• <

Wynik wyszukiwania - "prom" - Wiadomości

Pierwszy prom dla PŻM w ramach programu „Batory” wykańczany przy nabrzeżu w „Remontowej”

Po zeszłotygodniowym wodowaniu kadłuba pierwszego promu budowanego w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” dla polskich armatorów, konstrukcja cumuje przy stoczniowym nabrzeżu, gdzie kontynuowane są prace.
07.11.2023

Pierwszy prom dla PŻM zwodowany w „Remontowej”

Jesienna, deszczowa aura nie pokrzyżowała dziś planów Gdańskiej Stoczni „Remontowej”. Przy dużej reprezentacji oficjeli z rządu, samorządu oraz innych instytucji szeroko pojętej branży morskiej, zwodowano dziś oficjalnie pierwszy prom budowany dla Polskiej Żeglugi Morskiej.
01.11.2023

Politechnika Morska otrzyma nowy symulator nawigacyjno-manewrowy promu wraz z systemem bunkrowania statku dual fuel LNG

Podpisana 27 października umowa pozwoli na pozyskanie przez Politechnikę Morską najnowszego symulatora nawigacyjno-manewrowego promu wraz z systemem bunkrowania statku dual fuel LNG.
30.10.2023

Politechnika Morska i Polska Żegluga Morska podpisały umowę o współpracy

Podpisana 27 października umowa pozwoli na pozyskanie przez Politechnikę Morską najnowszego symulatora nawigacyjno-manewrowego promu wraz z symulatorem bunkrowania statku dual fuel LNG.
27.10.2023

Cyberatak na operatorów promowych. Wystąpiły problemy z rezerwacjami podróży

Kilka firm oferujących usługi żeglugowe z użyciem promów padło ofiarą hakerskiego ataku DDOS. w wyniku przeciążenia wiele stron było niedostępnych, przez co utrudniono dostęp do rezerwacji rejsów i zakupów biletów.
25.10.2023

Dwóm członkom załogi promu Marco Polo postawiono zarzut zaniedbania w ruchu morskim

Dwóch członków załogi należącego do niemieckiego armatora TT-line promu Marco Polo, który osiadł w niedzielę na mieliźnie u wybrzeży szwedzkiego portu Karlshamn, jest podejrzanych o zaniedbania w ruchu morskim - poinformowała w środę szwedzka prokuratura. Przypuszcza się również, że statek mógł nie nadawać się do żeglugi.
25.10.2023

PŻB: nowy prom w przyszłym roku, plany połączenia na Bornholm na razie bez rezultatów

Prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzej Madejski opowiedział w mediach m.in. o planach związanych z przyjęciem do eksploatacji nowych jednostek, a także o niezrealizowanym planie uruchomienia sezonowego połączenia Kołobrzeg – Bornholm.
25.10.2023

Prom osiadł na mieliźnie u wybrzeży Karlshamn

Prom Marco Polo osiadł w niedzielę rano u wybrzeży Karlshamn w południowo-wschodniej Szwecji. Trwa ewakuacja znajdujących się na pokładzie 70 pasażerów - poinformowało szwedzkie Centrum Ratownictwa Morskiego i Powietrznego.
22.10.2023

Fincantieri zbuduje dwupaliwowy prom RoPax napędzany LNG

Nowy prom, będący w całości własnością regionu Sycylia i w całości wyprodukowany na wyspie, będzie obsługiwał trasy do Lampedusy i Pantellerii. Prezydent Sycylii Renato Schifani oraz dyrektor generalny i dyrektor zarządzający Fincantieri Pierroberto Folgiero podpisali 9 października br. umowę na budowę nowego promu (Ropax klasy A) w Palazzo d'Orleans, w obecności radnego regionalnego ds. infrastruktury i mobilności Alessandro Aricò, za podstawową kwotę oferty wynoszącą prawie 120 milionów euro.
09.10.2023

Województwo śląskie w najbliższym czasie spodziewa się rządowej dotacji do nowego mostu na Odrze

W najbliższym czasie, w ciągu tygodnia-dwóch, gotowa powinna być umowa ws. rządowej dotacji do budowy nowego mostu na Odrze między miejscowościami Łubowice i Ciechowice (pow. raciborski) - poinformował w czwartek członek zarządu woj. śląskiego Krzysztof Klimosz.
28.09.2023

Kapitan statku, który spowodował katastrofę na Dunaju w 2019 roku, skazany na 5,5 roku więzienia

Ukraiński kapitan statku-hotelu Jurij C., który pod koniec maja 2019 roku spowodował katastrofę na Dunaju w Budapeszcie, został we wtorek skazany na 5,5 roku więzienia, poinformowały węgierskie media. W wyniku staranowania mniejszego statku wycieczkowego zginęło wówczas prawie 30 turystów z Korei Południowej.
26.09.2023

Transport ostatniego elementu kadłuba promu dla PŻM

W sobotę 16 września przy wejściu do Portu Gdańsk miał miejsce transport ostatniego elementu kadłuba pierwszego promu dla PŻM. Prom budowany jest przez Gdańską Stocznię Remontową przy udziale różnych firm podwykonawczych z Trójmiasta. Umowa obejmuje budowę trzech promów ro-pax, których odbiorcą będzie spółka Polskie Promy. Jej udziałowcami są PŻM oraz Skarb Państwa.
18.09.2023

Po tragicznej śmierci pasażera wypchniętego za burtę promu grecki minister żeglugi podał się do dymisji

Minister żeglugi Grecji Miltiadis Warwitsiotis podał się w poniedziałek do dymisji, kilka dni po tragicznej śmierci pasażera promu, wypływającego z Pireusu w aglomeracji ateńskiej. Załoga wypchnęła mężczyznę za burtę. Minister Warwitsiotis skomentował to wydarzenie w sposób, który opinia publiczna uznała za niewłaściwy. Teraz poinformował w mediach społecznościowych o rezygnacji z pełnionego dotychczas stanowiska.
11.09.2023

Protesty w greckim porcie po śmierci pasażera zepchniętego z promu

Nie milkną echa wydarzenia, jakie miało miejsce przedwczoraj w Grecji, gdzie spóźniony pasażer został zepchnięty przez członków załogi odpływającego promu z rampy i zginął. Czterem osobom postawiono zarzuty, a pod promem w Iraklionie zebrali się protestujący.
07.09.2023

Tragiczne zajście w Grecji. Chciał wrócić na prom, został zepchnięty do wody

W Grecji doszło do tragicznego wypadku z udziałem promu. 36-letni mężczyzna próbował wskoczyć do jednostki, która odbijała już od nabrzeża. Doszło do kłótni z członkami załogi, w szamotaninie pasażer został zepchnięty z rampy i wpadł do wody. Zginął.
06.09.2023

Deltamarin podpisuje kontrakt na samochodowce nowej generacji dla Neptune Lines

W ramach współpracy Deltamarin i Neptune Lines opracowano przyszłościową koncepcję promu PCTC (Pure Car and Truck Carrier), kładącą nacisk na aspekty środowiskowe, obok wydajności operacyjnej i bezpieczeństwa. Kontrakt podpisany z wykonawcą Fujian Mawei Shipbuilding, stanowi bezpośrednią kontynuację prac i obejmuje kompletny projekt podstawowy i szczegółowy statków.
05.09.2023

Holandia. Upadły linie promowe pływające do Norwegii

W poniedziałek sąd rejonowy w Haarlem ogłosił upadłość firmy Holland Norwegia Lines (HNL) obsługującej połączenie promowe między portem Eemshaven koło Groningen a Kristiansand na południu Norwegii. Oznacza to koniec promowego połączenia obu krajów.
04.09.2023

Tajwan. Tajfun powoduje odwołanie lotów i rejsów

Loty krajowe zostały odwołane, a prawie 3 tys. osób ewakuowano przed nadejściem w niedzielę tajfunu Haikui, który według przewidywań przyniesie ulewne deszcze i silny wiatr na południu i wschodzie wyspy.
03.09.2023

Rosja zatapia statki, by bronić most Krymski?

Opublikowane w sieci zdjęcia satelitarne mostu Krymskiego pokazują, że Rosja zatapia wzdłuż mostu statki, by uniemożliwić Ukraińcom kolejne ataki na przeprawę przy użyciu bezzałogowych dronów nawodnych.
31.08.2023

Śmierć i narodziny na promie

Personel i pasażerowie promu Mega Andrea zapamiętają ostatni rejs do końca życia. Jednej nocy doszło do narodzin i śmierci.
31.08.2023

Incat Tasmania dostarczy największy na świecie statek akumulatorowo-elektryczny

Australijska stocznia Incat Tasmania ustanawia rekord dla największego statku elektrycznego na świecie, dzięki nowemu 130-metrowemu promowi typu ro-pax budowanemu dla urugwajskiego operatora, Buquebús. Będzie miał czterokrotnie większą moc niż kolejna co do wielkości instalacja i 40 razy większą niż pierwszy na świecie prom zasilany akumulatorowo, Ampere.
25.08.2023

W ewakuacji greckiego szpitala pomógł prom

Grecja walczy z dziesiątkami równoczesnych pożarów w całym kraju, w tym z pożarem o powierzchni 280 mil kwadratowych w pobliżu Alexandroupolis, który stał się największym w historii w Unii Europejskiej. Pożary pochłonęły 20 ofiar śmiertelnych, większość w regionie Alexandroupolis. Ostatnio, przy akcji ewakuowania szpitala ogromną pomocą okazał się... prom. Adamantios Korais uratował dziesiątki pacjentów i pracowników.
25.08.2023

W barwach Finnlines zadebiutuje kolejny nowy prom

Finnsirius, pierwszy z dwóch nowych ro-paxów klasy Superstar linii Finnlines wejdzie jesienią na swoją regularną trasę.
22.08.2023

Wiceprezes Żeglugi Augustowskiej: widać, że turyści oszczędzają

Widać, że turyści w tym roku oszczędzają - powiedział PAP wiceprezes Żeglugi Augustowskiej Sławomir Aleksandrowicz. Poinformował, że jego statki przewiozły już 70 tys. osób, ale ocenił, że to dość słaby poziom pomimo tak dobrej pogody.
12.08.2023

Wskutek masowego zatrucia pokarmowego prom z Hiszpanii do Wielkiej Brytanii musiał awaryjnie zacumować we Francji

Prom z Hiszpanii do Wielkiej Brytanii musiał awaryjnie zacumować we Francji, kiedy 39 marynarzy zachorowało - poinformował w środę portal Connexion. Podejrzewa się masowe zatrucie pokarmowe; 5 członków załogi promu zostało przewiezionych do szpitali w porcie Brest w północno zachodniej Francji.
09.08.2023

Korea Płd. w oczekiwaniu na tajfun. Wstrzymane rejsy promów

W Korei Południowej wstrzymano loty samolotów i rejsy promów w oczekiwaniu na tajfun Khanun, którego pierwsze uderzenie spodziewane jest w środę po południu. Nadciągający z południowego wschodu żywioł ma przynieść wichurę wiejącą z prędkością do 150 km na godzinę i silne ulewy - podała agencja AP.
09.08.2023

Wciąż trwa śledztwo ws. śmierci matki i dziecka na promie Stena Spirit

We wtorek wykonano sekcję zwłok 36-latki i jej 7-letniego syna, którzy zginęli pod koniec czerwca podczas rejsu promem z Gdyni do Karlskrony.
08.08.2023

Bezpośrednie połączenie autobusowo-promowe z Polski do Norwegii z FlixBus i Stena Line

Stena Line rozpoczęła współpracę z FlixBus przy uruchomieniu pierwszego bezpośredniego połączenia autobusowego z Polski do Norwegii, z przeprawą promem z Gdyni do Karlskrony. Wczoraj, 3 sierpnia, odbył się pierwszy kurs tej międzynarodowej linii autobusowej o numerze N1202.
04.08.2023

Prom Dudek od sierpnia pływa o godzinę dłużej. Przeprawił już 20 tys. pasażerów

Od 1 sierpnia obowiązuje nowy terminarz rejsów promu Dudek. Pływa o godzinę dłużej, czyli do godziny 20. Od początku maja przeprawił już 20 tys. osób, poinformował stołeczny ratusz.
02.08.2023

