• <

Aktywności chińskiego wojska wokół Tajwanu głównym tematem spotkania ministrów obrony USA i Chin

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Aktywności chińskiego wojska wokół Tajwanu głównym tematem spotkania ministrów obrony USA i Chin

Partnerzy portalu

Szef Pentagonu Lloyd Austin w piątkowej rozmowie z ministrem obrony Chin Dongiem Junem mówił m.in. o aktywności chińskiego wojska wokół Tajwanu oraz o wspieraniu przez Pekin rosyjskiego przemysłu obronnego. Dong przestrzegł przed ingerowaniem w wewnętrzne sprawy jego kraju.

Pierwsze od ponad dwóch lat spotkanie twarzą w twarz szefów resortów obrony USA i Chin odbyło się w Singapurze w kuluarach międzynarodowej konferencji bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue. W poprzednim spotkaniu, w Kambodży, wzięli udział Austin i ówczesny chiński minister Wei Fenghe.

W rozmowie z Dongiem szef Pentagonu nawiązał do ubiegłotygodniowych manewrów chińskiej armii, które odbyły się w pobliżu Tajwanu trzy dni po zaprzysiężeniu nowego prezydenta tego państwa, Laia Ching-te. Chiny "nie powinny wykorzystywać przekazania władzy politycznej w Tajwanie (...) jako pretekstu do stosowania środków przymusu" - podkreślił.

Austin wyraził również zaniepokojenie ostatnimi prowokacjami ze strony Korei Północnej (Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej) - przekazał rzecznik Pentagonu Patrick Ryder.

Rzecznik chińskiego resortu Wu Qian rozmowy ocenił jako "pozytywne, praktyczne i konstruktywne". Jak przekazał, Dong Jun zwrócił uwagę Austinowi, iż "działania USA w kwestii Tajwanu poważnie naruszają zasadę jednych Chin" i "wysyłają niewłaściwy sygnał separatystycznym siłom Tajwanu".

Komunistyczny rząd w Pekinie uznaje demokratycznie rządzony Tajwan za swoją "zbuntowaną" prowincję i nie wyklucza siłowego przejęcia władzy, a prezydenta Laia nazywaj groźnym "separatystą".

Jak podaje Reuters, obaj ministrowie podkreślili w piątek znaczenie "utrzymywania otwartych kanałów komunikacji" między siłami zbrojnymi Chin i USA.

Stosunki między Chinami i USA, dwiema największymi gospodarkami świata, pozostają napięte, odkąd w sierpniu 2022 roku ówczesna przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi złożyła wizytę na Tajwanie. W reakcji Pekin zerwał kanał komunikacji wojskowej z Waszyngtonem. Został on ponownie otwarty po spotkaniu prezydenta Chin Xi Jinpinga i prezydenta USA Joe Bidena w San Francisco w listopadzie ub.r.

W rozpoczynającym się w piątek trzydniowym forum Shangri-La Dialogue mają wziąć udział ministrowie obrony i ponad 550 delegatów z 40 państw. Tematami przewodnimi będą: eskalacja napięć na Morzu Południowochińskim, rozwój broni przez reżim w Pjongjangu, wojna na Ukrainie oraz konflikt w Strefie Gazy.

Wydarzenie to organizowane jest od 2002 roku i jest jednym z najważniejszych spotkań poświęconych kwestiom bezpieczeństwa w Azji.

Krzysztof Pawliszak 

krp/ akl/

Fot. Depositphotos

Tagi:
tajwan, chiny, usa

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.