• <
nauta_2024

Projekt klasowy zatwierdzony przy pomocy modelu 3D

jb

19.01.2023 19:41
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Projekt klasowy zatwierdzony przy pomocy modelu 3D

Partnerzy portalu

Projekt klasowy zatwierdzony przy pomocy modelu 3D - GospodarkaMorska.pl
Fot. Napa / materiały prasowe

Damen Engineering Gdańsk we współpracy z Napa i Bureau Veritas zatwierdził projekt klasowy statku na podstawie modelu 3D konstrukcji kadłuba.

Projekt konstrukcji kadłuba statku pogłębiarki Damen TSHD 1000 ( Trailing Suction Hopper Dredger) wykonany przy użyciu specjalistycznego oprogramowania NAPA otrzymał zatwierdzenie klasy od Bureau Veritas na podstawie modelu 3D.

Modelowanie 3D statku jest powszechnie używane na różnych etapach rozwijania projektów. Zróżnicowane modelowanie w 3D służy projektantom i inżynierom statków do wizualizacji geometrii kadłuba, obliczeń wytrzymałości i stateczności jednostki. Rysunek 2D wygenerowany z modelu 3D jest powszechnym i szeroko stosowanym nośnikiem informacji w procesie projektowania i produkcji statku.

W powszechnie przyjętym i funkcjonującym w branży procesie jest kilka kroków. Projektant pracuje przy użyciu modelu 3D, następnie przekłada to na rysunki 2D w celu uzyskania zatwierdzenia klasy jednostki. Po otrzymaniu informacji na rysunku 2D, towarzystwa klasyfikacyjne muszą wygenerować nowy model 3D w oparciu o przekazane rysunki 2D, aby przeprowadzić niezależne obliczenia i przedstawić swoją opinie na rysunkach 2D. Wreszcie w odpowiedzi na uwagi towarzystwa projektant musi przetłumaczyć rysunki 2D z powrotem na 3D, aby wprowadzić zmiany.

W nowym podejściu rysunki 2D zostały wyeliminowane z procesu. Stało się to możliwe dzięki wykorzystaniu w różnym neutralnego formatu OCX ( OCX: Opean Class eXchange).

Zastosowanie formatu OCX  pozwoliło stronom zoptymalizować proces, aby zaoszczędzić czas, ale również usprawnić komunikacje i ułatwić współpracę między osobą projektującą a odpowiedzialną za zatwierdzenie konstrukcji kadłuba.

Gospodarka Morska
Il. Napa.fi/information-hub


Narzędzie 3D, z którego korzysta Damen Engineering, dostarcza fińska firma NAPA.  Z jej oprogramowania gdańskie biuro użytkuje już wiele lat, jednak zintegrowanie w narzędziu formatu OCX otworzyło możliwości wymiany danych w zupełnie nowej jakości.

Tradycyjny proces ogranicza kreatywność, spowalnia komunikację, zmusza do tworzenia duplikatów rysunków, co zwiększa ryzyko popełnia błędów.                                                                                        

Katarzyna Romantowska-Jaskólska, dyrektor zarządzająca Damen Engineering Gdańsk, powiedziała, że możliwość przeglądania i zatwierdzania tego samego modelu 3D przez wszystkich partnerów całkowicie zmienia reguły gry dla projektantów statków i towarzystw klasyfikacyjnych oraz dla interesariuszy wspomnianego procesu.

Dzisiaj przemysł stoczniowy wymaga innowacji. Bez wielostronnej współpracy między graczami w branży będzie trudno osiągnąć oczekiwany przełom w tradycyjnym podejściu na każdym etapie projektowania i budowy statku, nie wspominając o seriach statków.

NAPA wraz z konsorcjum firm wspierających rozwój formatu OCX, ma zamiar wprowadzić OCX do powszechnego użytku.

Damen Engineering Gdańsk zamierza stosować i rozwijać zatwierdzanie kolejnych jednostek tylko przy użyciu modelu 3D (3D Model Based Aproval proces), również we współpracy z towarzystwem klasyfikacyjnym DNV i innymi.

Należąca do holenderskiej grupy stoczniowej spółka Damen Engineering Gdańsk powstała w 2013 roku. Projektuje prototypy specjalistycznych jednostek pływających.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.