historii biura projektowego Seatech, zajmującego się projektowaniem specjalistycznych jednostek na potrzeby przemysłu stoczniowego. To właśnie 15 października 2003 roku, dokładnie 20 lat temu, Gerard Jasiński, ówczesny Dyrektor Biura Statków Centromor, wraz z Pascalem Piriou, reprezentującym francuską stocznię Chantiers Piriou, założyli firmę o nazwie Seatech Engineering Sp. z o.o.
15.10.2023

CRIST. Jedyna w swoim rodzaju jednostka MPP przekazana armatorowi

W stoczni CRIST, przy Nabrzeżu Dokowym odbyła się dzisiaj uroczystość oficjalnego przekazania zacumowanej tam specjalistycznej jednostki nazwanej MPP. Był to kolejny prototypowy projekt w historii stoczni, ale jednocześnie jeden ze zdecydowanie najbardziej skomplikowanych.
09.10.2023

Lotos Petrobaltic i ARP podpisały umowę na wsparcie przy budowie trzech jednostek do obsługi morskich farm wiatrowych

LOTOS Petrobaltic z Grupy ORLEN podpisała umowę o współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP). Dotyczy ona wsparcia przy budowie 3 jednostek przeznaczonych do transferu pracowników na obszar morskich elektrowni wiatrowych (MEW) oraz zabezpieczenia finansowania na realizację projektu. Statki, które mają zostać oddane do użytku w latach 2025-2026, będą mogły być również wykorzystywane podczas prac instalacyjnych oraz przy układaniu kabli.
09.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel III: w Polsce trzeba stworzyć kulturę innowacyjności [RELACJA]

Drugi dzień konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl rozpoczął się od panelu dyskusyjnego „Nowe technologie i innowacje w przemyśle stoczniowym i offshore”. Rozmowa była pełna interesujących punktów widzenia dotyczących wyzwań i perspektyw rozwoju. Wysłuchaliśmy opinii ekspertów, przedstawicieli sektora i inżynierów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i poglądami na temat przyszłości branży.
01.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel II: wciąż budujemy kompetencje, zbudujemy też statki [RELACJA]

Pierwszy dzień konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl. wieńczył panel dyskusyjny dotyczący tego, czy i jak transformacja energetyczna, na czele z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, może stać się motorem napędowym dla sektora morskiego w Polsce.
01.10.2023

Ukraińska armia przystosowała pociski przeciwokrętowe Neptun do atakowania celów lądowych

Ukraińska armia opracowała nową wersję przeciwokrętowych pocisków manewrujących Neptun, dzięki czemu możliwe stało się atakowanie tymi rakietami także rosyjskich celów lądowych; takie uderzenia są skuteczne, czego dowiodło w sierpniu zniszczenie systemu obrony powietrznej wroga na okupowanym Krymie, ujawnił amerykański tygodnik "Newsweek".
05.09.2023

Jest zgoda na budowę terminala instalacyjnego w Świnoujściu!

Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję nr 77/2023, zezwalającą na budowę terminala instalacyjnego w Świnoujściu w ramach zadania inwestycyjnego "Budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej".
28.08.2023

Seatech Engineering o zaawansowanych pracach projektowych nad jednostką CTV

Biuro projektowe Seatech Engineering Sp. z o.o. prezentuje najnowszy projekt jednostki CTV (Crew Transport Vessel).
07.08.2023

Największy jack-up przystąpił do pracy

Należący do firmy Jan De Nul jack-up Voltaire, największy samopodnośny statek instalacyjny na świecie, rozpoczął właśnie realizację swojego pierwszego zadania – jest w drodze na obszar budowy farmy wiatrowej Dogger Bank u wybrzeży Wielkiej Brytanii.
02.08.2023

Terminal instalacyjny Orlenu. Już w sierpniu poznamy generalnego wykonawcę!

Przygotowania terenu dla terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu zbliżają się do finalnego etapu. Niebawem, bo już w sierpniu, rozstrzygnięty zostanie przetarg na generalnego wykonawcę tej znaczącej inwestycji. Port, który planuje rozpocząć działalność w 2025 r., zyska kluczowe znaczenie dla ambitnych projektów MFW, takich jak Baltic Power.
27.07.2023

Biuro projektowe Seatech Engineering i stocznia JABO zaprojektują i zbudują statek do obsługi boi pomiarowych na Bałtyku dla IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej IMGW w maju 2023 podpisał kontrakt na budowę jednostki szkoleniowo-serwisowej do obsługi sieci pomiarowej. Będzie ona budowana przez gdańską stocznię JABO. Zarówno projektant, Seatech Engineering, jak i stocznia JABO traktują to jako wstęp do polskiego offshore wind.
26.07.2023

Położenie stępki pod ORP Jaskółka. Kolejny etap budowy niszczyciela min w Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Jaskółka (604). To już czwarty okręt tej serii powstający na jej terenie i jednocześnie pierwszy z drugiego zamówienia na trzy jednostki, który ogłoszono w ubiegłym roku. Wydarzenie wpisuje się w ciąg inwestycji pod kątem rozwoju polskiej Marynarki Wojennej.
25.07.2023

Seatech prezentuje zeroemisyjny katamaran przeznaczony do prac portowych

Projekt realizowany przez polsko-tajwańskie konsorcjum ma być zeroemisyjną jednostką do zbierania odpadów w portach i na obszarach przybrzeżnych.
23.07.2023

Tak w 2025 roku ma wyglądać terminal instalacyjny Orlenu

Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – terminal Orlenu w Świnoujściu – ma osiągnąć zdolność operacyjną na przełomie 2024 i 2025 roku. Za budowę odpowiadają wspólnie Orlen Neptun II oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Projekt został natomiast opracowany przez gdyńską spółkę Wuprohyd.
12.06.2023

Stocznia Safe. Wodowanie holownika dla Damen Hardinxveld

Czerwiec w gdańskiej stoczni Safe rozpoczął się od kolejnego wodowania. Tym razem na wodzie stanął kadłub holownika.
06.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak przygotować infrastrukturę?