Skandal na promie w Warszawie. Podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego odtworzono hymn socjalistów

Były prezes Wód Polskich Przemysław Daca zamieścił w mediach społecznościowych film z uroczystej parady statków z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z pokładu promu warszawskich linii turystycznych słychać melodię Międzynarodówki.
01.08.2023

Budowa promów w ramach programu "Batory" – "odrodzenie polskiego przemysłu stoczniowego"

Trwa budowa promów dla polskich armatorów w ramach programu „Batory”. Budowa pierwszej jednostki promowej ro-pax jest zaawansowana techniczne w ponad 58 proc. i wyprzedza harmonogram. Zadanie realizuje Gdańska Stocznia Remontowa S.A.
01.08.2023

Chrzest największego na świecie promu hybrydowego typu double-ended ferry w Wielkiej Brytanii

P&O Pioneer, największy na świecie prom hybrydowy typu double-ended ferry, został oficjalnie nazwany 27 lipca br. podczas ceremonii zorganizowanej przez brytyjskiego operatora promowego P&O Cruises w Dover w Wielkiej Brytanii.
27.07.2023

Wiceminister Gróbarczyk w Stoczni Remontowej: "Budowa promów ma się bardzo dobrze i idzie pełną parą"

Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk był z wizytą w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” S.A. im. J. Piłsudskiego, gdzie miał okazję zobaczyć, jak przebiega tam budowa pierwszego promu typu Ro-Pax.
24.07.2023

Błyskawiczna akcja ratunkowa na promie z udziałem śmigłowca Marynarki Wojennej

18 lipca między 10.15 a 12.30 załoga dyżurna SAR z darłowskiej grupy lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej została zadysponowana do akcji ratowniczej na Bałtyku. Specjaliści w zakresie ratownictwa morskiego ewakuowali pasażera z promu Mein Schiff 6, którego należało przetransportować do szpitala.
19.07.2023

Promy Bielik będą kursować według dotychczasowego rozkładu

Oficjalnie podjęto decyzję, że do końca letniego sezonu promy Bielik w Świnoujściu będą kursowały zgodnie ze starym rozkładem. To oznacza, że z dwóch stron Świny odbijać będą co 20 minut.
14.07.2023

Duże zapotrzebowanie na promy w Świnoujściu

W związku z otwarciem tunelu pod Świną spekulowało się o kursach promów Bielik, które przez lata transportowały pasażerów do centrum Świnoujścia znajdującego się na wyspie Uznam. W połowie lipca liczba kursów ma zostać zmniejszona, jednak jak się okazuje - zmiana ta jest teraz pod dużym znakiem zapytania.
13.07.2023

Śmigłowiec Marynarki Wojennej ewakuował chorego z promu Steny

Wczoraj doszło do kolejnej w przeciągu kilku dni ewakuacji z promu. Załoga śmigłowca W-3WARM podjęła chorego z promu Stena Estelle, znajdującego się ok. 29 mil morskich od Władysławowa. Pasażer, który skarżył się na problemy z oddychaniem został przetransportowany do szpitala w Gdańsku-Zaspie. Lotnikom SAR asystował statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Bryza z Władysławowa.
06.07.2023

Incat Crowther zbuduje nowy elektryczny prom

Incat Crowther - wiodący cyfrowy konstruktor statków, otrzymał zlecenie na zaprojektowanie nowego, elektrycznego, hybrydowego, szybkiego promu o pojemności 300 pasażerów. W zakresie projektowania, budowy i dostawy 32-metrowego statku, Incat Crowther będzie ściśle współpracować z Q-West Boat Builders, Hamilton Jet i Fullers360.
04.07.2023

Otwarcie tunelu pod Świną. Jakie zmiany zajdą w świnoujskiej żegludze?

W piątek oficjalnie otwarto tunel pod Świną, będącym jedną z największych inwestycji drogowych realizowanych w województwie zachodniopomorskim. Uruchomienie przeprawy łączącej wysypy Wolin i Uznam oznacza znaczące zmiany w komunikacji Świnoujścia. Te największe dotyczą żeglugi.
03.07.2023

Morderstwo i samobójstwo? Zmiana kwalifikacji czynu w sprawie śmiertelnego wypadku na promie

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zmieniła kwalifikację czynu w śledztwie dotyczącym wypadku do którego doszło w czwartek na wodach terytorialnych Szwecji, w wyniku którego śmierć poniosło dwoje polskich obywateli.
01.07.2023

Kolejna akcja na promie Steny. Wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej

W godz. 14.30-15.50 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego zrealizowała kolejną akcję ratowniczą. Do szpitala znajdującego się w dzielnicy Gdańska, Zaspie, ewakuowano pasażera promu Stena Estelle z podejrzeniem zawału serca.
30.06.2023

Gdańska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku na promie

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku w związku z wypadkiem, do którego doszło w czwartek na wodach terytorialnych Szwecji, w wyniku którego śmierć poniosło dwoje polskich obywateli, podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa.
30.06.2023

Policja prowadzi czynności na promie, z którego wypadło dwoje Polaków

Szwedzka policja prowadzi w Karlskronie czynności na promie Stena Spirit, z którego w czwartek po południu wypadł za burtę 7-letni chłopiec, a za nim skoczyła jego 36-letnia matka.
29.06.2023

Stanowisko PŻB S.A. ws. artykułu opublikowanego na portalu Money.pl

https://www.money.pl/gospodarka/miliony-utopione-w-prom-pis-stepka-morawieckiego-to-wierzcholek-gory-lodowej-6906453035129824a.html
22.06.2023

Jubileuszowy 10-tysięczny rejs promu Polonia

Należący do Unity Line prom pasażersko-ładunkowy M/F Polonia wypłynął 20 czerwca w swój jubileuszowy rejs ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji. Z tej okazji odbyła się uroczystość, w trakcie której przekazano życzenia członkom załogi statku.
21.06.2023

Promy w Świnoujściu będą kursować bez zmian po otwarciu tunelu

Tunel pod Świną czeka na otwarcie, które nastąpi lada dzień. Wielu mieszkańców, jak i turystów zastanawia się, co stanie się z miejscowymi promami, które do tej pory transportowały ich do centrum miasta. Jak się okazuje, świnoujskie promy po otwarciu tunelu nadal będą funkcjonować, a ich kursy będą się odbywały regularnie. Przez tunel będzie można też przejechać autobusami.
21.06.2023

Money.pl: budowa polskich promów to „utopione miliony”

Money.pl opublikował artykuł na temat programu Batory, czyli budowy nowych promów dla polskich armatorów. Portal twierdzi, że dotarł do dokumentów świadczących o tym, że data oddania do użytku jednostek jest poważnie zagrożona, a sam projekt jest nierentowny i realizowany wyłącznie z powodów politycznych.
19.06.2023

Pożar na promie. Z pomocą ruszyła straż wybrzeża

Służby prasowe Straży Wybrzeża Filipin poinformowały o wybuchu pożaru na promie M/V Esperanza Star. Na pokładzie znajdowało się 120 osób, cywili, żołnierzy i członków załogi.
18.06.2023

Pierwszy na świecie bezzałogowy prom elektryczny pływa już w Sztokholmie

Pierwszy na świecie komercyjny bezzałogowy prom elektryczny MF Estelle wypłynął w poniedziałek w regularną trasę. Statek mogący pomieścić 30 osób oraz rowery połączył wyspy Kungsholmen z Soedermalm, będącymi dzielnicami miasta.
12.06.2023

W Göteborgu powstanie nowy terminal promowy dla Stena Line

Stena Line i Port w Göteborgu poinformowały o zawarciu umowy dotyczącej przeniesienia operacji promowych Stena Line do nowego terminalu w dzielnicy Arendal.
12.06.2023

Warszawa. Z powodu awarii nie pływa prom Słonka

O zawieszeniu kursowania promu Słonka poinformował w piątek Zarząd Transportu Miejskiego.
09.06.2023

Flisak przewiózł już ponad 5 tysięcy pojazdów

Nowa przeprawa promowa pomiędzy Solcem Kujawskim i Czarnowem cieszy się ogromną popularnością. W tygodniu skraca podróże wielu mieszkańcom, w weekendy jest popularnym celem wycieczek. W czasie pierwszego miesiąca okresu rozruchowego „Flisak" przewiózł prawie 7 tysięcy pasażerów i 5 tysięcy pojazdów.
07.06.2023

Kolejki na przeprawie promowej w Świnoujściu

Na przeprawie w Świnoujściu kolejki. Żegluga Świnoujska zadecydowała, że przeprawa "Warszów" w centrum przepuszczać będzie wszystkie auta, a nie jak zazwyczaj tylko z miejscowymi rejestracjami.
30.05.2023

Pierwszy prom dla Polskiej Żeglugi Morskiej na przełomie 2024 i 2025 roku

Pierwszy prom dla Polskiej Żeglugi Morskiej zostanie oddany na przełomie 2024 i 2025 roku. Jednostka jest budowana w Gdańskiej Stoczni Remontowej.
29.05.2023

Świnoujście. Prom Bielik uderzył w nabrzeże

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w poniedziałek rano w Świnoujściu. Prom Bielik I nagle stracił moc w swoim silniku. Bez możliwości hamowania, statek nie był w stanie zatrzymać się przed przystanią, co doprowadziło do jego uderzenia w nabrzeże. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.
24.05.2023

Wstrzymano kursowanie promu na Wiśle w Spytkowicach

Z powodu wysokiego poziomu Wisły przestał kursować do odwołania prom „Drogowiec” w rejonie Spytkowic, podało w czwartek starostwo w Wadowicach, do którego należy jednostka. Przeprawa skraca drogę między miejscowościami po obu stronach rzeki o kilkadziesiąt kilometrów.
18.05.2023

Kapitan Olga Sidor. Płynąc pod prąd do celu

Szkołę Morską wybrała z przekory. W branży została z potrzeby wolności. Jubileusz 20-lecia kariery na pokładzie będzie celebrować jako pierwsza kobieta z tytułem kapitana żeglugi wielkiej w szeregach Polferries. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Branży Morskiej rozmawiamy z kapitan Olgą Sidor.
17.05.2023

Kujawsko-pomorskie. Prom Flisak znów kursuje; sobotnia ewakuacja mogła nastąpić po błędzie załogi

W poniedziałek prom Flisak, który od końca kwietnia pływa po Wiśle między Czarnowem i Solcem Kujawskim, wznowił rejsy. Trwa wyjaśnianie okoliczności sobotniego utknięcia jednostki na rzece i ewakuacji pasażerów. Przedstawiciel armatora mówi o możliwym błędzie załogi i tłumaczy to "okresem nauki".
15.05.2023

Ewakuowano pasażerów z promu Flisak. Jednostka utknęła na Wiśle

W sobotę po południu prom Flisak, który od dwóch tygodni pływa po Wiśle między Czarnowem i Solcem Kujawskim, utknął na rzece. Konieczne było ewakuowanie kilkudziesięciu pasażerów. Jednostka uległa awarii. Przed godziną 20. prom udało się uruchomić, a kierowcy odzyskali auta.
14.05.2023

W Gdyni trwa rozbiórka starego terminalu promowego

Przy Nabrzeżu Helskim II w Porcie Gdynia rozpoczęła się rozbiórka rękawa pasażerskiego na terenie starego terminalu promowego. Od dłuższego czasu stał on pusty, co wynikało z przeniesienia ruchu promowego do nowego terminala przy Nabrzeżu Polskim.
24.04.2023

Witkowski: modernizacja polskiej floty w pełni

W małej stoczni Visentini koło Chioggi na północy Włoch stoi prawdziwy olbrzym: ma 216 metrów długości, osiem pokładów, pomieści 150 ciężarówek i 200 samochodów osobowych oraz tysiąc pasażerów. Zwodowany został na początku kwietnia, obecnie trwają prace wykończeniowe. Obserwowała je na miejscu polska delegacja. – To jest początek dużego procesu modernizacyjnego Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – powiedział PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
21.04.2023

Nowy prom dla Polferries zwodowany

Kadłub nowej jednostki dla polskiego armatora jest już w pełni gotowy.
18.04.2023

