• <

Samsung Heavy Industries zbuduje gazowce dla bliskowschodniego armatora

06.02.2024 13:39 Źródło: Samsung Heavy Industries
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Samsung Heavy Industries zbuduje gazowce dla bliskowschodniego armatora

Partnerzy portalu

Fot. Samsung Heavy Industries

Stocznia z Korei Południowej poinformowała o podpisaniu 6 stycznia kontraktu o wartości blisko 3,5 mld dolarów z klientem pochodzącym z Bliskiego Wschodu. W jego ramach do 2028 roku wykonawca ma dostarczyć 15 statków do transportu LNG.

Wartość kontraktu w wonach wynosi 4,57 biliona, przewyższając poprzednie, rekordowe zamówienie, wyceniane na 3,95 bln wonów. Tamto z lipca ub.r. dotyczyło budowy i dostarczenia 16 kontenerowców napędzanych metanolem.

Łączny portfel zamówień na ten rok dla Samsung Heavy Industries wynosi już niemal połowę całkowitej kwoty za 2023 rok, która wynosiła 8,3 mld dolarów. Obok 15 zbiornikowców są to również dwie duże jednostki do transportu amoniaku (very large ammonia carriers, VLAC). Zdaniem zarządu stoczni tak duże kontrakty zapewniają rentowność stoczni i utrzymanie ciągłości pracy, acz w tym przypadku zakład znajdujący się w południowokoreańskim Seongnam na kolejne lata ma wręcz ogrom przedsięwzięć. Szczególnie portfel zamówień na zbiornikowce LNG obejmuje łącznie 90 statków, co umacnia pozycję firmy w zakresie stabilnych wyników.

Ogrom zamówień budzi obawy co do terminowości w ich realizacji z racji na moce przerobowe w stoczni, w tym problem dostępu do pozyskiwania wykwalifikowanej kadry. Z tego powodu na początku stycznia stocznia SHI współpraca umowę o współpracy z dotychczasowym konkurentem, Hanwha Ocean, aby utrzymać dotychczasowe tempo i rozwój branży stoczniowej w Korei Południowej. Obok tego zakład dąży do unowocześniania produkcji, pozyskiwania innowacji technologicznych, czy coraz częstszego sięgania po pracowników zza granicy.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.