W mieszczącej się w rumuńskim Gałaczu stoczni Damen Shipyards Galati odbyło się kilka wydarzeń związanych z budową promów dla kanadyjskiego przewoźnika BC Ferries. W ciągu tygodnia przeprowadzono cięcie blach, położenie stępki i wodowanie trzech z czterech zamówionych statków.
Budowane promy klasy Island są oparte na projekcie Damen RoRo 8117 E3, każdy ma być zdolny do przewozu 47 pojazdów i do 390 pasażerów. Po dostarczeniu łączna liczna statków dostarczonych przez holenderskiego wykonawcę we flocie BC Ferries wzrośnie do dziesięciu. Co istotne, promy będą mogły działać wyłącznie na energii elektrycznej, gdy tylko infrastruktura ładowania zostanie zainstalowana w terminalach. Połączą cztery nadmorskie społeczności w Kolumbii Brytyjskiej, pływając odpowiednio między Nanaimo i Gabriola Island oraz Campbell River i Quadra Island.
– Oprócz wodowania siódmego statku, stocznia położyła stępkę pod dziewiąty statek klasy Island i pocięła stal pod dziesiąty. Wspaniale jest widzieć postępy w projektach w ten sposób, gdy tak wiele kamieni milowych odbywa się jednocześnie. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój tych zrównoważonych promów w nadchodzących miesiącach – przekazał Leo Postma, dyrektor wykonawczy ds. sprzedaży globalnej w Damen.
– Jestem podekscytowany, że mogę świętować te kamienie milowe z
zespołem Damen Shipyards Galati w tym tygodniu. Klasa Island jest
obecnie naszą największą pojedynczą klasą statków i jest kluczową
częścią naszych większych wysiłków na rzecz odnowienia i modernizacji
całej naszej floty, aby sprostać potrzebom mieszkańców Kolumbii
Brytyjskiej, którzy każdego dnia polegają na BC Ferries – powiedział Ed
Hooper, dyrektor wykonawczy ds. budowy statków BC Ferries w Damen
Shipyards.
– To prawdziwa przyjemność być tutaj dzisiaj w
Damen Shipyards Galati na wodowaniu tego statku przeznaczonego dla BC
Ferries. Zaangażowanie Kanady z Damen Galati sięga ponad dekady i na
przestrzeni lat ta relacja stała się silniejsza, zbudowana na wzajemnym
zaufaniu, zaangażowaniu w doskonałość techniczną i wspólnej wizji
innowacji w budowie statków – zaznaczył Gavin Buchan, ambasador Kanady w
Rumunii.
Powstające promy zostaną przekazane do 2027 roku.
Bazują na serii sześciu jednostek dostarczonych w latach 2019-2021. Mają
one 80,8 metra długości, 17 metrów szerokości, ponadto osiągają
prędkość do 14 węzłów. Załoga obsługująca jednostkę, dzięki znacznemu
stopniowi automatyzacji wyposażenia, liczy do 7 osób. Energię zapewniają
dwa akumulatory o mocy 400 kW i dwa generatory diesla 1500 kW. W skład
napędu wchodzą dwa pędniki azymutalne o mocy 900 kW każdy i wspomniany
już napęd elektryczny.
Oprócz samych statków, Damen dostarcza również sprzęt do ładowania na lądzie do BC Ferries. Po ich dostarczeniu w 2027 r. Damen będzie nadal zapewniać wsparcie dla promów ze swojego Canadian Service Hub zlokalizowanego w Victorii. W przyszłości zamówienie ma zostać zwiększone o trzy kolejne promy, zwiększając flotę BC Ferries do 13 jednostek.
Mitsubishi Shipbuilding dostarcza duży prom samochodowy Keyaki japońskim zamawiającym
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online
Drugi okręt podwodny dla sił morskich Hiszpanii zwodowany. Tak się prezentuje
Ulstein woduje kolejny statek, którego kadłub zbudował CRIST. Tak prezentuje się Nexans Electra
Mitsubishi Shipbuilding dostarcza duży prom samochodowy Keyaki japońskim zamawiającym
W Turcji ruszyła budowa pierwszego okrętu logistycznego dla sił morskich Portugalii
Hiszpański „Hydrograf”? Navantia zbuduje okręty specjalistyczne dla Armada Española
Duńskie promy bardziej przyjazne środowisku. Jeden z nich otrzyma nowy system akumulatorów