Szwecja: Ciężarówka wytoczyła się z promu, zawisła na krawędzi

Z promu Skane armatora Stena Line w trakcie rejsu z Niemiec do Szwecji wytoczyła się ciężarówka tir, pojazd zawisł na krawędzi. W sobotę, mimo incydentu, statek bezpiecznie dopłynął do portu w szwedzkim Trelleborgu.
17.04.2023

Konferencja Polska Logistycznym Hubem Europy

W dniach 26-28 kwietnia 2023 roku na promie Nova Star odbędzie się konferencja pn. Polska Logistycznym Hubem Europy. Jest skierowana do szeroko rozumianej branży TSL.
13.04.2023

Promy Polferries popularnymi miejscami konferencji

Promy Polferries coraz częściej stają się miejscem organizacji branżowych konferencji. Przewoźnik zapewnia, że zarówno jednostki, jak i oferta handlowa są w pełni przygotowane do obsługi tego typu imprez.
11.04.2023

Rusadir wypłynął z Nauty na szerokie wody

Ze Stoczni Remontowej Nauta wypłynął Rusadir – nowoczesny prom, który przechodził w Gdyni ostatnie prace przed wejściem do eksploatacji w barwach nowego operatora, linii Balearia.
10.04.2023

Port w Dover próbuje zapobiec wielogodzinnym korkom

Na trzy dni - czwartek, piątek i sobotę - władze portu w Dover w południowo-wschodniej Anglii rozłożyły ruch autokarów, które miały wjechać na promy w Wielki Piątek. Ma to zapobiec powtórzeniu się sytuacji z ostatniego weekendu, gdy przy wjeździe do portu powstały wielogodzinne korki.
06.04.2023

Nowy prom Polferries już z malowaniem

Polska Żegluga Bałtycka S.A. pochwaliła się, że budowa nowego promu dla Polferries weszła w nowy etap. Jednostka ma już barwy przewoźnika.
04.04.2023

Prom napędzany wodorem zaczyna kursować!

Norwegia zaznaczyła kolejny pierwszy krok w rozwoju żeglugi napędzanej wodorem. Po latach rozwoju MF Hydra, pierwszy komercyjny prom działający na ciekły wodór wszedł do regularnej eksploatacji. Statek jest pionierską jednostką w tej technologii i demonstracją potencjału wodoru, ale także pomoże zdefiniować zasady dla komercyjnej żeglugi napędzanej zielonym H2.
02.04.2023

MI: w Gdańsku ruszyło cięcie stali pod drugi polski prom

W Gdańskiej Stoczni Remontowej rozpoczęło się cięcie stali pod budowę drugiej, zakontraktowanej przez spółkę Polskie Promy, jednostki promowej ro-pax - poinformował we wtorek resort infrastruktury. Dodał, że statek ma być czarterowany przez polskich armatorów promowych.
28.03.2023

Polferries rozpoczyna sezon turystyczny

Kołobrzeski armator, którego promy pływają na trasach Świnoujście-Ystad oraz Gdańsk-Nynashamn proponuje kilkadziesiąt okazji do zorganizowanego zwiedzania Skandynawii. W tegorocznej ofercie Polferries znajdziemy wyjazdy do Sztokholmu, Kopenhagi, Helsinek, Sigtuny, Uppsali, a także na Bornholm. Wszystkie kierunki cieszą się dużym zainteresowaniem.
10.03.2023

Świnoujście planuje remont promów

Władze miasta planuję wyremontowanie dwóch jednostek przeznaczonych do transportu pasażerów i pojazdów osobowych i transportowych. Prace obejmą m.in. konserwacje kadłubów.
06.03.2023

Prom łączony z polskimi liniami trafi do Hiszpanii

Prom Honfleur, który od kilku miesięcy przebywa w gdyńskiej stoczni Nauta, a o którym w zeszłym roku plotkowano, że ma dołączyć do floty któregoś z polskich przewoźników promowych, trafi prawdopodobnie do Hiszpanii. Jednostka zmieniła już nawet nazwę.
06.03.2023

Zobacz jak wygląda najnowszy prom Stena Line od środka [WIDEO]

Stena Ebba to najnowszy prom, jaki pływa po Bałtyku. Zapraszamy na krótkie wideo-zwiedzanie jednostki z Gospodarką Morską.
06.03.2023

Polferries: remont promu Wawel zakończony [WIDEO]

Linie Polferries podały, że prom Wawel po remoncie w szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" powrócił na linię Gdańsk-Nynashamn.
03.03.2023

Baltic Operator zbudował sekcję statku dla stoczni Karstensen

W piątek 24 lutego rano, na Nabrzeżu Kaszubskim w Gdańsku odbył się załadunek sekcji statku rybackiego.
26.02.2023

Nowy prom dla Polferries – wodowanie wczesną wiosną

Budowa nowego promu dla PŻB idzie zgodnie z planem. Wodowanie kadłuba planowane jest na wiosnę tego roku.
20.02.2023

Promy Stena Line, ro-ro i zbiornikowce fundamentem biznesu Stena AB. W Polsce króluje żegluga promowa

Stena AB, której główną domeną działalności są usługi promowe oraz shipping, poinformowała, że w 2022 r. EBITDA grupy osiągnie około 14 mld SEK, w porównaniu do 9 mld SEK w 2021 r., a EBITDA z działalności operacyjnej w 2022 roku wyniesie około 12,6 mld SEK, w porównaniu do 7 mld SEK w 2021 r. Na ten dobry wynik wpływ miały również dobra wyniki Stena Line Polska, która powiększyła niedawno swoją flotę o dwa najbardziej innowacyjne i ekologiczne promy w regionie.
19.02.2023

PKBWM nie będzie badała wypadku promu Wawel

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) nie będzie badała wypadku promu Wawel - dowiedziała się PAP. Pod koniec stycznia w trakcie wpływania do gdańskiego portu doszło do uszkodzenia kadłuba jednostki i zniszczenia nabrzeża.
13.02.2023

TT-Line czeka na nowy prom Peter Pan

Linie promowe TT-Line czekają już w gotowości na zawinięcie drugiego promu Green Ship Peter Pan do Terminala Promowego w Świnoujściu. Jednostka ma pojawić się tam 19 lutego o godzinie 23:15, zaś pierwsze wejście statku w porze dziennej zaplanowane jest na następny dzień w godzinach 14:00-16:00.
02.02.2023

Wodowanie kadłuba pierwszego promu dla PŻM możliwe jeszcze w tym roku

Prace przy budowie pierwszego promu dla PŻM są zaawansowane, możliwe jest, że w trzecim kwartale 2023 r. nastąpi wodowanie kadłuba, potem rozpoczną się prace wykończeniowe - poinformował w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
30.01.2023

Zdaniem prezydenta Świnoujścia promy staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji

Promy będące częścią naszego miejskiego krajobrazu, staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji, powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Wraz z planowanym na maj otwarciem tunelu pod Świną wejdą zmiany w komunikacji miejskiej, a kursowanie promów zostanie ograniczone.
25.01.2023

Ekologiczny armator promów nie chce przewozić elektrycznych samochodów

Zaskakująca decyzja w kraju znanym z zaawansowanego promowania elektromobilności, wspieranej przez władze i duże przedsiębiorstwa. Jedna z dwóch głównych norweskich linii promowych nie chce już przewozić pojazdów z silnikami elektrycznymi. Winnymi mają być wypadki w postaci pożarów akumulatorów w samochodach.
24.01.2023

Hybrydowy prom P 317 wypłynął ze stoczni Crist [ZDJĘCIA]

W niedzielę 22 stycznia stocznię Crist opuścił kolejny prom hybrydowy o numerze projektu P 317. Realizowany dla fińskiego operatora promowego Finferries projekt stworzyło biuro projektowe StoGda Ship Design & Engineering sp z.o.o. oraz LMG (Nordic Fastening Group).
23.01.2023

Incat dostarczy pierwszy na świecie duży prom elektryczny

Australijski konstruktor szybkich promów Incat Tasmania ujawnił, że prowadzi rozmowy z południowoamerykańskim operatorem Buquebus na temat dostawy największego na świecie bezemisyjnego, lekkiego promu typu ro-pax.
23.01.2023

Prom Wawel wypłynie z Gdańska do Szwecji już w sobotę

Prom "Wawel", w którym w trakcie wpływania do gdańskiego portu doszło do uszkodzenia kadłuba, w sobotę wypłynie na swoją stałą trasę do szwedzkiego portu Nynäshamn - dowiedziała się PAP. Do tego czasu jednostka ma zostać naprawiona.
23.01.2023

Szwecja. Raport w sprawie zatonięcia promu Estonia: nie ma śladów kolizji ani eksplozji

Nie ma śladów kolizji z innym statkiem, obiektem pływającym, ani pozostałości świadczących o eksplozji, mogących spowodować zatonięcie w 1994 roku promu Estonia - ogłosiła w poniedziałek w Tallinie wspólna estońsko-szwedzko-fińska komisja ekspertów.
23.01.2023

Prom Wawel prawdopodobnie pozostanie w porcie na dłużej

Prom Wawel, który sobotę uszkodził kadłub w trakcie manewrów na obrotnicy przy nabrzeżu Westerplatte, prawdopodobnie pozostanie w porcie na dłużej – przekazał PAP przedstawiciel właściciela jednostki.
22.01.2023

Gdańsk. Wiatr zepchnął prom na nabrzeże, nikomu nic się nie stało

Prom Wawel uległ uszkodzeniu podczas manewrów w kanale portowym w Gdańsku. Pasażerowie bezpiecznie opuścili pokład.
21.01.2023

Finnlines chwali się rosnącą liczbą pasażerów i wprowadza nowe statki

Po dwóch pandemicznych latach, w 2022 roku liczba pasażerów indywidualnych na statkach Finnlines wzrosła – podały linie.
19.01.2023

Stena Ebba oficjalnie ochrzczona [WIDEO]

Dzięki nowemu, większemu promowi Stena Line będzie mogła przewozić między Karlskroną i Gdynią jeszcze więcej pojazdów. Stena Ebba właśnie oficjalnie dołączyła do floty, a w zeszłym tygodniu na specjalnej uroczystości w Szwecji otrzymała swoje imię.
16.01.2023

Pierwszy japoński prom zasilany LNG rozpoczyna działalność

Do obsługi tras pasażerskich ruszył pierwszy z dwóch promów zasilanych LNG, należący do japońskiego armatora MOL. Sunflower Kurenai będzie obsługiwany przez związaną ze spółką firmą Ferry Sunflower Co.
16.01.2023

Prezentacja pamiątek z promu Jan Heweliusz [GALERIA]

W związku z jutrzejszą 30. rocznicą katastrofy polskiego promu Jan Heweliusz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentowało wyjątkowe przedmioty przekazane przez jednego z ocalałych z tej tragedii, Grzegorza Sudwoja.
13.01.2023

30-ta rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz - wspomnienie

To było 30 lat temu. Pamiętam tę noc. Akurat kilka dni wcześniej wróciłem z morza i byłem w domu. W nocy wiatr tłukł po oknach tak, że spać się nie dało. A rano usłyszałem w radiu, że na Bałtyku, w pobliżu wyspy Rugia, zatonął prom Jan Heweliusz. Znałem ten statek dobrze. Kilka lat wcześniej pracowałem na nim, naprzód jako II-gi oficer, a potem jako pierwszy i starszy oficer. Wyspę Rugia też pamiętałem i pamiętam do dzisiaj.
13.01.2023

Zaproszenie na obchody 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku organizuje uroczystość z okazji 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz, połączoną z wystawą tematyczną.
12.01.2023

Wodór na pokładzie. Norled przeciera szlak dla statków zeroemisyjnych. Polska ma w tym swój udział

Ponad rok od otrzymania nagrody Statek Roku, Hydra zabunkrowała w grudniu br. i ma wypłynąć na firody. Prom będzie przewoził ludzi i samochody na trasie między norweskimi portami Hjelmeland, Nesvik oraz Skipavik niedaleko Stavanger – poinformował mnie Erlend Hovland, Chief Technology Officer, Norled AS.
05.01.2023

Nowy prom Stena Ebba wypłynie w poniedziałek z Gdyni do Karlskrony

Nowy 240-metrowy prom klasy E-Flexer Stena Ebba, w poniedziałek wieczorem wypłynie z Gdyni do Karlskrony. Dzięki wprowadzeniu kolejnej jednostki, we flocie Stena Line na linii Gdynia-Karlskrona będą pływały trzy statki.
02.01.2023

900 pasażerów ewakuowanych z promu w USA z powodu pożaru

Ratownicy ewakuowali prawie 900 pasażerów z promu Staten Island w czwartek wieczorem po pożarze w maszynowni statku, pięć osób zostało rannych, trzy z nich wymagają leczenia szpitalnego, poinformowała telewizja WNBC.
23.12.2022

Nowy prom dla Tallink już odebrany. Polacy mieli udział w budowie

Fińska stocznia RMC przekazała już nowy prom MyStar zamawiającej spółce Tallink Superfast, będącej częścią estońskich linii Tallink Grupp. W budowie promu udział miały polskie stocznie.
08.12.2022

Netflix zrealizuje serial o katastrofie promu Jan Heweliusz

Prezes Netflixa Reed Hastings podczas wizyty w Warszawie ogłosił, że firma rozpocznie realizację czterech nowych tytułów w Polsce. Jednym z nich będzie dramat katastroficzny inspirowany historią zatonięcia promu Jan Heweliusz.
06.12.2022

Aktualny stan budowy nowego promu dla PŻB S.A.

