• <
nauta_2024

W Stoczni Pomerania odbędzie się chrzest pływającego doku

gm

12.09.2023 10:16 Źródło: Stocznia Pomerania
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki W Stoczni Pomerania odbędzie się chrzest pływającego doku

Partnerzy portalu

Net Marine

W szczecińskiej stoczni 21 września br. odbędzie się uroczystość związana z z chrztem nowo wybudowanego doku o nazwie NMG 1, który zbudowała firma ASTILLERO Sp. z o.o.

Dok ma 128 metrów długości, 30,5 m szerokości i pozwoli remontować statki o nośności do 5000 DWT. Jego zanurzenie konstrukcyjne wynosi 10 metrów. Został zwodowany 31 maja br. Jego wybudowanie i wprowadzenie go do eksploatacji przez Spółkę ASTILLERO, będącą podobnie jak Stocznia Pomerania częścią szczecińskiej Grupy NET MARINE, jest wyjątkowym w skali kraju wydarzeniem zrealizowanym w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Został zbudowany w rekordowo krótkim czasie 18 miesięcy.

Projekt realizowano w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: 6/1.1.1/2020 – Szybka ścieżka. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań jest to pierwszy, wybudowany od kilku dekad w Szczecinie mobilny dok pływający o obniżonej masie własnej. Dodatkowo wprowadzenie na doku nowoczesnych technologii umożliwiło m.in. zwiększenie zabezpieczenia korozyjnego remontowanych statków.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.