Trzeci panel dyskusyjny podczas Kongresu Polskie Porty 2030 był poświęcony infrastrukturze portowej oraz dostępowej.
02.06.2023

Pierwsze wodowanie w gdańskim Karstensenie

W gdańskim zakładzie stoczni Karstensen odbyło się 19 marca br. pierwsze wodowanie jednostki morskiej.
21.05.2023

Westcon Design Poland. Kurs na metanol

Westcon Design Poland, jedno z wiodących biur projektowych w branży morskiej, nieprzerwanie inwestuje swoje wysiłki w prowadzenie dyskusji z klientami na temat modernizacji systemów paliwowych w istniejących jednostkach. To integralny element kompleksowego planu przemysłowego, skoncentrowanego na rozwijaniu innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań dla przyszłości żeglugi.
18.05.2023

Rosyjskie kontenerowce popłyną rzekami do Iranu

Rosja rozpoczęła budowę nowej klasy statków, które będą mogły zabrać kontenery i ładunki masowe. Unikalny projekt zakłada, że jednostki będą podróżowały Wołgą, Donem i po Morzu Kaspijskim.
15.05.2023

Energia na szwedzkich falach. Duńczycy z Polakami przetarli morski szlak

Tuż za miedzą szwedzka firma Ocean Harvesting otrzymała 400 tys. EUR finansowanie na ulepszenie systemu sterowania i optymalizacji projektu konwertera energii fal InfinityWEC, który ma doprowadzić do morskiego projektu próbnego InfinityWEC w skali 1:3. Ponad 10 lat temu Polacy brali udział w projektowaniu i zbudowali elektrownię do pozyskiwania energii z fal morskich dla Danii.
01.05.2023

Lee Marine nowym przedstawicielem Sunreef Yachts w Tajlandii

Firma Lee Marine została właśnie mianowana oficjalnym przedstawicielem Sunreef Yachts w Tajlandii. Lee Marine działa w Tajlandii od ponad 20 lat reprezentując kilka wiodących w branży marek i świadcząc fachowe usługi doradcze na rzecz klientów.
28.04.2023

Choren Design and Consulting zaprojektował jacht szkoleniowy

Biuro Projektowe Choren Design and Consulting wykonało wstępny projekt żaglowca szkoleniowego na potrzeby Yacht Clubu „Rewa”.
05.04.2023

Unikalny system wiertniczy na statku Lotos Petrobaltic – zobacz z bliska

Lotos Petrobaltic ma nowe możliwości. Należący do firmy statek Sylur został wyposażony w supernowoczesną wiertnię, która poszerza perspektywy wykorzystania jednostki i zwiększa wachlarz operacji, w jakie spółka może się angażować.
03.04.2023

Tu buduje się żeglarska historia Szczecina. Jeszcze w tym roku zaprezentują nowoczesną łódź

Wierzę, że to, nad czym dziś pracujemy, mocno namiesza na rynku żeglarskim – zdradza Mariusz Markiewicz, który niedawno objął stanowisko głównego menagera w Balticdesigne Institute. W szczecińskich pracowniach powstają dwie zupełnie nowe jednostki: jacht żaglowy i łódź motorowa, które niebawem wejdą do oferty jachtowego giganta, HanseYachts.
31.03.2023

ORP Jaskółka już powstaje. Ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego Kormorana

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego niszczyciela min proj. 258. To symboliczne rozpoczęcie procesu dostarczania drugiej partii okrętów tego rodzaju dla polskiej Marynarki Wojennej.
28.03.2023

Ulstein Poland. Projektowanie statków z myślą o przyszłości

Bardzo dużo mówi się obecnie o potrzebie budowy polskiej floty offshore. Zawsze przy okazji wspomina się, że polskie stocznie są gotowe do tego typu realizacji, ale praca nad statkiem zaczyna się od biur projektowych. Funkcjonujące w Gdyni biuro Ulstein ma już bogate doświadczenie w tego typu jednostkach, ale nie tylko. W ciągu dziesięciu lat istnienia firma wypracowała sobie pokaźne portfolio i mocną pozycję na rynku. O dotychczasowych doświadczeniach i rozwijającym się rynku rozmawiamy z Danielem Joskowskim, General Managerem U
15.03.2023

Topowa jakość jachtów od Conrad Shipyard

Niedawno przekazany zamawiającemu superjacht ACE C144S wywołał duże zainteresowanie. Z zewnątrz najnowsza jednostka ze stoczni Conrad zachwyca swoim wyglądem oraz rozmiarami. Wnętrze również prezentuje najwyższy poziom wykonania. To wszystko jest efektem kilkuletniego wysiłku licznego zespołu, który na każdym etapie przedsięwzięcia dbał o najdrobniejsze detale.
24.02.2023

Damen wspiera nowe możliwości wsparcia offshore, ujawniając dwa projekty będące w trakcie realizacji

Grupa Damen Shipyards wykorzystuje swoje zasoby i doświadczenie w budowie statków, aby stać się ważną siłą w branży offshore. Dostrzega możliwości rozwoju w zakresie morskiej energii wiatrowej, a także innych segmentach sektora energii morskiej i akwakultury. W tym celu rozwija swoją ofertę skierowaną do nowej grupy odbiorców.
21.02.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie są projekty Baltica 1 oraz Baltica 2+3?

W kolejnym artykule z cyklu „Status Offshore Wind w Polsce” podsumowujemy działania podjęte na rzecz rozwoju morskiej farmy wiatrowej Baltica 2+3 oraz Baltica 1 – projektów z portfela Grupy PGE. Budowa pierwszej z nich powinna ruszyć już w 2024 r. Trwają też analizy techniczne na terenie, na którym powstanie baza serwisowa. Na nasze pytania odpowiedział Marcin Poznań, rzecznik spółki PGE Baltica.
16.02.2023

Rosja wycofuje z eksploatacji największy na świecie okręt podwodny. Pójdzie na żyletki?

Agencja TASS poinformowała, że Rosyjska Flota Północna ostatecznie wycofała z eksploatacji okręt podwodny Dmitrij Donskoj (TK-208) o napędzie atomowym z pociskami balistycznymi, ostatnim z sześciu jednostek typu Tajfun (projekt 941). Były jak dotąd największymi okrętami podwodnymi, jakie kiedykolwiek zbudowano, choć nie najlepszymi.
07.02.2023

Hybrydowy prom P 317 wypłynął ze stoczni Crist [ZDJĘCIA]

W niedzielę 22 stycznia stocznię Crist opuścił kolejny prom hybrydowy o numerze projektu P 317. Realizowany dla fińskiego operatora promowego Finferries projekt stworzyło biuro projektowe StoGda Ship Design & Engineering sp z.o.o. oraz LMG (Nordic Fastening Group).
23.01.2023

Projekt klasowy zatwierdzony przy pomocy modelu 3D

Damen Engineering Gdańsk we współpracy z Napa i Bureau Veritas zatwierdził projekt klasowy statku na podstawie modelu 3D konstrukcji kadłuba.
19.01.2023

Rosja zbuduje statek do przechowywania zużytego paliwa jądrowego z lodołamaczy

Rosyjska flota lodołamaczy o napędzie jądrowym powiększyła się w ostatnich latach, a w budowie są kolejne jednostki. Władze zatwierdziły także projekt budowy statku, który będzie odbierał, przechowywał i transportował zużyte paliwo jądrowe i odpady radioaktywne z tych statków.
12.01.2023

Wodór na pokładzie. Norled przeciera szlak dla statków zeroemisyjnych. Polska ma w tym swój udział

Ponad rok od otrzymania nagrody Statek Roku, Hydra zabunkrowała w grudniu br. i ma wypłynąć na firody. Prom będzie przewoził ludzi i samochody na trasie między norweskimi portami Hjelmeland, Nesvik oraz Skipavik niedaleko Stavanger – poinformował mnie Erlend Hovland, Chief Technology Officer, Norled AS.
05.01.2023

Wyspy energetyczne i PtX rozwiązaniem kryzysu?