Polferries poinformowało o postępach w pracach nad promem budowanym dla PŻB we włoskiej stoczni Visentini.
05.12.2022

Drugi prom napędzany LNG dołącza do floty TT-Line

Niemiecki właściciel i operator promów odebrał dostawę swojego drugiego ekologicznego statku, Peter Pan, napędzanego LNG.
29.11.2022

Nowy prom Stena Ebba wypłynie z Gdyni na początku stycznia

Nowy prom Stena Ebba dołączy do siostrzanej jednostki Stena Estelle już 2 stycznia 2023. Tym samym flota Stena Line na linii Gdynia-Karlskrona zostanie znacznie unowocześniona.
28.11.2022

Ballard zainstaluje ogniwa paliwowe na pokładzie promu napędzanego wodorem

Kanadyjski dostawca ogniw paliwowych Ballard Power Systems zainstalował dwa moduły ogniw paliwowych o mocy 200 kW na pokładzie promu Hydra, obsługiwanego przez norweską firmę Norled. Instalacja ogniw paliwowych z membraną do wymiany protonów poprzedza pierwszą próbę morską statku zaplanowaną na grudzień tego roku.
21.11.2022

Stena Ebba wkrótce zawita na Bałtyk

Stena Ebba, najnowszy prom typu E-Flexer w barwach Stena Line, jest już w Europie i wkrótce pojawi się na Morzu Bałtyckim.
15.11.2022

Gróbarczyk: rozpoczęła się fizyczna budowa promów dla PŻM i PŻB

Dziś w Gdańsku rozpoczęto cięcie blach pod budowę promów dla Polskiej Żeglugi Morskiej i Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Tym samym ruszyło fizyczne rozpoczęcie ich budowy – podał w poniedziałek w mediach społecznościowych wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
24.10.2022

Crist. Kolejny hybrydowy prom dla FinFerries zwodowany [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wodowanie odbyło się w piątek 21 października. Jednostka została podczepiona do olbrzymiej suwnicy bramowej Crist i podniesiona. Następnie została przetransportowana kilkaset metrów nad placem stoczniowym, innymi jednostkami oraz blokami w budowie i powoli upuszczona na wodę w zanurzonym doku stoczniowym.
24.10.2022

Małopolskie. Prom Drogowiec w poniedziałek wznowi kursy po Wiśle

Kursowanie na rzece Wiśle w rejonie Spytkowic wznowi w poniedziałek prom Drogowiec – dowiedziała się PAP w starostwie w Wadowicach, które jest właścicielem jednostki. Prom przechodził remont, który już się zakończył.
23.10.2022

Prom Motława w remoncie. Jednostka pływająca obok Żurawia przechodzi renowację

Prom pasażerski Motława, którego armatorem jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, został odholowany do Władysławowa. To w tamtejszej stoczni przejedzie gruntowny remont. Wybrana w przetargu firma jest odpowiedzialna m.in. za piaskowanie i malowanie jednostki oraz – w razie konieczności – za wymianę arkuszy blachy poszycia i konstrukcji kadłuba. Wznowienie kursowania promu Motława przewidziane jest na drugą połowę listopada.
13.10.2022

Małopolskie. 24 października ma ruszyć na Wiśle prom Drogowiec

24 października ma wznowić kursowanie na rzece Wiśle w rejonie Spytkowic prom Drogowiec – dowiedziała się PAP od przedstawiciela starostwa w Wadowicach, które jest właścicielem jednostki. Prace remontowe już się zakończyły. Jednostka czeka na dopuszczenie.
09.10.2022

Czy Remontowa Shipbuilding została oszukana w Szkocji?

Gdańska stocznia Remontowa w 2014 roku stawała do przetargu na budowę dwóch promów pasażersko-samochodowych ogłoszony w Szkocji. Remontowa zajęła w nim drugie miejsce, a zwyciężył krajowy zakład. Stacja BBC twierdzi jednak, że przetarg był ustawiony.
06.10.2022

Przynajmniej 65 ofiar zatonięcia promu w Bangladeszu

W Bangladeszu doszło do kolejnej katastrofy jednostki pływającej – w niedzielę zatonął niewielki prom z wyznawcami hinduizmu. Zginęło co najmniej 65 osób, kilkadziesiąt jest uznanych za zaginionych.
05.10.2022

PŻB wykorzysta w nowym promie starą stępkę?

W 2017 roku w obecności władz państwowych w na pochylni Wulkan Nowy odbyło się uroczyste położenie stępki pod budowę promu, który miał zasilić flotę Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Wkrótce potem prace stanęły, a sama stępka stała się symbolem nieudolności działań państwa w sferze stoczni i żeglugi. PŻB o stępce jednak nie zapomniało – firma ma sondować możliwość jej wykorzystania w promach budowanych przez stocznię Remontowa.
03.10.2022

Gróbarczyk: pierwszy ro-pax dla PŻM będzie budowany już w tym roku

Pierwszy prom typu ro-pax dla Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM) zacznie być budowany jeszcze w 2022 roku - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że jednostka powinna być gotowa na przełomie 2024 i 2025 r.
26.09.2022

Więcej zeroemisyjnych promów na Bałtyku. Kolejny buduje Scandlines

Duński przewoźnik Scandlines świętował ostatnio położenie stępki pod nowy zeroemisyjny prom towarowy, który będzie kursował z Niemiec do Danii.
05.09.2022

W Kilonii już pływają elektryczne promy

Firma SFK (Schlepp und Fährgesellschaft Kiel), będąca m.in. operatorem promów w Kilonii, ma w swojej flocie już drugą całkowicie elektryczną jednostkę.
02.09.2022

Finnlines wzbogaci się o nowe ro-paxy

W Chinach powstają dwa nowe promy towarowo-pasażerskie dla Finnlines. Pierwszy z nich został właśnie zwodowany, zaś na budowie drugiego położono stępkę.
02.09.2022

Próbne cumowanie nowego promu Steny Line w Porcie Gdynia [WIDEO, ZDJĘCIA]

Stena Estelle, nowy prom Steny Line, po raz pierwszy zawitał dziś w Porcie Gdynia w ramach próbnego cumowania przy Publicznym Terminalu Promowym, z którego od niedzieli będzie kursować do Karlskrony.
29.08.2022

Pożar na promie na Bałtyku [AKTUALIZACJA]

Na promie Stena Scandica, przewożącym 300 osób, który znajduje się obecnie na Morzu Bałtyckim, wybuchł w poniedziałek pożar. Nie ma doniesień o ofiarach - poinformowała Szwedzka Administracja Morska.
29.08.2022

Nowy prom Steny wypłynie z Polski we wrześniu

Stena Estelle, nowy prom Stena Line, wejdzie na linię Gdynia-Karlskrona w niedzielę 4 września.
17.08.2022

Statek nazwany imieniem matki Bezosa idzie na złom

Statek-lądowisko dla rakiety kosmicznej nazwany imieniem matki Jeffa Bezosa został przekazany do rozbiórki.
17.08.2022

Nowy prom Steny już w Polsce

Nowy prom Stena Line, Stena Estelle, który będzie operował między Gdynią a Karlskroną, jest już w Polsce. Póki co jednak czeka w stoczni.
16.08.2022

Polferries: koszty paliwa przekładają się na ceny usług; przenosiny do Gdyni pod znakiem zapytania

W rozmowie z WNP.pl Andrzej Madejski, prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (Polferries) odniósł się do rosnących nieustannie kosztów paliwa, które przekładają się na ceny usług promowych. Stwierdził także, że cały czas zastanawia się nad przeprowadzką do nowego terminala promowego w Gdyni.
08.08.2022

Stena Ebba - najnowszy E-Flexer we flocie Stena Line na Morzu Bałtyckim

W ramach swojej ekspansji na Morzu Bałtyckim, do końca 2022 r Stena Line wprowadzi drugi 240-metrowy prom klasy E-Flexer, który będzie obsługiwał trasę Gdynia-Karlskrona wraz z siostrzanym statkiem Stena Estelle, który rozpocznie kursowanie tego lata.
10.07.2022

[WIDEO, FOTO] Morawiecki na Konwencie Morskim w Gdańsku: „Będzie więcej inwestycji”

W poniedziałek 27 czerwca w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się jubileuszowe spotkanie Konwentu Morskiego zwołane z okazji 5. rocznicy powołania zgromadzenia. Gościem specjalnym spotkania był premier Mateusz Morawiecki.
28.06.2022

Szybki transport w Sztokholmie zapewnią elektryczne promy Candela P-12 Shuttle

Czy może być coś szybszego niż metro i tramwaje w mieście? Eksperci twierdzą, że duże miasta nie wykorzystują w pełni potencjału transportu rzecznego. Szwedzki producent łodzi elektrycznych Candela wdroży w stolicy Szwecji pierwsze elektryczne promy, które mają zapewnić szybki transport mieszkańców z przedmieść miast do centrum – w zaledwie 25 minut.
26.06.2022

Oficjalnie: Euroafrica ma nowy prom

Spółka Euroafrica Services z siedzibą w Szczecinie nabyła prom ro-pax Epsilon. Jednakże na polską linię prom wejdzie najwcześniej w 2023 roku.
13.06.2022

Pierwsze wypłynięcie promu Stena Line z nowego terminala w Gdyni już w piątek

Stena Line wkrótce rozpocznie kursowanie z Publicznego Terminala Promowego w Gdyni. Pierwszy statek – prom Stena Spirit – odpłynie z nowego terminala o 19:30 w dniu 17 czerwca 2022.
13.06.2022

Finnlines odebrało drugi hybrydowy prom ro-ro

Finneco II, drugi z trzech promów ro-ro klasy Eco, został dostarczony liniom Finnlines.
31.05.2022

Honfleur wpłynął do Gdyni. Do kogo będzie należeć zasilany LNG prom? [AKTUALIZACJA]

Od wczoraj morski internet huczał od spekulacji na temat promu, który wypłynął z norweskiej Rissy w kierunku Gdyni. Dziś jednostka przypłynęła. Polferries konsekwentnie zaprzecza, jakoby miał on zasilić ich flotę. W czyje ręce trafi?
26.05.2022

Filipiny. Siedem ofiar pożaru na promie

Na Filipinach w płomieniach stanął szybki prom przewożący 134 osoby. Pierwsze doniesienia mówią o siedmiu ofiarach i kolejnych siedmiu zaginionych.
23.05.2022

Stena Line: pierwsza kobieta na stanowisku kapitana

18 maja obchodzony jest oficjalny Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu, ustanowiony przez IMO. Jak podaje Stena Line, maj to także Miesiąc Różnorodności w liniach. Z tej okazji armator ogłosił mianowanie pierwszej kobiety na stanowisko kapitana, pani kpt. ż.w. Lynette Bryson.
18.05.2022

