KM Umsini, mieszczący 2 tys. pasażerów prom, został zamieniony w covidowe centrum izolacyjne w indonezyjskim mieście Makassar.
KM Umsini zacumowany jest przy molo w portowym mieście Makasaar i służy obecnie za centrum izolacyjne dla pacjentów z łagodnym przebiegiem choroby spowodowanej zakażeniem koronawirusem. Na pokładzie znalazło się 800 łóżek i pracuje tam personel 60 osób.
Pacjenci, którzy muszą spędzić izolację, mogą to zrobić na statku. Mają tam zapewnione regularne badania, mogą także wziąć udział w ćwiczeniach przy muzyce, a także łowić ryby z pokładu. Cytowani przez media pacjenci mówią też o tym, że prom jest zacumowany z dala od centrum miasta, co wpływa na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.
Indonezja ma jeden z najwyższych wskaźników zakażeń koronawirusem w Azji. Kraj niedawno wprowadził restrykcje w przemieszczaniu się na wyspy Jawa i Bali, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wariantu Delta, po czym rozszerzył te ograniczenia na obszary z najwyższą ilością zakażeń.
Nowy wariant wirusa mocno doświadczył zamieszkaną przez niespełna 9 milionów ludzi prowincję Południowe Sulawesi, gdzie mieści się Makassar. Burmistrz miasta Mohammad Ramdhan Pomanto informował, że władze zmagają się z niemożnością ustalenia miejsc pobytu dużej liczby bezobjawowych nosicieli wirusa. Jednym z argumentów, które mają przekonać tych ludzi do autoizolacji, jest możliwość odbycia jej na pokładzie KM Umsini.
KM Umsini na co dzień pływa w barwach linii promowych Pelni, które posiadają łącznie 26 jednostek. Umsini pływa na regularnej trasie Kijang - Tanjuk Priok - Surabaya - Makassar - Maumere - Larantuka - Lewoleba - Kupang.
MacGregor dostarczy sprzęt RoRo dla pierwszego statku typu PCTC zasilanego metanolem
Shell zakończył bunkrowanie pierwszego statku wycieczkowego LNG w Gibraltarze
59 statków floty offshore od Rawabi Vallianz Offshore Services otrzyma systemy dynamicznego pozycjonowania Praxis
CMA CGM zamawia osiem dodatkowych kontenerowców napędzanych metanolem
Słabe frachty i czartery powodują konkurencję pomiędzy różnymi segmentami żeglugi. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 33 – 37/2023)
XXII Forum Gospodarki Morskiej startuje 13 października w Gdyni