• <

Chiny. Promy i ro-paxy mają zapełnić lukę w marynarce wojennej. Szykowane do inwazji na Tajwan?

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Chiny. Promy i ro-paxy mają zapełnić lukę w marynarce wojennej. Szykowane do inwazji na Tajwan?

Partnerzy portalu

Zachodni obserwatorzy i analitycy zwracają uwagę, że Chiny mogą przygotowywać cywilne promy i jednostki ro-pax do udziału w inwazji na Tajwan. Tego typu zastosowanie statków było już nawet sporadycznie ćwiczone podczas manewrów.

Według amerykańskiego wywiadu, chiński prezydent Xi Jinping zlecił armii nabycie gotowości do inwazji na Tajwan do 2027 roku. Jednym z elementów przygotowań, który może w szybki sposób wzmocnić możliwości desantowe marynarki wojennej, jest wykorzystanie w tym celu cywilnych jednostek. Według zachodnich obserwatorów, Chińczycy już od pewnego czasu czynią ku temu przygotowania.

W ostatnim czasie doszło do eskalacji napięć między Chinami i Tajwanem. Choć Pekin oficjalnie uznaje Tajwan za własne terytorium, to sami Tajwańczycy nie podzielają tego zdania. W ostatnich dniach zakończyły się szeroko zakrojone manewry wojsk Chińskich w pobliżu wyspy, które miały być – według słów prezydenta Chin Xi Jinpinga – „karą za akty separatyzmu”.

Zachodnie źródła przekonują, że Xi jest już zdecydowany w kwestii ataku na Tajwan. Chińska marynarka wojenna ma przygotować się do desantu. Do tego przygotowywana jest armada cywilnych promów samochodowych i ro-paxów. Według cytowanych przez „Daily Telegraph” źródeł jednostki mają być przystosowane do transportu pojazdów opancerzonych i żołnierzy na mocy wytycznych, jakie przed dekadą chiński rząd wystosował do miejscowych stoczni. Umożliwiają one wykorzystywanie budowanych tam jednostek do celów wojskowych.

Cytowany prze z”The Telegraph” Ray Powell z SeaLight przy Uniwersytecie Stanforda, który zajmuje się badaniem i analizą działalności żeglugowej na Morzu Południowochińskim, przyznał, że cywilne statki nie byłyby dobrym wyborem do akcji desantu pod ogniem przeciwnika. Można by je jednak z powodzeniem wykorzystać po unicestwieniu obrony wybrzeża.

Cywilne jednostki w akcji nie byłyby w Chinach niczym nowym. Media przypominają, że promy regularnie brały udział w ćwiczeniach desantowych. Państwowa telewizja CCTV relacjonowała udział ro-ro Bang Chui Dao w manewrach w 2019 roku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.