Nowoczesny i ekologiczny prom TT-Line z napędem LNG rozpoczyna rejsy ze Świnoujścia do Szwecji

Od 1 maja 2022 będzie zawijał do Świnoujścia „Nils Holgersson”, prom VII generacji, który jest najbardziej ekologicznym, przyjaznym dla środowiska i zaawansowanym technicznie promem typu ro-pax na Bałtyku. Pierwsze wyjście ze Świnoujścia jest planowane dnia 02.05.2022 o godz. 01.00, a pierwsze dzienne zawinięcie do Świnoujścia dnia 02.05.2022 w godz.14.00–16.00.
01.05.2022

60 mln euro limitu gwarancyjnego na budowę promów dla Stoczni Remontowej

W Gdańskiej Stoczni "Remontowa" im. J. Piłsudskiego podpisano umowę, na mocy której stocznia otrzymuje od KUKE limit gwarancyjny w wysokości 60 mln euro, związany z realizacją kontraktu na budowę trzech promów typu ro-pax - poinformowała stocznia.
25.04.2022

Wysokie ceny statków. Zamieszanie na rynku wyhamowuje inwestycje żeglugowe. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 12-15/2022)

Ze względu na dobrą koniunkturę na rynku frachtowym a także spadającą już od pewnego czasu podaż tonażu, wartości statków niemal wszystkich segmentów mocno wzrastają. Uśrednione dane dla ostatnich 3 miesięcy wskazują, że zmiany wynoszą około plus 12 proc. Dodatkowo wzrosty cen stali, powszechna niepewność tego, jak zachowa się rynek, nie dają podstaw do przeprowadzania bezpiecznych i dużych zakupów, czy też zamówień bez gwarancji pokrycia kontraktowego.
21.04.2022

Udane próby promów Stena Line w terminalu w Gdyni

Od czerwca z Gdyni pływać będą nowe, większe promy Stena Line. Tymczasem aktualnie operujące z Gdyni jednostki przeszły próby cumowania przy Nowym Publicznym Terminalu Promowym w Porcie Gdynia.
15.04.2022

Polferries: koniec postoju Cracovii w stoczni

Prom Cracovia z floty Polferries zakończył postój w gdyńskiej Stoczni Remontowej Nauta. Ostatnie kilkanaście dni jednostka spędziła w suchym doku, gdzie przeprowadzono szereg prac w części podwodnej promu.
04.04.2022

60 lat działalności na Morzu Bałtyckim – TT-Line świętuje swoje urodziny

11 602 mile morskie – tyle ma do pokonania nowy statek TT-Line, pierwszy z dwóch nowo zamówionych Green Ships, który jest w drodze ze stoczni w Nanjing w Chinach do Europy. Na miejsce ma dotrzeć pod koniec kwietnia, miesiąc po 60. rocznicy powstania TT-Line. Prom nosi nazwę Nils Holgersson, tak samo jak pierwszy statek w historii TT-Line – tradycja jest kontynuowana, ale jednocześnie firma chce zaznaczyć ogromny rozwój technologiczny promów.
28.03.2022

[WIDEO] Bangladesz. Frachtowiec zatopił prom, są ofiary

W Bangladeszu frachtowiec uderzył w niewielki prom rzeczny. Co najmniej sześć osób zginęło, ale pełna liczba ofiar nie jest jeszcze znana.
21.03.2022

Schleswig-Holstein w Gdańsku

Do Gdańska przypłynął statek o znanej nazwie Schleswig-Holstein. Nie chodzi jednakże o słynny niemiecki pancernik, który ostrzeliwał Westerplatte, a o prom ro-pax, który przejdzie remont w jednej ze stoczni.
14.03.2022

Grimaldi wprowadził na rynek kolejny ekologiczny ro-rowiec piątej generacji

Grimaldi odebrał szósty statek ro-ro Eco Malta. Ceremonia miała miejsce w chińskiej stoczni Jinling znajdującej się w Nanjing. Statek GG5G to największa na świecie jednostka typu ro-ro przeznaczona do żeglugi morskiej bliskiego zasięgu.
13.03.2022

Zwodowano pierwszy japoński prom zasilany LNG

Japoński potentat morski Mitsui O.S.K. Lines (MOL) zwodował pierwszy japoński prom napędzany LNG, będący jednym z dwóch promów zamówionych przez spółkę zależną MOL - Ferry Sunflower. Napęd gazowy ma być alternatywą dla tradycyjnego paliwa, dającego szansą na ograniczenie emisji w sektorze żeglugi.
10.03.2022

TT-Line odebrało nowy zielony prom [ZDJĘCIA]

TT-Line, bałtycki armator promowy, odebrał w poniedziałek 7 marca pierwszy z dwóch promów nowej generacji Green-Ships.
07.03.2022

Rosjanie mają nowy prom. Będzie pływał do Bałtijska

W trakcie, kiedy rosyjskie oddziały atakują Ukrainę, na północy Rosji odbyła się ceremonia wciągnięcia flagi na nowy dwupaliwowy prom.
07.03.2022

Rejsy Stena Line i Polferries za darmo dla uchodźców

Zarówno Stena Line, jak i Polferries poinformowały, że obywatele Ukrainy uciekający przed rosyjską agresją, mogą korzystać z przewozów ich promami za darmo.
07.03.2022

Nowy niskoemisyjny prom z Polski już w Kanadzie

Salish Heron, czwarty prom wybudowany przez Remontową Shipbuilding dla BC Ferries, dopłynął do armatora w Kanadzie.
07.03.2022

Japoński MOL stawia na LNG – zainwestuje w dwa nowoczesne promy

Japońska spółka transportowa Mitsui O.S.K. Lines (MOL) oraz spółka należąca do grupy - MOL Ferry - ogłosiły zamówienia na budowę dwóch najnowocześniejszych promów napędzanych LNG. Umowa na budowę została podpisana ze stocznią Naikai Zosen Corporation. Gotowe jednostki zostaną dostarczone do zleceniodawcy w 2025 roku.
21.02.2022

Prom TT-Line zmienił nazwę

Już nie Nils Holgersson, a Akka – jeden z promów linii TT-Line zmienił nazwę.
21.02.2022

[WIDEO] Fala wybija szyby na promie

W internecie opublikowane zostało wideo z rejsu promem pasażerskim, podczas którego fala wybiła na jednostce szyby w przedniej witrynie.
20.02.2022

Pożar promu w Grecji: nowe informacje mówią o 11 zaginionych

Pomimo tego, że pierwsze informacje podawały, że ewakuowani zostali wszyscy znajdujący się na pokładzie promu Euroferry Olimpia, który wczoraj w nocy stanął w płomieniach nieopodal Kofru, okazało się, że 11 osób jest zaginionych.
20.02.2022

[WIDEO] Grecja. Pożar na statku ro/ro z 288 osobami na pokładzie

Podczas rejsu z greckiego portu Igumenitsa w regionie Epir-Macedonia Zachodnia nad Morzem Jońskim, do Brindisi we Włoszech na statku Euroferry Olimpia wiozącym 288 osób (w tym 51 załogi) wybuchł pożar - poinformowała w piątek grecka policja portowa.
18.02.2022

Silniki dla Polskich Promów wyprodukuje Wärtsilä

Grupa Wärtsilä podała, że otrzymała zlecenie od stoczni Remontowa na dostarczenie silników, systemów magazynowania paliwa i zasilania dla trzech promów budowanych dla polskich armatorów.
15.02.2022

Most nad Sundem zamknięty, przewozy promowe zawieszone

Z powodu orkanu Malik zamknięto w sobotę wieczorem most łączący Danię ze Szwecją nad cieśniną Sund. Na Bałtyku nie kursują promy, w tym zawijające do polskich portów.
30.01.2022

Stena i Polferries wstrzymują kursy z powodu wiatru

Sześć rejsów promami z Gdyni i Karlskrony z powodu złych warunków pogodowych odwołał szwedzki przewoźnik Stena Line. Rejsy do Szwecji anulował też Polferries Polska Żegluga Bałtycka.
30.01.2022

Prom staranował jachty w marinie [WIDEO]

Na Barbados doszło do nietypowego i niebezpiecznego wydarzenia – niewielki prom staranował jachty zacumowane w marinie.
25.01.2022

Konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” - relacja [WIDEO]

W poniedziałek 24 stycznia w Szczecinie na konferencji „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” zebrali się reprezentanci gospodarki morskiej, szczególnie Pomorza Zachodniego. Ważnym tematem podczas dyskusji były kwestie dotyczące nowych promów dla polskich armatorów.
25.01.2022

29 lat temu zatonął prom Jan Heweliusz

W piątek przypada 29. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz. Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2022

Ro-pax na wodór. Pierwszy na świecie morski układ napędowy już działa. Polska ma wodorowy potencjał. Czy go wykorzysta?

Pełnowymiarowy test HySeas III został rozpoczęty w zakładzie Kongsberg w Ågotnes, koło Bergen w Norwegii w grudniu 2021 r. Przez cztery miesiące zespół Kongsberga będzie testował w działaniu pierwszy na świecie zeroemisyjny układ napędowy zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi przeznaczony dla statków.
02.01.2022

Co najmniej 32 osoby zginęły w pożarze promu w Bangladeszu [WIDEO]

Co najmniej 32 osoby zginęły w piątek w rezultacie pożaru promu, który zapalił się na rzece w południowym Bangladeszu - poinformowała policja.
24.12.2021

Finnlines zwiększa pojemność na trasie między Finlandią i Szwecją

Linie Finnlines ogłosiły, że na trasie między Finlandią i Szwecją pojawi się nowy prom, który zastąpi mniejszą jednostkę.
15.12.2021

Stena Line uruchamia nową linię promową ze Szwecji do Finlandii

Szwedzki operator promowy Stena Line ogłosił dzisiaj, że uruchamia nową linię promową na trasie z Nynäshamn w Szwecji do Hanko w Finlandii. Nowe połączenie jest kolejnym krokiem Stena Line w celu wzmocnienia swojej pozycji na Bałtyku. Od lutego 2022 roku linię będzie obsługiwał jeden prom, ale już w maju dołączy do niego druga jednostka, umożliwiając codzienne rejsy w obie strony.
07.12.2021

HAV Design zaprojektuje dwa zeroemisyjne promy

Norweska HAV Design, która ma swój oddział w Sopocie, podpisała umowę na dwa zasilane z akumulatorów promy, które będą pływać po norweskich fjordach.
03.12.2021

Nowe promy będą eko

W zeszłym tygodniu podpisany został kontrakt na budowę co najmniej trzech promów dla polskich armatorów. W opublikowanej dziś informacji Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło kilka szczegółów technicznych statków.
29.11.2021

Kontrakt na budowę promów dla PŻM i PŻB podpisany

W Gdańsku podpisano umowę na budowę promów ro-pax, którą zrealizuje Gdańska Stocznia Remontowa im. J. Piłsudskiego.
28.11.2021

Trzeci hybrydowy prom Finnlines zwodowany

W Chinach odbyło się wodowanie promu ro-ro Finneco III. To trzecia hybrydowa jednostka produkowana w stoczni w Jiangsu dla Finnlines.
22.11.2021

Havila Kystruten odebrał swój pierwszy hybrydowy przybrzeżny statek wycieczkowy

Norweska firma żeglugowa Havila Kystruten odebrała dostawę Havila Capella, jednego z nowo budowanych statków o napędzie hybrydowym.
16.11.2021

Eksperci o uszkodzeniach wraku promu Estonia

We wtorek 16 listopada swój raport na temat uszkodzeń wraku promu Estonia przedstawił zespół złożony ze szwedzkich i estońskich ekspertów państwowych. Według nich pęknięcia i dziury kadłuba mogły powstać w wyniku upadku na skaliste dno morskie.
16.11.2021

Stena Line: nowe promy na linii Gdynia-Karlskrona

Stena Lina zapowiedziała, że w 2022 roku na linii Gdynia-Karlskrona operować będą dwa nowoczesne promy: Stena Scandica i Stena Baltica. Oznacza to 30-procentowy wzrost zdolności przewozowej połączenia i wyższy komfort dla pasażerów.
28.09.2021