Europejskie morskie farmy wiatrowe o mocy 30 GW są prawie w całości podłączone do systemu energetycznego za pomocą podmorskich kabli, które biegną od każdej farmy do kraju macierzystego.
25.11.2022

Westcon Design Poland. Wyrośli z polskiej stoczni i światowego offshore

Zespół Westcon Design Poland tworzą byli projektanci Stoczni Szczecińskiej oraz młodzi entuzjaści współczesnej techniki. Doświadczenie zdobyli realizując ambitne projekty jednostek budowanych w Stoczni Szczecińskiej, jak i w ramach uczestnictwa w międzynarodowych przedsięwzięciach offshore, głównie w Norwegii. Szefów tego prężnie działającego biura projektowego zapytaliśmy o kierunki działalności i najciekawsze przykłady ich prac.
08.11.2022

Wuprohyd zaprojektował pogłębianie akwenów wewnętrznych Portu Gdynia

Rozpoczęło się zaprojektowane przez biuro projektowe Wuprohyd pogłębianie akwenów wewnętrznych Portu Gdynia do głębokości 16 metrów.
03.11.2022

Polski offshore – szanse i zagrożenia teraz

Przedstawiciele wielu stron zaangażowanych w rozwój sektora morskich farm wiatrowych w Polsce spotkali się po raz kolejny. Tym razem w Gdyni, gdzie na konferencji Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej podsumowali najnowszy stan rozwoju i aktualne wyzwania rzucone branży.
02.11.2022

Gdynia: Podpisano umowę na prace przygotowawcze dla Drogi Czerwonej

Umowę na prace przygotowawcze dla Drogi Czerwonej podpisano w piątek w Gdyni. Trasa połączy istniejącą sieć dróg szybkiego ruchu z gdyńskim portem. Spółka Mosty Katowice za sporządzenie dokumentacji projektowej dla ok. 9 km drogi otrzyma nieco ponad 8 mln zł.
30.10.2022

Jacht z Goleniowa walczy o prestiżową nagrodę

Hanse 460 może otrzymać miano najlepszej jednostki 2022 roku w prestiżowym konkursie British Yachting Awards 2022. Nowy jacht budzi podziw żeglarzy na całym świecie i ma ogromne szanse na zwycięstwo. „Dla nas najważniejsza jest opinia użytkowników, którzy przemierzają na tym jachcie morza i oceany” – mówi Dyrektor Zarządzający HanseYachts.
28.10.2022

Latarnie Gospodarki Morskiej wręczone. Kogo docenili internauci?

Po raz trzeci wręczyliśmy Latarnie Gospodarki Morskiej, nagrody promujące działalność firm z branży morskiej. Tegoroczne statuetki do laureatów powędrowały podczas gali konferencji "Rejs z GospodarkaMorska.pl" 4 października. Dzięki głosom internautów w tegorocznej odsłonie konkursu laureatami zostały spółki: Hydromega z Gdyni oraz biuro projektowe Seatech Engineering z Gdańska, natomiast wyróżnienie otrzymała firma Eleship z Gdańska.
06.10.2022

TTS zmienia się w HanseYachts Sp. z o.o.: "Dążymy do najwyższych standardów"

Znany i ceniony w regionie pracodawca oraz producent luksusowych jachtów zmienia nazwę. Już wkrótce TTS przyjmie miano HanseYachts Sp. z o.o. – Metamorfoza będzie związana nie tylko z samym nazewnictwem, ale również z nieustannym podwyższaniem standardów i inwestycjami, które będą zmieniały żeglarski świat – tłumaczy dyrektor zarządzający Maciej Twardowski w rozmowie na temat genezy rozwoju firmy oraz planów na przyszłość.
23.09.2022

Czołowy pracodawca w regionie zmienia nazwę. TTS staje się HanseYachts Sp. z o.o.

„To uhonorowanie wysokich standardów, jakie zapewnimy odbiorcom naszych produktów” – mówi Dyrektor Zarządzający HanseYachts Sp. z o.o., Maciej Twardowski. Znany na całym świecie producent jachtów przyjmuje nazwę renomowanego koncernu i zapowiada kolejne kroki w swoim gospodarczym rozwoju. Przez całe lata Technologie Tworzyw Sztucznych były uznawane za jednego z czołowych pracodawców w regionie, nie było roku, by goleniowska spółka, działająca również mocno na szczecińskim rynku pracy, nie była nagradzana za swoją aktywność. Ud
22.09.2022

Konsorcjum PGZ-Miecznik: Program budowy fregaty "Miecznik" przebiega zgodnie z harmonogramem

W sierpniu przyszłego roku rozpocznie się budowa pierwszej polskiej fregaty rakietowej "Miecznik". Przedstawiciele konsorcjum odpowiedzialnego za realizację programu zapewnili w czwartek podczas targów MSPO, że realizacja zadania przebiega zgodnie z harmonogramem.
08.09.2022

Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online

Do 20 września potrwa głosowanie online w konkursie Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". W kolejnej odsłonie naszego plebiscytu chcemy docenić firmy proponujące innowacyjne rozwiązania technologiczne, budujące nowoczesne statki, przygotowujące spektakularne projekty, jak i rozwiązania organizacyjne na światowym poziomie. Każdy może pomóc zdecydować, kto zasługuje na najwyższe wyróżnienie.
01.09.2022

Safe. Kolejny holownik Shoalbuster zwodowany [WIDEO, ZDJĘCIA]

W gdańskiej stoczni Safe odbyło się wodowanie kolejnego holownika typu Shoalbuster 2711.
31.08.2022

Elektryczny pchacz z Kłajpedy na płytkie wody. Czy pokona susze i mielizny żeglugi śródlądowej UE?

