• <
KONGSBERG_2023

Wodowanie wielozadaniowego statku dla Jamajki w stoczni Safe (foto, wideo)

ew

19.10.2020 11:12
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Wodowanie wielozadaniowego statku dla Jamajki w stoczni Safe (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Wodowanie wielozadaniowego statku dla Jamajki w stoczni Safe (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

W piątek, 16 października w gdańskiej stoczni Safe odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego kadłuba statku z serii Damen Utility Vessel 3911. Powstał na zamówienie stoczni Damen Maaskant, gdzie odbędzie się końcowe wyposażenie i próby rozruchowe jednostki. 

Do wodowania kadłuba wykorzystany został pływający dźwig Maja należący do Polskiego Ratownictwa Okrętowego. Maja ma 55,49 m długości, 25,02 m szerokości oraz 2,85 m zanurzenia. Jej ramię obraca się o 360°, hak główny ma udźwig 330 t, a hak pomocniczy – 100 t.

Statek z serii Damen Utility Vessel 3911 o numerze budowy YN573109 otrzyma nazwę Jamaica III i  trafi do Portu w Jamajce (PAJAM).  Jego dostawa jest przewidziana na I-II kwartał przyszłego roku.

Dokumentacja techniczna została wykonana i dostarczona przez Damena zaś dokumentację roboczą wykonało biuro projektowe Safe. W Gdańsku, kadłub statku został cześciowo wyposażony (miedzy innymi w systemy rurociągów a także układ napędowy). Z kompletnie pomalowanym poszyciem i zbiornikami zostanie przekazany do stoczni Damen Maaskant pod koniec października. Tam odbędzie się końcowe wyposażenie i próby rozruchowe jednostki. 

Statek jest budowany po nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego BV.

UV3911 w liczbach:

długość: 39,4 m;

szerokość: 10,8 m;

powierzchnia pokładu: 200 m2;

ilość kabin: 11;

nośność: 250t.

Więcej na temat zwodowanej w gdańskiej stoczni jednostki TUTAJ.

Safe Co LTD powstała w 1995 roku. Firma działa aktywnie w kraju i zagranicą, głównie we Francji i w Niemczech. Zajmuje się m.in. budową statków, stalowych konstrukcji mostów, jak również konstrukcji dla przemysłu offshore, chemicznego oraz petrochemicznego.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.