Wyruszyła ekspedycja do wraku promu Estonia

Statek badawczy Sentinel wyruszył w weekend z holenderskiego portu w Eemshaven na miejsce zatonięcia promu Estonia. 46 członków załogi liczy na to, że uda im się zbadać wrak i dowiedzieć się więcej o przyczynach jego zatonięcia.
24.09.2021

DFDS chce posiadać pierwszy zielony statek do 2025 roku

Duńska firma promowa i logistyczna DFDS ujawniła plany zwodowania swojego pierwszego zielonego statku nie później niż w 2025 roku.
08.09.2021

Prom na Wiśle w Spytkowicach wstrzymany

Kursowanie promu Drogowiec operującego w rejonie Spytkowic w Małopolsce zostało wstrzymane z powodu wysokiego stanu Wisły.
01.09.2021

Katastrofa promu w Bangladeszu, 21 ofiar

Około 60 osób znajdowało się na pokładzie niewielkiego promu pasażerskiego, który 27 sierpnia zderzył się w Bangladeszu z załadowanym piaskiem statkiem transportowym. Prom zatonął. Zatonęło 21 osób, liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć.
30.08.2021

Indonezja. Prom zamieniony w covidową izolatkę

KM Umsini, mieszczący 2 tys. pasażerów prom, został zamieniony w covidowe centrum izolacyjne w indonezyjskim mieście Makassar.
24.08.2021

Niebezpieczeństwo na pokładzie promu Stena Line w Porcie Gdynia. Pasażer groził wysadzeniem statku

W porcie w Gdyni zatrzymano mężczyznę, który groził wysadzeniem jednego z portów. Trwa przeszukiwanie promu.
09.08.2021

Bałtyk. Pasażer mógł wypaść z promu. Trwają poszukiwania

Podczas rejsu z Gdańska do Nynäshamn pasażerowie zgłosili zaginięcie ich znajomego. Zaistniało podejrzenie, że mężczyzna wypadł z promu.
09.08.2021

Zakończono budowę promu Hydro Bingo z wodorowym silnikiem dwupaliwowym

Budowa pierwszego na świecie promu pasażerskiego zasilanego wodorem z wykorzystaniem dwupaliwowego silnika spalinowego została zakończona. Prace były realizowane w Japonii. Obecnie inwestorzy przygotowują się do wdrożenia kolejnych kroków w rozwoju morskich technologii wodorowych.
16.07.2021

Promy PŻB będą pływać z Gdyni

Już nie tylko doskonale znane promy Stena Line, ale także jednostki należące do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej wypłyną z Gdyni w świat. PŻB, znana także jako Polferries, została wybrana przez Port Gdynia w postępowaniu na nowego przewoźnika mogącego korzystać z publicznego terminalu promowego. Oferta okazała się korzystniejsza od propozycji złożonej przez niemieckie TT-Line.
08.07.2021

Fjord Line wystartował z najszybszym połączeniem pomiędzy Norwegią a UE

Po wielu miesiącach oczekiwania norweski operator promowy Fjord Line wprowadził do obsługi swoich połączeń nowy prom - Fjord FSTR.
07.07.2021

Piąty prom P&O Ferries na trasie Dover-Calais już pływa

Pride of Burgundy - piąty statek P&O Ferries na trasie Dover-Calais – przybył w poniedziałek do portu w Dover, inaugurując powrót do służby po roku nieobecności.
30.06.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Gróbarczyk: program budowy promów musi być kontynuowany

Program budowy promów musi być kontynuowany, bo to jest wola naszych armatorów, którzy realizując ten program muszą odbudować swój potencjał- powiedział w piątek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podczas wizyty w Porcie Szczecin.
11.06.2021

P&O FERRIES wprowadza piąty prom na trasę Dover-Calais

P&O FERRIES ogłosiło powrót piątego promu na trasie Dover-Calais, by umocnić pozycję lidera na kanale La Manche. Pride of Burgundy – jednostka o tonażu 28.000 ton i ładowności 120 ciężarówek - powróci na kluczową trasę w czerwcu. Tym samym flota P&O na trasie Dover-Calais powróci do ilości sprzed pandemii tj. do pięciu jednostek, co pozwoli armatorowi rozszerzyć ofertę rejsów dla firm przewożących ładunki między Wielką Brytanią i krajami Unii Europejskiej. Statek będzie pływał wyłącznie w trybie frachtowym.
28.04.2021

Nowy gracz, który pojawi się na popularnej trasie Dover-Calais (Podsumowanie tygodnia 13/2021)

W naszym cyklicznym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o firmie Irish Ferries, która postanowiła ruszyć na podbój obleganej przez innych operatorów trasy Dover-Calais oraz o nowej ofercie zaproponowanej przez grupę SKAT.
01.04.2021

Wybudowany w Gdańsku prom hołdem dla kanadyjskich Indian

BC Ferries i First Peoples' Cultural Council ogłosili, że nowy prom klasy Salish nazywał się będzie Salish Heron. Wybrane imię „Czapla Saliszowa” to hołd złożony Saliszom Nadmorskim (ang. Coast Salish) czyli grupie plemion Indian zamieszkujących Kolumbię Brytyjską (wzdłuż wybrzeża Salish Sea*) w Kanadzie.
25.03.2021

"Puls Biznesu": Batory na baterie wypłynie na Bałtyk

Wraca plan budowy promów dla polskich armatorów. Będą mieć zasilanie hybrydowe, wykorzystujące zarówno napęd gazowy jak też elektryczny – informuje w środę "Puls Biznesu".
10.03.2021

Napędzany LNG prom Balearii rozpoczął próby morskie

Hiszpański operator promowy, Baleària, rozpoczął próby morskie swojego szybkiego promu – Eleanor Roosevelt.
04.03.2021

Damen zwodował piąty hybrydowo-elektryczny prom dla Kanadyjczyków

Stocznia Damen Shipyards Galati w Rumunii zwodowała piąty z serii sześciu statków klasy Island dla kanadyjskiego armatora promowego – BC Ferries.
26.02.2021

Gasum dostarczy LNG Wasaline i Wartsili

Firma energetyczna Gasum zbuduje terminal LNG w pobliżu fińskiego portu Vassa, co pozwoli zaopatrzyć Centrum Inteligentnych Technologii (CIT) stworzonemu przez armatora Wasaline i Wartsilę w skroplony gaz ziemny.
22.02.2021

Hybrydowe rozwiązania Wartsili wybrane dla nowego promu ro-ro

Fińska grupa technologiczna Wartsila została zakontraktowana do dostarczenia zaawansowanych rozwiązań hybrydowych dla nowego kanadyjskiego promu.
10.02.2021

Stena Elektra: pierwszy na świecie statek typu roPax z napędem w 100 procentach elektrycznym

Szwedzki armator promowy, Stena Line, planuje najpóźniej do 2030 roku wprowadzić do służby dwa napędzane akumulatorami jednostki roPax, które w żadnym stopniu nie będą zasilane paliwami kopalnymi.
08.02.2021

Czterokrotny wzrost bunrowań LNG w Hiszpanii w 2020 roku

Bunkrowanie skroplonego gazu ziemnego w Hiszpanii zanotowało ogromny wzrost w 2020 roku, pomimo negatywnego wpływu pandemii koronawirusa.
27.01.2021

Holenderska stocznia zbuduje 3 promy hybrydowe dla niemieckiego armatora

Holenderski projektant i budowniczy statków Holland Shipyards Group podpisał kontrakt na budowę trzech dodatkowych promów hybrydowych dla niemieckiego Schlepp- und Fährgesellschaft Kiel (SFK).
14.01.2021

Z rodziną w rejs dookoła świata lub na zimową olimpiadę

Zima to dobry czas na zabawę i zdobycie nowych doświadczeń. Przewoźnik promowy Stena Line zaprasza na rejsy pełne atrakcji dla całej rodziny. Wypłynięcia z Gdyni odbędą się w lutym, w dniach: 19, 20, 26 i 27. Do wyboru jest „Rejs dookoła świata” lub „Zimowa olimpiada”.
12.01.2021

Nowy prom samochodowy ze stoczni Finomar zwodowany

Stocznia w Szczecinie Finomar sp. z.o.o. zwodowała właśnie częciowo wyposażony prom pasażersko-samochodowy, wykonany na zamówienie duńskiej stoczni.
08.01.2021

Grimaldi z nową hybrydową jednostką ro-ro

Włoska Grimaldi Group rozpoczęła 2021 rok dostawą Eco Barcelona – drugiej z dwunastu hybrydowych jednostek klasy GG5G. Prom ro-ro został przekazany armatorowi przez chińską stocznię Jinling.
05.01.2021

Zwodowano czwarty hybrydowy prom dla BC Ferries

W rumuńskiej stoczni Damen Shipyards Galati zwodował czwarty zasilany bateriami prom klasy Island dla armatora BC Ferries.
22.12.2020

55 osób zginęło na polskim promie - wspominamy tajemniczą katastrofę MF Jan Heweliusz

W nocy 14 stycznia 1993 r. polski prom Jan Heweliusz zatonął w tragicznych okolicznościach w okolicach Rugii, a właściwie około 15 mil od przylądka Arkona. Zatonięcie promu kolejowo-samochodowego typu ro-ro, należącego do PLO, to najbardziej śmiertelna katastrofa morska z udziałem polskiego statku.
03.12.2020

DFDS zbuduje prom napędzany wodorem

Europejski armator promowy, DFDS, ujawnił plany współpracy w celu zaprojektowania zasilanego wodorem promu, najpóźniej do 2027 roku. W skład partnerstwa ma wejść: DFDS, ABB, Ballard Power Systems Europe, Hexagon Purus, Lloyd’s Register, Knud E. Hansen, Ørsted oraz Danish Ship Finance.
30.11.2020

Czy nowe dowody w sprawie pomogą wyjaśnić przyczynę katastrofy promu wycieczkowego “Estonia”?

W szwedzkiej prokuraturze złożono wniosek o wznowienie dochodzenia w sprawie zatonięcia w 1994 roku promu MS "Estonia”.
27.11.2020

Mannheller – prom hybrydowy o napędzie elektrycznym na próbach morskich [wideo]

25 października br. ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku na próby morskie wypłynął kolejny prom hybrydowy o napędzie elektrycznym dla norweskiego armatora Norled – Mannheller. To trzecia z serii czterech jednostek zamówionych w polskiej stoczni w 2018 roku.
28.10.2020

Rusza nowe połączenie promowe FRS - Polacy dopłyną szybciej do Ystad

Operator promowy FRS uruchamia nową linię, która połączy Sassnitz w Niemczech z Ystad w południowej Szwecji. Rejs zajmie zaledwie 2,5 godziny, co czyni go najszybszym połączeniem między Niemcami (a zarazem całym południowym wybrzeżem Bałtyku) a Szwecją. Dzięki nowemu połączeniu, od 17 września pasażerowie z polskich miast, będą mogli szybciej dotrzeć do Szwecji.
15.09.2020

Grodzki o budowie promu w Szczecinie: katastrofa pokazująca totalną porażkę PiS

Budowa promu w Szczecinie to katastrofa pokazująca, że partia rządząca szumnie zapowiadająca odbudowę polskiego przemysłu stoczniowego na tym polu ponosi totalną porażkę - powiedział dziś marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
10.09.2020

Costa Cruises powraca: Costa Deliziosa wyrusza dziś z Triestu na rejs z włoskimi pasażerami

Costa Deliziosa wznawia 7-dniowe rejsy zawijając tylko do włoskich portów: Bari, Brindisi, Corigliano-Rossano, Syrakuzy i Katanii. Będą to rejsy przeznaczone dla gości zamieszkałych we Włoszech.
08.09.2020

Postęp prac na czwartym z serii promie dla BC Ferries

W stoczni Remontowa Shipbuilding trwają prace przy budowie czwartego z serii promu klasy „Salish” z silnikami dwupaliwowymi (LNG/Diesel Electric) zamówionego przez Kanadyjskiego Armatora BC Ferries – największego przewoźnika promowego w Ameryce Północnej i drugiego największego na świecie.
07.09.2020

