• <
mewo_2022

Van Oord z kontraktami na projekty morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim i Tajwanie

rk

09.11.2023 12:04 Źródło: Van Oord
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Van Oord z kontraktami na projekty morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim i Tajwanie

Partnerzy portalu

Fot. Van Oord

Holenderska firma Van Oord zrealizuje nowe projekty dla morskiej energetyki wiatrowej: Baltic Power na Morzu Bałtyckim oraz Greater Changhua 2b i 4 na Tajwanie. Kontrakty mają łączną wartość ponad 500 mln euro. Po uruchomieniu dwie morskie farmy wiatrowe będą dostarczać energię odnawialną do około 2,5 miliona gospodarstw domowych.

Morska farma wiatrowa Baltic Power jest budowana przez spółkę joint venture ORLEN (Polska) i Northland Power (Kanada). Farma wiatrowa  będzie zlokalizowana w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, 23 kilometry od brzegu oraz składać się z 76 turbin wiatrowych o łącznej mocy 1,14 GW. Docelowo dostarczy energię odnawialną do ponad 1,5 mln gospodarstw domowych w Polsce. Baltic Power będzie pierwszą morską farmą wiatrową w Polsce i ważnym krokiem w przejściu kraju na energię odnawialną. Van Oord przetransportuje i zainstaluje 76 fundamentów turbin wiatrowych (każdy składający się z monopala i elementu przejściowego) oraz dodatkowe dwa fundamenty pod podstacje morskie. Aby zainstalować monopale Van Oord wykorzysta swój statek instalacyjny Svanen, natomiast elementy przejściowe zostaną postawione z użyciem jednostki nawodnej współpracującej, innej firmy. Rozpoczęcie transportu i montażu fundamentów zaplanowano na 2024 rok, a zakończenie latem 2025 roku.

— W Van Oord jesteśmy zaangażowani w rozwój morskiej energetyki wiatrowej na dużą skalę. Dlatego jesteśmy dumni, że dwóch klientów zaufało nam w kwestii wsparcia ich projektów rozwojowych w branży morskiej energetyki wiatrowej — Arnoud Kuis, dyrektor zarządzający ds. energii morskiej w firmie Van Oord

Firma podkreśla, że Morze Bałtyckie ma ogromny potencjał w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Europie dzięki płytkim wodom i jednocześnie silnym wiatrom, a także innym,  sprzyjającym warunkom. Dzięki temu kraje bałtyckie mogą rozpocząć efektywną transformację energetyczną. Statek Svanen został specjalnie zaprojektowany, aby sprostać warunkom panującym na Morzu Bałtyckim, w tym wymagającemu składowi gleby, i udowodnił swoją przydatność w wielu tamtejszych projektach, w tym w Baltic II, Arkona, Kriegers Flak i Baltic Eagle.

Ze względu na położenie geograficzne i warunki pogodowe także Tajwan posiada idealne środowisko do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Van Oord podpisał także kontrakt w zakresie projektu Greater Changhua 2b i 4. Te farmy wiatrowe są budowane przez Ørsted, 50 kilometrów od zachodniego wybrzeża wyspy. Mają dostarczyć w sumie 920 MW energii odnawialnej do nawet 1 miliona tajwańskich gospodarstw domowych rocznie. Van Oord będzie odpowiedzialny za transport i instalację trzech kabli eksportowych o łącznej długości około 175 kilometrów. Do transportu i instalacji kabli firma wykorzysta swój specjalny statek do układania kabli Nexus, natomiast przeznaczony do działań podwodnych Dig-It zakopie kable na wymaganą głębokość. Aby wstępnie wykopać doły pod złącza kablowe do niezbędnej głębokości zakopania, Van Oord uruchomi pogłębiarkę nasypową Vox Apolonia napędzaną LNG.

Na początku tego roku firma pomyślnie zakończyła prace związane z instalacją kabli w Greater Changhua 1 i 2a. Van Oord był odpowiedzialny za transport, instalację i zakopanie kabli międzyukładowych i eksportowych. Dysponując oddanymi profesjonalistami, wysoce wyspecjalizowanym sprzętem oraz lokalnym łańcuchem dostaw i siłą roboczą, Van Oord angażuje się w dalszy rozwój tajwańskich morskich farm wiatrowych. Rozpoczęcie prac przy nowym, tajwańskim projekcie ma rozpocząć się w 2024 roku, a ich zakończenie jest przewidywane na następny. Będą więc realizowane równocześnie z tymi na Bałtyku.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.