• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Gróbarczyk: program budowy promów musi być kontynuowany

ac

11.06.2021 14:22 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Gróbarczyk: program budowy promów musi być kontynuowany

Partnerzy portalu

Gróbarczyk: program budowy promów musi być kontynuowany - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter

Program budowy promów musi być kontynuowany, bo to jest wola naszych armatorów, którzy realizując ten program muszą odbudować swój potencjał- powiedział w piątek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podczas wizyty w Porcie Szczecin.

"Dzisiaj realizujemy ogromne inwestycje - w rozbudowę portów, to jest ok. 1,5 mld zł, które jest zaangażowane ze środków tylko i wyłącznie portowych. To jest 1,5 mld (...), które jest realizowane właśnie poprzez przebudowę całego układu torowego w tym zakresie i półtorej miliarda na (...) pogłębienie 12 i pół metra do Szczecina, tworząc (...) w Szczecinie możliwość rozwoju gospodarczego w oparciu o port, o przyjmowanie znacznie większych statków i w ten sposób zwiększenie możliwości przeładunkowych Szczecina" - powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej Marek Gróbarczyk podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.

Jak dodał, "mamy sytuację, w zasadzie na progu pandemii, że 17 i pół proc. wzrosły przeładunku w Szczecinie i Świnoujściu".

"To jest sytuacja, której chyba nikt się nie spodziewał, że w momencie pandemii będziemy mieli wzrost, duży wzrost, odbicia przeładunkowego. Zakładamy, że będzie ten proces realizowany, (...) podnoszenia przeładunków, bo taka jest tendencja i stajemy się światowym hubem. To jest dla nas rzecz podstawowa" - tłumaczył wiceminister.

Gróbarczyk zauważył, że "powstaje pierwsza droga wodna, w czwartej kategorii".

"W 2023 r, gdzie nastąpi zakończenie, będziemy mieli pierwszą drogę wodną, która będzie łączyła się z siecią europejskich dróg wodnych. Tworzenie tego rozwiązania stanowi niezwykle istotny element(...) inwestycyjny, pod kątem realizacji działań" - powiedział.

Gróbarczyk wskazał, że szczecińskiej stoczni "program budowy promów musi być kontynuowany".

"Program budowy promów musi być kontynuowany, bo to jest wola naszych armatorów, którzy realizując ten program muszą odbudować swój potencjał przede wszystkim żeglugowy. Zresztą modernizacja terminala pasażerskiego promowego w Świnoujściu w przyszłym roku zostanie zakończona i to wszystko musi być kompatybilne ze sobą" - tłumaczył.

Wiceminister mówił też o budowie nowego doku, "największego w tej części Europy, który za chwilę się rozpoczyna". Gróbarczyk mówił także o programie "Batory", który także jest realizowany.

"Mamy aneksowaną umowę w zakresie realizacji promów w kontekście programu INEA i rozbudowy portu w Ystad. Jesteśmy w ciągłym kontakcie ze stroną szwedzką, niedawno mieliśmy komisję sejmową, na której występował prezes portu w Ystad, który podziela nasz kierunek. Myślę, że za chwilę sprawa zostanie ostatecznie załatwiona pod kątem uzyskania realizacji finansowania i rozpoczęcia przez Promy Polskie budowy jednostek. I to jest rzecz, która w 100 proc. jest zadowalająca dla strony szwedzkiej" - powiedział.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.