Remontowa Shipbuilding przekazała kolejny prom w ręce armatora

Mimo utrudnień spowodowanych pandemią Covid 19, Remontowa Shipbuilding S.A. z Grupy Kapitałowej Remontowa Holding konsekwentnie realizuje przyjęty na ten rok harmonogram prac.
13.08.2020

Drugi prom elektryczny dla Norleda na próbach morskich

W sobotę, 1 sierpnia próby morskie rozpoczął Solavågen (B619/2), drugi z serii czterech promów pasażersko-samochodowych o napędzie elektrycznym, budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding z grupy kapitałowej Remontowa Holding dla norweskiego armatora Norled.
03.08.2020

Ostatni z serii hybrydowy prom dla Norled został zwodowany

W stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding zwodowano czwarty i ostatni z serii hybrydowy prom pasażersko-samochodowy o napędzie elektrycznym. Jednostki budowane są dla norweskiego armatora Norled.
24.07.2020

JABO Stocznia Jachtowa

JAKOŚĆ KTÓRA TWORZY WASZ KOMFORT
konstrukcje aluminiowe kadłubów,nadbudówki,maszty,konstrukcje stalowe kadłubów,okucia jachtowe,relingi,elementy ze stali nierdzewnej,aluminiowo-stalowe konstrukcje boji oraz innych jednostek pływających,jachty,montaż,jacht,remonty jachtów,kadłub,łodzie,promy,pasażerskie,statki,konstrukcje jachtów,jabo.,stocznia jachtowa,stocznie jachtowe,jachty żaglowe,jachty motorowe,zimowanie jachtów,serwis jachtów,jabo classic 350,aluminiowe podesty do przemieszczania się po platformach wiertniczych,schody i drabiny aluminiowe,schody aluminiowe,drabiny aluminiowe,wykonywanie powłok malarskich zaworów ze stali nierdzewnej,wykonywanie pław oraz dalb sygnalizacyjnych,usuwanie ognisk korozji,wymiana anod cynkowych,zimowanie łodzi w hangarze,zimowanie łodzi na placu,zimowanie jachtu w hangarze ,zimowanie jachtu na placu,przygotowanie jachtu do zimy,zimowanie skuterów w hangarze,zimowanie skuterów na placu,wyciąganie i wodowanie jednostek dźwigiem lub za pomocą slipu,kompleksowe przygotowanie jachtu do se

Finnlines Polska Sp.z o.o.

Jesteśmy wiodącym operatorem żeglugowym statków ro-ro i ro-pax na M.Bałtyckim
serwis promowy ,transport morski ,operator promowy ,finnlines ,promy ,transport intermodalny ,Finlandia ,podróże ,prom Gdynia ,prom pasażerski ,promy pasażerskie ,przewozy pasażerskie ,przewóz ładunków ciężkich ,transport ładunków ,turystyka ,żegluga ,żegluga Helsinki ,żegluga morska ,żegluga Skandynawia

Soltec Services Sp. z o.o.

usługi stoczniowe i dźwigowe
usługi stoczniowe,usługi dźwigowe,konstrukcje stalowe,izolowanie kabin,nadbudówek,ładowni,chłodni,izolowanie rurociągów,budowanie nowych jednostek pływających,statki badawcze,łodzie głębinowe,okręty wojskowe,jachty,remonty jednostek pływających,przebudowy statków,przebudowy jednostek pływających,żaglówki,drobnicowce,kontenerowce,masowce,barki,pontony,promy,liniowce,odzie ratunkowe,żurawie pływające,doki pływające,dok pływający

Polferries Polska Żegluga Bałtycka SA

prom,promy,rejsy pasażerskie

NAVINORD Piotr Cywiński

Elektronika morska,Elektronika okrętowa,Elektronika jachtowa,Nawigacja morska,Urządzenia nawigacyjne,Integracja elektroniki morskiej projektowanie elektroniki morskiej NMEA0183 NMEA2000 projektowanie CAD 3D modelowanie CAD 3D plan aranżacji anten aranżacja mostka plan rozmieszczenia przetworników bezzałogowe jednostki pływające hydrografia automatyczna hydrografia bezzałogowa naprawy jednostek bezzałogowych morskie prace wysokościowe wymiana anten morska antena ukf vhf antena iridium VDO Actisense promarine scan antennas

Polskie Stowarzyszenie Przetwórców Ryb

Ogólnopolska organizacją skupiająca firmy związane z branżą przetwórstwa ryb.
promocja ryb,przetwórstwo ryb,przetwory rybne,stowarzyszenie,ryby

Baltic Gateway Poland

BILETY PROMOWE. ORGANIZACJA KONFERENCJI I IMPREZ INTEGRACYJNYCH.DOMKI LETNISKOWE W SZWECJI,DANII I NORWEGII,WĘDKARSTWO W SZWECJI,REJSY NA BORNHOLM,REJSY MORSKIE I RZECZNE

Navishipproject S.C.

Biuro projektowe.
projektowanie statków,biuro projektów,statki pasażerskie,biura projektowe,projektowe biura,•promy samochodowo-pasażerskie •kontenerowce •masowce •zbiornikowce •pchacze •barki pchane •statki rybackie •pogłębiarki •plywające hotele i domy mieszkalne •pilotówki •łodzie ratownicze •statki pożarnicze •pontony rozmaitego przeznaczenia

Uboat Line

Fracht morski
Fracht morski,transport morski,przeprawy promowe,

Unity Line Sp. z.o.o.

promy przewozy rejsy bilety

PROM Usługi konserwacyjno-malarskie

ANTYKOROZJA I USŁUGI KONSERWACYJNO-MALARSKIE
prom,antykorozja morska,malowanie,piaskowanie,czyszczenie,praze konserwacyjno - malarskie,mycie i czyszczenie wodą,malowanie hydrodynamiczne,czyszczenie strumieniowo-ścierne,tankcoating,mycie wysokociśnieniowe,prace konserwacyjno-malarskie hal przemysłowych,zabezpieczanie antykorozyjne jednostek pływających,prace konserwacyjno-malarskie konstrukcji stalowych,

Stena Line Polska

prom,promy,promy do szwecji,rejsy do szwecji,Gdynia-Karlskrona,prom do szwecji

TERMINAL PROMOWY ŚWINOUJŚCIE Sp. z o.o.

terminal promowy,umity line,promy,port promowy

Prima Travel Biuro Turystyczne

bilety marynarskie,bilety autokarowe,bilety promowe,bilety lotnicze,rejsy pasażerskie,rejsy turystyczne,promy,połączenia promowe,rejsy wycieczkowe,transport promowy,

ODYS Stocznia & Co.

Your best choice in building advanced steel construction.
budownictwo okrętowe,naprawy statków,konstrukcje stalowe,stocznia,budowa statków,instalacje biogazu,konstrukcje stalowe,rampy,platformy wiertnicze,stalowe konstrukcje lądowe,mosty,barki,pontony,statki rybackie,promy,rzeczne/morskie kontenerowców wielozadaniowych,jednostki obsługujących platformy wiertnicze,stocznie,statki budowa,wyposażenie,biuro projektowe,projektowanie jednostek pływających

BETAMAR Spółka z o.o.

pontony,barka,kadłub,promy pasażerskie,sekcje okrętowe,kompletne jednostki pływające,statki rybackie,sekcje burtowe,okrętowe,dziobowe,przedłużenia statków,

Promy.pl

Bilety promowe online,połączenia promowe,rejsy promowe

SeaTours

rejsy turystyczne,prom,promy,dfds seaways,

PROMY SKAT

promy,połączenia promowe,bilety na promy,porty i armatorzy

PPHU PRO-MARIS S.C.

Produkcja i modernizacją jednostek z laminatów poliestrowo-szklanych łodzi i kut
projektowanie statków,projektowanie kutrów,modernizacja kutrów rybackich,jednostki z laminatu,łodziez laminatu,przebudowykutrów,oblaminowywanie kadłubów drewnianych,modernizacja kadłubów,lamminaty poliestrowo-szklane,promaris,jachty,kutry,łodzie,kutry trałowe,kutry netowe,kuter rybacki,

SKAT Transport Sp. z o.o. Sp. k.

międzynarodowy transport drogowy,spedycja drogowa,ubezpieczenia,przeprawy promowe,transport ładunków

REMONTOWA SHIPBUILDING S.A.

stocznia,stocznie,budowa statków,offshore,promy,promy pasażerskieholowniki,jednostki towarowe,jednostki specjalistyczne,jednostki wojskowe,,

Stal-Rem S.A.

shipbuilding,shipbuilding industry,budowa statków,remonty statków,budowa kadłubów,stalrem,kluczowe: kadłub,auxiliary engines,remontowa,freezer,prom,sea,pipelines,industry,tugboat,stocznie,vessel,winches,shipyard,mussel,stalrem,trawler,seiner,propulsions,stal rem,statek,boat,stainless steel,seaman,pilot,shipbuilding,statki,stocznia,tankowiec,polyurethane foam insulations,metalizing,dragger,fishing,harbour,remont,multicat,carpentry,launch,hull repairs and conversions,marine

Pierwszy prom dla PŻM w ramach programu „Batory” wykańczany przy nabrzeżu w „Remontowej”

Po zeszłotygodniowym wodowaniu kadłuba pierwszego promu budowanego w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” dla polskich armatorów, konstrukcja cumuje przy stoczniowym nabrzeżu, gdzie kontynuowane są prace.
07.11.2023

Pierwszy prom dla PŻM zwodowany w „Remontowej”

Jesienna, deszczowa aura nie pokrzyżowała dziś planów Gdańskiej Stoczni „Remontowej”. Przy dużej reprezentacji oficjeli z rządu, samorządu oraz innych instytucji szeroko pojętej branży morskiej, zwodowano dziś oficjalnie pierwszy prom budowany dla Polskiej Żeglugi Morskiej.
31.10.2023

Rusadir wypłynął z Nauty na szerokie wody

Ze Stoczni Remontowej Nauta wypłynął Rusadir – nowoczesny prom, który przechodził w Gdyni ostatnie prace przed wejściem do eksploatacji w barwach nowego operatora, linii Balearia.
07.04.2023

Zobacz jak wygląda najnowszy prom Stena Line od środka

Stena Ebba to najnowszy prom, jaki pływa po Bałtyku. Zapraszamy na krótkie wideo-zwiedzanie jednostki z Gospodarką Morską.
05.03.2023

Crist. Kolejny hybrydowy prom dla FinFerries zwodowany

Wodowanie odbyło się w piątek 21 października. Jednostka została podczepiona do słynnej olbrzymiej suwnicy bramowej Crist i podniesiona. Następnie została kilkaset metrów przetransportowana ponad placem stoczniowym i innymi jednostkami i blokami w budowie i powoli upuszczona na wodę w zanurzonym doku stoczniowym. 
22.10.2022

Stena Estelle – najnowszy i największy statek we flocie Stena Line na Bałtyku

W sobotę (3 września) odbyła się ceremonia nadania nazwy nowej jednostce na linii Gdynia-Karlskrona. Szampana na burcie promu Stena Estelle rozbiła wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała, matka chrzestna statku.
04.09.2022

Próbne cumowanie nowego promu Steny w Porcie Gdynia

Stena Estelle, nowy prom Steny Line, po raz pierwszy zawitał dziś do Gdyni w ramach próbnego cumowania przy Publicznym Terminalu Promowym, z którego od niedzieli będzie kursować do Karlskrony.
29.08.2022

Konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” - relacja

W poniedziałek 24 stycznia w Szczecinie na konferencji „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” zebrali się reprezentanci gospodarki morskiej, szczególnie Pomorza Zachodniego. Ważnym tematem podczas dyskusji były kwestie dotyczące nowych promów dla polskich armatorów.
24.01.2022

Ule w Porcie Gdańsk. Pierwsze pasieki już na dachu terminala [WIDEO, ZDJĘCIA]

Cztery ule stanęły na dachu Terminala Promowego Westerplatte w Porcie Wewnętrznym. Ale na tym się nie skończy.
03.10.2021

Zobacz, jak powstawał Publiczny Terminal Promowy w Porcie Gdynia

Publiczny Terminal Promowy z rampą ro-ro w Gdyni kosztował 292 mln zł. Ta jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji, jaka powstała w Porcie Gdynia. Budowa trwała ponad dwa lata. 
23.09.2021

