• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Miłośnicy fotografowania statków mogą być zadowoleni. W Szczecinie stanął Portowy Fotopunkt Grobla

rk

13.02.2024 11:03 Źródło: Urząd Miasta Szczecin
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Miłośnicy fotografowania statków mogą być zadowoleni. W Szczecinie stanął Portowy Fotopunkt Grobla

Partnerzy portalu

Fot. Urząd Miasta Szczecin

W ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego powstaje szereg obiektów użyteczności publicznej. Zakład Usług Komunalnych zakończył realizację jednego z nich, punktu do robienia zdjęć jednostek nawodnych znajdujących się na Odrze.

Instalacja powstała w ramach projektu z 2021 roku pn. “Polana rodzinna księżnej Dąbrówki i portowy fotopunkt Grobla”, w ramach którego miała powstać infrastuktura rekreacyjna, w tym tereny spacerowe, zielone oraz dla dzieci do zabawy. Punkt stanął na placu Leona Koczego, na terenie osiedla administracyjnego Golęcino-Gocław. Zleceniodawcą był Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie, a wykonawcą firma Usługi Budowlane Wiesław Furtak. Koszt tej inwestycji wyniósł ok. 150 tys. zł.

Punkt do robienia zdjęć powstał z myślą zarówno o mieszkańcach, jak i miłośnikom fotografowania statków, określanymi potocznie jako "shipspotterzy". Co istotne, sam punkt pozostaje w "morskich" klimatach, gdyż kształtem przypomina kadłub statku. Cała konstrukcja jest nieco podniesiona w kierunku "dziobu", gdyż w zamyśle projektantów miało to stworzyć wrażenie znajdowania się na pokładzie statku. Punkt został zbudowany z desek ryflowanych z drewna modyfikowanego termicznie, natomiast burty wykonano ze stali kortenowskiej Całą konstrukcję postawiono na stalowym fundamencie, który zabetonowano w gruncie.

Aby móc wykorzystać lepiej punkt w praktyce, na obiekcie zamontowano tablicę  z kodem QR. Odsyła ona do strony internetowej informującej o ruchach statków na Odrze, pomagając zorientować się, jakie ciekawe jednostki można zaobserwować.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.