• <
mewo_2022

Władze Norwegii wspierają projekty związane z wydobyciem ropy i gazu, ofiarując 18,5 mld dolarów

30.06.2023 15:22 Źródło: Aker BP, MPE
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Władze Norwegii wspierają projekty związane z wydobyciem ropy i gazu, ofiarując 18,5 mld dolarów

Partnerzy portalu

Aker BP

Aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju, norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii (MPE) wsparło w sumie 19 projektów naftowych i gazowych na norweskim szelfie kontynentalnym z inwestycjami o łącznej wartości ponad 200 miliardów koron norweskich (ponad 18,5 miliarda dolarów). Sytuacja wiąże się też z dynamicznymi zmianami na rynku dostaw ropy naftowej, wynikającej m.in. powrotu gospodarki na popandemiczne tory oraz z powodu sankcji nałożonych na Rosję.

Wśród firm, które znalazły się wśród "szczęśliwców" są przedsiębiorstwa realizujące przedsięwzięcia na Morzu Północnym, jak Aker BP, a na Morzu Północnym Equinor, Aker BP, Wintershall Dea i OMV. Projekty, które zostały przyjęte i  zaakceptowane w latach 2020-2022 i podlegają tymczasowym zmianom podatkowym, skutkują łącznymi inwestycjami w wysokości około 440 mld koron norweskich (prawie 40,76 mld dolarów). Norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii twierdzi, że oczekuje się, że równowartość 26,9 miliarda dolarów zostanie skierowana do podmiotów norweskich, a inwestycje te mają stanowić podstawę dla około 158 000 pełnoetatowych miejsc pracy w okresie od 2020 do 2029 roku.

- Są to projekty, które przyczyniają się do utrzymania wysokiej i stabilnej produkcji z norweskiego szelfu kontynentalnego, a także do zatrudnienia i tworzenia wartości dla całego społeczeństwa. W dalszym ciągu rozwijamy biznes naftowy, aby tworzyć miejsca pracy i duże dochody dla społeczności. Realizacja tych przedsięwzięć zapewnia miejsca pracy, buduje kompetencje i stanowi podstawę do dalszego rozwoju technologii, co jest kluczowe dla rozwoju w takich branżach, jak wychwytywanie i składowanie CO2, pozyskiwanie wodoru, morska energetyka wiatrowa, akwakultura i minerały - zaznaczył Terje Aasland, norweski minister ds. ropy naftowej i energii

Wśród 19 projektów znajduje się m.in. Yggdrasil (od drzewa, na którym miały się znajdować dziewięć krain z mitologii skandynawskiej), prowadzony przez Aker BP, który obejmuje duży obszar składający się z kilku pozwoleń na wydobycie i odkryć zlokalizowanych pomiędzy polami Alvheim i Oseberg.  Koncepcja rozwoju obejmuje bezzałogową platformę produkcyjną Munin na północy - Munin, platformę Hugin A procesową wraz z obszarem do prac wiertnicznych i pomieszczeniami mieszkalnymi na południu, a także inną bezzałogową platformę wiertniczą. Hugin B, która będzie sprzężona działaniami z Hugin A. 

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.