• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Chińska armia rozpoczęła ćwiczenia wokół Tajwanu

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Chińska armia rozpoczęła ćwiczenia wokół Tajwanu

Partnerzy portalu

Fot. Siły Zbrojne Tajwanu

W czwartek od wczesnych godzin porannych chińska armia rozpoczęła wspólne ćwiczenia wokół Tajwanu, podają chińskie media państwowe.

Dowództwo Teatru Wschodniego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA) rozpoczęło wspólne ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu od godziny 7:45 (23:45 GMT), jak podaje Xinhua news.

Jak podała agencja informacyjna, ćwiczenia prowadzone są w Cieśninie Tajwańskiej, na północy, południu i wschodzie Tajwanu, a także w obszarach wokół wysp Kinmen, Matsu, Wuqiu i Dongyin.

"Jest to również silne ostrzeżenie dla separatystycznych sił niepodległości Tajwanu za ich akty niepodległości i poważne ostrzeżenie dla sił zewnętrznych przed ingerencją i prowokacją" - czytamy w depeszy chińskiego ministerstwa obrony.

Tajwański resort obrony oświadczył, że ubolewa nad "irracjonalnymi prowokacjami i działaniami, które podważają regionalny pokój i stabilność" oraz że odpowie poprzez rozmieszczenie sił powietrznych, morskich i lądowych "w obronie wolności, demokracji i suwerenności Republiki Chińskiej", czyli Tajwanu.

Komunistyczne władze Chin utrzymują, że Tajwan jest częścią ich terytorium i określają zaprzysiężonego w poniedziałek nowego demokratycznie wybranego prezydenta Tajwanu Laia Ching-te jako "niebezpiecznego separatystę", który sprowadzi na wyspę "wojnę i upadek".

Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu podkreśla, że w obliczu "powtarzających się działań Pekinu, wszyscy oficerowie i żołnierze Armii Narodowej stoją na straży, podtrzymując silną wolę +przygotowania do wojny, niedążenia do wojny, reagowania na wojnę, nieunikania wojny+ i mają zdolność, determinację i pewność siebie, aby zagwarantować bezpieczeństwo narodowe".

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak
krp/wr/

wr/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.