• <

Argentyna i USA rozpoczęły wspólne manewry z udziałem lotniskowca

Strona główna Argentyna i USA rozpoczęły wspólne manewry z udziałem lotniskowca
fot. US Navy

Marynarki wojenne USA i Argentyny rozpoczęły w czwartek pierwsze od 14 lat wspólne manewry morskie z udziałem m.in. amerykańskiego lotniskowca. Komentatorzy oceniają je jako pokaz zacieśniania relacji pod rządami nowego prezydenta Argentyny Javiera Mileia.

Manewry pod nazwą Gringo-Gaucho II rozpoczęły się w czwartek i trwały również w piątek rano. Wziął w nich udział lotniskowiec USS George Washington o napędzie atomowym – wynika z komunikatu opublikowanego na stronie internetowej argentyńskiego rządu.

Celem jest „pokazanie naszej przyjaźni, sojuszu i partnerstwa” – oświadczył amerykański kontradmirał Alexis Walker w czasie manewrów, które odbywały się około 300 km od popularnego nadmorskiego kurortu Mar del Plata w argentyńskiej prowincji Buenos Aires.

„To jest powrót do świata (…). Po 14 latach argentyńska marynarka wojenna ćwiczy wspólnie z US Navy” – napisał w serwisie X minister obrony Argentyny Luis Petri. Zamieścił tam również zdjęcia i nagrania z ćwiczeń.

Zaprzysiężony w grudniu libertariański prezydent Argentyny Javier Milei dąży do zacieśnienia relacji ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem, odwracając się jednocześnie od Rosji i Chin, z którymi współpracę rozwijał jego poprzednik Alberto Fernandez.

Pod rządami Mileia Argentyna podpisała umowę na zakup 24 używanych amerykańskich myśliwców F-16 od Danii. Władze w Buenos Aires rozpoczęły też formalną procedurę, by stać się „globalnym partnerem” NATO. Określa się tak kraje, które regularnie współpracują z Sojuszem, ale nie mogą do niego wstąpić, ponieważ leżą poza Europą.

wia/ kar/

Dziękujemy za wysłane grafiki.