• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Choren Design & Consulting uczestniczy w budowie kolejnego żaglowca

ew

02.09.2020 15:15
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Choren Design & Consulting uczestniczy w budowie kolejnego żaglowca

Partnerzy portalu

Choren Design & Consulting uczestniczy w budowie kolejnego żaglowca - GospodarkaMorska.pl
fot. Choren Design & Consulting

Podczas gdy stocznie na całym świecie zmagają się z konsekwencjami pandemii koronawirusa, w Hiszpanii trwają prace nad wyjątkowym żaglowcem. Co ciekawe, w budowie uczestniczą specjaliści z polskiego biura Choren Design & Consulting.

W stoczni Metalships & Docks w Vigo, w Hiszpanii powstaje właśnie żaglowiec Sea Cloud Spirit dla armatora Sea Cloud Cruises z Hamburga. Jak czytamy na łamach Maritime Executive: "budowa tej jednostki to ponad 10 lat 'niebezpiecznej podróży'. Żaglowiec powstawał już 2008 roku pod nazwą Sea Cloud Hussar, ale budująca stocznia zbankrutowała. Przez blisko dekadę firma nie była w stanie odzyskać kadłuba. Na szczęście, udało się wznowić projekt z nową stocznią i nowym zespołem projektowym. Według założeń, na jednostce zmieści się 136 pasażerów, w 69 kabinach, w tym 25 z prywatnymi balkonami. Na pokładzie znajdzie się także spa".

W projekt zaangażowane jest polskie biuro projektowe Choren Design & Consulting. Jego specjaliści zamontowali niedawno fokmaszt, a teraz realizują prace związane z montażem olinowania stałego.  Jak powiedział "ojciec żaglowców", Zygmunt Choreń: "Współpraca ze stocznią Metalships & Docks rozpoczęła się dwa lata temu. udział naszego biura w tym projekcie obejmuje dokumentację roboczą takielunku: maszty, reje, żagle, olinowanie stałe i ruchome, a także montaż takielunku na statku".

Przypominamy nasz wywiad z Zygmuntem Choreniem: Jego nazwisko jest znane w każdej stoczni na świecie. „Ojciec żaglowców” z nowym projektem (wywiad wideo)

Jak powiedział Alberto Iglesias, dyrektor zarządzający w Metalships & Docks: "Sea Cloud Spirit zaoferuje pasażerom rejsów wycieczkowych nowy poziom komfortu. Oprócz pięknych widoków z prywatnych balkonów, zostanie zainstalowana winda, który połączy pięć różnych pokładów"

Sea Cloud Spirit dołączy do dwóch pozostałych tego typu jednostek we flocie Sea Cloud Cruises. Zgodnie z obietnicami, ma być wyjątkowym połączeniem luksusowego zakwaterowania z zaawansowanymi technologicznie udogodnieniami z zachowaniem uroków tradycyjnego żeglarstwa. Jak mówi Daniel Schäfer, dyrektor zarządzający Sea Cloud Cruises: "Na pierwszych gości na pokładzie będziemy czekali już w 2021 roku. Wiedząc, że nad tym projektem pracują zarówno DNV GL, jak i Metalships & Docks, mam pewność, że powstanie znakomity żaglowiec, o najwyższym poziomie zarówno pod względem jakości jak i bezpieczeństwa".

Specyfikacja jednostki:

    Długość całkowita: 138m
    Szerokość: 17.20m
    Zanurzenie: 5,65m
    Ogólna powierzchnia żagli: 4 000m²
    Liczba żagli: 27
    Napęd: żagle + silniki Diesla-elektryczne (2 x 1700 kW)
Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.