Projekt pchacza z napędem elektrycznym zaprezentowało niedawno litewskie biuro projektowe Western Baltic Engineering (WBE), które działa w grupie Western Shipyard Group. Statek ma zostać zbudowany na zamówienie Litewskiego Urzędu Żeglugi Śródlądowej w przyszłym roku.
26.08.2022

Kto jest kim w polskim offshore? StoGda: Mamy pomysł na statki instalacyjne i jednostki CTV

StoGda Ship Design & Engineering to wiodące biuro projektowe w Polsce, które działa na rynku od 25 lat. Założyciele biura związani ze Stocznią Gdańską zaczynali od branży okrętowej, rozszerzając szybko ofertę usług o rynek offshore i energetykę. Biuro jest także zaangażowane w rozwój morskiej energetyki wiatrowej poprzez projekty statków instalacyjnych typu jack-up. Na tym nie koniec.
25.08.2022

Ørsted i PGE wybrały wykonawcę projektu budowlanego Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Polska spółka duńskiej grupy doradczo-inżynieryjno-projektowej Ramboll wspólnie z polskim biurem projektowym Projmors przygotuje projekt budowlany dla obu etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 2 i Baltica 3, którą wspólnie realizują Ørsted i Grupa PGE. Wykonawca odpowiadać będzie także za przygotowanie dokumentacji i uzyskanie pozwolenia na budowę dla części morskiej projektu MFW Baltica.
23.08.2022

Pierwszy grecki prom elektryczny wypłynie z Pireusu w 2026 roku

Saronic Ferries wprowadzi do serwisu prom elektryczny w 2026 r. Armator zlecił opracowanie projektu C-Job Naval Architects. Będzie to pierwszy w pełni elektryczny RoPax w Grecji.
13.07.2022

Seatech Engineering: jesteśmy gotowi projektować statki dla polskiego offshore wind [WYWIAD]

Polska część Bałtyku weszła w czynną fazę realizacji zagospodarowania jej pod morskie farmy wiatrowe. Aktualnie złożonych jest ponad 137 wniosków. Realizacja związana z pierwszym etapem budowy farm wiatrowych jest na wysokim poziomie zaawansowania – organizowane są przetargi, spotkania z dostawcami, składanie łańcuchów dostaw. W tym momencie należy zadać kluczowe pytanie, kto i w jaki sposób dostarczy elementy do budowy tych farm, ile i jakie jednostki będą niezbędne do tego procesu, który przyczyni się do zielonej transformacji
12.07.2022

Breeze i Seatech razem dla jednostek SOV dedykowanych dla polskiego offshore wind

Dwa biura projektowe - norweskie Breeze Ship Design i polskie Seatech Engineering - podpisały 27 czerwca list intencyjny dotyczący współpracy i rozwoju wspólnych projektów statków operacyjnych typu SOV. Jednostki będą oferowane firmom pracującym na rzecz polskiej morskiej energetyki wiatrowej.
01.07.2022

[WIDEO, FOTO] Kadłub patrolowca dla Straży Granicznej oficjalnie zwodowany

Prace nad wielozadaniowym pełnomorskim statkiem patrolowym dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej są na półmetku. Częściowo wyposażony kadłub wybudowany przez NavireTech został właśnie zwodowany.
30.06.2022

Vallianz z partnerami zbuduje wodorowy statek HTV dla offshore wind

Spółka Vallianz z siedzibą w Singapurze we współpracy ze Ulstein, Shift Clean Energy i Bureau Veritas opracowuje pierwszy w swoim rodzaju hybrydowy statek do transportu ciężkiego (HTV). Statek będzie dostosowany do potrzeb sektora morskiej energetyki wiatrowej.
26.06.2022

Stocznia Safe. Pierwszy z serii holowników zwodowany [WIDEO]

Wodowanie statku Multicat 3313 YN571830 odbyło się w poniedziałek w stoczni Safe. Jednostka jest pierwszą z serii trzech holowników budowanych w stoczni Safe dla holenderskiego klienta Damen Hardinxveld.
21.06.2022

Umowa o budowę statku – „ship design”

Zgodnie z Sec. 1 (a), ,,BIMCO NEW BUILDCON form’’ – „The Builder shall design, construct (…) sell and deliver the vessel to the Buyer”. Podobny zapis znajduje się w ,,Norwegian 2000 form” (w preambule) oraz w tzw. ,,SHANGHAI form” – ,,CMAC standard new building contract” (również w preambule). Ale już, i to jest zadziwiające, w dwóch bardzo powszechnie stosowanych formularzach, to jest SAJ form i AWES form, nie ma żadnego wyraźnego postanowienia, które by określało, która ze stron umowy – stocznia („Builder”/,,Seller”) czy armat
15.06.2022

StoGda ma 25 lat. Projektuje światowej klasy jack-upy, buduje świadomość ekologiczną kolejnego pokolenia inżynierów

Historia StoGdy sięga 1997 roku, do momentu likwidacji Stoczni Gdańskiej. Decyzję o założeniu biura projektującego obiekty pływające podjęli byli pracownicy stoczni: Adam Świst, Tadeusz Kuczkowski, Marian Urban oraz Henryk Krause, którzy w kwietniu 1997 roku zarejestrowali firmę o nazwie StoGda Ship Design & Engineering sp. z o. o.
05.06.2022

Powstanie statek zbierający śmieci. Projekt powstaje na Politechnice Gdańskiej

Autonomiczny statek, zasilany energią elektryczną, ma zbierać odpady z wody i od innych statków. Projekt jednostki powstaje na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia realizuje go razem z partnerami z Tajwanu.
27.04.2022

Ukraina: krążownik Moskwa został ostrzelany nowymi pociskami Neptun

Rosyjski krążownik Moskwa, poważnie uszkodzony w środę na Morzu Czarnym w wyniku ukraińskiego ostrzału, został trafiony pociskami manewrującymi RK-360 Neptun. Zestawy rakietowe tego typu, opracowane w Kijowie, znajdują się na wyposażeniu ukraińskiej armii od marca 2021 roku. Po raz pierwszy wykorzystano je w warunkach bojowych w wojnie z Rosją.
14.04.2022

Ponad 70 lat współpracy Projmorsu przy rozwoju Portu Gdynia

Po zakończeniu I wojny światowej Polska uzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego, jednak na odzyskanych terenach nie było żadnego większego portu a z kolei Gdańsk, zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego, miał być Wolnym Miastem pod protektoratem Ligii Narodów.
11.04.2022

Na Politechnice Gdańskiej podpisano umowę na realizację projektu ZeroWastePorts - autonomicznego statku do zbierania odpadów z wody i innych jednostek

Powstanie autonomiczny statek, który będzie zbierał odpady z wody i innych statków, a do tego będzie zasilany energią elektryczną. 5 kwietnia prof. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki oraz Adam Ślipy, prezes zarządu Seatech Engineering podpisali umowę konsorcjum na realizację projektu.
09.04.2022

Jack-up Voltaire zyskał olbrzymi żuraw

Voltaire, nowy jack-up Jan De Nul, który z końcem stycznia został zwodowany w stoczni COSCO Shipping w chińskim Nantong, został już wyposażony w największy w historii żuraw typu LEC (Leg Encircling Crane).
17.03.2022