Zakończenie budowy Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia [WIDEO, ZDJĘCIA]

W Porcie Gdynia oficjalnie zakończona została jedna z ważniejszych inwestycji w ostatnim czasie – budowa Publicznego Terminalu Promowego. Uroczystość z okazji finiszu prac odbyła się 23 września, dokładnie w 99. rocznicę uchwalenia ustawy o budowie portu w Gdyni.
23.09.2021

Kazimierz Koralewski, wiceprezes Portu Gdynia: „Sukces próbnych cumowań potwierdza naszą gotowość do współpracy z Polferries”

Kolejne próbne cumowanie promu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej odbyło się w Publicznym Terminalu Promowym w Porcie Gdynia. Tym razem pomyślną próbę odbył prom Wawel.
04.09.2021

W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano elektryczny prom dla norweskiego armatora

W stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Remonowa Holding zwodowano elektryczny prom dla armatora Norled. Będzie to dwustronna jednostka z napędem Diesel Electric Hybrid. Kontrakt podpisany z norweskim armatorem zakłada budowę czterech takich statków.
04.10.2019

Zobacz, jak powstaje publiczny terminal promowy w Porcie Gdynia

Nowoczesny publiczny terminal promowy w Porcie Gdynia coraz bliżej. Jak poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Krzysztof Tomczuk, kierownik kontraktu w Korporacji Budowlanej Doraco, która jest głównym wykonawcą projektu, obecnie kończą się prace rozbiórkowe, głównie w części lądowej. Inwestycja poprawi dostępność transportową do portu oraz umożliwi sprawną obsługę pasażerów i ładunków.
02.07.2019

Terroryści na promie Nova Star. Ćwiczenia antyterrorystyczne i ratownicze pod kryptonimem „KORSARZ-19” w Gdyni

Terroryści na promie Nova Star należącym do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Jednostkę z rąk porywaczy odbiły w czwartek siły specjalne JW Formoza oraz BOA. Nikomu nic się nie stało, a cała akcja odbyła się w ramach ćwiczeń antyterrorystycznych „KORSZARZ-19”, które w ramach obchodów Święta Morza 2019 zorganizował Urząd Morski w Gdyni.
28.06.2019

W Gdyni zakończyło się II Forum Wizja Rozwoju

W Gdyni zakończył się drugi, ostatni dzień II edycji Forum Wizja Rozwoju. Największe wydarzenie gospodarcze w Polsce północnej miało miejsce w dniach 24-25 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej. We wtorek odbyły się kolejne panele z ekspertami z różnych dziedzin w ramach 16 bloków tematycznych.
26.06.2019

Budowa publicznego terminalu promowego w Porcie Gdynia. Zobacz wizualizację

W siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia 5 kwietnia odbyła się informacyjna konferencja otwierająca dla projektu „Budowa publicznego terminalu promowego w Porcie Gdynia" (nr projektu POIS.03.02.00-00-0015/17), współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko w nowej perspektywie 2014-2020, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele armatorów, administracji krajowej i lokalnej oraz głównego wykonawcy - Korporacji Budowlanej DORACO sp. z o.o. Projekt obejmuje wybudowanie nowego publicznego terminalu promowego w Porcie Gdynia wraz z infrastrukturą towarzyszącą, umożliwiającą sprawną obsługę ładunków i pasażerów oraz poprawę dostępności transportowej portu.
16.04.2019

Tak będzie wyglądał nowy terminal promowy w Gdyni

W Porcie Gdynia trwa budowa publicznego terminalu promowego. Będzie nowoczesny, poprawi dostępność transportową do portu oraz umożliwi sprawną obsługę pasażerów i ładunków. W piątek w Gdyni odbyła się konferencja, której uczestnicy mogli m.in. szczegółowo poznać zakres planowanej inwestycji.
08.04.2019

Historyczny rekord w Porcie Gdynia. Wkrótce miliardowe inwestycje

23 mln 492 tys. t przeładowanych towarów – z takim historycznym wynikiem zamknął 2018 r. Zarząd Morskiego Portu Gdynia. Oznacza to 10% wzrost w stosunku do 2017 roku. I na tym nie koniec. ZMPG zapowiada w najbliższych latach miliardowe inwestycje, dzięki którym wyniki gdyńskiego portu mają być jeszcze lepsze. To m.in. budowa publicznego terminalu promowego i pogłębienie akwenu portowego.
01.03.2019

Dziobowa część olbrzymiej nadbudówki wypłynęła z Gdańska. Trafi na prom dla Brittany Ferries

To będzie wyjątkowy prom z polskim akcentem. Stocznia Marine Projects Ltd. zakończyła w Gdańsku budowę dziobowej części nadbudówki na nową jednostkę dla Brittany Ferries. Blok wypłynął z Gdańska do Niemiec w sobotę. To już kolejna taka wysyłka na ten sam prom. W miniony poniedziałek do Flensburger Schiffbau Gsellschaft (FSG) popłynęła rufowa część nadbudówki.
17.12.2018

Stocznia CRIST przekazała największy na świecie prom hybrydowy

Stocznia CRIST przekazała Norwegom największy na świecie prom hybrydowy. Częściowo wyposażona jednostka pasażersko-samochodowa opuściła Gdynię w środę wieczorem. Color Hybrid – taką nazwę otrzyma prom, wejdzie do eksploatacji latem przyszłego roku. To jeden z największych statków, jakie w ostatnich latach powstały w polskich stoczniach.
01.11.2018

Ekologiczny prom dla londyńczyków na próbach morskich

Ben Woollacott na próbach morskich. To pierwszy z dwóch hybrydowych promów pasażersko-samochodowych ze stoczni Remontowa Shipbuilding, który obecnie przechodzi testy na Zatoce Gdańskiej. Obie jednostki budowane są na zamówienie brytyjskiego armatora Transport for London. Będą najbardziej ekologiczne na Tamizie.
05.10.2018

„To nowa jakość na Bałtyku”. Byliśmy na pokładzie promu Nova Star

To nowa jakość na Bałtyku – tak o promie Nova Star w poniedziałek podczas spotkania z dziennikarzami mówił Piotr Redmerski, prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Najnowsza jednostka PŻB weszła do eksploatacji 14 września. Chociaż termin ten przekładany był aż 9 razy, zarząd PŻB liczy na to, że jednostka na stałe wejdzie na trasę Gdańsk-Nynäshamn. Z naszą kamerą byliśmy na pokładzie promu Nova Star.
25.09.2018

„Ta łódka to Formuła 1 na morzu”. Jacht I LOVE POLAND wystartuje w regatach i będzie promował Polskę

Ta łódka to Formuła 1 na morzu – powiedział o jachcie I LOVE POLAND Filip Rdesiński, prezes Polskiej Fundacji Narodowej. Nowoczesna jednostka i projekt o tej samej nazwie zostały zaprezentowane w środę w Gdyni. Za kilka miesięcy jacht weźmie udział w prestiżowych regatach.
13.09.2018

Unijne pieniądze na nowy terminal promowy w Gdyni i modernizację wejścia do portu w Gdańsku

Prawie 117 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma Zarząd Morskiego Portu Gdynia na budowę terminalu promowego do obsługi dużych promów. Z kolei do Urzędu Morskiego w Gdyni trafią ponad 132 mln zł na kolejny etap modernizacji wejścia do portu wewnętrznego w Gdańsku. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
19.06.2018

Montex Shipyard zwodował nowoczesny hybrydowy prom dla Norwegów. Byliśmy na pokładzie

Munken już na wodzie i w drodze do Norwegii. Stocznia Montex Shipyard w niedzielę zwodowała częściowo wyposażony kadłub nowoczesnego hybrydowego promu zbudowanego na zamówienie przewoźnika FosenNamsos Sjø. Jednostka zostanie dokończona w norweskiej stoczni, a od 1 stycznia 2019 r. wejdzie na trasę Flakk-Rørvik.
28.05.2018

Najnowszy prom PŻB już w Gdańsku. Zanim wyruszy w pierwszy rejs, przejdzie remont

Nova Star już w Gdańsku. Najnowszy prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej zacumował w środę przy Terminalu Promowym Westerplatte. Teraz przejdzie prace remontowe, a jak informuje Polferries, wejście na linię Gdańsk-Nynäshamn planowane jest na maj, co jest uzależnione od daty zakończenia prac w stoczni.
29.03.2018

Tak wyglądają prace przy budowie nowego terminalu promowego w Gdyni

Nowy terminal promowy w Porcie Gdynia coraz bliżej. Będzie on zlokalizowany w końcowej części Nabrzeża Polskiego, na którym obecnie trwają intensywne prace. Z naszą kamerą podpatrzyliśmy, jak zmieniło się to miejsce.
23.03.2018

Ponad 1 mld złotych na inwestycje w Porcie Gdynia do 2020 r.

Do 2020 r. Port Gdynia wyda na inwestycje ponad miliard złotych, z czego około 345 mln jeszcze w tym roku – poinformował dziennikarzy w poniedziałek podczas konferencji wynikowej Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Podkreślił, że celem planowanych przedsięwzięć jest wzmocnienie pozycji portu. A ten wkrótce zmieni się nie do poznania.
19.02.2018

Porty Szczecin i Świnoujście utrzymują pozycję uniwersalnego portu

Utrzymujemy pozycję portu uniwersalnego – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. W najbliższych latach oba porty czeka wiele inwestycji. To m.in. budowa nowych nabrzeży, terminal kontenerowy, lepsze połączenia z drogami śródlądowymi czy obecnie realizowane pogłębienie toru wodnego.
31.07.2017

Barka z kontenerami wypłynęła z Gdańska do Warszawy

Barka z kontenerami w drodze do Warszawy. Rozpoczął się promocyjny rejs, który ma udowodnić, że żegluga Wisłą jest możliwa. Jednostka wyruszyła z Nabrzeża Ziółkowskiego w Gdańsku w środę. Do celu ma dotrzeć za 9 dni.
20.04.2017

Salish Raven na kolejnych próbach morskich

Salish Raven prawie gotowy. Trwają ostatnie przygotowania i próby morskie, by w najbliższych dniach prom dla kanadyjskiego armatora BC Ferries mógł wypłynąć z Gdańska do Kolumbii Brytyjskiej. Będzie to już trzecia i ostatnia jednostka z tej serii, która powstała w stoczni Remontowa Shipbuilding.
06.04.2017

Piret przekazany armatorowi

Piret w drodze do Estonii. Nowoczesny prom zbudowany w Gdańsku przez stocznię Remontowa Shipbuilding został przekazany armatorowi TS Laevad OÜ w sobotę. Będzie obsługiwał linię na wyspy Saaremaa i Hiiumaa.
04.04.2017

Baltec Marine zainstalował płuczki na promie należącym do niemieckiego TT-Line Premium

Cztery hybrydowe systemy oczyszczania spalin produkowane przez włoską firmę Ecospray Technologies zostały zainstalowane przez Baltec Marine na promie typu ropax Peter Pan, należącym do niemieckiego TT-Line Premium.
17.02.2017

W branży morskiej nastąpił boom na LNG

Nowoczesne technologie, ekologiczne rozwiązania i przyjazne środowisku statki wykorzystujące coraz popularniejsze paliwo LNG (Liquefied Natural Gas). To tylko niektóre tematy poruszane podczas seminarium „Innovative Solutions for Marine Applications” zorganizowanego przez grupę stoczniową Remontowa Holding i firmę Wärtsilä. Zdaniem ekspertów, w branży morskiej nastąpił boom na LNG, a wynika to m.in. z rosnących wymagań środowiskowych, zmuszających armatorów do zapewnienia obniżonej emisji tlenków siarki.
03.02.2017

Nowoczesny prom Motława 2 już niedługo będzie kursował w Gdańsku. Wiemy, jak wygląda

Nowy prom dla Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Nowoczesna i ekologiczna jednostka o nazwie Motława 2 ma przez cały rok wozić pasażerów po Motławie, między siedzibami NMM położonymi na Ołowiance oraz Długim Pobrzeżu. Prom zaprojektowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej.
21.12.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.