• <
KONGSBERG_2023

Kanada buduje pierwszy od dekad lodołamacz polarny

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Kanada buduje pierwszy od dekad lodołamacz polarny

Partnerzy portalu

Fot. Seaspan Shipyards

W stoczni Seaspan Shipyards w kanadyjskim Vancouver powstał pierwszy prototypowy blok na potrzeby nowego polarnego lodołamacza.

W Seaspan Shipyards z wolna powstaje pierwszy od dekad polarny lodołamacz, który ma jednocześnie zapoczątkować nowy kanadyjski program polarny. Według stoczni sam pierwszy blok nowej jednostki pozwolił już wprowadzić odpowiednie procedury, sprawdzić sprzęt i umiejętności potrzebne do budowy pierwszego kanadyjskiego ciężkiego lodołamacza od ponad 60 lat.
Prototypowy blok miał posłużyć do sprawdzenia, czy wszystkie funkcje produkcyjne stoczni będą w stanie podołać obróbce grubej stali. Jego budowa zaowocowała udoskonaleniami w projektowaniu produkcji, testami nowego sprzętu, procesów i procedur i weryfikacją jakości produkcji. W ten sposób Seaspan udowodniła, że jest gotowa do podjęcia pełnej produkcji.

Lodołamacz powstaje na potrzeby Kanadyjskiej Straży Przybrzeżnej. Stal do jego budowy jest w niektórych obszarach nawet dwukrotnie grubsza niż przy budowie innych, konwencjonalnych jednostek. W ramie jest też mniej przestrzeni, bo będzie musiała znosić duże przeciążenia. Docelowo statek ma funkcjonować m.in. na wodach Arktyki, gdzie ma uczestniczyć w operacjach poszukiwania i ratownictwa, ale także wspierać działania środowiskowe i humanitarne oraz ekspedycje naukowe. Nowy lodołamacz po wejściu do eksploatacji będzie jednym z największych i najmocniejszych statków tego typu na świecie, jednocześnie okrętem flagowym floty lodołamaczy kanadyjskiej straży przybrzeżnej. Stanie się to po tym, jak obecnie największy kanadyjski lodołamacz, CCGS Louis S. St-Laurent, zostanie pod koniec dekady wycofany z eksploatacji po 60 latach.

Budowany w Vancouver statek będzie miał wyporność 27 876 ton, 158 metrów długości i 28 metrów szerokości. Miejsce na nim znajdzie do 100 członków załogi i pasażerów łącznie. Jego zasięg będzie większy niż w przypadku obecnie funkcjonujących w Kanadzie lodołamaczy.
etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.