Damen wstrzymuje dostawy nowych statków do Rosji

Holenderski Damen zdecydował o wstrzymaniu dostaw nowych statków do klientów z Rosji. Decyzja została podjęta w reakcji na agresję Rosji na Ukrainę.
08.03.2022

HG Solutions i Polonus Energy. W kierunku zielonej energii

Prąd i woda to niezbyt dobre połączenie. Aby na jednostkach pływających wszystko działało jak należy, trzeba kwestie elektryczności powierzyć fachowcom. A jeśli spoglądają oni coraz odważniej w stronę zielonej energii, mamy miks godny XXI wieku.
14.02.2022

Czy jest jeszcze szansa budowy polskiego jack-upa? [OPINIA]

– Od lat lobbujemy na różnego rodzaju konferencjach, spotkaniach czy komisjach sejmowych pomysł zaprojektowania i zbudowania w Polsce statków instalacyjnych typu jack-up, które są wykorzystywane do budowy morskich farm wiatrowych. Do stawiania wiatraków na morzu zostało mało czasu, natomiast nic w sprawie polskiego jack-up’a się nie dzieje – alarmuje Tomasz Świątkowski, prezes biura projektowego StoGda.
07.02.2022

Żaglowcem na ryby. Żaglowce rybackie uzupełnią handlowe. Rynek dla polskich inżynierów i stoczni

Na rynku pojawił się projekt nowego statku żaglowego o oryginalnym przeznaczeniu. Projekt Quadriga Aqua ma być największym na świecie żaglowcem komercyjnym, łączącym przyjazny dla środowiska napęd żaglowy z innowacyjną technologią hodowli ryb - zapowiada innowacyjna firma Sailing Cargo Inc.
27.12.2021

Karstensen nie zwalnia tempa. Kolejny statek rybacki popłynie do Szkocji [WIDEO, ZDJĘCIA]

W zaledwie tydzień po ostatnim wodowaniu, Karstensen Shipyard Poland w Gdyni dokonał kolejnego - tym samym ostatniego - wodowania w tym roku. Tym razem stocznia zwodowała trawler pelagiczny o długości 75 metrów i szerokości 15,6 metra, który będzie się nazywał Artemis. Portem macierzystym tej jednostki będzie Banff w Szkocji.
21.12.2021

Monsun Kr. Sand zwodowany w stoczni Karstensen [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wodowanie kolejnej jednostki rybackiej o długości 36 metrów odbyło się w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni w sobotę 11 grudnia.
15.12.2021

Skandynawski kurs na hydrogen i projekty w żegludze i portach. Polska ma nowy kurs. Czas na projekty

Norweski operator promowy Norled odebrał dostawę „pierwszego na świecie promu napędzanego ciekłym wodorem” MF Hydra. Niedawno grupa technologiczna Wärtsilä, wraz z RINA, ABB, Helbio – filią Metacon AB, Liberian Registry, oraz firmą specjalizującą się w produkcji ds. energii połączyły siły w celu opracowania rozwiązania wykorzystującego wodór jako paliwo. W Geteborgu, Kopenhadze. Oslo i innych miastach skandynawskich przygotowują się do obsługi statków z napędem wodorowym.
30.11.2021

"Moby Fantasy" – największy "zielony" prom na świecie

W ramach serii naszych analiz dotyczących rynku żeglugowego przedstawiamy informacje na temat kolejnych nowych ciekawych konstrukcji okrętowych i budów jednostek pływających. Dzisiaj o nowoczesnym „Moby Fantasy”, który 6 listopada tego roku został zwodowany jako pierwsza z dwóch jednostek ro-pax nowej generacji, które wejdą do eksploatacji w 2023 roku.
29.11.2021

Podpisano umowę na projekt przebudowy Mostu Siennickiego w Gdańsku

Most Siennicki w Gdańsku nad Martwą Wisłą przejdzie modernizację. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG) podpisała umowę z firmą na opracowanie dokumentacji projektowej tego zadania. Prace nad dokumentem potrwają rok.
29.10.2021

Dyskusje o morzu na morzu. Rejs z GospodarkaMorska.pl za nami [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pierwszy Rejs z GospodarkaMorska.pl przeszedł do historii. W spotkaniu branży, któremu towarzyszyły emocjonujące debaty nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że toczyło się na... promie Nova Star dzięki uprzejmości Polferries. Konferencja na morzu miała miejsce w dniach 25-27 października i rozpoczęła się po wypłynięciu z Terminala Promowego Westerplatte Portu Gdańsk do szwedzkiego Nynäshamn.
29.10.2021

NED-Project prezentuje animację statku NP20000X ULAM [WIDEO]

Firma NED-Project z Gdańska pochwaliła się zajawką nadchodzącej animacji ULAM NP20000X, statku do instalacji turbin wiatrowych. Projekt jednostki pod koniec września zatwierdziło towarzystwo klasyfikacyjne American Bureau of Shipping (ABS).
17.10.2021

Ponad 90-metrowy statek rybacki zwodowano w stoczni Karstensen Shipyard Gdynia [foto, wideo]

10 października w Gdyni zakończyła się operacja wodowania dużej jednostki rybackiej dla armatora Astrid Fiskeri A/S. Portem macierzystym jednostki będzie ​duńskie Skagen. Gotowy statek zostanie przekazany klientowi w maju 2022.
13.10.2021

Zbiornik retencyjny Wileńska II w Gdańsku. Wkrótce przetarg na projekt na budowę

W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg dotyczący opracowania dokumentacji projektowej dla budowy zbiornika retencyjnego Wileńska II. Ma on powstać u zbiegu ul. Wileńskiej i Sobieskiego. Prace projektowe mają potrwać 18 miesięcy od daty podpisania umowy.
11.10.2021

Zakończenie konkursu Latarnie Gospodarki Morskiej 2021 w kategorii "Lider Technologii Morskich" - znamy laureatów

Od 21 lipca do 19 września trwało głosowanie online w konkursie Latarnie Gospodarki Morskiej 2021 w kategorii "Lider Technologii Morskich". W związku z bardzo dużym zainteresowaniem i rekordową ilością głosów w drugiej odsłonie plebiscytu wyłoniono dwóch laureatów. Nagrodę, której uroczyste wręczenie odbędzie się 26 października podczas gali konferencji na morzu "Rejs z GospodarkaMorska.pl" otrzymają biuro projektowe StoGda oraz stocznia Safe Co LTD.
08.10.2021

StoGda o niskiej emisji: To już zwykła konieczność, a nie moda

– Praca projektanta statków znacząco zmieniła się w ostatnich dekadach. W latach 70., 80. i 90. ubiegłego wieku, pracowało się w dość przewidywalny sposób. Obecnie to branża niezwykle innowacyjna, przez co kreatywna. Niskoemisyjność w projektach to już żadna nowość, a coś do czego jesteśmy zobowiązani – mówi Wojciech Caban, generalny projektant w StoGda Ship Design & Engineering.
28.09.2021

