• <

Miliardowa pożyczka z Japonii na rozwój dostaw LNG w Australii

31.05.2024 13:38 Źródło: Scarborough Energy Project
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Miliardowa pożyczka z Japonii na rozwój dostaw LNG w Australii

Partnerzy portalu

Fot. Scarborough Energy Project

Firma Woodside z Australii podpisała 31 maja umowę pożyczki w wysokości miliarda dolarów z Japońskim Bankiem Współpracy Międzynarodowej ( Japan Bank for International Cooperation, JBIC). Pieniądze mają zostać przeznaczone na rozwój projektu energetycznego Scarborough, w ramach którego mają być prowadzone m.in. dostawy LNG.

Umowa jest następstwem protokołu ustaleń podpisanego przez Woodside i JBIC w listopadzie 2022 roku, mającego na celu zapewnienie stabilnych dostaw energii dla Japonii i pomoc w osiągnięciu jej celów w zakresie dekarbonizacji. Została podpisana w Tokio przez prezes Woodside Meg O'Neill i zastępcę szefa JBIC Kazuhiko Amakawą. Kontrakt ma wzmocnić bilans Woodside, zapewniając ciągłość finansowania inwestycji. Pożyczka ma odzwierciedlać długotrwałe relacje między obiema firmami i ciągłe zaufanie japońskich inwestorów do australijskich projektów LNG.

- JBIC wspierał wszystkie najważniejsze australijskie projekty Woodside, w tym North West Shelf, Pluto LNG, a teraz Scarborough. Dlatego dobrze się składa, że zawarliśmy tę umowę w tym samym tygodniu, w którym Woodside świętuje 35 lat bezpiecznego i niezawodnego eksportu LNG do Japonii. Inwestycje w nowe australijskie dostawy LNG, takie jak Scarborough, mogą pomóc japońskim klientom zaspokoić ich potrzeby w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, jednocześnie wspierając regionalne cele dekarbonizacji - powiedziała Meg O'Neill.

- Pożyczka ta przyczyni się do zapewnienia długoterminowych, stabilnych dostaw LNG, które jest ważnym zasobem energetycznym dla Japonii - podkreślił Kazuhiko Amakawą.

Podpisanie umowy nastąpiło po uprzednio ogłoszonej sprzedaży dwóch nieoperacyjnych udziałów we wspólnym przedsięwzięciu Scarborough na rzecz JERA 1 (15,1%, zakończenie z zastrzeżeniem warunków zawieszających) i LNG Japan 2 (10%, od zakończenia w marcu 2024 r.)

Projekt energetyczny Scarborough jest zgodny z harmonogramem, a pierwszy ładunek LNG ma zostać dostarczony w 2026 roku. Prace w zakładzie Pluto LNG postępują wraz z dostarczeniem i instalacją modułów gazociągu Pluto Train 2 na miejscu w Karratha w Australii Zachodniej. Aktualnie trwa instalacja infrastruktury podwodnej, wcześniej dokonano ustawienia nawodnej jednostki produkcyjnej (FPU) nad głębokością 950 metrów oraz ośmiu zaplanowanych odwiertów wykonanymi w początkowej fazie i trzynastoma kolejnymi, jakie mają zostać wykonane przez cały okres eksploatacji pola gazowego Scarborough.

Inwestycja ma zapewnić tysiące miejsc pracy przy wydobyciu oraz w ramach łańcucha dostaw, zapewniając gaz do Australii i zagranicznych odbiorców. Ma to także zapewnić transformację energetyczną i pomagać sąsiednim krajom w podejmowaniu działań na rzecz redukcji emisji CO2.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.