• <

Statek nazwany imieniem matki Bezosa idzie na złom

jm

17.08.2022 14:09
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Statek nazwany imieniem matki Bezosa idzie na złom

Partnerzy portalu

Statek nazwany imieniem matki Bezosa idzie na złom - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port of Pensacola

Statek-lądowisko dla rakiety kosmicznej nazwany imieniem matki Jeffa Bezosa został przekazany do rozbiórki.

Blue Origin, należąca do Jeffa Bezosa – najbogatszego człowieka na świecie – firma, która miała zajmować się technologiami kosmicznymi i suborbitalnymi, kupiła w 2018 roku od Stena Line prom z myślą o przerobieniu go na lądowisko dla rakiety kosmicznej. Korzystać z niego miała rakieta o nazwie New Glenn. Prom szybko trafił do stoczni Offshore Inland Marine na Florydzie. W 2020 roku przeprowadzono nawet uroczystość chrztu jednostki – nadano jej imię Jacklyn za matką Jeffa Bezosa, Jacklyn Bezos.

Prace w stoczni nie szły jednak zgodnie z planem. Media donoszą, że początkowo przeróbki miały potrwać rok, ale wszystko się znacznie przedłużyło. Nie poczyniono nawet większego progresu w kwestii instalacji odpowiednich systemów, z których miała korzystać rakieta, choć prace nad statkiem prowadzono nieustannie i kosztowały „dziesiątki milionów” dolarów. W końcu zapadła decyzja, że konwersja Jacklyn i późniejsza eksploatacja statku jest nieopłacalna. Blue Origin najprawdopodobniej zwrócił się w kierunku znacznie tańszych barek – z takiego rozwiązania korzysta także SpaceX. Informacje te nie są jednak jeszcze potwierdzone.

Tymczasem Port of Pensacola poinformował, że Jacklyn został odholowany przez holownik Julie F. Punktem docelowym jest Brownesville w Teksasie, gdzie statek prawdopodobnie zostanie rozebrany.


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.