Prezes Damen Engineering Gdańsk: „Praca w interdyscyplinarnym zespole to dzisiaj absolutna konieczność”

- Dzisiaj bardzo wyraźnie widać, że sukces zależy od kompetencji miękkich inżyniera. W złożonym procesie projektowym specjalista musi widzieć i rozumieć szerszą perspektywę, adresować i komunikować ryzyka, potencjalne zagrożenia oraz koniecznie dogadywać się z zespołem - mówi Katarzyna Romantowska-Jaskólska, prezes Damen w Gdańsku.
10.09.2021

Most Siennicki w Gdańsku do przebudowy

Most Siennicki nad Martwą Wisłą, prowadzący na Wyspę Portową w Gdańsku, zostanie przebudowany. W najbliższych dniach miasto ogłosi przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej.
18.08.2021

Nowoczesny transportowiec ryby żywej "ORCA YKA" ze stoczni Marine Projects z Gdańska [foto, wideo]

W stoczni Marine Projects Ltd. Sp. z o.o. zbudowany został częściowo wyposażony transportowiec ryby żywej „ORCA YKA" dla armatora z Chile, Naviera Orca Chile SA.
17.08.2021

Projmors wykona dokumentację przebudowy Nabrzeża Pomocniczego w Porcie Gdynia

Port Gdynia podpisał umowę na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy Nabrzeża Pomocniczego. Projekt wykona Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Projmors.
17.08.2021

NED-Project robi kolejny duży krok dla projektu statku instalacyjnego ULAM [ZDJĘCIA]

Kolejny duży krok dla projektu statku instalacyjnego wykonywanego przez NED-Project. Projekt zamówiony przez amerykańską firmę wchodzi w kolejną ważną fazę rozwoju uzyskując zatwierdzenie AiP (Approval In Principles) w towarzyskie klasyfikacyjnym ABS.
09.08.2021

Latarnie Gospodarki Morskiej 2021 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online

Do 19 września potrwa głosowanie online w konkursie Latarnie Gospodarki Morskiej 2021 w kategorii "Lider Technologii Morskich". W drugiej odsłonie naszego plebiscytu chcemy docenić firmy proponujące innowacyjne rozwiązania technologiczne, budujące nowoczesne statki, przygotowujące spektakularne projekty, jak i rozwiązania organizacyjne na światowym poziomie. Każdy może pomóc zdecydować, kto zasługuje na najwyższe wyróżnienie.
21.07.2021

Stocznia Crist S.A. i biuro projektowe Seatech Engineering współpracują przy budowie luksusowego statku wycieczkowego

W czerwcu odbyło się pierwsze cięcie stali nowoczesnego i luksusowego statku wycieczkowego o numerze budowy NB518. Przy budowie współpracują ze sobą gdyńska Stocznia Crist S.A. oraz gdańskie biuro projektowe Seatech Engineering.
12.07.2021

W stoczni Karstensen Shipyard Gdynia zwodowano duży statek rybacki dla armatora z Wysp Owczych [WIDEO, ZDJECIA]

24 czerwca w Gdyni zakończyła się operacja wodowania dużej jednostki rybackiej dla armatora Kristian Martin Rasmussen & family​ z Wysp Owczych. Portem macierzystym jednostki będzie ​Klaksvík. Gotowy statek zostanie przekazany klientowi w styczniu 2022.
29.06.2021

Stocznia Safe. Zobacz wodowanie holownika dla Damen Hardinxveld [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zwodowana w środę (23 czerwca) jednostka o numerze budowy YN571824 to pierwszy z serii dwóch holowników budowanych w stoczni Safe.
23.06.2021

Stocznia Safe. Naszpikowany technologią statek rybacki gotowy do pracy [wideo]

Statek rybacki został zbudowany w stoczni Safe dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS. Operował będzie na Morzu Północnym, Morzu Barentsa oraz w okolicach Svalbardu.
24.05.2021

W stoczni Safe w Gdańsku zwodowano statek rybacki dla holenderskiego Damena

W gdańskiej stoczni Safe zwodowano częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego dla stoczni Damen Maaskant. W pierwszym tygodniu maja statek zostanie przeholowany do Holandii w celu wykonania końcowego wyposażenia i przekazania ostatecznemu klientowi.
19.04.2021

W pełni wyposażona jednostka zbudowana w stoczni Safe w Gdańsku na próbach morskich [wideo]

W sobotę w pełni wyposażona jednostka zbudowana w stoczni Safe w Gdańsku odbyła próby morskie. W maju po wykonaniu dodatkowych prac zostanie przekazana klientowi. Jednostka o numerze budowy NB001 to statek rybacki zbudowany dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS.
29.03.2021

Umowa na projekt zagospodarowania placu nadwodnego w Nowym Porcie w Gdańsku

Prace projektowe dotyczące zagospodarowania placu nadwodnego u zbiegu ulic Wyzwolenia i Władysława IV w Nowym Porcie potrwają 12 miesięcy. Metamorfoza tego miejsca jest jednym z elementów Programu Rewitalizacji. Plac nadwodny to potoczna nazwa terenu nad Martwą Wisłą zlokalizowanego u zbiegu ul. Wyzwolenia oraz Władysława IV, niemal naprzeciwko Twierdzy Wisłoujście. Przed otwarciem tunelu pod Martwą Wisłą w okolicy cumował prom. Obecnie teren wykorzystywany jest m.in. jako pętla autobusowa.
23.03.2021

Biuro Projektowe Choreń Design & Consulting kontynuuje prace przy jednostce Sea Cloud Spirit

Biuro Projektowe Choreń Design & Consulting kontynuuje prace przy takielunku jednostki Sea Cloud Spirit. Prace powoli zmierzają ku końcowi.
21.03.2021

RAPORT: "Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce przed wystąpieniem COVID-19"

Gwałtowny rozwój epidemii koronawirusa z końcem pierwszego kwartału 2020 roku zaskoczył globalną gospodarkę i w znaczący sposób zachwiał wieloma rynkami. Kryzys odbił się najbardziej na rynku rejsów pasażerskich, głównie wielkich wycieczkowców oraz sektorze offshore oil&gas.
24.02.2021

Stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała norwegom prom elektryczny FODNES

W środę, 3 lutego br. w Stoczni Remontowa Shipbuilding SA należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding odbyło się przekazanie norweskiemu armatorowi Norled czwartego promu hybrydowego o napędzie elektrycznym Fodnes (619/4).
05.02.2021

