• <
mewo_2022

Prezydent o Nord Stream 2: to projekt biznesowo-polityczny

jm

24.08.2021 21:26 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Prezydent o Nord Stream 2: to projekt biznesowo-polityczny

Partnerzy portalu

Prezydent o Nord Stream 2: to projekt biznesowo-polityczny - GospodarkaMorska.pl

Prezydent Andrzej Duda w telewizyjnym wywiadzie podkreślał, że uznaje projekt gazociągu Nord Stream 2 za „biznesowo-polityczny” i że Europa potrzebuje mądrej polityki energetycznej w miejsce uzależniania się od jednego „bardzo agresywnego dostawcy”.

We wtorek w TVP Info prezydent Andrzej Duda wypowiedział się m.in. na temat gazociągu Nord Stream 2, o którym ostatnimi dniami jest znów głośno ze względu na gorące dyskusje na jego temat między politykami Niemiec, Rosji, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

– Niemcy doskonale zdają sobie sprawę, że ten projekt doprowadzi do monopolizacji, zwłaszcza rynku zachodnioeuropejskiego przez Gazprom, ale ponieważ gazociąg przechodzi przez ich terytorium, więc uważają, że nie ma żadnego problemu – mówił prezydent. – Oni będą na tym gazociągu trzymali rękę i w związku z tym także i oni będą dyktowali warunki – dodał.

Andrzej Duda powiedział, że jest to zatem z jednej strony bezwzględny układ biznesowy, z drugiej strony polityczny na zasadzie "nie liczenia się z nikim i niczym". – To nie jest tylko ze szkodą dla Ukrainy, Polski, Słowacji – czyli krajów, które najbardziej się sprzeciwiały – ale według mojej wiedzy i przekonania, jest to głęboko szkodliwe na przyszłość także dla Zachodniej Europy – stwierdził.

Dlatego też – zdaniem prezydenta – Europie potrzebna jest dywersyfikacja dostaw i mądra polityka energetyczna, a "nie uzależnianie się od jednego bardzo agresywnego dostawcy".


Źródło: PAP


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.