• <
gryfia_70lat

Most Siennicki w Gdańsku do przebudowy

18.08.2021 14:29 Źródło: gdansk.pl

Partnerzy portalu

Most Siennicki w Gdańsku do przebudowy - GospodarkaMorska.pl
Fot. Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Most Siennicki nad Martwą Wisłą, prowadzący na Wyspę Portową w Gdańsku, zostanie przebudowany. W najbliższych dniach miasto ogłosi przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej.

Most Siennicki jest jedną z dróg prowadzących na Wyspę Portową w Gdańsku. Zlokalizowane na niej są m.in. stocznia Montex Shipyard, Gdański Terminal Masowy, Port Północny i Głębokowodny Terminal Kontenerowy DCT, a także szereg nabrzeży użytkowanych przez porty i stocznie. Przy Moście Siennickim znajduje się też Nabrzeże Flisaków ciągnące się od Polskiego Haka przy ujściu Motławy. Jego znaczna część należy do Przedsiębiorstwa Poszukiwania i Eksploracji Ropy i Gazu Petrobaltic S.A., fragment jest także wykorzystywany przez Urząd Morski w Gdyni.

Miasto podaje, że w ostatnich latach stan Mostu Siennickiego uległ pogorszeniu. Planowana przebudowa ma zwiększyć nośność obiektu i zmniejszyć koszty jego eksploatacji. W tej chwili trwa opracowywanie dokumentacji projektowej. Ogłoszenie przetargu przez Gdańsk planowane jest w najbliższych dniach. Zlecona przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni koncepcja zakłada budowę nowych przęseł i przyczółków mostu.

Biuro projektowe, które wygra przetarg, będzie musiało przeprowadzić badania geologiczne i geotechniczne oraz inwentaryzację obiektu. Po jego stronie będzie także m.in. sprawdzenie nośności fundamentów i przyczółków w kontekście możliwości ich wykorzystania podczas przebudowy. Otwarcie ofert ma odbyć się w pierwszej połowie września, a prace projektowe mają potrwać niecały rok od podpisania umowy.

Most Siennicki został oddany do użytku w 1912. Początkowo był to most zwodzony, który zastąpił przeprawy promowe. W 1947 funkcjonuje jako most stały. Pod koniec lat 80-tych obiekt został rozebrany ze względu na zły stan i wybudowany na nowo.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.