Prom Fodnes odpłynął do Norwegii ze stoczni Remontowa Shipbuilding

W czwartek, 4 lutego br. ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding wypłynął Fodnes (B619/4) – czwarty z serii prom hybrydowy o napędzie elektrycznym, zasilanym z baterii. Dzień wcześniej, poprzez wideokonferencję, odbyło się przekazanie promu armatorowi Norled, zaś na jednostce zmieniono banderę na norweską.
05.02.2021

Pracowity początek roku w Karstensen Shipyard Poland. Wodowanie dużej jednostki rybackiej [foto, wideo]

Stocznia Karstensen Shipyard Poland nie zwalnia tempa. Po ostatnim wodowaniu w grudniu, oraz łącznie, aż 7 wodowaniach w 2020 roku, w gdyńskim zakładzie nowy rok rozpoczęto od wodowania kolejnej dużej jednostki rybackiej, która powstała na zamówienie duńskiego armatora Rederiet Ruth A/S​.
19.01.2021

Wodowanie holownika w stoczni Safe (foto, wideo)

Kolejna jednostka zwodowana w stoczni Safe w Gdańsku. To częściowo wyposażony kadłub budowanego dla Damen Shipyards Hardinxveld holownika z serii Shaolbuster 2711.
01.01.2021

Przegląd rynku stoczniowego - najciekawsze projekty ostatnich 12 miesięcy [foto, wideo]

Na przestrzeni ostatnich miesięcy polska branża stoczniowa musiała mierzyć się z globalnymi konsekwencjami pandemii koronawirusa i co za tym idzie dynamicznie zmieniającymi realiami gospodarczymi. Mimo trudności polskie stocznie produkcyjne walczą z kryzysem realizując dotychczasowe zamówienia. Poniżej przedstawiamy najciekawsze projekty zrealizowane w okresie od XI 2019 do XI 2020 roku.
09.12.2020

Stocznia Safe w wirze pracy! (foto, wideo)

Produktywny tydzień w stoczni Safe w Gdańsku. Mimo obostrzeń związanych z koronawirusem, prace odbywają się zgodnie z harmonogramem. W poniedziałek zwodowano częściowo wyposażony kadłub jednostki Multicat 3013, natomiast w środę ze stoczni wypłynął statek rybacki dla Stadyard.
04.12.2020

Remontowa Shipbuilding SA przekazała trzeci prom hybrydowy dla Norled [wideo]

14 listopada od nabrzeży stoczni Remontowa Shipbuilding SA odbił Mannheller, trzeci prom hybrydowy o napędzie elektrycznym dla norweskiego armatora Norled. Dwa dni wcześniej, 12 listopada, całkowicie zdalnie, poprzez wideokonferencję, odbyło się oficjalne przekazanie jednostki.
18.11.2020

Stępka pod kolejny, dwustronny prom hybrydowy w stoczni CRIST (foto)

Ponad 100 metrów długości, 17 szerokości oraz możliwość przewiezienia 90 samochodów osobowych – to parametry nowego, dwustronnego promu hybrydowego, który zbuduje stocznia CRIST dla fińskiego operatora promowego, Finferries. Dzisiaj odbyło się położenie stępki na jednostkę.
30.10.2020

Mannheller – prom hybrydowy o napędzie elektrycznym na próbach morskich [wideo]

25 października br. ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku na próby morskie wypłynął kolejny prom hybrydowy o napędzie elektrycznym dla norweskiego armatora Norled – Mannheller. To trzecia z serii czterech jednostek zamówionych w polskiej stoczni w 2018 roku.
28.10.2020

Stocznia Safe zwodowała statek rybacki dla Norwegów (foto, wideo)

Mimo trudności i obostrzeń związanych z koronawirusem, prace przy budowie kadłubów statków rybackich w stoczni Safe w Gdańsku odbywają się zgodnie z harmonogramem. W ubiegłym tygodniu, została zwodowana kolejna jednostka. Tym razem był to statek rybacki dla norweskiej stoczni Stadyard.
20.10.2020

Kolejne wodowanie statku rybackiego w stoczni Karstensen Shipyard w Gdyni [foto, wideo]

W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano szóstą w tym roku jednostkę. Statek rybacki Vingaskär Styrso powstał na zlecenie szwedzkiego armatora Mats Johansson and Family z niewielkiej miejscowości Donsö leżącej w gminie Göteborg.
19.10.2020

Wodowanie wielozadaniowego statku dla Jamajki w stoczni Safe (foto, wideo)

W piątek, 16 października w gdańskiej stoczni Safe odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego kadłuba statku z serii Damen Utility Vessel 3911. Powstał na zamówienie stoczni Damen Maaskant, gdzie odbędzie się końcowe wyposażenie i próby rozruchowe jednostki.
19.10.2020

Lodołamacze Orkan i Sokół dotarły do Włocławka

Nowoczesne lodołamacze Orkan i Sokół dotarły do miejsca docelowego swojej wodnej podróży, czyli zapory we Włocławku. Jednostki pokonały ponad 1500 km drogą wodną: 756 km Odrą, 522 km Morzem Bałtyckim i 260 km Wisłą.
14.10.2020

Skanowanie jednostki w Belfaście

Na początku XIX wieku Belfast stał się głównym portem w Irlandii. Przemysł stoczniowy był tam jednym z kluczowych w kraju. Stocznia Harland and Wolff, w której zbudowano RMS Titanic, była wówczas największą stocznią na świecie.
11.10.2020

Skanowanie Ratusza Miejskiego w Gdańsku

Za pomocą skanera 3D FARO Focus biuro projektowe SEACON Engineering doskonali się nie tylko w skanowaniu jednostek, ale także rozwija swoje umiejętności w zakresie dziedzictwa kulturowego. Ostatnie działanie odbyło się w Ratuszu Staromiejskim, który jako jeden z nielicznych budynków w Gdańsku ocalał ze zniszczeń wojennych.
11.10.2020

Nowe biuro Seatech Engineering

Po prawie 30 latach, Seatech Engineering zmienia lokalizację. Nowy adres polskiego biura projektowego to odnowiony, zabytkowy budynek stoczniowej dyrekcji.
05.10.2020

Choren Design & Consulting uczestniczy w budowie kolejnego żaglowca

Podczas gdy stocznie na całym świecie zmagają się z konsekwencjami pandemii koronawirusa, w Hiszpanii trwają prace nad wyjątkowym żaglowcem. Co ciekawe, w budowie uczestniczą specjaliści z polskiego biura Choren Design & Consulting.
02.09.2020

Innowacyjny statek o pięciu kadłubach [wideo]

Coraz bardziej rygorystyczne przepisy środowiskowe i rosnące koszty paliwa zmuszają firmy i organizacje żeglugowe do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, pozwalających na zmniejszenie kosztów zasilania statków w niezbędną energię oraz na zaspokojenie rosnących wymagań norm środowiskowych. Na całym świecie opracowywane są projekty mające na celu wykorzystanie energii wiatru. Niektórzy z projektantów przekonują, przy sprzyjających wiatrach i właściwym wykorzystaniu ich energii oszczędność paliwa może sięgnąć nawet do 50 procent.
28.08.2020

Remontowa Shipbuilding przekazała kolejny prom w ręce armatora

Mimo utrudnień spowodowanych pandemią Covid 19, Remontowa Shipbuilding S.A. z Grupy Kapitałowej Remontowa Holding konsekwentnie realizuje przyjęty na ten rok harmonogram prac.
13.08.2020

Drugi prom elektryczny dla Norleda na próbach morskich

W sobotę, 1 sierpnia próby morskie rozpoczął Solavågen (B619/2), drugi z serii czterech promów pasażersko-samochodowych o napędzie elektrycznym, budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding z grupy kapitałowej Remontowa Holding dla norweskiego armatora Norled.
03.08.2020

Przegląd promowy: Podsumowanie tygodnia, a w nim m.in.: o starcie budowy nowych promów dla europejskich przewoźników

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o nowych promach, których budowa rozpoczęła się w Chinach oraz w Polsce, a także o nadchodzących testach silnika zasilanego amoniakiem. W przyszłości substancja ta mogłaby służyć jako ekologiczne paliwo.
07.07.2020

Nowa hybryda powstaje w stoczni CRIST [foto]

Ponad 100 metrów długości, 17 szerokości oraz możliwość przewiezienia 90 samochodów osobowych – to parametry nowego promu hybrydowego, który zbuduje stocznia CRIST dla fińskiego operatora promowego, Finferries. Dzisiaj odbyło się pierwsze cięcie stali na jednostkę.
01.07.2020

Pierwszy prom elektryczny dla Norled przekazany (wideo)

Stocznia Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding przekazała armatorowi pierwszy (B619/1) z czterech dwustronnych promów pasażersko-samochodowych o napędzie elektrycznym zasilanych z baterii – prototypowy prom Festøya. W pełni wyposażone jednostki budowane są w stoczni dla przewoźnika promowego Norled, jednego z największych w Norwegii.
27.06.2020

Leaders Summit 2020. Rozpoczął się największy światowy szczyt odpowiedzialnego biznesu

Koronowane głowy, przywódcy państw i szefowie rządów dołączyli do światowych liderów biznesu oraz wysokich przedstawicieli ONZ, aby w trakcie 26 godzinnych nieprzerwanych rozmów podczas szczytu United Nations Global Compact Leaders Summit znaleźć wspólne rozwiązanie dla problemu nierówności, kryzysu klimatycznego oraz negatywnych skutków wywołanych pandemią COVID-19.
16.06.2020

Skan 3D siłowni okrętowej w Niemczech w wykonaniu SEACON Engineering

Wraz ze stopniowym odmrażaniem gospodarki i powrotem wielu firm do standardowej działalności, biuro projektowe SEACON Engineering również zdecydowało się reaktywować swoje usługi.
11.06.2020

Próby morskie pierwszego z czterech promów elektrycznych dla Norled

Ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA w próby morskie wypłynął dziś pierwszy z czterech hybrydowych promów pasażersko-samochodowych o napędzie elektrycznym zasilanych z baterii budowalnych dla norweskiego armatora Norled.
02.06.2020

SEACON Engineering testuje skaner laserowy FARO Focus [foto]

Skaner laserowy FARO Focus wykorzystywany jest przez specjalistów SEACON Engineering w codziennej pracy i służy do pomiarów bardzo dużych elementów konstrukcji okrętowych. W ostatnim czasie posłużył firmie do nieco innego obiektu, a mianowicie skanowania budynku siedziby firmy. Wszystko po to, aby zweryfikować niedawno nabyte umiejętności na szkoleniu zorganizowanym przez FARO Technologies.
25.05.2020

W stoczni Safe zwodowano specjalistyczny holownik z serii Shoalbuster (foto, wideo)

20 maja, w gdańskiej stoczni Safe, odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego holownika z serii Shoalbuster. Powstał na zamówienie holenderskiej stoczni Damen Hardinxveld.
20.05.2020

SEACON Engineering na inspekcji powykonawczej instalacji BWTS na transportowcu LPG z systemem Alfa Laval.

SEACON Engineering, niezależne biuro projektowe zlokalizowane w Gdańsku, wzięło udział w powykonawczej instalacji BWTS na transportowcu LPG z systemem Alfa Laval. Była to kolejna wykonana w tym roku usługa z zakresu doradztwa i inżynierii, umożliwiającej optymalny wybór systemów oczyszczania wód balastowych.
20.05.2020

Europejskie stocznie wracają do pracy. Jak będzie wyglądać stoczniowa rzeczywistość po szczycie epidemii?

Kilka wiodących europejskich stoczni ogłosiło plany powolnego wznowienia działalności po ponad miesiącu przerwy. Podczas szczytu koronawirusa stoczniowcy we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Niemczech zostali zmuszeni do zawieszenia działalności.
28.04.2020

Norweski producent żurawików łodziowych przejmuje polskiego podwykonawcę

Wiodący dostawca systemów do obsługi łodzi, Vestdavit, ogłosił przejęcie polskiego partnera przy budowie żurawików - Tritec Production. Obejmuje ono kompletny zakład produkcyjny i biuro projektowe w Redzikowie w Polsce.
07.04.2020

Trzeci dwustronny prom elektryczny dla Norled zwodowany (wideo)

W stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding zwodowano dziś trzeci dwustronny prom elektryczny dla norweskiego armatora Norled. Tym razem było to wodowanie boczne.
31.03.2020

Wodowanie statku rybackiego w stoczni Safe (foto, wideo)

W gdańskiej stoczni Safe, w dwuetapowej operacji rozpoczętej w środę, 18 marca, zwodowano statek rybacki dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS. Jednostka o numerze budowy NB001 będzie teraz wyposażana pod klucz i przygotowywana do prób morskich.
19.03.2020

Kolejne wodowanie w gdańskiej stoczni Safe (foto)

Dziś rano (17.03) w gdańskiej stoczni Safe zwodowany został częściowo wyposażony kadłub holownika Multicat 2712 (YN 571815). Powstał na zamówienie holenderskiej stoczni Damen Shipyards Hardinxveld.
17.03.2020

Remontowa Shipbuilding zwodowała drugi prom dla Kanadyczyków

20 lutego 2020 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding SA zwodowany został drugi z serii promów pasażersko-samochodowych z hybrydowym napędem elektrycznym zasilanym akumulatorami. Promy trafią do jednego z największych przewoźników promowych w Norwegii – Norled.
21.02.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.